ελληνική μουσική
    439 online   ·  210.817 μέλη

    Έξωση στη Γλυκιά Συμμορία του VOX

    ZeNiA
    29.11.2006, 20:30
    Πριν απαντήσω θα ήθελα να δηλώσω ότι δεν είμαι fun ούτε του Χατζηγιάννη, ούτε των παιδιών της "Γλυκιάς συμμορίας". Επίσης ποτέ δεν έτρεφα ιδιαίτερη συμπάθεια, αλλά ούτε και αντιπάθεια, στον Νταλάρα(!!!!!)
    Νομίζω λοιπόν ότι μπορώ να δω αντικειμενικά το ζήτημα.
    Είναι σίγουρο ότι όσοι δεν ξέρουν από πρώτο χέρι τα γεγονότα (κοινώς "δεν είναι μέσα στο χορό"), δεν μπορούν να γνωρίζουν και τι συνέβη πραγματικά... Εγώ λοιπόν που είμαι ένας απ'αυτούς μπορώ μόνο γενικά να σχολιάσω ό,τι φαίνεται πως έγινε.
    Νομίζω ότι όλη αυτή η ιστορία έχει επιτύχει το σκοπό της. Το γεγονός ότι ασχολούμαστε μαζί τους, και "ψάχνουμε" το θέμα τόσο πολύ, μόνο καλό μπορεί να προσφερει στο VOX και στα έσοδά του, τόσο στις τελευταίες παραστάσεις της "Γλυκιάς συμμορίας", όσο και στις παραστάσεις του Μιχάλη Χατζηγιάννη.
    Γενικά πάντως ο αθέμιτος ανταγωνισμός υπάρχει παντού, πρέπει να μάθουμε να ζούμε μ'αυτό, και να διαμαρτυρόμαστε όπως κάνουμε τώρα...
    Margarita1
    30.11.2006, 03:05
    Παράθεση:

    Το μέλος pray στις 29-11-2006 στις 15:01 έγραψε...

    το θεμα δεν ειναι ποιο απο τα παιδια μας αρεσει περισσοτερο αλλα το γεγονος οτι χανουν τη δουλεια τους επειδη καποιος αλλος τραγουδιστης ηθελε το μαγαζι κ προφαζιζεται με τον επιχειρηματια οτι δεν πηγαν καλα σαν σχημα.Ψεμματα δηλαδη.Τελος παντων 2 παραστασεις μεινανε.Οσοι νομιζουμε οτι πρεπει να παμε, για τους δικους μας λογους ο καθενας, ας παμε αυτες τις 2 τελευταιες μερες Παρασκευη κ Σαββατο.


    Σχετικά με αυτό που λες, δηλαδή ότι ο επιχειρηματίας προφασίζεται στα ψέμματα ότι το σχήμα δεν πάει καλά έχω μια ένσταση!Αφού εσείς δεν επιτρέπετε το δικαίωμα στον επιχειρηματία να κρίνει το σχήμα ως "αποτυχημένο" σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα που τα παιδιά τραγούδησαν εσείς πως το κρίνετε "επιτυχημένο"?Επειδή ένα σχήμα πήγε καλά 2 βδομάδες αυτό σημαίνει ότι θα πήγαινε καλά και όλη την υπόλοιπη σεζόν?Μπορεί ο επιχειρηματίας να σκέφτηκε πως ναι μεν τον πρώτο καιρό το σχήμα πήγε καλά,πιθανόν όμως όταν θα έμπαιναν όλα τα υπόλοιπα σχήματα "στον χορό" και ο ανταγωνισμός θα ήταν μεγαλύτερος να μην είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα.Αφού είχε τη δυνατότητα προτίμησε την πιο σίγουρη λύση, δηλαδή τον Χατζηγιάννη...

    liontaraki_83
    30.11.2006, 13:46
    Δηλαδη ποιο σχημα δεν εχει ξεκινησει ακομα?Εγω μονο ενα θυμαμαι...Κ τι?κατεβαζουμε ενα σχημα βασιζομενοι σε υποθεσεις οτι σε λιγο καιρο μπορει να μην πηγαινει καλα?Αφου αυτο που ισχυε κ αυτο που ολοι εβλεπαν ειναι οτι το μαγαζι ηταν γεματο καθε βραδυ. Εκτος αυτου το προγραμμα ειναι αρκετα αξιολογο κ ειμαι σιγουρη οτι θα "προχωρουσε" αν δεν υπηρχαν κατι τετοιοι αντι-επαγγελματιες στο συστημα..
    Melissanthi
    30.11.2006, 21:28
    Παράθεση:

    Το μέλος anisie στις 28-11-2006 στις 12:07 έγραψε...

    Καλά είναι φανερό ότι το θέμα έχει κι άλλες προεκτάσεις (ο Νταλάρας, τα ριάλιτι, η ανεργία, τα 12χρονα, η βία στα σχολεία, τα ναρκωτικά, η κρίση της οικογένειας, ο ρατσισμός, οι φυλετικές διακρίσεις, το φαινόμενο του θερμοκηπίου, γιατί ο Τριανταφυλλόπουλος έφυγε από τον Αλφα, ποιος σκότωσε τους κηνυγούς κλπ) αλλά καλύτερα να επικεντρωθούμε στο θέμα....


    Πάντως από την αρχή φαινότανε ότι φταίει ο Νταλάρας.....




    ’ψογο!!!!

    Margarita1
    01.12.2006, 02:36
    Παράθεση:

    Το μέλος liontaraki_83 στις 30-11-2006 στις 13:46 έγραψε...

    Δηλαδη ποιο σχημα δεν εχει ξεκινησει ακομα?Εγω μονο ενα θυμαμαι...Κ τι?κατεβαζουμε ενα σχημα βασιζομενοι σε υποθεσεις οτι σε λιγο καιρο μπορει να μην πηγαινει καλα?Αφου αυτο που ισχυε κ αυτο που ολοι εβλεπαν ειναι οτι το μαγαζι ηταν γεματο καθε βραδυ. Εκτος αυτου το προγραμμα ειναι αρκετα αξιολογο κ ειμαι σιγουρη οτι θα "προχωρουσε" αν δεν υπηρχαν κατι τετοιοι αντι-επαγγελματιες στο συστημα..


    Εγώ δεν είπα γλυκιά μου ότι ο ίδιος ο επιχειρηματίας βασίζεται σε υποθέσεις, είπα τα πράγματα από τη δική μου οπτική γωνία.Όσον αφορά τα περί αντι-επαγγελματίας όπως έχω ξαναπεί ο χρόνος θα δείξει...
    Σε τελική ανάλυση πιστεύω πως πολύ κακώς ασχολούμαστε τόσο ένθερμα με το θέμα καθώς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αυτοί τα λεφτά τους τα βγάζουνε ,(ακόμα και τα παιδιά από το vox με τόση διαφήμιση που τους έχει γίνει από τα ΜΜΕ) ενώ εμείς...απλά χάνουμε το χρόνο μας!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Margarita1 στις 01-12-2006 03:01 ]


    anisie
    01.12.2006, 11:40
    @ Melissanthi


    Melissanthi
    01.12.2006, 23:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesoxoritis στις 28-11-2006 στις 02:14 έγραψε...

    Να ρωτήσω κάτι σας παρακαλώ;;; Η επιλογή της τρέχουσας δημοσκόπησης του φόρουμ που λέει: ''Μα είναι φανερό πως φταίει ο Νταλάρας'', είναι εξυπνάδα; Γιατί προσωπικά πιστεύω ότι είναι μ#####α. Που κολλάει ο Νταλάρας με το θέμα της έξωσης των παιδιών αυτών από το VOX; Τι σχέση έχει; Καμμία. Λοιπόν, θα πείτε φυσικά ότι είμαι νταλαρόφιλος, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πιστεύω ότι χρειάζεται κάποιος να συμπαθεί τον Νταλάρα, για να διαπιστώσει τη γελοιότητα που έχει αυτή η επιλογή της δημοσκόπησης. Από κάτι τέτοια, είτε τα λέτε σοβαρά είτε κάνετε απλά πλάκα, έχει καταντήσει το βρίσιμο κατά του Νταλάρα εθνικό χόμπι. Και ειλικρινά λυπάμαι πολύ που οι υπεύθυνοι αυτού του forum είπαν να κάνουν πλακίτσα τέτοιου χαμηλού επιπέδου. Κι εγώ μόλις το είδα δηλαδή, έπεσα κάτω από τα γέλια. Τι να σας πώ;;; Μας το παίζετε μερικοί και ψαγμένοι, και παρεμβάλλεστε στους καβγάδες για να μην αγριέψουν τα πράγματα, ενώ τώρα τους τροφοδοτείτε...Ωραίο επίπεδο..

    ΥΓ: Στη δημοσκόπηση μάλιστα είναι πρώτη η επιλογή για την οποία μιλάω. Να σας συγχαρώ λοιπόν. Τόσο τους υπεύθυνους της δημοσκόπησης, που εφηύραν μια τόσο καταπληκτική πλακίτσα, και επίσης όσους την ψήφισαν, για τη σοβαρότητα που τους διέπει.

    Στα Τρίκαλα στα δυο στενά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mesoxoritis στις 28-11-2006 02:18 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mesoxoritis στις 28-11-2006 02:21 ]





    Πω πω τσαντίλα...
    Αν θέλεις στείλε μου ένα ΠΜ να πούμε δυο λογάκια για τον Νταλάρα που έχω κάτι αποτιούλες..
    Yperoptis
    02.12.2006, 12:59
    Λυπάμαι αλλά στο θέμα του Νταλάρα θα συμφωνήσω κι εγώ. Μπορεί ο Νταλάρας να μην είναι ότι καλύτερο, σε επίπεδο ήθους, έχει βγάλει αυτή χώρα αλλά με αυτή την περίπτωση δεν νομίζω πως έχει σχέση. Μπορεί να είναι ο διδάσκαλος αυτού του είδους της νοοτροπίας δηλαδή πατάω επί "πτωμάτων" όμως αυτό που συνέβη είναι ακόμα και για το Νταλάρα τραβηγμένο. ίσως να δεχτώ επίσης ότι ο Χατζηγιάννης είναι ένα "βελτιωμένο" μοντέλο. Θα δεχτώ τον συσχετισμό ώς παρομοίωση αλλά όχι ως άμεσο υπαίτιο. Φίλε Mesoxoritis το σίγουρο είναι ότι χωρίς φωτιά καπνός δεν υπάρχει. Τόσους τραγουδιστές έχουμε άλλωστε γιατί να ασχολούνται τόσο με τον Νταλάρα; Σίγουρα έχει δώσει τις αφορμές. Δεν επιθυμώ να σου αλλάξω την γνώμη για τον τραγουδιστή. ’λλωστε κανείς δεν αμφισβητεί την καλλιτεχνική του αξία. Οι αναφορές γίνονται για όλα αυτά που ακούγονται κατά καιρούς εδώ και 30 χρόνια και ο χρόνος είναι ο καλύτερος κριτής. Σίγουρα βέβαια τίποτα δεν είναι τυχαίο. 'Ομως συμφωνώ μαζί σου πως για το συγκεκριμένο θέμα είναι άσχετος.
    moufidis
    02.12.2006, 13:18
    Ρε παιδιά, εν είδει αστείου δεν μπήκε η επιλογή για το Νταλάρα;
    jorge
    15.12.2006, 16:15
    Κυκλοφόρησε και η αφίσα με τον Χατζηγιάννη δίπλα στο λογότυπο του VOX...
    Κι έχει ένα βλέμμα όλο νόημα
    pastella
    15.12.2006, 16:19
    Παιζει να δημοσιευτει και σε ψηφιακη μορφη εδω να τη δουμε μηπως...?Ειμαι περιεργη!
    nefos
    16.12.2006, 05:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Christine στις 15-12-2006 στις 16:19 έγραψε...

    Παιζει να δημοσιευτει και σε ψηφιακη μορφη εδω να τη δουμε μηπως...?Ειμαι περιεργη!


    @ Δες εδώ
    pastella
    16.12.2006, 10:48
    Thanx Νεφελη!
    ageras
    16.12.2006, 14:51
    Η γλυκιά συμμορία ξεκίνησε εχθές στην Θεσσαλονίκη στην μουσική σκηνή τιυ FIX τα πήγαν πάρα πολύ καλά!!!


    christos-reg
    26.12.2006, 18:16
    Παράθεση:
    Το μέλος ageras στις 16-12-2006 στις 14:51 έγραψε...

    Η γλυκιά συμμορία ξεκίνησε εχθές στην Θεσσαλονίκη στην μουσική σκηνή τιυ FIX τα πήγαν πάρα πολύ καλά!!!


    Επισκέφθηκα κι εγώ τα παιδιά στο FIX χθες.
    Βρήκα το πρόγραμμα αρκετά πρωτότυπο και ενδιαφέρον. Δεν έχει σε καμία περίπτωση κλασσική μορφή προγράμματος όπου οι τραγουδιστές βγαίνουν ο ένας με τον άλλον με προσωπικές επιτυχίες και λαϊκό πρόγραμμα στη συνέχεια.
    Οι τραγουδιστές εναλλάσσονται συνεχώς μεταξύ τους, και κάνουν 2ες ο ένας στον άλλο. Έχει συνεχείς εναλλαγές, οπότε δεν βαριέται σχεδόν κανείς: άλλες φορές με έντεχνες-ροκ στιγμές, άλλες φορές λαϊκό πρόγραμμα με παλιά λαϊκά, στη συνέχεια disco-pop τραγούδια, με μετατροπή του μαγαζιού σε club και σε άλλη φάση πιο σύγχρονο λαϊκό πρόγραμμα (με τελευταία εμπορικά -αλλά ωραία- σουξέ...) όπου ο κόσμος ανεβαίνει στη σκηνή και τα παιδιά χορεύουν μαζί του χέρι-χέρι.

    Το μόνο κακό... ο πολύ κακός ήχος. Σε ορισμένες στιγμές, οι φωνές των παιδιών δεν ακούγονταν καθόλου (και είναι κρίμα, γιατί τραγουδούν πολύ καλά)... παρά μόνο η ορχήστρα που ήταν πολύ δυνατά. Όσο για τα echο... είναι πολύ ενοχλητικά! Το μαγαζί έχει κακή ακουστική έτσι κι αλλιώς, αλλά τελευταία χρόνια που είχα δει διάφορους καλλιτέχνες (Αρβανιτάκη, Πρώτοψάλτη, Γαλάνη) ο ήχος ήταν πολύ βελτιωμένος. Δυστυχώς χθες ήταν πολύ χάλια.

    Christos' Blog

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 26-12-2006 19:43 ]