ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.833 μέλη

    Έξωση στη Γλυκιά Συμμορία του VOX

    anastantas
    23.11.2006, 11:59
    Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
    Δεν διώχνεις ένα σχήμα που πηγαίνει τόσο καλά (το είδαν όλοι) μετά από μόνο τρεις εμφανίσεις και με μια δεύτερη εβδομάδα παραστάσεων με sold out το Σάββατο!
    Μη ξεχνάμε επίσης ότι η γλυκιά συμμορία είναι σίγουρα πολύ φθηνότερο σχήμα (ειδικά σε σχέση με το σχήμα του Χατζηγιάννη).

    Να ρωτήσω και κάτι;

    Πέρσι στο VOX ο Παπακωνσταντίνου με τη Βιτάλη που ήταν ακριβότεροι από τη γλυκιά συμμορία πήγαν καλύτερα και βγήκαν στα μέσα Ιανουαρίου;

    Εγώ είχα πάει ένα Σάββατο και ήταν μόνο το μισό μαγαζί γεμάτο και αυτό με χορό.

    Melissanthi
    23.11.2006, 16:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 23-11-2006 στις 07:20 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους και όλες. Τις ευθύνες του επιχειρηματία τις ξέρουμε όλοι. Όμως Margarita1 σε καμία περίπτωση δεν θα τραγουδήσει ο επιχειρηματίας πάνω στη σκηνή. Φυσικά και η πρώτη κίνηση γίνεται από αυτόν που θα πληρώνει. Εκεί όμως που κάνεις λάθος είναι πως πάντα την τελευταία κουβέντα την έχει αυτός που θα τα πάρει. Και είναι πολύ κακό να τα πάρει έχοντας ανοίξει το λάκκο κάποιου άλλου. Και αυτός που φέρει την ουσιαστική ευθύνη είναι αυτός που θα πατήσει εκεί που ίδρωναν κάποιοι άλλοι. Και αυτός είναι μόνο Ο Χατζηπετρής και κανείς άλλος. Ακόμα και οι επαγγελματίες δολοφόνοι έχουν άποψη στον ποιον θα σκοτώσουνε Margarita1 μου. Γιατί χθες ήταν ο Σπανουδάκης, σήμερα οι συνάδελφοί του, αύριο οι άμεσοι συνεργάτες του και ποιος ξέρει μεθαύριο ίσως και κάποιος συγγενής του... Όσο για την σπόντα σου Melissanthi εγώ αυτό που είπα είναι πως το topic είναι για τον Χατζηkiller και όχι για άλλους τραγουδιστές ιδιαίτερα όταν πολλοί θεωρούν πως για οτιδήποτε κακό συμβαίνει στη μουσική φταίει ο Νταλάρας. Εάν θεωρείς πως με το να στυλιτεύω την χειρότερη επαγγελματική κίνηση που έχω δει στην Ελληνική μουσική σκηνή είναι μόνο για να βγάλω το μένος μου εναντίον του συγκεκριμένου πιτσιρικά τότε το μόνο που έχω να σου πω είναι πως πρέπει να βρεις άλλο επιχείρημα να αντιπαρατεθείς διότι με αυτά που κάνει προσβάλει το μοναδικό ευαίσθητο σημείο που έχει απομείνει σε αυτό τον έρημο μουσικό χώρο. Το αίσθημα του δικαίου. Γιατί όπως και να το κάνουμε όποιος και να το έκανε το ίδιο ανήθικος θα ήτανε όπως είναι ο Χατζηφονιάς σε αυτή την περίπτωση... Ανάμεσα σε αυτά τα παιδιά υπάρχουν άνθρωποι που παλέυουν πολύ σκληρά για να επιβιώσουν με τρανταχτό παράδειγμα την Σοφία Στρατή που έφτασε τα 30 της χρόνια να καταφέρει να κάνει το πρώτο της βήμα. Με δεύτερο παράδειγμα την εξαιρετική Ραλλία Χρηστίδου που παρά την κακή στάμπα του reality απέδειξε πως ακόμα και να ανακατευτεί κανείς με τα πίτουρα, τελικά δεν σε τρώνε πάντα οι κότες αλλά και άλλα παιδιά. Το ότι όλα αυτά τα παιδιά προσπαθούν να επιβιώσουν σε αυτό το χώρο με μόνο σύμμαχο το ταλέντο τους και χωρίς τη χορηγία της Cosmote είναι κάτι που θα έπρεπε να το χειροκροτούμε και όχι να επιτρέπουμε σε οποιονδήποτε Χατζηκάτι να τους ρίχνει μία έτσι για μερικά χαρτονομίσματα να τους πετάει στο καλάθι των αχρήστων.

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 23-11-2006 07:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 23-11-2006 07:40 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 23-11-2006 07:42 ]






    Δεν πήγαινε ακριβώς για σένα η "σπόντα" (που για να είμαι ειλικρινής δεν ήταν καθόλου σπόντα απλά μια δυσάρεστη διαπίστωση) αλλά για κάποιον που έγραψε ότι "παρόλο που το συγκεκριμένο topic αναφέρεται στον Χατζηγιάννη κάποιοι δεν έχασαν την ευκαιρία να βρίσουν τον Άγιο (μεγάλη η χάρη του) Γιώργο Νταλάρα.

    Όμως μιας κι έθιξες το θέμα ας απαντήσω: Μια ομάδα νέων και όχι και τόσο καταξιωμένων καλλιτεχνών είχε υπογράψει συμβόλαιο με τον επιχειρηματί του Vox για 30 (ή 40 -δεν θυμάμαι) παραστάσεις.Ξαφνικά του επιχειρηματία του "κάπνισε" να απολύσει μετά από δύο εβδομάδες παραστάσεων το σχήμα αυτό και να προσλάβει στη θέση τους τον Μιχάλη Χατζηγιάννη.Μια τέτοια κίνηση προφανώς κι είναι αντιδεοντολογική κι αντιεπαγγελματική.Συμφωνώ.Αλλά μέχρι εδώ,yperopti.
    Από εκεί και πέρα το να στολίζουμε τον Χατζηγιάννη με επίθετα τύπου "Χατζηφονιάς",κωλόπαιδο και να τον κυνηγάμε με το δίκανο θεωρώ ότι απέχει έναν κόσμο από το να κρίνουμε και να αξιολογούμε την συγκεκριμένη κίνηση.Αυτό εννοούσα στο προηγούμενο post μου.
    Γι αυτό και θεωρώ ότι βγαίνει μια υπερμετρη οργή απέναντι στον Χατζηγιάννη από μερικούς (συμπεριλαμβανομένου κι εσού).Ωραία κι εγώ όταν διάβασα το περιστατικό το θεώρησα άδικο αυτό που έγινε.Δεν έστειλα όμως τον Χατζηγιάννη στην ...γκιλοτίνα γι αυτό.Δεν είναι και ο Πάσσαρης ρε παιδιά,ηρεμείστε.
    Γι αυτό ακριβώς και θεωρώ ότι μέχρι ενός σημείου μπαίνουν και προσωπικά κριτήρια.
    Μην μου πεις δηλαδή ότι εσύ μέχρι προχθές δήλωνες θαυμαστής του Χατζηγιάννη και αφότου διάβασες τη δήλωση άρχισες να τον αποκαλείς "Χατζη..τέτοιο","Χατζη...φονιά" και τα τοιαύτα! Προφανώς ήσουν ΗΔΗ από τους πολέμιους -ή έστω τους μη θαυμαστές- του!!Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να μισήσει έναν καλλιτέχνη μόνο και μόνο από μια λαθεμένη κίνηση ή μια δήλωση.Αυτό εννοούσα με τις συμπάθειες και τις αντιπάθειες.
    Αν φερ ειπείν η Αλεξίου ή ο Νταλάρας έκαναν μια παρόμοια κίνηση θα τους κατηγορούσες με την ίδια δρυμύτητα?

    Κι εν πάσει περιπτώσει,δεν καταλαβαίνω γιατί την έχει βγάλει "λάδι" ο επιχειρηματίας και έχετε πέσει όλοι σαν τα κοράκια πάνω στον Χατζηγιάννη.Δε λέω,έσφαλε,αλλά ουσιαστικά η απόφαση λαμβάνεται από το αφεντικό κι όχι από τον τραγουδιστή του πραογράμματος.Είναι παράλογο!
    gazakas
    23.11.2006, 16:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 23-11-2006 στις 16:24 έγραψε...

    Δεν πήγαινε ακριβώς για σένα η "σπόντα" (που για να είμαι ειλικρινής δεν ήταν καθόλου σπόντα απλά μια δυσάρεστη διαπίστωση) αλλά για κάποιον που έγραψε ότι "παρόλο που το συγκεκριμένο topic αναφέρεται στον Χατζηγιάννη κάποιοι δεν έχασαν την ευκαιρία να βρίσουν τον Άγιο (μεγάλη η χάρη του) Γιώργο Νταλάρα.





    Ως φιλόλογος σου επισημαίνω ότι όταν ανοίγεις εισαγωγικά για να παραθέσεις τα λόγια κάποιου, πρέπει να τα κλείνεις κιόλας..

    Ως νοήμων άνθρωπος σου επισημαίνω ότι όταν παραθέτεις τα λόγια κάποιου σε εισαγωγικά, πρέπει να τα παραθέτεις όπως ακριβώς τα έγραψε. Σε αντίθετη περίπτωση προσβάλλεις και αυτόν που παραθέτεις και τους αναγνώστες σου.

    Όσο για την "σπόντα", ο Astron, τον οποίο υπαινίσσεσαι, δεν είπε να πάρουμε το δίκανο εναντίον του Χατζηγιάννη. Αντίθετα, το είπε ο Yperoptis...
    karelia
    23.11.2006, 16:51
    Melissanthi
    έχεις όντως η υπερβολή δεν κάνει καλό.
    όμως στην ουσία του θέματος,
    θέλω να σου διευκρινίσω το εξής στη παρακάτω φράση σου
    Ξαφνικά του επιχειρηματία του "κάπνισε" να απολύσει μετά από δύο εβδομάδες παραστάσεων το σχήμα αυτό και να προσλάβει στη θέση τους τον Μιχάλη Χατζηγιάννη
    Όχι,δεν θα του κάπνιζε να τους απολύσει,αν δεν είχε ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ το ναι του Χατζηγιάννη.
    mousikofilh
    23.11.2006, 22:14
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 23-11-2006 στις 16:51 έγραψε...

    Ξαφνικά του επιχειρηματία του "κάπνισε" να απολύσει μετά από δύο εβδομάδες παραστάσεων το σχήμα αυτό και να προσλάβει στη θέση τους τον Μιχάλη Χατζηγιάννη
    Όχι,δεν θα του κάπνιζε να τους απολύσει,αν δεν είχε ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ το ναι του Χατζηγιάννη.



    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

    Margarita1
    23.11.2006, 23:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 23-11-2006 στις 07:20 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους και όλες. Τις ευθύνες του επιχειρηματία τις ξέρουμε όλοι. Όμως Margarita1 σε καμία περίπτωση δεν θα τραγουδήσει ο επιχειρηματίας πάνω στη σκηνή. Φυσικά και η πρώτη κίνηση γίνεται από αυτόν που θα πληρώνει. Εκεί όμως που κάνεις λάθος είναι πως πάντα την τελευταία κουβέντα την έχει αυτός που θα τα πάρει. Και είναι πολύ κακό να τα πάρει έχοντας ανοίξει το λάκκο κάποιου άλλου. Και αυτός που φέρει την ουσιαστική ευθύνη είναι αυτός που θα πατήσει εκεί που ίδρωναν κάποιοι άλλοι. Και αυτός είναι μόνο Ο Χατζηπετρής και κανείς άλλος. Ακόμα και οι επαγγελματίες δολοφόνοι έχουν άποψη στον ποιον θα σκοτώσουνε Margarita1 μου. Γιατί χθες ήταν ο Σπανουδάκης, σήμερα οι συνάδελφοί του, αύριο οι άμεσοι συνεργάτες του και ποιος ξέρει μεθαύριο ίσως και κάποιος συγγενής του... Όσο για την σπόντα σου Melissanthi εγώ αυτό που είπα είναι πως το topic είναι για τον Χατζηkiller και όχι για άλλους τραγουδιστές ιδιαίτερα όταν πολλοί θεωρούν πως για οτιδήποτε κακό συμβαίνει στη μουσική φταίει ο Νταλάρας. του δικαίου. Γιατί όπως και να το κάνουμε όποιος και να το έκανε το ίδιο ανήθικος θα ήτανε όπως είναι ο Χατζηφονιάς σε αυτή την περίπτωση... Ανάμεσα σε αυτά τα Εάν θεωρείς πως με το να στυλιτεύω την χειρότερη επαγγελματική κίνηση που έχω δει στην Ελληνική μουσική σκηνή είναι μόνο για να βγάλω το μένος μου εναντίον του συγκεκριμένου πιτσιρικά τότε το μόνο που έχω να σου πω είναι πως πρέπει να βρεις άλλο επιχείρημα να αντιπαρατεθείς διότι με αυτά που κάνει προσβάλει το μοναδικό ευαίσθητο σημείο που έχει απομείνει σε αυτό τον έρημο μουσικό χώρο. Το αίσθημα παιδιά υπάρχουν άνθρωποι που παλέυουν πολύ σκληρά για να επιβιώσουν με τρανταχτό παράδειγμα την Σοφία Στρατή που έφτασε τα 30 της χρόνια να καταφέρει να κάνει το πρώτο της βήμα. Με δεύτερο παράδειγμα την εξαιρετική Ραλλία Χρηστίδου που παρά την κακή στάμπα του reality απέδειξε πως ακόμα και να ανακατευτεί κανείς με τα πίτουρα, τελικά δεν σε τρώνε πάντα οι κότες αλλά και άλλα παιδιά. Το ότι όλα αυτά τα παιδιά προσπαθούν να επιβιώσουν σε αυτό το χώρο με μόνο σύμμαχο το ταλέντο τους και χωρίς τη χορηγία της Cosmote είναι κάτι που θα έπρεπε να το χειροκροτούμε και όχι να επιτρέπουμε σε οποιονδήποτε Χατζηκάτι να τους ρίχνει μία έτσι για μερικά χαρτονομίσματα να τους πετάει στο καλάθι των αχρήστων.

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 23-11-2006 07:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 23-11-2006 07:40 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 23-11-2006 07:42 ]




    Λοιπόν yperopti μου,αρχικά θέλω να πω πως κι εγώ συμφωνώ με την κοπελιά την Melissanthi ότι υπάρχουν εδώ μέσα άτομα που αρέσκονται να κατηγορούν τον Χατζηγιάννη για πολλά θέματα και χωρίς να υπάρχει λόγος!Ειδικά τώρα που έδωσε και αφορμή?
    Όσον αφορά εσένα υποστηρίζεις πως το μόνο που κάνεις είναι να στηλιτεύεις τις επαγγελματικές κινήσεις του συγκεκριμένου τραγουδιστή και πως σε καμία περίπτωση δεν έχεις μένος απέναντι του!Ωστόσο εγώ έχω διαβάσει 2-3 φορές κάποια εντελώς γελοία και κακοπροαίρετα σχόλια που αφορούν στην προσωπική ζωή του Χατζηγιάννη και ασφαλώς καμία σχέση δεν έχουν να κάνουν με το πόσο καλός ή κακός τραγουδιστής είναι ο ίδιος, εκτός βέβαια
    αν δεν βρισκόμαστε σε μουσικό φόρουμ αλλά σε ιστοσελίδα του Σοκ ή του Hi!Τι πετυχαίνεις με αυτά δεν μπορώ να καταλάβω πάντως σίγουρα αποδεικνύουν ότι έχεις κάποιο μένος μαζί του!
    Στα υπόλοιπα (δηλαδή τα σχετικά με το VOX) δεν θα συνεχίσω να απαντώ πολύ απλά γιατί ούτε εγώ θα πείσω εσένα (και δεν με ενδιαφέρει κιόλας) αλλά ούτε κι εσύ εμένα!Οπότε είναι άσκοπο να συνεχίζουμε μια συζήτηση που δεν βγάζει άκρη..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Margarita1 στις 23-11-2006 23:48 ]


    Melissanthi
    24.11.2006, 16:32
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 23-11-2006 στις 16:37 έγραψε...


    Ως φιλόλογος σου επισημαίνω ότι όταν ανοίγεις εισαγωγικά για να παραθέσεις τα λόγια κάποιου, πρέπει να τα κλείνεις κιόλας..

    Ως νοήμων άνθρωπος σου επισημαίνω ότι όταν παραθέτεις τα λόγια κάποιου σε εισαγωγικά, πρέπει να τα παραθέτεις όπως ακριβώς τα έγραψε. Σε αντίθετη περίπτωση προσβάλλεις και αυτόν που παραθέτεις και τους αναγνώστες σου.

    Όσο για την "σπόντα", ο Astron, τον οποίο υπαινίσσεσαι, δεν είπε να πάρουμε το δίκανο εναντίον του Χατζηγιάννη. Αντίθετα, το είπε ο Yperoptis...




    Εν τάξει,ζητώ ταπεινά συγγνώμη για το φοβερό παράπτωμα που διέπραξα:να ξεχάσω τα εισαγωγικά..
    Επειδή είσαι φιλόλογος όμως gazakas,να σου επισημάνω ότι σε αυτό το forum υπάρχουν πολύυυυυυ σοβαρότερα λάθη (γραμματικά,συντακτικά,ορθογραφικά ή εκφραστικά) από το δικό μου...
    Άρα μάλλον αν αρχίσεις να μας διορθώνεις θα σου πάρει καιρό.

    Όπως διευκρίνισα δεν θυμόμουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα λόγια απλά θυμάμαι ότι είπε κάτι παρεμφερές,του τύπου "Κάποιοι βρήκαν την ευκαιρία να βρίσουν τον Νταλάρα".Αυτό μόνο.Και σε αυτόν πήγαινε το σχόλιο.
    Το θέμα με το δίκαννο ήταν κάτι άσχετο που απλώς το έθιξα για να φανεί η εμπάθεια που πολλοί ενδέχεται νατρέφουν για τον Χατζηγιάννη.Δεν είπα ότι το είπε ο ίδιος που είπε για τον Νταλάρα.
    Yperoptis
    24.11.2006, 17:38
    Καλησπέρα και πάλι. Και ειδικά σε σένα Margarita1 και σε σένα Melissanthi. Δεν νομίζω ότι είπα ή προσποιήθηκα τον φαν του Χατζηγιάννη. Αυτό που έχω πει είναι ότι καλλιτεχνικά έχει αρκετό ταλέντο και πως πιστεύω ότι μπορεί στο μέλλον να το αξιοποιήσει και ανάλογα. Άλλωστε είναι μικρός ακόμη. Δεν έπραξα δηλαδη την υποκρισία που συμβαίνει αρκετά στι Internet, να πω πως ενώ ήμουνα φαν τώρα με αυτό που έκανε κτλ. Ούτε ήμουν ούτε και είμαι. Και ο λόγος είναι απλός. Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα η Ελληνική ποπ και επίσης αντιπαθώ τους καλλιτέχνες που μου κάθονται στο σβέρκο εξαιτίας χορηγών. Σαφώς λοιπόν και δεν είμαι θαυμαστής του. Μένος ή μίσος όμως δεν έχω. Τα διάφορα λογοπαίγνια με το όνομά του δεν είναι κοσμητικά επίθετα. Εκτός ίσως από το killer το οποίο νομίζω ότι πολλοί το χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να υποδείξουμε το υπέρμετρο της φιλοδοξίας και φιλοχρηματισμού κάποιου που δεν διστάζει μπροστά σε τίποτα. Με έχει θυμώσει αυτή η συμπεριφορά και οφείλω να πω, πως σε οποιαδήποτε αντίστοιχη περίπτωση θα είχα τον ίδιο θυμό και με οποιονδήποτε καλλιτέχνη. Είτε τον συμπαθώ είτε όχι. Γιατί η αδικία δεν έχει πρόσωπο. Είναι απλά αδικία. Αποκτά ονοματεπώνυμο ίσως πολλές φορές όπως στη συγκεκριμένη περίθπτωση αλλά το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο με όποιο όνομα και αν εμφανιζόταν. Κάποια στιγμή έγραψα κάτι κακό σε προσωπικό επίπεδο και αμέσως το κατάλαβα και το απέσυρα γιατί και αυτό ήταν αδικία. Είχα όμως το θάρρος να το πάρω πίσω και να ζητήσω κάτι που γενικά έχει ξεχαστεί στον βωμό είτε της ανωνυμίας των φόρουμ είτε της υπέρμετρης επωνυμίας της μουσικής. Ζήτησα συγνώμη. Δεν ντρέπομαι ούτε με αποσχολεί κάτι περισσότερο από αυτό που συμβαίνει. Και κλείνω λέγοντας πως έτσι κι αλλιώς αυτό το γεγονός είναι απαράδεκτο από μόνο του. Και δεν θα ντραπώ λοιπόν να τα πάρω όλα πίσω εάν ο νεαρός αυτός δεν αποκαταστήσει την ηθική τάξη και την αδικία που προκάλεσε αποσυρόμενος από το VOX. Αν και το άδικο που διέπραξε κατ' αρχήν με το Σπανουδάκη και κατά δεύτερον με τα νέα αυτά παιδιά είναι δεδομένο εν τη γεννέση του. Το ποιόν του χαρακτήρα του δηλαδή είναι προφανές. Εάν όμως και μόνο μέσα από την μαζική κατακραυγή που ακολούθησε την πράξη του, υποχωρήσει, θα είναι έστω γι αυτή την οπισθοχώρηση άξιος, μετριοπαθών βέβαια, συγχαρητηρίων.

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 24-11-2006 18:19 ]


    gazakas
    24.11.2006, 18:58
    Συγγνώμη και πάλι για το off-topic:


    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 24-11-2006 στις 16:32 έγραψε...

    Όπως διευκρίνισα δεν θυμόμουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα λόγια απλά θυμάμαι ότι είπε κάτι παρεμφερές,του τύπου "Κάποιοι βρήκαν την ευκαιρία να βρίσουν τον Νταλάρα".Αυτό μόνο.



    Όχι ακριβώς(με τα εισαγωγικά στην αρχή και στο τέλος από όπου τα ξέχασες):

    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 23-11-2006 στις 16:24 έγραψε...
    "[...]κάποιοι δεν έχασαν την ευκαιρία να βρίσουν τον Άγιο (μεγάλη η χάρη του) Γιώργο Νταλάρα."






    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 24-11-2006 18:58 ]


    Margarita1
    25.11.2006, 15:18
    Αυτό που λες δεν στέκει!Γιατί να μην τραγουδήσει?Αν δεν τραγουδήσει τώρα που είναι στα καλύτερα του και είναι μόλις 28 χρονών πότε θα το κάνει?
    Παρακάτω παραθέτω μια δήλωση του ίδιου του Χατζηγιάννη με την οποία συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω πως ταιριάζει σε αρκετούς εδώ μέσα:
    "Είμαι σίγουρος ότι αν έλεγα τα ίδια τραγούδιαμε την ίδια φωνή αλλά δεν πουλούσα όσο πουλάω, πολλοί από τους επικριτές μου θα ήταν ακροατές των κομματιών μου..."
    Συμφωνώ 100% με αυτή την άποψη, καθώς το μόνο πρόβλημα που έχουν πολλοί με τον Χατζηγιάννη και ο λόγος που τους ενοχλεί είναι το πόσο πουλάει,γι'αυτό άλλωστε και τον κατακρίνουν για πολλά...
    Αν πουλούσε 30.000 αντί για 130.000 δίσκους που πουλάει κανείς δεν θα έμπαινε στον κόπο να ασχοληθεί μαζί του!!
    ageras
    26.11.2006, 10:51
    Δεν θα ασχοληθώ άλλο με τον κύπριο....Οτι ζημιά ήταν να κάνει την έκανε.
    Τα παιδιά τελειώνουν οριστικά στις 2 Δεκεμβρίου και ανηφορίζουν στην Θεσσαλονικη όπου στις 15 του Δεκέμβρη θα ξεκινήσουν στην μουσική σκηνή του Φιξ...εκτός και αν βρουν χώρο στην Αθήνα..(λίγο δύσκολο)

    Σημειωτέον ότι ο Μαρασούλης με τον άλλον τα κάναν κοινώς μπου...λο γιατί το Φιξ αναγκάζεται να επισπέυσει διαδικασίες ανοίγματος διότι τα παιδιά ηταν να πάνε εκεί τον Φεβρουάριο...Παλι καλά που θα δουλέψουν....

    Αυτά...

    Υ.Γ Μιλουσα το Σάββατο με ένα υψηλό στέλεχος της Universal και μου είπε οτι ο κύπριος τους έχει κάνει άνω κάτω....


    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 26-11-2006 10:55 ]


    kathy132
    26.11.2006, 11:08
    Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο απλά απ' όσο φαίνονται ή "ακούγονται"... Τα νυχτομάγαζα δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Αν δεν τραβάει το σχήμα και δεν τα "φέρνει" δεν τα "παίρνει" κιόλας. Αυτός είναι νόμος της ελεύθερης και ανταγωνιστικής αγοράς. Απλώς στα μαγαζιά της νύχτας αυτό είναι ακόμα πιο σκληρό για κάποιους οι οποίοι απ' ότι φαίνεται δεν πείθουν τελικά τον κόσμο που θέλει να βγει να διασκεδάσει... Νομίζω ότι ο επιχειρηματίας και να μην είχε το ok του Χατζ. πάλι θα τους έβγαζε, ίσως λίγο αργότερα....
    nicchristie
    26.11.2006, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 26-11-2006 στις 10:51 έγραψε...

    Δεν θα ασχοληθώ άλλο με τον κύπριο....Οτι ζημιά ήταν να κάνει την έκανε.
    Τα παιδιά τελειώνουν οριστικά στις 2 Δεκεμβρίου και ανηφορίζουν στην Θεσσαλονικη όπου στις 15 του Δεκέμβρη θα ξεκινήσουν στην μουσική σκηνή του Φιξ...εκτός και αν βρουν χώρο στην Αθήνα..(λίγο δύσκολο)

    Σημειωτέον ότι ο Μαρασούλης με τον άλλον τα κάναν κοινώς μπου...λο γιατί το Φιξ αναγκάζεται να επισπέυσει διαδικασίες ανοίγματος διότι τα παιδιά ηταν να πάνε εκεί τον Φεβρουάριο...Παλι καλά που θα δουλέψουν....

    Αυτά...

    Υ.Γ Μιλουσα το Σάββατο με ένα υψηλό στέλεχος της Universal και μου είπε οτι ο κύπριος τους έχει κάνει άνω κάτω....


    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 26-11-2006 10:55 ]




    Χωρίς να διαφωνώ με όσα έγραψες, με ενόχλησε πολύ που τον χαρακτήρισες Κύπριο, λες και δεν έχει όνομα ή λες και διαχωρίζεις Ελληνες και Κυπρίους.
    Μου φάνηκε πολύ ρατσιστικό.

    Margarita1
    26.11.2006, 16:53
    Παράθεση:

    Το μέλος kathy132 στις 26-11-2006 στις 11:08 έγραψε...

    Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο απλά απ' όσο φαίνονται ή "ακούγονται"... Τα νυχτομάγαζα δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Αν δεν τραβάει το σχήμα και δεν τα "φέρνει" δεν τα "παίρνει" κιόλας. Αυτός είναι νόμος της ελεύθερης και ανταγωνιστικής αγοράς. Απλώς στα μαγαζιά της νύχτας αυτό είναι ακόμα πιο σκληρό για κάποιους οι οποίοι απ' ότι φαίνεται δεν πείθουν τελικά τον κόσμο που θέλει να βγει να διασκεδάσει... Νομίζω ότι ο επιχειρηματίας και να μην είχε το ok του Χατζ. πάλι θα τους έβγαζε, ίσως λίγο αργότερα....


    Μα αγαπητή μου το αστείο στην όλη υπόθεση ξέρεις πιο είναι?Ότι πολλοί κάνουν σαν να ανακάλυψαν την Αμερική!Λες και κάτι τέτοιο συμβαίνει για πρώτη φορά, δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ τόσα χρόνια στη νύχτα και ούτε πρόκειται να ξανασυμβεί!Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι το έκανε ο Χατζηγιάννης.Αν το είχε κάνει κάποιος άλλος πιθανόν ούτε καν να το συζητούσαμε!Είναι πασιφανές ότι υπάρχουν πολλά άτομα που ο Χατζηγιάννης θα τους ενοχλήσει μέχρι και αν βήξει(που λέει ο λόγος)!
    Ωστόσο, αυτό είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό κατά τη γνώμη μου!Εξάλλου είναι αποδεδειγμένο τόσα χρόνια στο καλλιτεχνικό στερέωμα ότι όποιος συγκεντρώνει μεγάλες συμπάθειες, συγκεντρώνει εξίσου μεγάλες αντιπάθειες!Είναι κανόνας!
    kathy132
    26.11.2006, 17:26
    Μαργαρίτα, εγώ δεν είμαι fun του Χατζηγιάννη, όμως δεν μπορώ να λέει ο καθένας ότι του' ρθει. Φταίει ο Χατζηγιάννης επειδή κάποιοι υπερεκτίμησαν τα famestorakia και πίστεψαν ότι θα τρέξουμε όλοι στο VOX? Απλώς τώρα βρέθηκε στη μέση ο Χατζηγιάννης και όλοι θα βαράνε αυτόν αντί να προβληματιστούν επί της ουσίας και σοβαρά ότι όλα αυτά τα πολύ-διαφημισμένα πρόσωπα δεν τραβάνε στη σκηνή.... Κάποιος απ'όλους αυτούς του παρατρεχάμενους, Manager, παραγωγός ακόμα κι ο ίδιος ο επιχειρηματίας έπρεπε να σκεφτεί πριν τους βάλει στο VOX. Οι εποχές είναι πολύ δύσκολες και όσο τους βλέπεις τζάμπα στην TV, καλά είναι, όταν όμως έρχεται η ώρα να πληρώσεις για να τους ακούσεις...Ε! τότε το σκέφτεσαι διπλά..... Κι αν αντιστρέφονταν οι ρόλοι? Αν ήταν αυτοί που τους πρότεινε ο επιχειρηματίας να πάνε σ' ένα μαγαζί που δεν τραβάει το προηγούμενο σχήμα, θα είχαν κανέναν ηθικό ενδοιασμό??? Δεν νομίζω. Την ηθική δεν μπορούν να την επικαλούνται μόνο όταν βολεύει και φυσικά να την επικαλούνται πρόσωπα που διάλεξαν να ξεφτιλίζονται επί 6 μήνες σε μια τηλεόραση για να κάνουν καριέρα...
    Yperoptis
    26.11.2006, 17:34
    Δεν νομίζω ότι έχει κανείς αντίρρηση Margarita1 ότι ο λόγος που το θέμα πήρε μεγάλη έκταση είναι η εμπορικότητα του Χατζηγιάννη. Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που συνέβη. Αν ο Χατζηγιάννης δεν πουλούσε αρκετά δεν θα τον πλησίαζε κανένας επιχειρηματίας. Αλλά οφείλω να σου πω πως ασυτό που έγινε είναι πρωτοφανές στη νύχτα και πως πραγματικά δεν έχει ξαναγίνει. Είναι καλό να είσαι πρωτοπόρος αλλά όχι σε τέτοιου είδους κινήσεις. Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά χθες είχα τη συζήτηση αυτή με έναν παλιό και μεγάλο συνθέτη ο οποίος μου είπε κατα λέξη πως "Αυτό παιδί μου δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ. Και εάν αυτός ο νεαρός συνεργεί σε κάτι τέτοιο στα 28 του και μάλιστα τη στιγμή που δεν έχει ανάγκη φαντάσου τι θα είναι διαθέσιμος να κάνει όταν φτάσει ας πουμε 40 και μπορεί τότε να έχει πραγματικά ανάγκη." Τέλος πάντων η ιστορία θα δείξει το τι σημαίνουν όλα αυτά. Άλλωστε στο τέλος θερίζεις ότι έχεις σπείρει...
    kathy132
    26.11.2006, 17:45
    Νομίζω ότι η "γλυκειά συμμορία" θα έφευγε ούτως ή άλλως. Τώρα όμως για να διασωθεί η φήμη των παιδιών, βολεύει να λέγεται "ότι ο Χατζηγιάννης τους πετάει έξω" και όχι ότι δεν πήγαινε καλά. Αν ήταν η Αλεξίου ή ο Παπακωνσταντίνου ο επόμενος, θα τολμούσε κανείς να μιλήσει?
    Yperoptis
    26.11.2006, 17:52
    Αναρρωτιέμαι γιατί χρειάζεται να λέμε τα ίδια και τα ίδια συνεχώς. Εάν δεν έχετε διαβάσει το θέμα γιατί απαντάτε; Τα παιδιά είχαν συμφωνήσει να φύγουν στις 17/12. Το πρόγραμμα πηγαίνει πολύ καλά και ο λόγος που έχει γίνει όλη αυτή ιστορία είναι γιατί ακριβώς δεν συντρέχουν αντικειμενικοί λόγοι έξωσης. Πχ δεν έχουν κόσμο, δεν πάει καλά και τέτοια... Συγκεκριμένα χθες μου είπανε κάποιοι φίλοι ότι πήγανε και φάγανε πόρτα γιατί δεν υπήρχε ούτε σκαμπώ ελεύθερο... Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που τα γράφουμε αυτά.
    pray
    26.11.2006, 17:57
    Αν εισασταν εχθες το βραδυ στο vox θα βλεπατε την αληθεια.Το ποσο διασκεδασε ο κοσμος και τον αριθμο τους επισης. μεγαλυτερο sold out απο το περασμενο σαββατο.Δεν χωρουσαν τα παιδια πανω στη σκηνη κ ανεβηκαν στη σκαλα για να τραγουδησουν.Μεχρι τις 4.15.Μια χαρα ξερουν κ να ψυχαγωγουν τον κοσμο κ να τον διασκεδαζουν.
    pray
    26.11.2006, 18:12
    Εσυ kathy μπορει ναμην ετρεξες να δεις τα φειμστορακια(κ πολυ καλα εκανες γιατι δεν θα ειχες καμια πιθανοτητα να περασεις καλα λογω της προκαταληψης σου) αλλα εχθες ετρεξαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ για να δουν αυτα τα παιδια που ξερουν να τραγουδουν πολυ καλυτερα απο καποιους αλλους που δεν πηγαν σε reality. κ σε καμια περιπτωση δεν ξεφτιλιστηκαν.Ειναι αδικο να κατηγοριοποιεις τους ανθρωπους αυτο ειναι ρατσιστικο.Δεν μπορεις να τους βαλεις ολους στο ιδιο καζανι. Κ να κρινεις οταν μπορεις να εχεις αποψη.Αν δεν τους εχεις δει δεν μπορεις να εχεις αποψη.το θεμα ειναι αλλο. αλλα αφου ξεκινας σε αυτη τη βαση δεν νομιζω οτι πειθεις κανεναν.