ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Έξωση στη Γλυκιά Συμμορία του VOX

    anastantas
    21.11.2006, 15:57
    Τα παιδιά της "γλυκιάς συμμορίας" του vox, παρ' όλη την επιτυχία του σχήματος αναγκάζονται να βγουν από το vox, γιατί ο επιχειρηματίας έκλεισε τον "Θεό" Μιχάλη Χατζηγιάννη, παρά το ότι το σχήμα είχε συμφωνήσει για 30 παραστάσεις...
    Μήπως έχουμε γίνει ζούγκλα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-11-2006 16:05 ]


    antreas_dr
    21.11.2006, 16:07
    Μανόοοοοοοοοοοοοολη....
    Τα φώτα σου!!
    Amelie
    21.11.2006, 16:08
    Α,τους κακόμοιρους! Καλά, έχει το δικαίωμα να τους διώξει? Δεν υπάρχουν συμβόλαια? Ο Χατζηγιάννης τι λέει γι'αυτό?
    kifa
    21.11.2006, 16:11
    Δυστυχώς ... ο κάθε επιχειρηματίας στη σύγχρονη Ελλάδα...κοιταει το ταμείο του παιδιά ... Δυστυχώς ...

    Κριμα ...




    lemonc
    21.11.2006, 16:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 21-11-2006 στις 16:08 έγραψε...

    Α,τους κακόμοιρους! Καλά, έχει το δικαίωμα να τους διώξει? Δεν υπάρχουν συμβόλαια? Ο Χατζηγιάννης τι λέει γι'αυτό?



    Σιγά μην υπάρχουν συμβόλαια.Και αν υπάρχουν και διεκδικήσουν αποζημίωση ποιό μαγαζί θα τους ξαναδώσει δουλειά,αφού όλοι οι επιχειρηματίες το ίδιο θα έκαναν.
    Yperoptis
    21.11.2006, 17:42
    Δεν ήθελα να το πιστέψω αλλά δυστυχώς μόλις δημοσιοποιήθηκε το ακόλουθο δελτίο τύπου!!!

    "ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ THN …ΕΞΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ VOX ….

    Επειδή η σιωπή δεν είναι χρυσός.

    Επειδή οι πράξεις των καλλιτεχνών δεν κρίνονται υπό το φως της νύχτας αλλά στο φως της μέρας, ως καλλιτεχνικός υπεύθυνος του σχήματος της «Γλυκιάς Συμμορίας» (Δόμνα Κουντούρη, Ησαΐας Ματιάμπα, Νίκος Μίχας, Γρηγόρης Πετράκος, Σοφία Στρατή, Τάμτα, Ραλλία Χρηστίδου) που εμφανίζεται στο Vox από τις 10 Νοεμβρίου για προγραμματισμένες 30 παραστάσεις, είμαι υποχρεωμένος να κοινοποιήσω τα εξής:

    Tην Παρασκευή 17/11 πληροφορηθήκαμε από ψιθυριστές ότι η συνεργασία του Μιχάλη Χατζηγιάννη με το χώρο «Πειραιώς 130» ναυάγησε κατόπιν αποπομπής του από τον επιχειρηματία και πως αμέσως συμφώνησε να πραγματοποιήσει εμφανίσεις με άλλον επιχειρηματία σε άλλο χώρο.
    Επειδή ο επιχειρηματίας του Vox, Ηλίας Μαροσούλης, με είχε ενημερώσει στο πρόσφατο παρελθόν ότι ο Μιχάλης Χατζηγιάννης είχε εκδηλώσει ενδιαφέρον ξανά για το Vox παρόλο ότι ήδη είχε κλειστεί η συμφωνία για την εμφάνιση της «Γλυκιάς Συμμορίας» και ο ίδιος του είχε αποκλείσει αυτό το ενδεχόμενο, επικοινώνησα μαζί του για να διασκεδάσω τις λογικές ανησυχίες μου.
    Σε αυτή τη συνομιλία ο κ. Μαροσούλης διέψευσε ότι ήδη είχε κλείσει συμφωνία με τον Μ. Χατζηγιάννη αλλά εμμέσως πλην σαφώς, κατόπιν των έντονων πιέσεών μου, ομολόγησε ότι στοχεύει να τον εγκαταστήσει στο χώρο από τις 15/12…

    Αμέσως μετά επικοινώνησα με τον μάνατζερ του καλλιτέχνη Πασχάλη Μουχταρίδη, έδειξε έκπληκτος που ο επιχειρηματίας έκλεισε τον καλλιτέχνη του ενώ παίζει άλλο σχήμα στο χώρο (…λες και το σχήμα της «Γλυκιάς Συμμορίας» έπαιζε … στα κρυφά στο Vox και δεν το γνώριζε πως ήταν προγραμματισμένο για 30 παραστάσεις), με ευχαρίστησε που τον ενημέρωσα και με διαβεβαίωσε ότι θα ενημερώσει τον καλλιτέχνη για το προφανές ηθικό και επαγγελματικό ζήτημα που προέκυπτε.

    Από εκείνη τη στιγμή βρέθηκα αντιμέτωπος με μια ιλαροτραγωδία, πρωτοφανή για την 20ετή πορεία μου στο χώρο αλλά πρωτοφανή και για την ως τώρα συνεργασία μου με τις επιχειρήσεις Μαροσούλη.

    Το οικογενειακό περιβάλλον του επιχειρηματία, προσπαθούσε να με πείσει ότι το σχήμα της «Γλυκιάς Συμμορίας» στις 6 εμφανίσεις που πρόλαβε να πραγματοποιήσει μέχρι την Κυριακή που πέρασε, εισπρακτικά …έβαλε μέσα την επιχείρηση.

    Φυσικά, η πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτούς τους ισχυρισμούς, το σχήμα ξεκίνησε καλά πριν από μία βδομάδα και τη δεύτερη, παρόλο ότι από την αρχή η επιχείρηση κι εγώ είχαμε συμφωνήσει ότι πρόκειται για καινούργια πρόταση που χρειάζεται υπομονή και συνεχή δουλειά για να μας βγει, πολλαπλασίασε τα ρεζερβέ και πραγματοποίησε το Σάββατο ένα ανεπανάληπτο sold out.

    Η απήχηση του προγράμματος, η δικαίωση της καινούργιας πρότασης, και η πρωτοφανής διασκέδαση που συνέβαινε στο Vox, ήδη από τη δεύτερη εβδομάδα έφερε γρηγορότερα του αναμενόμενου τα αποτελέσματα. Και όλα αυτά χωρίς το πλήρωμα των γνωστών πούλμαν που σταθμεύουν στην Ιερά Οδό κάθε βράδυ. Μόνο με αυθορμήτως προσελθόντες πελάτες.

    Αφού, λοιπόν, και τα τελευταία τους επιχειρήματα ως έωλα κατέρρευσαν με παρακάλεσαν να κατεβάσουμε το σχήμα συναινετικά για να εμφανιστεί ο Μιχάλης Χατζηγιάννης, με τον οποίο ήδη είχαν προχωρήσει σε συμφωνία και μάλιστα κατ’ ομολογία τους αντιστάθηκαν στην απαίτηση του να κατέβει το σχήμα πολύ νωρίτερα γιατί ο ίδιος ζητούσε το χώρο από την 1η Δεκεμβρίου…

    Η ιλαροτραγωδία σφραγίστηκε με ένα τηλεφώνημα της υπεύθυνης Δημοσίων Σχέσεων της επιχείρησης που μου δήλωσε ότι ο επιχειρηματίας κατανοεί το δίκαιο των ισχυρισμών μου αλλά δεν μπορεί να πράξει αλλιώς και θέλει να τον ενημερώσω αν το σχήμα θα κατέβει 2 ή 9 Δεκεμβρίου.

    Πέραν του πρωτοφανούς συμβάντος που συμβαίνει για πρώτη φορά στις επιχειρήσεις του εν λόγω επιχειρηματία, όπως και οποιουδήποτε άλλου επιχειρηματία της Αθήνας που διαθέτει οργανωμένα κέντρα διασκέδασης, πέραν του πρωτοφανούς κυνισμού τον οποίο επιθυμώ απλά να εντοπίσω ως αυτονόητο στην εν λόγω απόφασή, αυτού και των συνεργατών του, επιθυμώ να θέσω το πελώριο κατά τη γνώμη μου ηθικό θέμα που προκύπτει από την επιλογή του Μιχάλη Χατζηγιάννη να βολιδοσκοπήσει χώρο στον οποίο ήδη εργάζονται συνάδελφοι του και ο οποίος μάλιστα θα μπορούσε πριν ενδεχομένως δεχθεί τις αιτιάσεις του επιχειρηματία ότι το μαγαζί δεν πάει καλά να παρακολουθήσει το πρόγραμμα και να διαπιστώσει με τις δικές του αισθήσεις την πραγματικότητα.

    Επειδή το γεγονός αυτό είναι πρωτοφανές θεωρώ πως μόνο δημόσια μπορεί να κριθεί γιατί ο καλλιτέχνης, με όποια μορφή τέχνης και αν ασχολείται είναι δημόσιο πρόσωπο.

    Επειδή η γυναίκα του Καίσαρα δεν φτάνει να είναι τίμια αλλά πρέπει και να το αποδεικνύει, ανεξαρτήτως των πράξεων του οιουδήποτε επιχειρηματία, που και αυτός φυσικά δεν μπορεί να αποφύγει την κρίση , ο Μιχάλης Χατζηγιάννης δύναται ακόμη και τώρα με μια απόφαση, να μην εμφανιστεί στο Vox πριν τις 15 Ιανουαρίου που είναι προγραμματισμένες οι εμφανίσεις των παιδιών να πείσει τους συναδέλφους του στο Vox αλλά και την κοινή γνώμη ότι δεν ενέχεται στη συνομωσία που απειλεί μια «Γλυκιά Συμμορία» τραγουδιστών που ως νέοι αλλά ταχύτατα ανερχόμενοι και φανερά ταλαντούχοι δε σχετίζονται με ίντριγκες και κινήσεις νυχτερινού παρασκηνίου.

    Ο επιχειρηματίας είναι αυτόνομος, δεν κρίνεται από το φιλόμουσο κοινό, ας κάνει ότι θέλει, ο καλλιτέχνης όμως κρίνεται και δεν μπορεί να κρύβεται πίσω από τον επιχειρηματία… Εκτός και αν τα νέα ήθη, στο βωμό μιας αχαλίνωτης φιλοδοξίας, υποκαθιστούν το ταλέντο και τη δημιουργική καλλιτεχνική προσπάθεια από συμμαχίες ξένες προς το τραγούδι και την ευαισθησία του.

    Εδώ είμαστε και θα κριθούμε όλοι μας…

    Δημήτρης Χατζόπουλος

    Καλλιτεχνικός υπεύθυνος

    του σχήματος του Vox μέχρι ….9 Δεκεμβρίου."
    ageras
    21.11.2006, 23:10
    Για όσους με ρωτούσατε το πρωι γιατί τα έχω με τον Χατζηγιάννη και δεν μπορούσα να μιλήσω..Τώρα καταλάβατε??


    Κάποιος ρώτησε τι λεει ο Χατζητέτοιος για αυτό....Μα αυτός το έκανε!!!
    Astron
    21.11.2006, 23:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 21-11-2006 στις 17:42 έγραψε...
    Εκτός και αν τα νέα ήθη, στο βωμό μιας αχαλίνωτης φιλοδοξίας, υποκαθιστούν το ταλέντο και τη δημιουργική καλλιτεχνική προσπάθεια από συμμαχίες ξένες προς το τραγούδι και την ευαισθησία του.


    Ο Χατζηγιάννης μέχρι στιγμής δεν έχει αποδείξει ότι έχει κάποιο ήθος, ή κάποιες συγκεκριμένες αρχές. Όπως είχε γράψει ο Πάνος Κατσιμίχας, με λίγα χρόνια μόλις παρουσίας στο χώρο φέρεται σαν παραφουσκωμένο κοκοράκι. Οπότε η συμπεριφορά αυτή εμένα προσωπικά δεν με εκπλήσσει.
    Όμως ας μην προκαταλάβουμε τα πράγματα...μένει να δούμε αν πράγματι θα κάνει αυτήν την κίνηση.

    Yperoptis
    21.11.2006, 23:35
    Πάντα πίστευα πως οι επιχειρηματίες της νύχτας δεν είναι ως επί των πλείστων τίποτε παραπάνω από κακής πάστας μπακάληδες. Τρεις στο λάδι, τρεις στο ξύδι άντε και καλή σας μέρα. Όμως οφείλω να ομολογήσω πως ποτέ δεν περίμενα τέτοια κίνηση από καλλιτέχνη. Δεν νομίζω ότι έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο. 27 χρονών αγοράκι να συνηγορεί στο να πετάξουν έξω συνομήλικους συναδέλφους του για μερικά μεροκάματα πριν καν προλάβουν να δείξουν τι μπορούν να κάνουν. Απίστευτη γυφτιά!!! Άραγε έχει σκεφτει τι θα σύμβεί όταν σταματήσει να πουλάει; Έχει σκεφτεί ότι με αυτό που κάνει ανοίγει το δρόμο κάποια στιγμή να του κάνουν το ίδιο; Είμαι έξω φρενών!!!
    mousikofilh
    21.11.2006, 23:38
    Μου έχει κοπεί η ανάσα.Δεν πιστεύω στα μάτια μου με αυτά που διάβασα...
    Απαράδεκτος.Τι να πω πια...
    Δεν έχω πέσει έξω γι’αυτό τον….δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω..



    Νικάει αυτός ο εαυτός που πάει γυμνός βαθιά στο φως!!!image hosting for myspace


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 21-11-2006 23:41 ]


    ageras
    21.11.2006, 23:40
    Φίλε υπερόπτη και εγώ ακριβώς τα ίδια με σένα αισθάνομαι και κάτι παραπάνω γιατί τυχαίνει στην παρέα αυτή να έχω πολύ πολύ καλούς φίλους.....Έχω εξοργιστεί!!!
    Πάυλε μου,η υπόθεση θεωρείτε τελειωμένη.Έχουν δοθεί τα χέρια με τον Χατζητέτοιο.Οπότε δεν τίθεται θέμα αν το κάνει..
    Εκτός αν με μια συνεντευξη τύπου που θα δώσουν τα παιδια κατα 99% την Πέμπτη αλλάξει κάτι....


    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 21-11-2006 23:41 ]


    valia1984
    21.11.2006, 23:43
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 21-11-2006 στις 23:38 έγραψε...

    Μου έχει κοπεί η ανάσα.Δεν πιστεύω στα μάτια μου με αυτά που διάβασα...
    Απαράδεκτος.Τι να πω πια...
    Δεν έχω πέσει έξω γι’αυτό τον….δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω..



    Νικάει αυτός ο εαυτός που πάει γυμνός βαθιά στο φως!!!image hosting for myspace


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 21-11-2006 23:41 ]





    μην τον χαρακτηρίσεις....ό,τι και να πεις λίγο θα είναι...
    karelia
    21.11.2006, 23:52
    mporei na ton proseggise o epixeirhmatias..!k o idios na evale prwta ton eafto tou k meta tous allous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 21-11-2006 23:53 ]


    ageras
    21.11.2006, 23:54
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-11-2006 στις 23:52 έγραψε...

    mporei na mh gnorize oti ekanan emfaniseis ekei alloi kallitexnes..





    mousikofilh
    21.11.2006, 23:59
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-11-2006 στις 23:52 έγραψε...

    mporei na ton proseggise o epixeirhmatias..!k o idios na evale prwta ton eafto tou k meta tous allous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 21-11-2006 23:53 ]






    karelia
    22.11.2006, 00:04
    Kαλά βρε παιδιά,μια κουβέντα είπα..
    μην ανησυζείτε θα γίνει λίγος ντόρος μερικές μέρες
    και η Χατζιγιαννίτιδα θα συνεχίσει να καλύπτει την επικράτεια απάκρη σάκρη.
    ageras
    22.11.2006, 00:05
    Φίλε Karelia και έτσι να έγινε, καθαρά για επαγγελματικούς λόγους και επαγγελματικής αλληλεγγύης δεν το κάνεις..Υπάρχουν και άλλοι χώροι..
    Yperoptis
    22.11.2006, 00:10
    Ναι μάλλον τον προσέγγισε ο επιχειρηματίας και έπεσε στα πόδια του και του είπε "Σώσε με Μιχαλάκη μου Σώσε με. Δουλεύουν 6 ολόκληρες μέρες κι εγώ δεν έχω βγάλει ούτε φράγκο. Και ο Κουρκούλης, η παπαρίζου και ο Τερζής με καταστρέφουνοικονομικά. Σώσε με. Έλα να κάνεις τον DJ γιατί αλλιώς θα πέσω από τον 25ο όροφο της 75ης πολυκατοικίας μου και θα χαλάσω την 4η πόρσε που είναι παρκαρισμένη δίπλα από το Καγιέν σου και που ακόμα δεν έχω ξοφλήσει γιατί αυτοί με βάλανε μέσα κατά 200 ολόκληρα εισητήρια." Και ο Μιχαλάκης ως φιλάνθρωπος είπε "Ναι άμοιρε επιχειρηματία. Θα έρθει ο Σωτήρας σου. Δεν μπορώ να σε βλέπω έτσι ρακένδυτο." Ρε σα δεν ντρεπόμαστε λίγο...
    mousikofilh
    22.11.2006, 00:11
    Παιδιά τι λέτε τώρα?!?!
    Τι προσπαθείτε να αναλύσετε?
    Η ξεδιαντροπιά σε όλο της το μεγαλείο!!!
    Έχω εκνευριστεί πάρα πολύ..
    karelia
    22.11.2006, 00:11
    να και η απάντηση από τη μεριά του επιχειρηματία.

    "Σχετικά με το τέλος των παραστάσεων της «γλυκιάς συμμορίας» στο VOX...

    Ο κ. Ηλίας Μαροσούλης υπάρχει στο χώρο σχεδόν μισό αιώνα.
    Μέχρι σήμερα δεν έδωσε δικαίωμα ποτέ σε κανέναν να παραπονεθεί ότι δεν είχε την βοήθειά του, στηρίζοντας με πράξεις ειδικά τα νέα παιδιά. Απόδειξη για όλα αυτά είναι η παραχώρηση του χώρου VOX στο νεανικό σχήμα της «γλυκιάς συμμορίας», σε χώρο δηλαδή που μέχρι στιγμής έχουν εμφανιστεί μερικά από τα μεγαλύτερα ονόματα της μουσικής σκηνής.

    Παρά τον κόπο και τα έξοδα στα οποία υποβλήθηκε για να στηρίξει την εν λόγω παράσταση, με την τοποθέτηση πληθώρας διαφημιστικών αφισών σε όλη την Αττική, η παράσταση αυτή στέφθηκε με οικονομική αποτυχία.

    Υπήρξαν κατά καιρούς τεράστιες παραστάσεις ανά τον πλανήτη και τεράστια προγράμματα που «κατέβηκαν» σε μια εβδομάδα διότι δεν κατάφεραν να «περάσουν» στο κοινό.

    Η επιχείρηση προσπαθώντας να βοηθήσει αυτά τα παιδιά, που σέβεται σαν καλλιτέχνες, ενώ θα μπορούσε να έχει «κατεβάσει» το σχήμα από την πρώτη εβδομάδα , θα το διατηρήσει και θα το στηρίξει μέχρι τις 2 Δεκεμβρίου, όπως ήδη έχει ανακοινώσει στον κ. Δημήτρη Χατζόπουλο.

    Ο Μιχάλης Χατζηγιάννης δεν ήρθε ποτέ να ζητήσει τον χώρο, ο επιχειρηματίας όμως βλέποντας ότι το σχήμα που είχε δεν θα μπορούσε να αντέξει για πολλές ακόμη παραστάσεις τον προσέγγισε και του ζήτησε να συνεργαστούν μετά το τέλος των παραστάσεων της «γλυκιάς συμμορίας». Mε τον Μιχάλη Χατζηγιάννη δεν έχει ακόμη συμφωνήσει αν θα ξεκινήσουν και πότε παραστάσεις.

    Ο κ.Χατζόπουλος θα πρέπει να γνωρίζει ότι καμία παράσταση δεν κατεβαίνει όταν έχει επιτυχία...

    Η επιχείρηση"