ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.849 μέλη

    Απορία για τον Γ.Κούτρα

    JaNick
    26.11.2006, 13:30
    Ρε παιδιά χτές είδα την εκμπομπή του Παπαδόπουλου με τον Κούτρα σαν κεντρικό πρόσωπο...Μπορεί κανείς να μου πεί πια είναι η ιστορία με αυτον τον άνθρωπο, και που ήταν τόσα χρόνια??

    Υ.Γ: Σορρυ αν υπάρχει και άλλη παρόμοια συζήτηση αλλα δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την ταχύτητα για να το ψάξω (με 19.2 kbps είμαι έλεος) ...!

    Thanks...!
    Yperoptis
    26.11.2006, 18:28
    Η ιστορία του Κούτρα είναι πολύ ιδιαίτερη και πολύ συγκινητική. Ίσως και για τον παραδειγματισμό κάποιων νεότερων που νομίζουν πως πουλώντας δίσκους έγιναν κάποιοι. Ο Κούτρας μετά τον Μπρέχτ και το Σταυρό του Νότου ήταν ένας πολύ μεγάλος σταρ όπου φυσικά τα μεγέθη των τότε σταρ δεν συγκρίνονται με τα σημερινά. Από ότι έχουν πει γι αυτό στην κοινωνία τον αντιμετώπιζαν ως τον μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή της εποχής με υστερίες και μεγέθη που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε εμείς οι νεότεροι. Μιλάνε για μεγαλύτερη απήχηση και από Νταλάρα τότε. Στη συνέχεια από ότι λέει ο ίδιος ψιλοκαβάλησε το καλάμι με αποτέλεσμα να μπλέξει με διάφορες εθιστικές ουσίες και στο τέλος σχεδόν καταστράφηκε. Διαλύθηκε η οικογένειά του, έχασε τους φίλους του δεν μπορούσε να τραγουδήσει, καταστράφηκε και οικονομικά και κατέληξε να πουλάει τις κιθάρες του για να ζήσει. Από ότι συμπέρανα κάποια στιγμή το 79 τσακώθηκε και με τον Μικρούτσικο και μίλησαν ξανά μετά από 25 χρόνια. Όταν ο Μικρούτσικος αποφάσισε να ξανακάνει το Σταυρό του Νότου, κυρίως μετά από παρότρυνση των νέοτερων συντελεστών Μαχαιρίτσα, Κότσιρα, Θηβαίου πείστηκε πως πρέπει να πάρει τον Κούτρα και για να τον βοηθήσουν αλλά και για να υπάρχει και μία αναφορά στους πρώτους ερμηνευτές του έργου. Από εκεί και πέρα έγινε μια επάνοδος του Κούτρα στο σήμερα με τελικό αποτέλεσμα ένα δίσκο που του έγραψαν τραγούδια όλοι αυτοί που τον στήριξαν στη δύσκολη στιγμή. Τσακνής, Μαχαιρίτσας, Κότσιρας, Μικρούτσικος κτλ. Σου τα λέω εν περιλήψη αλλά αν στα έγραφα όπως τα έχω διαβάσει κατά καιρούς θα χρειάζονταν πολλές σελίδες. Το σίγουρο όμως είναι ότι μιλάμε για μία μεγάλη φωνή με σπουδαία ιστορία που προσπαθεί να επιστρέψει με αξιοπρέπεια σε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από πολλούς. Στο τραγούδι...
    nalpha
    26.11.2006, 19:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 26-11-2006 στις 18:28 έγραψε...

    Η ιστορία του Κούτρα είναι πολύ ιδιαίτερη και πολύ συγκινητική. Ίσως και για τον παραδειγματισμό κάποιων νεότερων που νομίζουν πως πουλώντας δίσκους έγιναν κάποιοι. Ο Κούτρας μετά τον Μπρέχτ και το Σταυρό του Νότου ήταν ένας πολύ μεγάλος σταρ όπου φυσικά τα μεγέθη των τότε σταρ δεν συγκρίνονται με τα σημερινά. Από ότι έχουν πει γι αυτό στην κοινωνία τον αντιμετώπιζαν ως τον μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή της εποχής με υστερίες και μεγέθη που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε εμείς οι νεότεροι. Μιλάνε για μεγαλύτερη απήχηση και από Νταλάρα τότε. Στη συνέχεια από ότι λέει ο ίδιος ψιλοκαβάλησε το καλάμι με αποτέλεσμα να μπλέξει με διάφορες εθιστικές ουσίες και στο τέλος σχεδόν καταστράφηκε. Διαλύθηκε η οικογένειά του, έχασε τους φίλους του δεν μπορούσε να τραγουδήσει, καταστράφηκε και οικονομικά και κατέληξε να πουλάει τις κιθάρες του για να ζήσει. Από ότι συμπέρανα κάποια στιγμή το 79 τσακώθηκε και με τον Μικρούτσικο και μίλησαν ξανά μετά από 25 χρόνια. Όταν ο Μικρούτσικος αποφάσισε να ξανακάνει το Σταυρό του Νότου, κυρίως μετά από παρότρυνση των νέοτερων συντελεστών Μαχαιρίτσα, Κότσιρα, Θηβαίου πείστηκε πως πρέπει να πάρει τον Κούτρα και για να τον βοηθήσουν αλλά και για να υπάρχει και μία αναφορά στους πρώτους ερμηνευτές του έργου. Από εκεί και πέρα έγινε μια επάνοδος του Κούτρα στο σήμερα με τελικό αποτέλεσμα ένα δίσκο που του έγραψαν τραγούδια όλοι αυτοί που τον στήριξαν στη δύσκολη στιγμή. Τσακνής, Μαχαιρίτσας, Κότσιρας, Μικρούτσικος κτλ. Σου τα λέω εν περιλήψη αλλά αν στα έγραφα όπως τα έχω διαβάσει κατά καιρούς θα χρειάζονταν πολλές σελίδες. Το σίγουρο όμως είναι ότι μιλάμε για μία μεγάλη φωνή με σπουδαία ιστορία που προσπαθεί να επιστρέψει με αξιοπρέπεια σε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από πολλούς. Στο τραγούδι...



    Επειδή τον θεωρώ εξαιρετικό καλλιτεχνη,πραγματικά χαίρομαι για την επανοδό του.
    Πολύ ενδιαφέροντα και συγκινητικά όλα αυτά υπερόπτη.

    THANKS.
    pokopik
    26.11.2006, 19:20
    Αν θυμαμαι ειχε κανει ενα δισκο στα μεσα του 90 και μαλιστα ενα τραγουδι ειχε σημειωσει επιτυχια..Δυστυχως δεν με βοηθαει η μνημη μου με περισσοτερα στοιχεια.
    (Παντως για μενα,που δεν τον προλαβα την εποχη της ακμης του,εχει συνδιαστει με την καλλιτεχνικη παρεα των Ζουγανελη,Μπουλα,Ισιδ.Σιδερη,Παπακωνσταντινου κτλ.)
    mousikofilh
    26.11.2006, 19:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 26-11-2006 στις 18:28 έγραψε...

    Η ιστορία του Κούτρα είναι πολύ ιδιαίτερη και πολύ συγκινητική. Ίσως και για τον παραδειγματισμό κάποιων νεότερων που νομίζουν πως πουλώντας δίσκους έγιναν κάποιοι. Ο Κούτρας μετά τον Μπρέχτ και το Σταυρό του Νότου ήταν ένας πολύ μεγάλος σταρ όπου φυσικά τα μεγέθη των τότε σταρ δεν συγκρίνονται με τα σημερινά. Από ότι έχουν πει γι αυτό στην κοινωνία τον αντιμετώπιζαν ως τον μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή της εποχής με υστερίες και μεγέθη που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε εμείς οι νεότεροι. Μιλάνε για μεγαλύτερη απήχηση και από Νταλάρα τότε. Στη συνέχεια από ότι λέει ο ίδιος ψιλοκαβάλησε το καλάμι με αποτέλεσμα να μπλέξει με διάφορες εθιστικές ουσίες και στο τέλος σχεδόν καταστράφηκε. Διαλύθηκε η οικογένειά του, έχασε τους φίλους του δεν μπορούσε να τραγουδήσει, καταστράφηκε και οικονομικά και κατέληξε να πουλάει τις κιθάρες του για να ζήσει. Από ότι συμπέρανα κάποια στιγμή το 79 τσακώθηκε και με τον Μικρούτσικο και μίλησαν ξανά μετά από 25 χρόνια. Όταν ο Μικρούτσικος αποφάσισε να ξανακάνει το Σταυρό του Νότου, κυρίως μετά από παρότρυνση των νέοτερων συντελεστών Μαχαιρίτσα, Κότσιρα, Θηβαίου πείστηκε πως πρέπει να πάρει τον Κούτρα και για να τον βοηθήσουν αλλά και για να υπάρχει και μία αναφορά στους πρώτους ερμηνευτές του έργου. Από εκεί και πέρα έγινε μια επάνοδος του Κούτρα στο σήμερα με τελικό αποτέλεσμα ένα δίσκο που του έγραψαν τραγούδια όλοι αυτοί που τον στήριξαν στη δύσκολη στιγμή. Τσακνής, Μαχαιρίτσας, Κότσιρας, Μικρούτσικος κτλ. Σου τα λέω εν περιλήψη αλλά αν στα έγραφα όπως τα έχω διαβάσει κατά καιρούς θα χρειάζονταν πολλές σελίδες. Το σίγουρο όμως είναι ότι μιλάμε για μία μεγάλη φωνή με σπουδαία ιστορία που προσπαθεί να επιστρέψει με αξιοπρέπεια σε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από πολλούς. Στο τραγούδι...



    Πάρα πολύ συγκινητικά τα όσα γράφεις Yperopti!!!Πολλά οπό αυτά,δεν τα ήξερα.
    Είδες την εκπομπή ''στη υγειά μας''εχθες?
    Ήταν αφιερωμένη στον κύριο Κούτρα.Εξαιρετική.Έμαθα και πράγματα που
    με έβαλαν σε σκέψεις.Μακαρι να επιστρέψει και να μείνει στον χώρο.Το εύχομαι στον άνθρωπο,γιατι όπως φαίνεται έχει περάσει πολλά και του αξίζει το καλύτερο!
    Yperoptis
    26.11.2006, 20:06
    Παράθεση:

    Το μέλος pokopik στις 26-11-2006 στις 19:20 έγραψε...

    Αν θυμαμαι ειχε κανει ενα δισκο στα μεσα του 90 και μαλιστα ενα τραγουδι ειχε σημειωσει επιτυχια..Δυστυχως δεν με βοηθαει η μνημη μου με περισσοτερα στοιχεια.
    (Παντως για μενα,που δεν τον προλαβα την εποχη της ακμης του,εχει συνδιαστει με την καλλιτεχνικη παρεα των Ζουγανελη,Μπουλα,Ισιδ.Σιδερη,Παπακωνσταντινου κτλ.)

    Πιθανότατα pokopik αναφέρεσαι στο τραγούδι "Τσικαμπούμ". Και όντως αυτή η ομάδα είναι μια παρέα που κινήθηκαν μαζί αρκετά χρόνια ιδιαίτερα με Ζουγανέλη, Μπουλά, Γιοκαρίνη στο "Αχ Μαρία". Πολύ μεγάλη ιστορία παιδιά. Και το επαναλαμβάνω. Είναι πολύ καλό παράδειγμα για τους νεότερους τραγουδιστές που με την πρώτη ευκαιρία αρπάζουν ένα μπαμπού και τρέχουνε...
    DELFINOKORITSO
    26.11.2006, 21:49
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 26-11-2006 στις 19:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 26-11-2006 στις 18:28 έγραψε...

    Η ιστορία του Κούτρα είναι πολύ ιδιαίτερη και πολύ συγκινητική. Ίσως και για τον παραδειγματισμό κάποιων νεότερων που νομίζουν πως πουλώντας δίσκους έγιναν κάποιοι. Ο Κούτρας μετά τον Μπρέχτ και το Σταυρό του Νότου ήταν ένας πολύ μεγάλος σταρ όπου φυσικά τα μεγέθη των τότε σταρ δεν συγκρίνονται με τα σημερινά. Από ότι έχουν πει γι αυτό στην κοινωνία τον αντιμετώπιζαν ως τον μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή της εποχής με υστερίες και μεγέθη που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε εμείς οι νεότεροι. Μιλάνε για μεγαλύτερη απήχηση και από Νταλάρα τότε. Στη συνέχεια από ότι λέει ο ίδιος ψιλοκαβάλησε το καλάμι με αποτέλεσμα να μπλέξει με διάφορες εθιστικές ουσίες και στο τέλος σχεδόν καταστράφηκε. Διαλύθηκε η οικογένειά του, έχασε τους φίλους του δεν μπορούσε να τραγουδήσει, καταστράφηκε και οικονομικά και κατέληξε να πουλάει τις κιθάρες του για να ζήσει. Από ότι συμπέρανα κάποια στιγμή το 79 τσακώθηκε και με τον Μικρούτσικο και μίλησαν ξανά μετά από 25 χρόνια. Όταν ο Μικρούτσικος αποφάσισε να ξανακάνει το Σταυρό του Νότου, κυρίως μετά από παρότρυνση των νέοτερων συντελεστών Μαχαιρίτσα, Κότσιρα, Θηβαίου πείστηκε πως πρέπει να πάρει τον Κούτρα και για να τον βοηθήσουν αλλά και για να υπάρχει και μία αναφορά στους πρώτους ερμηνευτές του έργου. Από εκεί και πέρα έγινε μια επάνοδος του Κούτρα στο σήμερα με τελικό αποτέλεσμα ένα δίσκο που του έγραψαν τραγούδια όλοι αυτοί που τον στήριξαν στη δύσκολη στιγμή. Τσακνής, Μαχαιρίτσας, Κότσιρας, Μικρούτσικος κτλ. Σου τα λέω εν περιλήψη αλλά αν στα έγραφα όπως τα έχω διαβάσει κατά καιρούς θα χρειάζονταν πολλές σελίδες. Το σίγουρο όμως είναι ότι μιλάμε για μία μεγάλη φωνή με σπουδαία ιστορία που προσπαθεί να επιστρέψει με αξιοπρέπεια σε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από πολλούς. Στο τραγούδι...



    Πάρα πολύ συγκινητικά τα όσα γράφεις Yperopti!!!Πολλά οπό αυτά,δεν τα ήξερα.
    Είδες την εκπομπή ''στη υγειά μας''εχθες?
    Ήταν αφιερωμένη στον κύριο Κούτρα.Εξαιρετική.Έμαθα και πράγματα που
    με έβαλαν σε σκέψεις.Μακαρι να επιστρέψει και να μείνει στον χώρο.Το εύχομαι στον άνθρωπο,γιατι όπως φαίνεται έχει περάσει πολλά και του αξίζει το καλύτερο!

    mousikofili ayth thn aporia eixamai shmera kai to syzitousamai skereis esy? kanamai diafores skespeis gia to koutra teliak se kati tetoio kataliskamai ....apo ayta pou grafei o yperoptis..ta leme
    DELFINOKORITSO
    26.11.2006, 21:53
    ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Ο Κ.ΚΟΥΤΡΑΣ ΕΙΧΑΙ ΠΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΙΡΙΑΛ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ <<ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΣ>> ΚΑΙ ΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ CD?
    mousikofilh
    26.11.2006, 23:04
    Παράθεση:

    Το μέλος DELFINOKORITSO στις 26-11-2006 στις 21:53 έγραψε...

    ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Ο Κ.ΚΟΥΤΡΑΣ ΕΙΧΑΙ ΠΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΙΡΙΑΛ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ <<ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΣ>> ΚΑΙ ΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ CD?



    Είναι πολύ ωραίο τραγούδι.Κυκλοφόρησε το 2003 το cd με τα τραγούδια του
    σήριαλ.Το συγκεκριμένο τραγούδι που είναι και ο τίτλος της σειράς και του
    Soundtrack είναι σε στίχους του Π. Κοκκινόπουλος και μουσική του
    Μ.Στρόφαλης.

    Yperoptis
    26.11.2006, 23:05
    Έχετε δίκιο. Το "Αχ και νά 'ξερες" επίσης τραγούδησε ο Γιάννης Κούτρας. Δεν γνωρίζω όμως εάν έχει κυκλοφορήσει η μουσική αυτής της σειράς. Αν όμως θέλετε μπορείτε να ακούσετε και να πάρετε τον δίσκο του που κυκλοφόρησε πρόσφατα. Τον αγόρασα και έχει κάποιες εξαιρετικές στιγμές.
    DELFINOKORITSO
    26.11.2006, 23:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 26-11-2006 στις 23:05 έγραψε...

    Έχετε δίκιο. Το "Αχ και νά 'ξερες" επίσης τραγούδησε ο Γιάννης Κούτρας. Δεν γνωρίζω όμως εάν έχει κυκλοφορήσει η μουσική αυτής της σειράς. Αν όμως θέλετε μπορείτε να ακούσετε και να πάρετε τον δίσκο του που κυκλοφόρησε πρόσφατα. Τον αγόρασα και έχει κάποιες εξαιρετικές στιγμές.

    ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ .
    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑ ΤΟ CDΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΔΩΡΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ......(ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ )
    mousikofilh
    26.11.2006, 23:28
    Παράθεση:

    Το μέλος DELFINOKORITSO στις 26-11-2006 στις 21:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 26-11-2006 στις 19:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 26-11-2006 στις 18:28 έγραψε...

    Η ιστορία του Κούτρα είναι πολύ ιδιαίτερη και πολύ συγκινητική. Ίσως και για τον παραδειγματισμό κάποιων νεότερων που νομίζουν πως πουλώντας δίσκους έγιναν κάποιοι. Ο Κούτρας μετά τον Μπρέχτ και το Σταυρό του Νότου ήταν ένας πολύ μεγάλος σταρ όπου φυσικά τα μεγέθη των τότε σταρ δεν συγκρίνονται με τα σημερινά. Από ότι έχουν πει γι αυτό στην κοινωνία τον αντιμετώπιζαν ως τον μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή της εποχής με υστερίες και μεγέθη που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε εμείς οι νεότεροι. Μιλάνε για μεγαλύτερη απήχηση και από Νταλάρα τότε. Στη συνέχεια από ότι λέει ο ίδιος ψιλοκαβάλησε το καλάμι με αποτέλεσμα να μπλέξει με διάφορες εθιστικές ουσίες και στο τέλος σχεδόν καταστράφηκε. Διαλύθηκε η οικογένειά του, έχασε τους φίλους του δεν μπορούσε να τραγουδήσει, καταστράφηκε και οικονομικά και κατέληξε να πουλάει τις κιθάρες του για να ζήσει. Από ότι συμπέρανα κάποια στιγμή το 79 τσακώθηκε και με τον Μικρούτσικο και μίλησαν ξανά μετά από 25 χρόνια. Όταν ο Μικρούτσικος αποφάσισε να ξανακάνει το Σταυρό του Νότου, κυρίως μετά από παρότρυνση των νέοτερων συντελεστών Μαχαιρίτσα, Κότσιρα, Θηβαίου πείστηκε πως πρέπει να πάρει τον Κούτρα και για να τον βοηθήσουν αλλά και για να υπάρχει και μία αναφορά στους πρώτους ερμηνευτές του έργου. Από εκεί και πέρα έγινε μια επάνοδος του Κούτρα στο σήμερα με τελικό αποτέλεσμα ένα δίσκο που του έγραψαν τραγούδια όλοι αυτοί που τον στήριξαν στη δύσκολη στιγμή. Τσακνής, Μαχαιρίτσας, Κότσιρας, Μικρούτσικος κτλ. Σου τα λέω εν περιλήψη αλλά αν στα έγραφα όπως τα έχω διαβάσει κατά καιρούς θα χρειάζονταν πολλές σελίδες. Το σίγουρο όμως είναι ότι μιλάμε για μία μεγάλη φωνή με σπουδαία ιστορία που προσπαθεί να επιστρέψει με αξιοπρέπεια σε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από πολλούς. Στο τραγούδι...



    Πάρα πολύ συγκινητικά τα όσα γράφεις Yperopti!!!Πολλά οπό αυτά,δεν τα ήξερα.
    Είδες την εκπομπή ''στη υγειά μας''εχθες?
    Ήταν αφιερωμένη στον κύριο Κούτρα.Εξαιρετική.Έμαθα και πράγματα που
    με έβαλαν σε σκέψεις.Μακαρι να επιστρέψει και να μείνει στον χώρο.Το εύχομαι στον άνθρωπο,γιατι όπως φαίνεται έχει περάσει πολλά και του αξίζει το καλύτερο!

    mousikofili ayth thn aporia eixamai shmera kai to syzitousamai skereis esy? kanamai diafores skespeis gia to koutra teliak se kati tetoio kataliskamai ....apo ayta pou grafei o yperoptis..ta leme



    Εμένα μου έκανε εντύπωση και τα όσα έγραψε ο υπερόπτης και
    Τα όσα έμαθα από την χθεσινή εκπομπή,καθώς δεν ήξερα ούτε τα μισά από αυτά!
    Συμφωνώ και μαζί σας(φυσικά και ξέρω...) και με τον υπερόπτη.
    Νομίζω ο κύριος Κούτρας,οφείλει στον εαυτό του μια δυναμική επιστροφή!!!

    gazakas
    26.11.2006, 23:54
    Το "Τσικαμπούμ" όντως είχε γίνει μεγάλη επιτυχία, αλλά στα μέσα της δεκαετίας του '80. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά να το παίζει ο Κούτρας με μια ροκ μπάντα σε ένα επεισόδιο από τα "Κουφώματα", ιστορική εκπομπή με τραγούδια και αστεία σκετς που έφταναν τον σουρεαλισμό πολλές φορές.

    Για να είμαστε πάντως ακριβοδίκαιοι, ο πρώτος που ξαναεμπιστεύτηκε τον Κούτρα -νομίζω μετά τα μέσα της δεκαετίας του '90- ήταν ο Μίμης Πλέσσας, τραγούδια του οποίου ερμήνευε ο Κούτρας σε συναυλίες και σε βραδυνές εμφανίσεις του συνθέτη...

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 26-11-2006 23:54 ]


    Yperoptis
    27.11.2006, 00:23
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 26-11-2006 στις 23:54 έγραψε...

    Το "Τσικαμπούμ" όντως είχε γίνει μεγάλη επιτυχία, αλλά στα μέσα της δεκαετίας του '80. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά να το παίζει ο Κούτρας με μια ροκ μπάντα σε ένα επεισόδιο από τα "Κουφώματα", ιστορική εκπομπή με τραγούδια και αστεία σκετς που έφταναν τον σουρεαλισμό πολλές φορές.

    Για να είμαστε πάντως ακριβοδίκαιοι, ο πρώτος που ξαναεμπιστεύτηκε τον Κούτρα -νομίζω μετά τα μέσα της δεκαετίας του '90- ήταν ο Μίμης Πλέσσας, τραγούδια του οποίου ερμήνευε ο Κούτρας σε συναυλίες και σε βραδυνές εμφανίσεις του συνθέτη...

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 26-11-2006 23:54 ]



    Έχεις δίκιο gazakas. Δεν είμαι σίγουρος για το έτος κυκλοφορίας του Τσικαμπούμ. Νομίζω '85 και όντως στις αρχές του '90 συνεργάστηκε για λίγο με τον Πλέσσα μόνο που αυτή η συνεργασία έληξε χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μετά από αυτό δεν είχε κάνει κάτι σημαντικό εκτός από σπαροδικές εμφανίσεις όπου και όποτε τον θυμόντουσαν.
    Βρήκα κι ένα σύντομο βιογραφικό του.
    Γεννήθηκε το 1955 στην Αιδηψό, εκεί όπου τελείωσε και το Λύκειο. Ήρθε στην Αθήνα το 1974 και άρχισε σπουδές στο Εθνικό Ωδείο με δασκάλους τους Πατρικίδη, Βώκο, Βασιλειάδη, από τους οποίους διδάχτηκε θεωρία της μουσικής, αντίστιξη και φούγκα. Δισκογραφικά, έχει συνεργαστεί με τους Θ.Μικρούτσικο, Γ.Χατζηνάσιο, Σ.Σπανουδάκη, Μ.Πλέσσα, Γ.Σπανό κ.ά. Από το 1976, οπότε και εμφανίστηκε στη δισκογραφία, έχει στο ενεργητικό του 18 προσωπικούς δίσκους, καθώς και αρκετές συμμετοχές σε δίσκους συναδέλφων. Εχει λάβει μέρος σε συναυλίες των: Μ.Χατζηδάκι, Μ.Θεοδωράκη, Μ.Λοΐζου, Χ.Λεοντή, Γ.Μαρκόπουλου κ.ά. και έχει συμμετάσχει σε δουλειές με τους: Γ.Νταλάρα, Μ.Φαραντούρη, Δ.Μούτση, Λ.Κηλαηδόνη, Μ.Μητσιά, Δ.Γαλάνη, Α.Πρωτοψάλτη, Γ.Ζουγανέλη, Π.Πανδή και Μ.Ζορμπαλά. Εχει εμφανιστεί σε πέντε θεατρικές παραστάσεις, με βασική αυτή του Ζυλ Ντασέν στο Θέατρο Μπρόντγουεϊ (1978) για τα 80 χρόνια του Μπ.Μπρεχτ, στην οποία πρωταγωνιστούσαν ο Μάνος Κατράκης, η Μελίνα Μερκούρη, ο Γιάννης Φέρτης και η Μπέτυ Βαλάση. Ελαβε επίσης μέρος στην επανάληψη της παράστασης "Το τραγούδι του νεκρού αδελφού" (1980), σε μουσική Μ.Θεοδωράκη και σκηνοθεσία Α.Σολωμού. Επίσης συνεργάστηκε με τον Μ.Πλέσσα σε νυχτερινά κέντρα αλλά και δισκογραφικά.

    Μετα δεν αναφέρουν τίποτα...
    qanun
    27.11.2006, 09:19
    Δηλαδη οταν τραγουδησε το ''Σταυρο του Νοτου'' ηταν 23-24 χρονων??
    kalouka
    27.11.2006, 10:08

    Πότε και πώς ξεκινήσατε τη μουσική σας καριέρα και πώς εξελίχθηκε μέσα στον χρόνο;



    Το '74 με την αλλαγή, ξεκίνησα στην πλάκα παίζοντας σε μαγαζιά, σε μπουάτ, με φίλους ερασιτεχνικά. Εκεί με βρήκε ο Μάνος ο Λοΐζος. Πέρασε με μια παρέα και μου λέει "θα έρθεις μαζί μου να τραγουδάμε;" Ένοιωσα μεγάλη συστολή γιατί ήμουν δεκαοχτώ χρονών. Λέω, "ευχαρίστως". Ξεκινήσαμε με τον Μάνο κάναμε πολλές πρόβες και αρκετές συναυλίες. Μετά από τον Λοΐζο, επειδή ήταν φίλοι με τον Λεοντή, έκανα συναυλίες με τον Λεοντή, με τον Χρήστο τον Λεοντή και μετά συναντήθηκα με τον Θάνο Μικρούτσικο και κάναμε την μουσική πράξη, το Μπρεχτ, που είχε το "Άννα μην κλαις" μέσα και άλλα. Ήταν ο πρώτος δίσκος. Μετά ο Καββαδίας, Το "Πυρ των Δυνάμεων" του Σπανουδάκη, "Πίσω από την βιτρίνα" του Χατζηνάσιου, "Τσικαμπούμ" και λοιπά. Μια δισκογραφία που πρέπει να είναι γύρω στα 22 LP , ξέρεις τα LP τα παλιά λέω τώρα γιατί είμαι του βινυλίου ακόμα. Και γύρω στα 400 τραγούδια συνολικά γιατί έκανα και συμμετοχές σε πολλούς δίσκους. Προσπαθώ τώρα να τα αθροίσω τώρα γιατί στο σπίτι μου δεν έχω την δισκογραφία μου. Δεν το επεδίωξα. Οποίος έρχεται, παίρνει έναν δίσκο και φεύγει, κάποια στιγμή πρέπει να τα μαζέψω και εγώ όπως καταλαβαίνεις

    απόσπασμα απο συνέντευξη στο kithara.gr




    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ / ΤΣΙΚΑΜΠΟΥΜ 1985
    1. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ
    2. ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΩΣ
    3. ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ
    4. ΣΛΟΓΚΑΝ
    5. ΤΣΙΚΑΜΠΟΥΜ
    6. 7 ΓΕΝΑΡΗ
    7. ΧΑΡΕΜΙ
    8. ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ
    9. ΑΡΙΒΙΣΤΑΣ
    10. ΤΟ' ΚΑΝΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ



    κάπου υπάρχει και σε cd εγω το έχω σε βινύλιο θυμάμαι όταν τον είχα δει στον Ζυγό αρχές της δεκαετίας του 90 με την ομάδα του Πλεσσα
    θα είναι πάντα απο τους αγαπημένους μου
    kalouka
    27.11.2006, 10:10

    Πότε και πώς ξεκινήσατε τη μουσική σας καριέρα και πώς εξελίχθηκε μέσα στον χρόνο;



    Το '74 με την αλλαγή, ξεκίνησα στην πλάκα παίζοντας σε μαγαζιά, σε μπουάτ, με φίλους ερασιτεχνικά. Εκεί με βρήκε ο Μάνος ο Λοΐζος. Πέρασε με μια παρέα και μου λέει "θα έρθεις μαζί μου να τραγουδάμε;" Ένοιωσα μεγάλη συστολή γιατί ήμουν δεκαοχτώ χρονών. Λέω, "ευχαρίστως". Ξεκινήσαμε με τον Μάνο κάναμε πολλές πρόβες και αρκετές συναυλίες. Μετά από τον Λοΐζο, επειδή ήταν φίλοι με τον Λεοντή, έκανα συναυλίες με τον Λεοντή, με τον Χρήστο τον Λεοντή και μετά συναντήθηκα με τον Θάνο Μικρούτσικο και κάναμε την μουσική πράξη, το Μπρεχτ, που είχε το "Άννα μην κλαις" μέσα και άλλα. Ήταν ο πρώτος δίσκος. Μετά ο Καββαδίας, Το "Πυρ των Δυνάμεων" του Σπανουδάκη, "Πίσω από την βιτρίνα" του Χατζηνάσιου, "Τσικαμπούμ" και λοιπά. Μια δισκογραφία που πρέπει να είναι γύρω στα 22 LP , ξέρεις τα LP τα παλιά λέω τώρα γιατί είμαι του βινυλίου ακόμα. Και γύρω στα 400 τραγούδια συνολικά γιατί έκανα και συμμετοχές σε πολλούς δίσκους. Προσπαθώ τώρα να τα αθροίσω τώρα γιατί στο σπίτι μου δεν έχω την δισκογραφία μου. Δεν το επεδίωξα. Οποίος έρχεται, παίρνει έναν δίσκο και φεύγει, κάποια στιγμή πρέπει να τα μαζέψω και εγώ όπως καταλαβαίνεις

    απόσπασμα απο συνέντευξη στο kithara.gr




    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ / ΤΣΙΚΑΜΠΟΥΜ 1985
    1. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ
    2. ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΩΣ
    3. ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ
    4. ΣΛΟΓΚΑΝ
    5. ΤΣΙΚΑΜΠΟΥΜ
    6. 7 ΓΕΝΑΡΗ
    7. ΧΑΡΕΜΙ
    8. ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ
    9. ΑΡΙΒΙΣΤΑΣ
    10. ΤΟ' ΚΑΝΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ



    κάπου υπάρχει και σε cd εγω το έχω σε βινύλιο θυμάμαι όταν τον είχα δει στον Ζυγό αρχές της δεκαετίας του 90 με την ομάδα του Πλεσσα
    θα είναι πάντα απο τους αγαπημένους μου
    JaNick
    27.11.2006, 16:41
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας...! Αν και την ιστοριά με τα ναρκωτικά την είχα ψιλιαστεί είναι πάντα συγκλονιστικό να μαθαίνεις για οποιονδήποτε άνθρωπο οτι έχει μπλέξει εκεί...Αυτο που δεν ήξερα ήταν οτι είχε τέτοια απήχηση και οτι είναι πραγματικά σπουδαγμένος στη μουσική...
    Είναι φωνάρα, και ελπίζω να μην ξαναχαθεί απ'τα πράγματα...
    Πραγματικά ο καινούργιος Σταυρός του Νότου-Γραμμές των Οριζόντων είναι συγκλονιστικός...Όσο για το "Χωρις Βαλίτσα και παλτό" μπορώ να πώ οτι εκτός απο το "Μοιράζουν τη ζωή σε Μεροκάματα" τα τραγούδια που άκουσα δεν με τρέλαναν...
    christos-reg
    27.11.2006, 17:18
    Η δισκογραφία του Γ. Κούτρα, από τον Κατάλογο Ελληνικής Δισκογραφίας (ως τις αρχές του 2005):

    ΠΡΩΤΟΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΣ | 1977 | LIBERTA || LP |
    ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΣΤΟΝ BRECHT | 1978/10 | LYRA || LP & CD |
    Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ | 1979 | LYRA || LP & CD | P
    Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ | 1980/12 | MINOS || LP |
    ΠΙΣΩ ΑΠ' ΤΗ ΒΙΤΡΙΝΑ | 1981 | LYRA | | LP & CD |
    ΤΟ ΜΑΓΕΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΤΑΚΗ ΤΣΙΜΠΟΥ | 1981 | PHILIPS || LP & CD |
    ΚΥΡΙΕ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ | 1982 | LYRA | | LP & CD |
    ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ | 1982 | LYRA | | LP & CD |
    ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ | 1982 | LYRA | | LP |
    ΟΛΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ | 1984 | LYRA | | LP & CD |
    ΤΣΙΚΑΜΠΟΥΜ | 1985/09 | LYRA | | LP & CD |
    ΜΙΑ ΓΡΑΝΙΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΙΩΤΗ | 1986 | LYRA | | LP & CD |
    ΣΟΥΞΕ | 1986 | LYRA | | LP |
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ 14 | 1986 | POLYDOR | | LP |
    ΠΕΡΝΑΩ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ | 1986/04 | CBS | | LP & CD |
    ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠ' ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ | 1988 | LYRA | | από θεατρική παράσταση | LP & CD
    ΤΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΑ | 1988/03 | LYRA | 3486 | 3486 | | LP & CD |
    ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑ | 1988/12 | LYRA | . | 4501 | | LP |
    ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ | 1989 | LYRA | . | 4530 | | LP |
    ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΡΟΧΗ | 1991/11 | LYRA | . | 4600 | | LP |
    ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ | 1992 | LYRA | 0084 | . | συλλογή | CD |
    ΞΑΦΝΙΚΑ | 1992/09 | LYRA | 4655 | 4655 | | LP & CD |
    TV SPECIAL | 1993 | RCA | 18832 | 18832 | τηλεοπτικός | LP & CD |
    ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ | 1993 | ARIOLA | 14708 | 14708 | | 2LPs & 2CDs |
    ΣΙΝΕΜΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ | 1993/04 | WEA | | live recording | 2LPs & CD |
    ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ (1985) | 1994 | RCA | | soundtrack | LP & CD |
    ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ | 1994 | LYRA | | συλλογή | CD |
    Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ LIVE ΣΤΟ ΖΥΓΟ | 1994/04 | RCA | | live recording | LP & CD |
    ΠΡΟΒΑ GENERALE | 1995[/B]/03 | LYRA | | live recording | LP & CD |
    ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΜΙΜΗ ΠΛΕΣΣΑ | 1995/03 | FM | | 2LPs & 2CDs |
    ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΜΙΜΗ ΠΛΕΣΣΑ 2 | 1996/02 | FM | | 2CDs |
    ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ | 1996/06 | WEA | | CD |
    Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΙΣΙΩΝ / HUNCHBACK OF NOTREDAME | 1996/12 | RCA | soundtrack | CD |
    ΠΟΙΑ ΦΩΝΗ | 1997/11 | MBI | | CD |
    Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΜΙΜΗ ΠΛΕΣΣΑ & ΓΙΑΝΝΗ ΣΠΑΝΟ | 1998/12 | LEGEND | | CD |
    ΣΗΜΑΔΙΑ | 1998/12 | RIA | | CD |
    ΖΕΥΣ | 1999/02 | FIDELITY | | CD |
    50 ΧΡΥΣΑ ΧΡΟΝΙΑ | 2001/03 | NITRO | | live recording | 2CDs |
    ΚΟΣΜΑΣ Ο ΑΙΤΩΛΟΣ | 2001/03 | MINOS | | CD |
    10 ΝΥΧΤΕΣ | 2002/01 | ΑΥΛΟΣ | | | CD |
    ΝΑ Μ' ΑΓΑΠΑΣ | 2003 | ARCADIA | . | soundtrack | CD & DVD |
    ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΩΣ ΚΑΤΜΑΝΤΟΥ | 2003/03 | ARCADIA | | CD |
    ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ 'ΞΕΡΕΣ | 2003/04 | ALPHA | | τηλεοπτικός | CD |

    Μπορεί να μην ήταν στο προσκήνιο τα τελευταία χρόνια (δεκαετία '90), αλλά απ' ότι φαίνεται ποτέ δεν σταμάτησε να δουλεύει και να δισκογραφεί ως τραγουδιστής. Προσωπικά -πέρα από τη συμμετοχή του στην ελληνική version της Παναγίας των Παρισίων (με Πρωτοψάλτη, Ζούνη και Ρουβά)- θυμάμαι τηλεοπτικές εμφανίσεις του στην TV στα τέλη της δεκαετίας '90, συνήθως μαζί με τον Μ. Πλέσσα.
    Yperoptis
    27.11.2006, 17:58
    Αγαπητέ christos απλά να σου επισημάνω πως σχεδόν τα 2/3 από όλα αυτά που έγραψες ειδικά από το '85 και μετά είναι συλλογές και συμμετοχές... Δεν είναι δηλαδή προσωπική δισκογραφία του Κούτρα.