ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.826 μέλη

    Έξωση στη Γλυκιά Συμμορία του VOX

    Mesoxoritis
    28.11.2006, 02:43
    Ανέφερα και αυτό που είπες maspa..
    maspa
    28.11.2006, 02:48
    Εσύ είπες:

    Παράθεση:

    Το μέλος Mesoxoritis στις 28-11-2006 στις 02:14 έγραψε...

    Και ειλικρινά λυπάμαι πολύ που οι υπεύθυνοι αυτού του forum είπαν να κάνουν πλακίτσα τέτοιου χαμηλού επιπέδου.


    Εγώ διαφώνησα, δεν προσθεσα απλά κάτι σε όσα είπες.
    Astron
    28.11.2006, 10:38
    Συνήθως στις δημοσκοπήσεις του musicheaven επίτηδες υπάρχει μία "κουφή" απάντηση. Αυτό που ίσως δεν έλαβε ο jorge υπόψιν στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το αντι-Νταλαρικό μένος που υπάρχει διάχυτο και που θα έβγαζε αυτήν την απάντηση πρώτη. Εκτός κι αν το έβαλε για να αναδείξει ακριβώς αυτό το πράγμα.

    Πάντως απ' την εμπειρία μου, ακόμα κι αν η ερώτηση ήταν "Σήμερα βρέχει, ποιος πιστεύετε ότι φταίει;", αν υπήρχε η επιλογή ...ο κόσμος πάλι τον Νταλάρα θα ψήφιζε!

    Όπως και να 'χει, σύμφωνα με την σοφή πλειοψηφία, για τα γεγονότα στο Vox δεν ευθύνεται ούτε ο ιδιοκτήτης, ούτε ο Χατζηγιάννης. Όλα τα στοιχεία οδηγούν στο ότι φταίει ο Νταλάρας!


    gazakas
    28.11.2006, 11:48
    Ρε παιδιά, πώς να το πω για να το καταλάβετε; Κι εγώ ψήφισα ότι φταίει ο Νταλάρας. Αυτό τι σημαίνει; Ότι έχω αντινταλαρικό μένος; Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά: από τη μια, κατά τη τη γνώμη μου, το θέμα με το VOX δεν είναι πια και τόσο σημαντικό -εκτός κι αν δεχθούμε ότι όλοι έχουν συνωμοτήσει εναντίον των παιδιών που τραγουδούν εκεί- και, από την άλλη, ήταν αστείο που κάποιοι έσπευσαν να ρίξουν ευθύνες ΚΑΙ στο Νταλάρα. Το να απαντήσει κανείς "φταίει ο Νταλάρας" είναι σάτιρα όσων είπαν ότι όντως ευθύνεται αυτός και δε νομίζω να έδωσε κανείς αυτή την απάντηση στα σοβαρά...Ξέρετε υπάρχει και η "ειρωνεία" ως ένας πολύ εύστοχος τρόπος να αντιδράσει κανείς στην υπερβολή...
    anisie
    28.11.2006, 12:07
    Καλά είναι φανερό ότι το θέμα έχει κι άλλες προεκτάσεις (ο Νταλάρας, τα ριάλιτι, η ανεργία, τα 12χρονα, η βία στα σχολεία, τα ναρκωτικά, η κρίση της οικογένειας, ο ρατσισμός, οι φυλετικές διακρίσεις, το φαινόμενο του θερμοκηπίου, γιατί ο Τριανταφυλλόπουλος έφυγε από τον Αλφα, ποιος σκότωσε τους κηνυγούς κλπ) αλλά καλύτερα να επικεντρωθούμε στο θέμα....


    Πάντως από την αρχή φαινότανε ότι φταίει ο Νταλάρας.....
    kinia
    28.11.2006, 12:08
    Η αλήθεια είναι ότι το σχήμα γλυκιά συμμορία μου άρεσε πολύ. Πάντως όσο αναφορά τον τραγουδιστή που θα πάρει τη θέση των παιδιών δεν ξέρω κατά πόσο φταίει Διάβασα το όλο το θέμα, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει. Ίσως επειδή δεν είμαι στο χώρο. Πιστεύω ότι τα παιδιά πήγαιναν πολύ καλά, αλλά αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τον τραγουδιστή που θα πάρει τη θέση των παιδιών δεν πιστεύω ότι φταίει ιδιαίτερα αλλά ο επιχειρηματίας. Πάντως ειλικρινά ήταν το μοναδικό σχήμα που ήθελα να πάω με τόσο ενθουσιασμό. Δυστυχώς οι σπουδές μου δεν επιτρέπουν να κατεβαίνω συχνά στην Αθήνα και περίμενα να πάω κοντά στα Χριστούγεννα. Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι τα παιδιά άξιζαν πολλά σαν ομάδα. Ο καθένας είχε κάτι διαφορετικό να δώσει…
    jorge
    28.11.2006, 12:30
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 28-11-2006 στις 11:48 έγραψε...

    Το να απαντήσει κανείς "φταίει ο Νταλάρας" είναι σάτιρα όσων είπαν ότι όντως ευθύνεται αυτός και δε νομίζω να έδωσε κανείς αυτή την απάντηση στα σοβαρά...Ξέρετε υπάρχει και η "ειρωνεία" ως ένας πολύ εύστοχος τρόπος να αντιδράσει κανείς στην υπερβολή...


    Έτσι ακριβώς.
    kinia
    28.11.2006, 12:58
    Ρε παιδιά, συγνώμη αλλά ο Νταλάρας που κολλάει; Δεν ξέρω ίσως δεν διαβασα πριν κάτι καλά αλλά δεν καταλαβαίνω...
    jorge
    28.11.2006, 13:13
    Εννοείται πως ο Νταλάρας δεν έχει την παραμικρή ανάμειξη στην ιστορία αυτή. Διάβασε όμως τις πρώτες σελίδες του topic για να δεις οτι ακόμα και σε αυτή την άσχετη υπόθεση, κάποιοι βρήκαν τρόπο να τον κατηγορήσουν...
    liontaraki_83
    28.11.2006, 13:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Margarita1 στις 28-11-2006 στις 02:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος liontaraki_83 στις 27-11-2006 στις 21:36 έγραψε...

    Κατι ακομα... Φυσικα κ δε συγκρινεται ο χατζητετοιος μ'αυτα τα παιδια. Τις δυνατοτητες του τις ειδαμε...να παταει επι πτωματων για να καταφερει αυτο που θελει. Η ματαιοδοξια του εχει καταλαβει καθε εγκεφαλικο κυτταρο σε σημειο να μην εχει μεινει ουτε ενα φυσιολογικο για να μπορεσει να τον "βοηθησει" να δει τι απ'ολα ειναι σωστο να κανει. Το μονο που βλεπει μπροστα του ειναι μαρκιζες με τεραστια φωτεινα γραμματα με τ'ονομα του. Κ αυτος ειναι ο μονος του σκοπος. Δεν ειναι η πρωτη φορα που συμπεριφερεται αντιεπαγγελματικα κ το ξερουμε. Αυτο που δεν ξερει ομως ειναι πως ο κοσμος δεν ειναι χαζος...καταλαβαινει τι γινεται κ ειναι σε θεση να βγαλει συμπερασματα.Αλλα αυτος ξερει οτι "συντηρειται" απο δωδεκαχρονα κοριτσακια που δεν ξερουν τι τους γινεται κ σ'αυτο βασιζεται. Τωρα αν ολα αυτα φανερωνουν ανθρωπο με παιδεια κ ηθος τοτε...


    Η άποψη ότι συντηρείται από 12χρονα κοριτσάκια είναι πολύ γενικευμένη και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα..Δεν παίρνω παράδειγμα μόνο από τον εαυτό μου αλλά και από τις φιλικές σχέσεις που έχω, όπως επίσης και από το κοινό που έχω παρακολουθήσει να τον ακολουθεί στις συναυλίες.Ασφαλώς αυτό δεν υφίσταται, ωστόσο πολλοί το χρησιμοποιούν ως επιχείρημα για να "υποτιμήσουν" τον Χατζηγιάννη αλλά και το κοινό του.Τέλος, αν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τον Χατζηγιάννη με τα παιδιά από το fame story!Τι πάει να πει "θα το έκανε και ο ίδιος αν ξεκινούσε τώρα"?Δεν το έκανε όμως!Οποιαδήποτε σύγκριση θεωρείται ...μην πω καλύτερα.
    Είπα πάλι ότι δεν θα ξαναμιλήσω αλλά δεν μπορώ!Να λέει ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι και να μην πάρει την απάντηση που του πρέπει?



    Δεν ειναι καθολου γενικευμενη αποψη. Το 80% των ανθρωπων που πανε στις συνυλιες του ειναι ηλικιας 12-17. Τωρα αν θεωρειται κοινο κ ο μπαμπας ή η μαμα που συνοδευει το πιτσιρικακι στη συναυλια επειδη ειναι πολυ μικρο για να παει μονο του τοτε ενταξει...Δε λεω οτι δεν πανε κ μεγαλυτεροι αλλα σε καμια περιπτωση δε συντηρειται απο αυτους κ δε θα μπορουσε να συνεχισει μονο μ'αυτους.Κ μη λες συνεχειa για το fame story γιατι απο'κει μεσα εχουν βγει παιδια με απιστευτες φωνες κ καλλιτεχνες ολοκληρωμενοι απο καθε αποψη.
    kinia
    28.11.2006, 13:37
    Προσπάθησα ξαναδιαβάζοντας τις προηγούμενες απόψεις να καταλάβω! Αδυνατώ όμως. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις που καλό είναι να της δικαιολογεί όταν τις γράφει. Αλλά είναι απόψεις και είναι δεκτές!
    Margarita1
    28.11.2006, 15:33
    Παράθεση:

    Το μέλος liontaraki_83 στις 28-11-2006 στις 13:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Margarita1 στις 28-11-2006 στις 02:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος liontaraki_83 στις 27-11-2006 στις 21:36 έγραψε...

    Κατι ακομα... Φυσικα κ δε συγκρινεται ο χατζητετοιος μ'αυτα τα παιδια. Τις δυνατοτητες του τις ειδαμε...να παταει επι πτωματων για να καταφερει αυτο που θελει. Η ματαιοδοξια του εχει καταλαβει καθε εγκεφαλικο κυτταρο σε σημειο να μην εχει μεινει ουτε ενα φυσιολογικο για να μπορεσει να τον "βοηθησει" να δει τι απ'ολα ειναι σωστο να κανει. Το μονο που βλεπει μπροστα του ειναι μαρκιζες με τεραστια φωτεινα γραμματα με τ'ονομα του. Κ αυτος ειναι ο μονος του σκοπος. Δεν ειναι η πρωτη φορα που συμπεριφερεται αντιεπαγγελματικα κ το ξερουμε. Αυτο που δεν ξερει ομως ειναι πως ο κοσμος δεν ειναι χαζος...καταλαβαινει τι γινεται κ ειναι σε θεση να βγαλει συμπερασματα.Αλλα αυτος ξερει οτι "συντηρειται" απο δωδεκαχρονα κοριτσακια που δεν ξερουν τι τους γινεται κ σ'αυτο βασιζεται. Τωρα αν ολα αυτα φανερωνουν ανθρωπο με παιδεια κ ηθος τοτε...


    Η άποψη ότι συντηρείται από 12χρονα κοριτσάκια είναι πολύ γενικευμένη και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα..Δεν παίρνω παράδειγμα μόνο από τον εαυτό μου αλλά και από τις φιλικές σχέσεις που έχω, όπως επίσης και από το κοινό που έχω παρακολουθήσει να τον ακολουθεί στις συναυλίες.Ασφαλώς αυτό δεν υφίσταται, ωστόσο πολλοί το χρησιμοποιούν ως επιχείρημα για να "υποτιμήσουν" τον Χατζηγιάννη αλλά και το κοινό του.Τέλος, αν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τον Χατζηγιάννη με τα παιδιά από το fame story!Τι πάει να πει "θα το έκανε και ο ίδιος αν ξεκινούσε τώρα"?Δεν το έκανε όμως!Οποιαδήποτε σύγκριση θεωρείται ...μην πω καλύτερα.
    Είπα πάλι ότι δεν θα ξαναμιλήσω αλλά δεν μπορώ!Να λέει ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι και να μην πάρει την απάντηση που του πρέπει?



    Δεν ειναι καθολου γενικευμενη αποψη. Το 80% των ανθρωπων που πανε στις συνυλιες του ειναι ηλικιας 12-17. Τωρα αν θεωρειται κοινο κ ο μπαμπας ή η μαμα που συνοδευει το πιτσιρικακι στη συναυλια επειδη ειναι πολυ μικρο για να παει μονο του τοτε ενταξει...Δε λεω οτι δεν πανε κ μεγαλυτεροι αλλα σε καμια περιπτωση δε συντηρειται απο αυτους κ δε θα μπορουσε να συνεχισει μονο μ'αυτους.Κ μη λες συνεχειa για το fame story γιατι απο'κει μεσα εχουν βγει παιδια με απιστευτες φωνες κ καλλιτεχνες ολοκληρωμενοι απο καθε αποψη.


    Έχω παρακολουθήσει πολλές φορές τον Χατζηγιάννη και στις συναυλίες του υπάρχει κοινό όλων των ηλικιών.Ασφαλώς αυτό το κοινό που κλέβει την παράσταση (γιατί βρίσκεται μπροστά στην αρένα) είναι το νεαρότερο και το πιο αυθόρμητο.Στις κερκίδες όμως υπάρχουν παρέες πολλών ηλικιών και σίγουρα δεν συνοδεύουν όλοι τα παιδιά τους!Άτομα 14-15 χρονών είναι ικανά πιστεύω να πηγαίνουν μόνα τους σε μια συναυλία.
    Για το fame story μπορώ να έχω ότι άποψη θέλω!Τώρα τα "παιδια με απιστευτες φωνες κ καλλιτεχνες ολοκληρωμενοι απο καθε αποψη" είναι στην θεωρία!Στην πράξη όμως?Έχουν καταφέρει κάτι?Ή μήπως τους συγκεκριμένους τραγουδιστές από τα ριάλιτι τους ακούν άτομα
    σοβαρά(γιατί για εσένα μάλλον η σοβαρότητα κρίνεται από την ηλικία κάποιου) σε αντίθεση με τον Χατζηγιάννη όπως λες που τον ακούν άτομα 12-17 ετών κοινό δηλαδή μη υπολογίσιμο για εσένα...
    ΥΓ: Για να ξέρουμε τι λέμε θέλω να μου πεις,αν θες κι εσύ βέβαια, ποιο από τα παιδιά που εμφανίζεται είναι το αγαπημένο σου!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Margarita1 στις 28-11-2006 15:35 ]


    jorge
    28.11.2006, 16:00
    Παράθεση:

    Το μέλος liontaraki_83 στις 28-11-2006 στις 13:33 έγραψε...

    Κ μη λες συνεχειa για το fame story γιατι απο'κει μεσα εχουν βγει παιδια με απιστευτες φωνες κ καλλιτεχνες ολοκληρωμενοι απο καθε αποψη.



    Εδώ άνθρωποι σπουδάζουν 20 χρόνια σε ωδεία, τραγουδούν άλλα τόσα και αν τους ρωτήσεις τώρα στα 50 τους θα σου πουν "φίλε μου ακόμα μαθαίνω". Τώρα εσύ μας λες οτι τα 25χρονα παιδιά του Fame Story, πολλά από τα οποία δεν έχουν κάνει ούτε σολφέζ, είναι "ολοκληρωμένοι καλλιτέχνες" και μάλιστα "από κάθε άποψη".

    Βρε μήπως είσαι ο Χατζόπουλος;
    Aiolos_m
    28.11.2006, 17:28
    Για όλα φταίει ο Νταλάρας....
    liontaraki_83
    28.11.2006, 18:48
    Δε μιλαω για παιδια που δεν εχουν ιχνος μουσικης παιδειας,γιατι εχουν υπαρξει κ τετοια μεσα στο παιχνιδι.Μιλαω για παιδια οπως η Ραλλια,ο Γρηγορης,ο Νικος,ο Ησαιας που εχουν φαει τα χρονια τους μεσα στα ωδεια απο τοτε που ηταν μικροι,πηραν τα πτυχια τους κ συνεχισαν με ανωτερα θεωρητικα μαθηματα.Συγκεκριμενα η Ραλλια ξερει να παιζει 5 οργανα.Μη μου λετε λοιπον οτι τα παιδια αυτα δεν ξερουν μουσικη,γιατι κ εγω εχω φαει τα χρονια μου μεσα στα ωδεια κ ειμαι σε θεση να καταλαβω ποτε καποιος γνωριζει μουσικη,ξερει να τραδουδαει κ εχει καλη φωνη.Εχουν εμφανιστει κ καποιοι τελειως αταλαντοι απο το συγκεκριμενο παιχνιδι κ γι'αυτο τωρα δεν τους θυμαται κανεις. Αλλα οι συγκεκριμενοι δεν ανηκουν σ'αυτη την κατηγορια. Οσο για τους αγαπημενους μου απο τη "συμμορια" ειναι η Ραλλια,ο Γρηγορης κ ο Ησαιας χωρις ομως αυτο να υποτιμαει τους υπολοιπους.Εχουν ταλεντο,φωνη,παιδεια,ηθος κ ειναι επαγγελματιες με ολη τη σημασια της λεξης.Προσεχουν καθε τους βημα γιατι σεβονται το κοινο που τους ακολουθει.Κ δε θυμαμαι κανενα απο αυτα τα παιδια που ολοι ειναι ετοιμοι στη γωνια να τα πυροβολησουν με το δικανο,να ειχε ποτε τοσο αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα οπως ο Χατζητετοιος.Ποτε δεν εδιωξαν συναδελφους τους,χρησιμοποιωντας ψευδεις δικαιολογιες για να τραγουδησουν εκεινοι στο μαγαζι τους.
    jorge
    28.11.2006, 19:08
    Παράθεση:

    Το μέλος liontaraki_83 στις 28-11-2006 στις 18:48 έγραψε...

    Μιλαω για παιδια οπως η Ραλλια,ο Γρηγορης,ο Νικος,ο Ησαιας που εχουν φαει τα χρονια τους μεσα στα ωδεια απο τοτε που ηταν μικροι,πηραν τα πτυχια τους κ συνεχισαν με ανωτερα θεωρητικα μαθηματα.


    Και γι' αυτό είναι "ολοκληρωμένοι καλλιτέχνες" δηλαδή;

    Άλλο να λες οτι ξέρουν μουσική (που δεν το αμφισβήτησα) και άλλο να λες οτι είναι "απίστευτοι" ή οτι είναι "ολοκληρωμένοι καλλιτέχνες". Υποβιβάζεις πολλούς άλλους έτσι και είναι τουλάχιστον άδικο.
    liontaraki_83
    28.11.2006, 19:26
    Ολοκληρωμενοι απο την αποψη οτι μεσα στο παιχνιδι δεν διδασκονται μονο μαθηματα φωνητικης αλλα κ αλλα,οπως κινησιολογια,στησιμο στην πιστα,εκφραση κλπ. Πραγματα τα οποια δεν τα διδασκονται πολλοι νεοι καλλιτεχνες κ αρκετοι τα υποτιμουν κιολας. Με την εμπειρια θ'αποκτησουν κ αλλα. Δεν ειπα οτι δεν εχουν ακομα δρομο μπροστα τους. Αλλα ας μην αμφισβητουμε κ τα παντα επειδη εγιναν γνωστοι μεσα απο ενα παιχνιδι
    anastantas
    29.11.2006, 14:00
    Ο Χατζόπουλος είναι αυτός του Μελωδία.
    pray
    29.11.2006, 15:01
    το θεμα δεν ειναι ποιο απο τα παιδια μας αρεσει περισσοτερο αλλα το γεγονος οτι χανουν τη δουλεια τους επειδη καποιος αλλος τραγουδιστης ηθελε το μαγαζι κ προφαζιζεται με τον επιχειρηματια οτι δεν πηγαν καλα σαν σχημα.Ψεμματα δηλαδη.Τελος παντων 2 παραστασεις μεινανε.Οσοι νομιζουμε οτι πρεπει να παμε, για τους δικους μας λογους ο καθενας, ας παμε αυτες τις 2 τελευταιες μερες Παρασκευη κ Σαββατο.
    liontaraki_83
    29.11.2006, 15:23
    Συμφωνω μαζι σου pray οτι δεν ειναι αυτο το θεμα... Αλλα μαλλον εχουμε ξεφυγει λιγο... Με ρωτησαν κ απαντησα εστω κ αν δεν ειχε καμια σχεση η ερωτηση με το θεμα. Εγω σιγουρα θα ειμαι εκει Παρασκευη κ Σαββατο. Ελπιζω να βρεθουμε ολοι εκει,ακομα κ οι δυσπιστοι για να διαπιστωσουν ιδιοις ομασι την αληθεια των πραγματων. Εγω ειμαι "παλια" στο θεμα κ γνωριζω τι ισχυει κ τι οχι.