ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη
    deagle
    22.11.2006, 18:24
    Εχει κανείς ιδέα για το νέο μοντέλο της KORG? Απο δυνατότητες, ήχους, ρυθμούς και τιμές? Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει. Ευχαριστώ
    Tympanology
    14.12.2006, 19:53
    Παράθεση:

    Το μέλος deagle στις 22-11-2006 στις 18:24 έγραψε...

    Εχει κανείς ιδέα για το νέο μοντέλο της KORG? Απο δυνατότητες, ήχους, ρυθμούς και τιμές? Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει. Ευχαριστώ



    Fobero organaki! eine basika to KORG PA80 me nea emfanisi ke kati leptomeriakes beltioseis, opos kalytera ixia, pio polla effct lines ke alla polla!
    Poli kalo!

    Opis endiaferete gia ellinika styles as epikinonisei mazi mou eine goa olli tin syra tis korg PA

    An thelete na skousete paradigmata apo ena korg pa50, katebaste to apo edo:



    Til. 004921614672050

    Filika

    dimis
    armonistakorg
    13.03.2008, 12:36
    basika geia sas paidia egw exw to pa800 edw k 1 xrono sxedon
    en pasei periptwsi molis bgike eimai polu eyxaristimenos k den exei kamia sxesi me to pa80 opws leei o filos parakatw egw pou doueyw mono korg k ta psaxnw 8a elega oti rinai anaba8misi tou pa1x
    pliktras1234
    13.03.2008, 22:53
    Deagle το pa 800 είναι το τέλειο ARRANGER της korg.
    Απλά δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει το manual του το οποίο δεν θα μπορέσεις να το βρεις στα ελληνικά , εκτός αν είσαι γάτος στα αγγλικά και στην τεχνολογία.
    Στο λέω αυτό γιατί πολλά παιδιά που το πήρανε το μηχάνημα αυτό δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν ουτε το 30 τις εκατό των δυνατοτήτων του, έχει τα έντερα του αυτό το εργαλείο.
    Όσο αφορά τιμές διάφορες αλλά με μικρή απόκλιση μη φαντάζετε τρελές διαφορές.
    Γύρω στα 2000-2200 να υπολογίζεις .
    Όσο αφορά ρυθμούς και ήχους ότι φοράει όλοι η σειρά pa τα παίζει και αυτό, άρα έχεις το πλεονέκτημα ότι επειδή έχει πολύς κόσμος σειρά pa θα βρεις πολλούς ήχους και ρυθμούς άπειρους.
    Αυτά που λέω είναι καθαρά μια γνώμη δικιά μου ,αν θες μπες και σε κανένα sait με μουσικά όργανα και δες το.
    Όσο αφορά την αγορά για εμένα πας βλέπεις από κοντά πάντα αυτό που θέλεις να αγοράσεις,το παίζεις, το ακούς, συζητάς και τη τιμή του και αποφασίζεις ,αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
    Φιλικά pliktras1234.


    pliktras1234
    13.03.2008, 23:07
    Φίλε Tympanology αφού έχεις τόσο πολλούς ρυθμούς όπως αναφέρεις και σε άλλα post που έχω δει ,ανέβασε τα κάπου να τα πάρει όλος ο κόσμος που θέλει .
    Γνώμη μου είναι επειδή και πολλά άλλα μέλη πολλών sait και αυτού ,κατά καιρούς αν είχαν φτιάξει κάτι, μέσω των μουσικών forum τα διαθέτουν για αλληλοβοήθεια κιόλας.
    Αν εσύ δεν θέλεις να διαθέσεις κάπου αυτά που έχεις, βάλε μια αγγελία και είσαι μια χαρά .
    Ευχαριστώ.


    gianniskorg
    21.04.2008, 17:56
    Παράθεση:

    Το μέλος armonistakorg στις 13-03-2008 στις 12:36 έγραψε...

    basika geia sas paidia egw exw to pa800 edw k 1 xrono sxedon
    en pasei periptwsi molis bgike eimai polu eyxaristimenos k den exei kamia sxesi me to pa80 opws leei o filos parakatw egw pou doueyw mono korg k ta psaxnw 8a elega oti rinai anaba8misi tou pa1x


    Γεια χαρά κι από εμένα!!!Τυγχάνει να είμαι χρόνια στον χώρο, και με τους περισσότερους προκάτοχους της Korg!! θα ήθελα να πω, ότι κι εγώ ψάχνομε για κάτι καινούριο, αν και το καημενούλη pa80μου, άν είχε φωνή θα μίλαγε!!!
    Σαν πρώτη εικόνα, το pa800 με ενθουσίασε πάρα πολύ!!Όταν το είδα από κοντά.....κάπου συγκρατήθηκα !!! και ο λόγος, ότι δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη αντοχής του οργάνου!! δηλαδή, το joystick, πολύ ψεύτικο!!τα κουμπάκια σκληρά που σου δίνουν την αίσθηση, ότι σύντομα θα αρχίζουν να κολλάνε!!! Το κλαβιέ, τρισάθλιο!! και η ποιότητα ήχου (από τα ηχεία του....περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα!! ΚΙΝΑ του κερατά!!! Τουλάχιστον το PA80 είναι στην ΙΤΑΛΙΑ κατασκευασμένο!! Αν πεις και για το i30 μου!!!! ΙΑΠΩΝΑΣ καθαρόαιμος!!! Συγχωρήστε με εάν κάπου υπέρβαρα!!αλλά κάνω αρκετή χρίση στο όργανο λόγο δουλειάς!! και τα λεφτάκια του είναι πολλά!! Τί να κάνω!! Μία σκέψη, είναι για το PA2!! Φιλικά Γιάννης!!!!
    Sokratis121974
    22.04.2008, 02:22
    Φιλε Γιαννη αυτο το οργανο ειναι στην ουσια ενα pa1x με πολυ ποιο φτηνη κατασκευη. Εχει ολους τους ηχους του Pa1x (πολυ καλους) εχει ακομα και καποιους καινουριους ειδικα γι αυτο, εχει συμβατοτητα με ηχους απο το Triton,και επειδη το εχω παιξει μπορω να πω οτι ειναι μια αρκετα καλη περιπτωση και μαλιστα το καλο ειναι οτι δουλευει και usb stick οπου εαν εχεις computer ειναι πολυ ευκολοτερη η μεταφορα δεδομενων. Ετυχε να εχω και το i 30 και το pa 80 κα, το pa 1x, και αυτο που μπορω να πω με συγουρια ειναι οτι κατασκευη σαν του i 30 δεν το βλεπω να υπαρχει ξανα (λογω κοστους κατασκευης). Το pa 2 εχει σαφως καλυτερη κατασκευη αλλα εναι και πολυ ποιο ακριβο!!! Aν με ρωτουσες την γνωμη μου ομως θα καταληγα σε pa 2 κυριως λογω του οτι του pa800 τα πληκτρα μου φανηκαν εντελως ψευτικα, και οτι το sampler του pa 2 φτανει μεχρι τα 256 mb μνημη!!
    Ομως πανω κατω (τουλαχιστον απο ηχους) ειναι σχεδον ιδια!