ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.826 μέλη

    H Παπαρίζου ερμηνεύει Χατζιδάκι

    Hastaroth
    24.11.2006, 23:28
    1.Η Βουγιουκλάκη δέν δήλωσε ποτέ οτι ήταν τραγουδίστρια.Τά τραγούδια που τραγούδησε ήταν πάντα γιά να εξυπηρετήσουν τίς ανάγκες κάποιας ταινίας ή θεατρικού έργου όπου έπαιζε.Καί εν πάσει περιπτώσει,ακόμα και αυτά τά "εύκολα" τραγούδια που έγραψε ο Χατζιδάκις γιά την Βουγιουκλάκη ήταν καλύτερα από τά σαχλοτράγουδα μέ τά οποία έγινε γνωστή η Παπαρίζου.

    2.Εχω την αίσθηση οτι αυτή η νοοτροπία "πρώτα λέω πέντε-έξι σαχλοπιασάρικα γιά να γίνω φίρμα και μετά σάς δείχνω οτι μπορώ να τραγουδήσω καί Χατζιδάκι άμα λάχει..." δηλώνει έλλειψη υπομονής τού καλλιτέχνη να βαδίση έναν δρόμο πιό δύσκολο από αυτόν τού "στάρ-σύστεμ"...




    spathasref
    27.11.2006, 01:23
    Φίλε hastaroth, δε διαφωνούμε πουθενά. Όσα υποστηρίζεις είναι ολόσωστα! Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι κυρίως σε ό,τι αφορά το πνεύμα μεγάλων προσωπικοτήτων, πόσο μάλλον του Χατζιδάκι. Δε λέω πως εγκρίνω την κίνηση της Παπαρίζου. Η θέση μου έχει να κάνει με την αποφυγή δογματισμών, τους οποίους ο ίδιος ο Μάνος απεχθανόταν. Επαναλαμβάνω πως ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ αυτή η κίνηση της Παπαρίζου. Δεν έχω την αίσθηση, παρ' όλα αυτά, πως βρίσκεται προς τη λάθος κατεύθυνση.
    Υ.Γ.: Οι εν δυνάμει συζητήσεις γύρω από το Μάνο Χατζιδάκι είναι πρακτικά άπειρες, και ο γράφων δε χορταίνει να συμμετέχει σε αυτές... Οπότε, ελπίζω σε συνέχεια του συγκεκριμένου topic...
    revekka
    27.11.2006, 10:55
    Θέλω να πώ ότι διαφωνώ με την πεποίθηση «ο καθένας στο είδος του» όταν αυτή αναφέρεται σε είδος μουσικής. Όταν ένας καλλιτέχνης αρχίσει με ένα είδος μουσικής, ας πούμε λαϊκά, δεν είναι υποχρεωμένος μια ζωή να τραγουδάει λαϊκά. Αυτό είναι φυλακή.
    Ανέκαθεν όποιος ερμηνευτής έκανε μια στροφή άρχιζαν τα άρθρα και τα αρνητικά σχόλια: μα τί είναι αυτά που κάνει και γιατί δεν κάθεται στ’αυγά του. Ένας ερμηνευτής, ένας άνθρωπος, αλλάζει, εξελίσσεται. Όταν μένει στάσιμος είναι το πρόβλημα, όχι ότι όταν αλλάζει.
    Μακάρι να μην εφυσηχαζόταν κανένας δημιουργός σε «φόρμουλες επιτυχίας» και να πειραματίζονταν όλοι συνεχώς, αντέχοντας την κριτική και παίρνοντας το ρίσκο της αποτυχίας.
    Όσο για την Έλενα Παπαρίζου, χαίρομαι που έχει τη δυνατότητα να δοκιμάσει διαφορετικά πράγματα γιατί έχει την ικανότητα.
    Απο τα καινούρια κομμάτια μου άρεσε πολύ το teardrops

    xtsimy
    27.11.2006, 23:18
    Πέρσι είχα πάει και είχα δει (μετά από παράκληση φίλων) την Παπαρίζου με τον Τσαλίκη και η Έλενα μου έκανε καλή εντύπωση (αν σκεφτεί κανείς ότι δεν ακούω κάθολοθ τέτοιου είδους μουσική). Αν το ρεπερτόριο της ήταν διαφορετικό, θα μπορούσε να κάνει ενδιαφέροντα πράγματα! Πάντως στο κέντρο που είχα πάει, είχε ανοίξει με το Diamonds are Forever και το είπε πολύ καλά!
    Hastaroth
    27.11.2006, 23:49
    Παράθεση:

    Το μέλος revekka στις 27-11-2006 στις 10:55 έγραψε...

    Θέλω να πώ ότι διαφωνώ με την πεποίθηση «ο καθένας στο είδος του» όταν αυτή αναφέρεται σε είδος μουσικής. Όταν ένας καλλιτέχνης αρχίσει με ένα είδος μουσικής, ας πούμε λαϊκά, δεν είναι υποχρεωμένος μια ζωή να τραγουδάει λαϊκά. Αυτό είναι φυλακή.
    Ανέκαθεν όποιος ερμηνευτής έκανε μια στροφή άρχιζαν τα άρθρα και τα αρνητικά σχόλια: μα τί είναι αυτά που κάνει και γιατί δεν κάθεται στ’αυγά του. Ένας ερμηνευτής, ένας άνθρωπος, αλλάζει, εξελίσσεται. Όταν μένει στάσιμος είναι το πρόβλημα, όχι ότι όταν αλλάζει.
    Μακάρι να μην εφυσηχαζόταν κανένας δημιουργός σε «φόρμουλες επιτυχίας» και να πειραματίζονταν όλοι συνεχώς, αντέχοντας την κριτική και παίρνοντας το ρίσκο της αποτυχίας.
    Όσο για την Έλενα Παπαρίζου, χαίρομαι που έχει τη δυνατότητα να δοκιμάσει διαφορετικά πράγματα γιατί έχει την ικανότητα.
    Απο τα καινούρια κομμάτια μου άρεσε πολύ το teardrops




    Η δική μου άποψη δέν έχει να κάνη μέ την "αλλαγή πλεύσης" τής συγκεκριμένης ερμηνεύτριας από ένα ποιοτικό είδος σέ ένα άλλο,επίσης ποιοτικό,αλλά μέ την νοοτροπία τού "πρώτα να γίνω φίρμα μέ τον εύκολο τρόπο τού σαχλοπιασάρικου καί μετά να δείξω τίς ικανότητές μου".Εφ'όσον η Παπαρίζου έχει φωνητικές και ερμηνευτικές ικανότητες,γιατί επέλεξε να πάη (δυό φορές μάλιστα) στο γνωστό ευρωπανηγυράκι μέ εύπεπτα τραγουδάκια και δέν ακολούθησε τον -δυσκολώτερο-δρόμο τής συνεχούς επιλογής καλών τραγουδιών;

    Αν,τώρα,η εν λόγω τραγουδίστρια πετύχη στον νέο προσανατολισμό της,αυτό θα είναι μέν θετικό,αλλά το "σταρσυστεμικό" παρελθόν της πάντα θά την ακολουθή καί θα μετριάζη ό,τι καλό κάνη στο μέλλον.

    ΥΓ.Καμμιά βόλτα κατά Αθήνα μεριά θά κάνης,νά σέ ξαναδούμε σέ κανένα meeting μας;
    revekka
    29.11.2006, 00:12
    Παράθεση:

    Εφ'όσον η Παπαρίζου έχει φωνητικές και ερμηνευτικές ικανότητες,γιατί επέλεξε να πάη (δυό φορές μάλιστα) στο γνωστό ευρωπανηγυράκι μέ εύπεπτα τραγουδάκια και δέν ακολούθησε τον -δυσκολώτερο-δρόμο τής συνεχούς επιλογής καλών τραγουδιών;

    ΥΓ.Καμμιά βόλτα κατά Αθήνα μεριά θά κάνης,νά σέ ξαναδούμε σέ κανένα meeting μας;



    Το «ευρωπανυγηράκι» δεν κερδίζεται εύκολα, πολλοί προσπάθησαν πριν την παπαρίζου αλλα δεν το κατάφεραν.

    Υ.Γ. ε μάλλον θα με ξαναδείτε, δε γλυτώνετε εύκολα :)

    maraki24 Δε μπορείς να ξέρεις αν ένα παιδάκι που θα ακούσει το τραγούδι απο την παπαρίζου δε θα ψάξει για τον χατζιδάκι γιατι δεν είσαι στη θέση του. Εμένα οι μαθητές μου ήδη με ρώτησαν ποιός είναι ο συνθέτης.



    revekka
    30.11.2006, 23:49
    Εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό το ότι με ρώτησαν και δεν το βλέπω καθόλου με το σκεπτικό «έχει ανάγκη ο χατιδάκις». Δεν είναι θέμα «ανάγκης». Αν ένα παιδάκι δεν άκουσε ποτέ στο σπίτι του χατζιδάκι δε θα το πυροβολήσουμε κιόλας. Ούτε αν ακούει παπαρίζου και περνάει καλά. και αν προσβάλεις αυτό που ακούνε τα παιδιά, αυτά με τη σειρά τους θα προσβάλουν αυτό που ακούς εσύ, και δε θα θέλουν να το ακούσουν απο πείσμα.
    maraki24
    02.12.2006, 01:07
    Το θέμα είναι τί θα άρεσε στον ίδιον....και απ' το λίγο που τον έχω καταλάβει και απ' τα βιβλία του, νομίζω δε θα του άρεσε να ακούγονται τα τραγούδια του παρέα με τα άθλια σουξεδάκια της εποχής, έστω κι αν αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τον μάθουν μερικά παιδάκια παραπάνω....ποτέ δε θέλησε να έχει πολυπληθές κοινό...του έφταναν οι λίγοι...

    revekka
    03.12.2006, 19:51
    Δεν ξέρω ούτε νομίζω τί θα άρεσε στον ίδιο, δε μπορώ να κάνω τέτοια δήλωση.
    sirius99
    04.12.2006, 17:34
    Εάν δεν ξέρεις τι θα έκανε ο ίδιος σε μία τόσο κραυγαλέα περίπτωση, όπως αυτή της Παπαρίζου, τότε δεν έχεις ιδέα ούτε για την προσωπικότητά του ούτε για το έργο του. Άνοιξε τα εξώφυλλα των δίσκων του και διάβασε τα σημειώματά του. Πολύ περισσότερα θα δεις στα βιβλία με κείμενά του, όπως Ο Καθρέφτης και το Μαχαίρι ή τα Σχόλια του Τρίτου. Αλλά και στο www.manoshadjidakis.gr θα βρεις πολλές πληροφορίες. Αν τα διαβάσεις είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξεις γνώμη και θα συμφωνήσεις με το maraki.

    Hastaroth
    04.12.2006, 23:54
    Παράθεση:

    Το μέλος revekka στις 29-11-2006 στις 00:12 έγραψε...

    Το «ευρωπανυγηράκι» δεν κερδίζεται εύκολα, πολλοί προσπάθησαν πριν την παπαρίζου αλλα δεν το κατάφεραν.


    Το οτι δέν κερδίζεται εύκολα δέν σημαίνει οτι είναι και σπουδαίο καλλιτεχνικό γεγονός.....

    Παράθεση:

    Υ.Γ. ε μάλλον θα με ξαναδείτε, δε γλυτώνετε εύκολα :)


    Είπε κανείς οτι θέλουμε να γλυτώσουμε από σένα;


    revekka
    06.12.2006, 21:57
    Παράθεση:

    Το μέλος sirius99 στις 04-12-2006 στις 17:34 έγραψε...

    Εάν δεν ξέρεις τι θα έκανε ο ίδιος σε μία τόσο κραυγαλέα περίπτωση, όπως αυτή της Παπαρίζου, τότε δεν έχεις ιδέα ούτε για την προσωπικότητά του ούτε για το έργο του. Άνοιξε τα εξώφυλλα των δίσκων του και διάβασε τα σημειώματά του. Πολύ περισσότερα θα δεις στα βιβλία με κείμενά του, όπως Ο Καθρέφτης και το Μαχαίρι ή τα Σχόλια του Τρίτου. Αλλά και στο www.manoshadjidakis.gr θα βρεις πολλές πληροφορίες. Αν τα διαβάσεις είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξεις γνώμη και θα συμφωνήσεις με το maraki.




    Δε νομίζω να κατάλαβες ποια ακριβώς είναι η γνώμη μου
    revekka
    06.12.2006, 22:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 04-12-2006 στις 23:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος revekka στις 29-11-2006 στις 00:12 έγραψε...

    Το «ευρωπανυγηράκι» δεν κερδίζεται εύκολα, πολλοί προσπάθησαν πριν την παπαρίζου αλλα δεν το κατάφεραν.


    Το οτι δέν κερδίζεται εύκολα δέν σημαίνει οτι είναι και σπουδαίο καλλιτεχνικό γεγονός.....






    Μα δεν είπα οτι είναι σπουδαίο καλλιτεχνικό γεγονός
    Hastaroth
    06.12.2006, 22:23
    Επομένως έρχεσαι στά λόγια μου Ρεβέκκα.Αυτό που είπα ήταν οτι η Παπαρίζου διάλεξε νά συμμετάσχη στο μή καλλιτεχνικό αυτό γεγονός τού ευρωπανηγυρακίου μέ τά σαχλοτράγουδα γιά να γίνη γνωστή στο ευρύ κοινό σέ σύντομο χρονικό διάστημα καί ΜΕΤΑ νά τού δείξη (τού κοινού) οτι δέν είναι τραγουδίστρια τού κιλού αλλά τού ποιοτικού τραγουδιού.Ενώ το σωστό θά ήταν,εφ'όσον έχει ικανότητες και δυνατότητες,νά προχωρήση εξ αρχής επιλέγοντας προσεκτικά το ρεπερτόριό της έστω κι'άν μ'αυτό τον τρόπο θά αργούσε να γίνη ευρύτερα γνωστή.


    revekka
    07.12.2006, 19:41
    Όχι, δεν έρχομαι στα λόγια σου, δεν είναι όλα μαύρο και άσπρο. Υπάρχουν κι άλλα χρώματα, υπάρχουν κι αποχρώσεις. Αυτά που ήθελα να πώ τα είπα, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω να γράφω σ’αυτό το post οπότε αυτό είναι το τελευταίο μου μήνυμα.