ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.851 μέλη

    Αυτόματα ακομπανιαμέντα: Band in a box ή Hardware?

    Inanes
    24.11.2006, 11:24
    Θα'θελα τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή του κατάλληλου εργαλείου για την χρησιμοποίηση αυτόματων ακομπανιαμέντων στο παίξιμο. Ο εξοπλισμός μου αποτελείται από ένα midi πληκτρολόγιο (76 πλήκτρα) και ένα σύνθι της Korg (μόνο ήχοι/χωρίς ρυθμούς). Για να προσθέσω ακομπανιαμέντα με software θα πρέπει να αγοράσω:

    1) PC αθόρυβο, όχι ιδιαίτερα υψηλών απαιτήσεων, με έξοδο τουλάχιστον το joystick port ορισμένο ως midi in. Σκέφτομαι για μεταχειρισμένο laptop, αλλά είναι ρίσκο...
    2) Band in a Box ή παρόμοιο software.
    3) Καλώδιο midi

    Εναλλακτικά, ένα μικρό module με εστίαση κυρίως στους ρυθμούς. Αν υπήρχε κάτι εξειδικευμένο μόνο για αυτή τη δουλειά θα ήταν το ιδανικό, αφού και το κόστος θα ήταν μικρότερο. Δε με ενδιαφέρει να έχει επιπλέον ήχους. εφφέ, κ.λ.π., κ.λ.π.

    Από τη μια το software με τα πλούσια χαρακτηριστικά και την ευελιξία των πολλών επιλογών προγραμμάτων, από την άλλη το μικρό κόστος και η αξιοπιστία σε latency και συμβατικότητα του hardware module.

    Τί προτείνετε;
    kifa
    24.11.2006, 11:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Inanes στις 24-11-2006 στις 11:24 έγραψε...

    Θα'θελα τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή του κατάλληλου εργαλείου για την χρησιμοποίηση αυτόματων ακομπανιαμέντων στο παίξιμο. Ο εξοπλισμός μου αποτελείται από ένα midi πληκτρολόγιο (76 πλήκτρα) και ένα σύνθι της Korg (μόνο ήχοι/χωρίς ρυθμούς). Για να προσθέσω ακομπανιαμέντα με software θα πρέπει να αγοράσω:

    1) PC αθόρυβο, όχι ιδιαίτερα υψηλών απαιτήσεων, με έξοδο τουλάχιστον το joystick port ορισμένο ως midi in. Σκέφτομαι για μεταχειρισμένο laptop, αλλά είναι ρίσκο...
    2) Band in a Box ή παρόμοιο software.
    3) Καλώδιο midi

    Εναλλακτικά, ένα μικρό module με εστίαση κυρίως στους ρυθμούς. Αν υπήρχε κάτι εξειδικευμένο μόνο για αυτή τη δουλειά θα ήταν το ιδανικό, αφού και το κόστος θα ήταν μικρότερο. Δε με ενδιαφέρει να έχει επιπλέον ήχους. εφφέ, κ.λ.π., κ.λ.π.

    Από τη μια το software με τα πλούσια χαρακτηριστικά και την ευελιξία των πολλών επιλογών προγραμμάτων, από την άλλη το μικρό κόστος και η αξιοπιστία σε latency και συμβατικότητα του hardware module.

    Τί προτείνετε;




    Πρότεινε μας εάν θέλεις και σε τι κόστος ( στο περίπου..) θες να κυμανθούν οι αγορές σου ώστε να είμαστε πιο συγκεκριμένοι :) ..





    Inanes
    24.11.2006, 11:33
    Ευχαριστώ kifa για την γρήγορη απάντηση!

    Για το software κομμάτι έχω βάλει περιορισμό στα 500 ευρώ περίπου... Λιμπίζομαι και PC τύπου micro-ATX (μητρική VIA EPIA 500) αλλά είναι ψιλο-embedded τεχνολογία και το φοβάμαι για χρήση μουσικής, ακόμα και midi.

    Για ένα module θα έδινα όχι παραπάνω από τα μισά χρήματα...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Inanes στις 24-11-2006 11:44 ]


    kifa
    24.11.2006, 11:46
    λοιπον ...

    1. Το band in box 2006 ως πρόγραμμα έχει τη λογική που θες να υπάρχει αλλά σκέψου ότι και το pc σου θα πρέπει να έχει μια σχετικά καλή κάρτα ήχου ώστε να το αποτέλεσμα από το mixing που θα κάνεις μεταξύ software και midi keyboadrs να είναι όσο το δυνατόν πιο πειστικό :)

    2. Ερώτηση : αναφέρεσαι σε ελληνικούς ρυθμούς ( χασάπικο , Ζειμπέκικο κλπ ) .. ?


    3. Έχεις σκεφτεί τη λύση του Cubase + Groove Agent 2 ? ( εχεις μόνο τα τύμπανα αλλά με το midi μπορείς να περάσεις τα υπολοιπα όργανα πχ μπάσο , string κλπ .. ) ..

    4. Ριξε μια ματιά εδώ : http://www.pgmusic.com/

    και εδω : http://www.steinberg.de/158_1.html


    5. Επίσης αν μπορείς να γράψεις εσύ απο midi καλή λύση είναι και το reason 3.



    Inanes
    24.11.2006, 12:08
    Κατάλαβα... Όλες οι επιλογές που μου προτείνεις είναι λύσεις τύπου software... Εμμέσως πλην σαφώς μου λες να ασχοληθώ με το κομπιούτερ...

    Γιατί όχι ένα μηχανάκι μόνο για αυτή τη δουλειά (ακομπανιαμέντα); Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά (μήπως δεν υπάρχει στα λεφτά που διαθέτω);

    Συγγνώμη που επιμένω, αλλά γενικά θέλω να αποφύγω τo software αφού ο παραγωγικός χρόνος μειώνεται με το installation/setup, τα -συνηθισμένα- κολλήματα, των Windows και τη σταθερότητα του συστήματος. Άσε τον θόρυβο του υπολογιστή (τα τελευταία συστήματα τρέχουν σαν δαιμονισμένα, αλλά ακούγονται και σαν F1!). Σε αυτή την περίπτωση τα midi modules δεν έχουν πλεονέκτημα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Inanes στις 24-11-2006 12:36 ]


    kifa
    24.11.2006, 17:44
    Δες εδώ ...

    http://www.tweakheadz.com/midi_synth_modules.htm


    ... Σε ελληνικούς ρυθμούς υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτείς ... ..



    Inanes
    27.11.2006, 11:31
    Ευχαριστώ kifa. Βρήκα και τη σειρά QY της Yamaha... Μετά υπάρχουν και τα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ grooveboxes της ROLAND!!! Μόνο που ξεφεύγουμε σε τιμή (κλαψ! ). Ήδη ζήτησα προσφορές για το στήσιμο ενός micro-ATX PC με εγκατεστημένο κάποιο σχετικό software, ως εναλλακτική πρόταση. Θα το ψάξω και άλλο, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι, είστε ευπρόσδεκτοι

    kifa
    27.11.2006, 14:21
    Καλως ηρθες στο μουσικό μας παράδεισο :)


    Inanes
    28.11.2006, 13:34
    Σήμερα θα πάω να αγοράσω ένα USB-to-MIDI interface, ούτως ή άλλως θέλω να συνδέσω το PC μου για sound editing του synth. Ήδη κατέβασα και το demo του BIAB να δω "τί παίζει". Πάντως, όσο καλό και να είναι, τα 150+ ευρώ του, μαζί με άλλα τόσα για κάθε 50-60 styles που πωλούνται extra (!!!) μου φαίνονται ήδη πολλά, ιδίως για software! Ένα PSR των 300 ευρώ να πάρω, περισσότερους ρυθμούς θα έχει, KAI πλήκτρα να χτυπάω!!! Επέκταση σε ακομπανιαμέντα θέλω να κάνω, δε θέλω να πάρω και το superwow music workstation!

    Θα ξαναποστάρω με νεώτερα από τη δοκιμή του ΒΙΑΒ...

    (Μερικές μέρες αργότερα...)
    Το λοιπόν, καλό το BIAB, δε λέω, έχει μυριάδες χαρακτηριστικά, όμως:

    - Αυτός ο πλούτος δυνατοτήτων είναι σαν να έχουν φορτώσει το βασικό software με ό,τι ιδέα τους κατέβαινε στο κεφάλι, με συνέπεια να χάνει το παιδί και το παιδί τη μάνα όταν θες να παίζεις και να έχεις ταυτόχρονα το laptop δίπλα σου για μικρορυθμίσεις. Βέβαια software θα μου πείτε ότι είναι, δεν έχει hardware κουμπάκια, όμως με ένα flybook και μεγάλα softbuttons θα κάναμε θαύματα!

    - Να μη μπορώ να παίξω live τα ακκόρντα. Έχω μάλιστα βάσιμες υποψίες ότι δεν μπορείς να αλλάζεις ζωντανά τις συγχορδίες αλλά τις σετάρεις από πριν (ακόμα και από το κλαβιέ σου, αλλά αν δεν παίζουν realtime τί να το κάνεις!). Πάντως το έψαξα λίγο και δεν το βρήκα, βοηθήστε με εδώ. Αν δεν είναι εμφανές ένα τέτοιο χαρακτηριστικό που κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι η καρδιά παρόμοιου software τί κάνει στην αγορά; Δείχνει την ταστιέρα όταν παίζουμε κιθάρα; Πλάκα μας κάνουν; Τελικά εκπαιδευτικό είναι το εργαλείο, ή software αυτόματων ακκομπανιαμέντων;

    - Τα πιο ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά όπως ή αυτόματη παραγωγή σόλο (και μάλιστα με τυχαίο τρόπο, χωρίς να επαναλαμβάνεται!), προσθήκη audiofiles-ενσωμάτωση σε ρυθμούς και η παραγωγή τετράφωνων φωνητικών τα βλέπεις μόνο σε video, δεν είναι διαθέσιμα στην demo έκδοση. Μετά, πώς να αποφασίσεις να το αγοράσεις; Καλά, τί περιμένουν να αγοράσουμε γουρούνι στο σακί;

    Εν ολίγοις, κατά τη γνώμη μου, φιλόδοξο το συγκεκριμένο πρόγραμμα, όμως οι δημιουργοί του κάπου έχασαν το δρόμο και την ουσία ύπαρξης τέτοιων ιδεών!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Inanes στις 30-11-2006 09:39 ]


    chconsta
    08.06.2007, 11:34
    Το πιο κατάλληλο πρόγραμμα για τη δουλειά αυτή είναι το Band in a box συνδιασμένο με στυλ για τους ελληνικούς ρυθμούς. Με το band in a box μπορείς απλά να βάλεις τις συγχορδίες από ένα τραγούδι να επιλέξεις το στυλ που αντιστοιχεί στο ρυθμό του (χασάπικο, ζεϊμπέκικο, καλαματιανό κλπ) και αμέσως έχεις την συνοδία του τραγουδιού έτοιμη.

    Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στη σελίδα www.pc-mediatech.com.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chconsta στις 28-06-2007 02:49 ]


    chconsta
    28.06.2007, 02:44
    Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στην ιστοσελίδα www.pc-MediaTech.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chconsta στις 28-06-2007 02:54 ]


    Inanes
    28.06.2007, 09:47
    Σε ευχαριστώ για τις πρόσφατες απαντήσεις chconsta, επειδή έχω καιρό να μπω στο musicheaven, να αναφέρω ότι:

    Δοκίμασα σε demo διάφορα προγράμματα και καταστάλαξα στο One-Man-Band. Το σύστημα είναι laptop μεταχειρισμένο (το βρήκα 100 ευρώ) με εγκατεστημένο το ΟΜΒ που οδηγάει ένα Korg 05R/W μέσω σειριακής θύρας. Το αποτέλεσμα είναι φανταστικό! Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το πρόγραμμα που ήθελα, δεν το συγκρίνω με κανένα και φυσικά δεν συζητάω τη σχέση τιμής/απόδοσης+δυνατοτήτων με hardware λύσεις τύπου QY700. Είναι κλοπή!
    puntix
    25.05.2008, 14:22

    συγνωμη ρε παιδια αλλα αυτο το ελληνικο πακετο για το band in a box , μπορω να το αγορασω απο καπου αλλου? το εχει κανενας το χρειαζομαι επιγοντως εχω στιλει 2 μαιλ στο .pc-mediatech.com και δεν εχω παρει καμια απαντηση ..

    και μετα σου λεει φταιει η πειρατια..