ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.840 μέλη
    jorge
    08.02.2004, 12:55
    Νέο τμήμα, με τίτλο "Ταδε Έφη" θα βλέπουμε όλοι από σημερα και στο εξής, στην αριστερή στήλη, κάτω από το Σαν Σήμερα και την Εγκυκλοπαίδεια!

    Από Oscar Wilde μέχρι Άντζελα Δημητρίου, από Mozart μέχρι Ελένη Μενεγάκη. Σοβαρές ρήσεις, αλλά και "μαργαριτάρια", πάντα με μουσική θεματολογία, τα οποία ανανεώνονται κάθε φορά που βλέπετε τη σελίδα, όπως ακριβώς και η Εγκυκλοπαίδεια.

    Όποιος έχει σχετικό υλικό, με μουσικές προεκτάσεις (όχι ατάκες του Βαμβακούλα ή του Μαυρομάτη ακούτε;;; ) μπορεί να κάνει reply εδώ και εμείς θα το καταχωρήσουμε στο "Ταδε Έφη"




    gate
    12.02.2004, 12:17
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 08-02-2004 στις 12:55 έγραψε:

    Από Oscar Wilde μέχρι Άντζελα Δημητρίου, από Mozart μέχρι Ελένη Μενεγάκη. Σοβαρές ρήσεις, αλλά και "μαργαριτάρια", πάντα με μουσική θεματολογία, τα οποία ανανεώνονται κάθε φορά που βλέπετε τη σελίδα, όπως ακριβώς και η Εγκυκλοπαίδεια.






    Αυτό που διάβασα σήμερα στο "τάδε έφη", τι σχέση έχει με "μουσική θεματολογία"????

    "-Ποια η γνώμη σας για τις μειονότητες; -Α δεν ξέρω χρυσό μου, εγώ έχω μόνο πλεονεκτήματα.
    Αντζελα Δημητρίου "


    Κάποιος εδώ μέσα, μου φαίνεται ότι σνομπάρει πολύ την Άντζελα...
    Astron
    12.02.2004, 12:48
    Τελικά το περιεχόμενο του Τάδε Έφη θα είναι και χιουμοριστικό;
    Δηλαδή ένα μπέρδεμα από φράσεις άξιων ανθρώπων και αστείων;

    Πιστεύω ότι θα έπρεπε να μείνουμε στο πρώτο, ακόμα κι αν δεν έχει σχέση με τη μουσική. Δηλαδή θα μπορούσαμε να βάλουμε και φράσεις φιλοσόφων, καλλιτεχνών, λογοτεχνών κλπ
    Αλλά σοφές ή έξυπνες φράσεις που να έχουν να πουν κάτι στον Αναγνώστη.
    Τα "μαργαριτάρια" με λίγα λόγια δεν θεωρώ ότι ταιριάζουν, αντίθετα θα μπορούσαμε να τα βάζουμε στο forum με τα ανέκδοτα...

    Αν ενδιαφέρεσαι πάντως Jorge μπορώ να σε βοηθήσω για να βρούμε τέτοιες φράσεις.

    jorge
    12.02.2004, 13:19
    Νομίζω πως πρέπει να επικεντρωθούμε μόνο σε φράσεις που έχουν να κάνουν με μουσική. Αυτό εξάλλου ισχύει και σε άλλα μέρη του site (Σαν Σήμερα, σύνδεσμοι, κουίζ, ατζέντα, downloads, εγκυκλοπαίδεια κ.α.) και αυτό το στοιχείο πιστεύω πως μας διαφοροποιεί από άλλα sites. Το ότι είμαστε επικεντρωμένοι στο θέμα μας, τη μουσική.

    Τώρα όσον αφορά τα "μαργαριτάρια", θα είναι πολύ λίγα ανάμεσα στα άλλα, τα σοβαρά. Ε, που και που ας πετάγεται και κανένα τέτοιο να γελάμε, ούτως ή άλλως η αριστερή στήλη έχει, λίγο παραπάνω, μονίμως σοβαρά τμήματα (εγκυκλοπαίδεια, σαν σήμερα)

    Νεκταρία η φράση της κυρίας Δημητρίου δεν έχει μουσικές προεκτάσεις, σωστά. Αλλά είναι τραγουδίστρια η ίδια. Έχω βάλει και άλλες ρήσεις από τραγουδιστές για θέματα άσχετα με τη μουσική. Π.χ. θα μ' ενδιέφερε τι έχει πει ο Καββαδίας για τα ταξίδια ή ο Αλκίνοος για την παγκοσμιοποίηση.

    Παύλο, όποτε βρεις χρόνο, περιμένω το υλικό σου να το ανεβάσουμε.
    Astron
    12.02.2004, 16:17
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω τέτοιες φράσεις μουσικών και τραγουδιστών...
    jorge
    12.02.2004, 16:45
    Ελπίζω να κατάλαβες πως δεν εννοώ "μαργαριτάρια" αλλά "σοφές ή έξυπνες φράσεις που να έχουν να πουν κάτι στον Αναγνώστη" με μουσικό περιεχόμενο.

    jorge
    13.02.2004, 23:49
    Η Gate θέλει να περάσει πάλι απαρατήρητη, αλλά εγώ θα το αποκαλύψω

    Χάρη στη Gate λοιπόν προστέθηκαν στο "Τάδε Έφη" πολύ ενδιαφέρουσες ατάκες από τους Κατσιμιχαίους, το Χατζιδάκι, τη Λίνα Νικολακοπούλου, τον Πλάτωνα κ.α.


    Sofia
    29.05.2005, 23:21
    ''Μετά τη σιωπή, αυτό που μπορεί να εκφράσει καλύτερα το ανέκφραστο είναι η μουσική''- Aldous Huxley

    ''Μόνο η 'αρρωστη' μουσική μπορεί να ειναι προσοδοφόρα σήμερα'' - Friedrich Nietzsche

    ''Τη μουσική μου την καταλαβαίνουν καλύτερα τα παιδιά και τα ζώα'' - Igor Stravinsky

    ''Η μουσική είναι το κρασί που γεμίζει το ποτήρι της σιωπής'' - Robert Fripp

    ''Υπάρχουνε περισσότεροι κακοί μουσικοί απ' ότι κακή μουσική'' - Isaac Stern

    Μέσα στα απλά είν' τα ωραία...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sofia on 31-05-2005 02:37 ]
    jorge
    29.05.2005, 23:36
    Only greek please ...
    antreas_dr
    30.05.2005, 20:53
    Άντζελα Δημητρίου την ώρα που κάνει sound check.
    “’Eνα, δυο…. Ένα δυο τρία…. Δεν έχω σίγμα…”


    ‘Φα μινόρε, μου είναι χαμηλά, μπορείτε να το παίξετε από Φα ματζόρε?’
    Άγνωστης νέας τραγουδίστριας…

    Ατάκα του μπουζουξή Μανόλη Πάππου προς συνάδελφο μουσικό ο οποίος στις πρόβες συνέχεια μουρμούραγε για τις διασκευές των τραγουδιών και παντού έβρισκε λάθη.
    “Φιλαράκι εσύ είσαι μουσικός ή μουσικολόγος? Αν είσαι μουσικολόγος κατέβα κάτω, αν είσαι μουσικός σκάσε και παίζε…”


    Sofia
    31.05.2005, 02:40
    ''Ο άνθρωπος που μουσική δεν έχει εντός του, που η συμφωνία των ήχων των γλυκών δεν τον αναταράζει, για προδοσία, για αρπαγή, για πανουργία είναι φτιαγμένος. Βαριά η κίνηση του πνεύματος του, σαν τη νύχτα η θωριά του σκοτεινή σαν έρεβος. Σε τέτοιον, πίστη καμία! '' - Σαίξπηρ
    jorge
    31.05.2005, 09:33
    Μπήκε Σόφι

    Αντρέα όσα "αστεία" είχαμε με Ρουβάδες, Δημητρίου κλπ τα έβγαλα, μια και πλέον το Τάδε Εφη μπήκε ψηλά, κάτω από το σλόγκαν μας και έπρεπε να είναι πιο σοβαρό.

    Αυτό με την Αντζελα ειναι πάντως καταπληκτικό
    Japan88gr
    11.09.2010, 22:36

     

    Η σπουδαιότερη μορφή τέχνης είναι η ίδια η ζωή.

    &

    Τέχνη παράγεται απ' το περίσσευμα και όχι από το υστέρημά μας.

     

    Κώστα Τριπολίτη


    AlfaWolf
    12.09.2010, 19:27

    Η στρατιωτική δικαιοσύνη έχει τόση σχέση με το Δίκαιο, όση σχέση έχει η στρατιωτική μουσική με τη μουσική.
    Ζώρζ Κλεμανσώ, 1841-1929, Γάλλος Πρωθυπουργός

     

    Η καλή μουσική είναι σαν το καλό κρασί:
    Όσο παλιώνει γίνεται καλύτερη,

    συνοδεύει διαφορετικά είδη παρέας ανάλογα το είδος,

    και ακούγεται καλύτερα σε συγκεκριμένα ντεσιμπέλ

    ’γνωστος

     

     

     

     


    djmetronomos
    13.09.2010, 14:32

    Διότι τηλικούτος ών, κιθαρωδεί και ου ληστεύει!
    Διογένης, 410-323 π.Χ.,  Κυνικός φιλόσοφος
    (εξηγώντας γιατί χειροκροτεί κάποιον θηριώδη τύπο που έπαιζε -οικτρά- λύρα)


    Japan88gr
    13.09.2010, 14:46

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 13-09-2010 στις 14:32 έγραψε...

    Διότι τηλικούτος ών, κιθαρωδεί και ου ληστεύει!
    Διογένης, 410-323 π.Χ.,  Κυνικός φιλόσοφος
    (εξηγώντας γιατί χειροκροτεί κάποιον θηριώδη τύπο που έπαιζε -οικτρά- λύρα)



     

    Αυτό νομίζω υπάρχει ήδη στο Ταδε εφη