ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη
    KostasDjss
    27.11.2006, 10:50
    Για ακόμα μια φορά ο ασυμβίβαστος τροβαδούρος εκφράζει μέσα από τα τραγούδια του την αγανάκτηση του για το ''σύστημα'' και την στεναχώρια του για τους άπορους βιοπαλεστές. Με τρόπο μοναδικό, φώνη με όγκο και δύναμη ερμηνεύει τα δυο καινούργια κομμάτια (''σύστημα'' στίχοι-μουσική του Βασίλη Δήμα ) και για ακόμα μια φορά δεν ''μασάει'' τα λόγια του διαλαλόντας την σκληρή αλήθεια. Μπράβο ρε Νότη συνέχισε έτσι...
    SPURIDOULA
    27.11.2006, 14:21
    Όντως έτσι είναι, τέτοιους στίχους τους έχουμε συνηθίσει από τραγούδια hip hop και για μια ακόμη φορά έκανε τη διαφορά στην ελληνική μουσική και ότι έχει εκφράσει στις συνεντεύξεις, τα περνάει και στην μουσική.
    Να πω την αλήθεια τον είχα παραξηγήσει με αυτά που ακουγόντουσαν μέχρι που πήγα πέρσι να τον ακούσω και αναίρεσα ότι είχα πει και αυτό που έχει σημασία είναι ότι είναι ΑΛΗΘΙΝΟΣ δεν έχει να κρύψει τίποτα και δε φοβάται τίποτα!!
    karelia
    27.11.2006, 17:02
    το τραγούδι όμως είναι απαράδεκτο.
    μπορεί κάποιος να γράψει τα λόγια??
    margo
    27.11.2006, 18:47
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ?????
    (το πιό πρόσφατο που βρήκα στο stixoi.gr)..

    Ανάθεμά σε σύστημα

    Δε πάει πιο κάτω πιάσαμε πάτο
    που 'σαι ρε Στέλιο που 'σαι ρε Στράτο
    γέμισ' ο τόπος τραγουδιστάκια
    που 'χουν για προίκα ίδια στιχάκια

    Τώρα να δούμε πώς θα σωθούμε
    βλέπουμε μόνο και δεν ακούμε
    βγάζουν παιδάκια δίχως ταλέντα
    ίδια εικόνα ίδια πατέντα

    Σ' αυτούς τους ψεύτικους καιρούς
    το σύστημά μου φταίει
    κάνει πρώτους πάλι αυτούς
    που ήταν τελευταίοι

    Και σαν ευαίσθητο παιδί
    παράπονο με πιάνει
    που γίναν τόσοι οι γινευοί
    τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθημα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Έλα αδελφέ μου βρες το σουξέ μου
    αφεντικό μου παραγωγέ μου
    έχουμε γνώμη άσχετοι γλύφτες
    έτσι περνάνε δύσκολες νύχτες

    Ψεύτες κιφίνες κάντε κομπίνες
    βγάλτε τραγούδια για λίγους μήνες
    δε τη γουστάρω τη μουσική σας
    ούτε το στίχο της εποχής σας

    Σ' αυτούς τους ψεύτικους καιρούς
    το σύστημά μου φταίει
    κάνει πρώτους πάλι αυτούς
    που ήταν τελευταίοι

    Και σαν ευαίσθητο παιδί
    παράπονο με πιάνει
    που γίναν τόσοι οι γινευοί
    τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθημα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθιμα
    εγώ θα σου τα χώνω.









    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 27-11-2006 18:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 27-11-2006 19:07 ]


    meltica
    27.11.2006, 20:17
    Όχι ότι έχει καμιά σημασια, αλλά λέει κύναιδοι. Γινευοί δεν υπάρχουν απ' όσο ξέρω. (όχι ότι φταις εσύ margo, προφανώς αυτός που το έγραψε στο stixous.info πρέπει να κάνει μια επίσκεψη στο τόπικ "μυστήρια πράγματα".)
    Ο Σφακιανάκης δεν μου αρέσει έτσι και αλλιώς, το τραγούδι μου φαίνεται ακόμα ένα σουξεδάκι σαν αυτά που κατηγορεί. Όχι ότι δεν έχει ένα κάποιο point... αλλά δεν αρκεί.
    kotsos_007
    27.11.2006, 22:53
    οχι ρε παιδιά εντάξη, έχει μια κάποια ποιότητα ο στίχος..... σε σχέση με τα τραγουδάκια που βγάζουν οι άλλοι, όπως και το άλλο του το τραγούδι... είναι ωραίος ο τύπος... τον παραδέχομαι...
    karelia
    27.11.2006, 23:00
    εγώ πάλι γιατί νομίζω οτι ο κ.Σφακιανάκης
    έχει..σκάσει απτη ζηλια του που πλεον ΔΕΝ είναι το όνομα που ήταν προ 10ετίας??
    αν γουστάρει όντως να ξεχωρίσει από όλα τα μουσικά σκουπίδια
    να κάτσει να βρει ωριμα και σοβαρά τραγούδια,και να τους αφήσει κ αυτούς στην ησυχία τους..

    ageras
    27.11.2006, 23:05
    Δεν μπορώ να καταλάβω..Ξαφνικά ο Νότης έγινε ο σωτήρας μας??Από πότε θεωρείται ποιοτικός??Τα ξέχασε τα δικά του τα παλιά?
    Τον θεωρώ τυχερό γιατί κατα περιόδους έχει τραγουδήσει(?) πολύ ωραία τραγούδια χωρίς να μπορεί να τα υποστηρίξει...
    Μ'ενοχλεί που νομίζει πως τα ξέρει όλα και κάθετε και λεει μ..... σε συνεντεύξεις του!!!
    No Mr Notis..no....

    kotsos_007
    27.11.2006, 23:14
    πλέον αυτά είναι τα τραγούδια αυτών ευτυχώς η δυστυχώς και έτσι προχωράει η δισκογραφία τους.... ωραίο στίχο όμως έχει το άλλο το τραγουδάκι του.... με νόημα δηλαδή.... οχι οτι είναι και κανένα μεγάλος ιδιαίτερα καλλιτέχνης αλλα πάντα ήταν ιδιόρυθμος....
    KostasDjss
    28.11.2006, 08:48
    Ρεεεεεεεεε μας βλέπουν....karelia και ageras τι λέτε??? Μήπως είστε εμπάθεις?? Ποιός να σκάει από την ζήλεια του ο Νότης? που βγάζει δίσκο οταν έχει κάτι να πει και μόνο, που σχεδόν πάντα κρατάει μαγαζιά μόνος του με την φώνη την διάθεση και το ταλέντο του. Το ότι σε όλους έχει δημιουργηθεί η άποψη ότι ο άλλωτε ''βασιλιάς'' της πίστας έγινε δεύτερο όνομα οφείλεται καθάρα και μόνο στο star system το οποίο και ο ίδιος κατηγορεί μέσα από την μουσική του. Όταν όλοι οι δημοσιογράφοι έλεγαν ότι κλείνουν τα κέντρα που εμφανίζοταν λόγω έλλειψης κόσμου από περιέργεια και μόνο έκανα 2 κινήσεις. Πρώτα πήρα να κλείσω τραπέζι για την επόμενη εβδομάδα, συγκεκριμένα για Τετάρτη και φυσικά όλα κλεισμένα, έτσι έκλεισα για την μεθεπόμενη. Και το δεύτερο πήγα και τον απόλαυσα. Κανένα τραπέζι άδειο, εντάξει δεν μιλάμε και για τα μεγαλύτερα μαγαζία από άποψη χωριτικότητας. Την προσωπική μου εμπειρία την καταθέτω μόνο και μόνο ως πάραδειγμα. Α και όσο για την ποιότητα σας προκάλω να ακούσετε από το δίσκο Ανα...γέννησσις το τελευταίο κομμάτι με τίτλο ''Είναι να απορείς'' σε στίχους της Μαρίνας Λαμπράκη και σύνθεση του Γιάννη Σπανού το ''Πρόβατά'' και το ''Αράχνη'' από το δίσκο ''Ας μιλήσουν τα τραγούδια'' κπα. Όσον αφόρα τα πάλια του τραγούδια κάπως έπρεπε να ξεκινήσει όχι οτι το έκανε με το σταυρό στο χέρι και με γνώμονα την ποιότητα, σουξέ και απήχηση ήθελε να έχει, ΠΟΤΕ δεν το αρνήθηκε, όταν όμως ανακάλυψαν την δύναμη της φωνής του του έγραψαν τραγούδια που έχουν μείνει!!!(Αετός, Σώμα μου,Να ξαναρθείς,Ο Στράτος κπα) Αντε γίναμε όλοι ποιοτικοί...

    Υ.Γ. Συγνώμη για το έντονο υφός δεν έχω κάτι μαζί σας απόψεις καταθέτουμε όλοι. Δεν θέλω να σας πείσω , δεν μπορώ άλλωστε, απλά να σας προβληματίσω... Με χαρά θα δεχθώ τις απαντήσεις σας.



    ''Και να θύμασαι σύστημα αστεία δεν σηκώνω, σε κάθε σου ολίσθημα εγώ θα σου τα χώνω''
    Βασίλης Δήμας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KostasDjss στις 28-11-2006 08:49 ]


    ageras
    28.11.2006, 09:02
    Φίλε Κώστα διανύοντας την 3η δεκατία της ζωής μου,τα μισά μου χρόνια ασχολούμαι επαγγελματικά με την μουσική!Δεν έχω καμια εμπάθεια προς τον Νότη (άλλωστε δεν έχω λόγο).Απλά θεωρώ οτι μερικοί ξαφνικά τον θεωρούν ποιοτικό..Δεν έχω τίποτα με τις πίστες και τους τραγουδιστές της μια και δουλεύω σε αυτές.Δεν είναι κακό να μην είσαι ποιοτικός ή ο,τι άλλο...
    Διαφωνώ απλά με τις θέσεις του Νότη πέρα από την μουσική του.Είπα πάνω οτι μου αρέσουν πολλά τραγούδια του,απλά δεν μoυ αρέσει ο ίδιος σαν τραγουδιστής.Το έχω αυτό το δικαίωμα ως ακροατής,μουσικός και τραγουδιστής.Δεν θίγω λέγοντας αυτά ούτε εσένα ουτε και τον Σφακιανάκη.Το συγκεκριμένο δε τραγούδι δεν έχει τίποτα να μου προσφέρει.Ο στίχος του λεει την αλήθεια αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει καλλιτέχνης αξιος να τους τραγουδήσει..(από τις φίρμες εννοώ) γιατί κατα περιοδους όλοι τους εχουν συνεργαστει με άτομα των reality.Δεν υπονόησα οτι δεν γεμίζει τους χώρους που δουλεύει,απεναντίας πάει πάρα πολύ καλά,και καλά κάνει.
    Με φιλικές πάντα διαθέσεις,Μανώλης

    yiannisyiannis
    28.11.2006, 09:35
    Νότης ίσον ποιότης, συμφωνώ κι επαυξάνω. Όταν πρόκειται για το Μαυρουδή. Τι κάνει ο άνθρωπος, με δυο κλασσικες κιθάρες παίζει λες και είναι ολόκληρη ορχήστρα.

    Για τον άλλον τώρα, άσε να μη μιλήσω, ειδικά μετα από όσα είπε για τους Θεσ/κεις.....
    KostasDjss
    28.11.2006, 09:40
    Μανώλη, χαίρομαι που επικοινωνώ με ένα υγιές σκεπτόμενο άτομο. Η διαφορετικότητα απόψεων μας κάνει ξεχωριστούς. Λες ότι ο στίχος λέει την αλήθεια και αντικείμενικα είναι εύηχος, αν δεν τον πει όμως κάποιος δεν θα ακουστεί για να ξεχωρίσει. Δεν λέω ότι ο Νότης είναι ο πιο ιδανικός είναι όμως αυτός που τολμά να προκαλεί και να φωνάζει την σκληρή αλήθεια μέσα από αυτό το τραγούδι πρόκληση. Ποιός άλλος θα μπορούσε άραγε? Μπιθικώτσης, Καζαντζίδης, Ξυλούρης κα δεν υπάρχουν δυστυχώς πια.

    ''Και να θύμασαι σύστημα αστεία δεν σηκώνω, σε κάθε σου ολίσθημα εγώ θα σου τα χώνω''
    Βασίλης Δήμας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KostasDjss στις 28-11-2006 09:43 ]


    ageras
    28.11.2006, 09:49
    Είναι καλό να διαφέρουν οι απόψεις μας γιατί αλλιώςδεν θα υπήρχε διάλογος σε υγειή πλαισια!!Τώρα στο ερώτημα σου δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω!!!


    maspa
    28.11.2006, 09:56
    Κι άλλοι γράψανε τραγούδια για την ευτέλεια της ελληνικής μουσικής, μόνο που ειπώθηκαν από κουλτουριάρηδες, έντεχνους κ.λπ. γι αυτό δεν είχαν και μεγάλη απήχηση.
    Ο Σφακιανάκης πουλάει περισσότερο και το βγάζουν είδηση ακόμη και στα κανάλια που τραγούδησε κάτι αντι-system....
    Ποτέ δε μου άρεσε, όχι τόσο ως τραγουδιστής όσο το προφιλ του ανθρώπου που περνούσε. Την κίνηση του, όμως, αυτή εγώ προσωπικά την επικροτώ, από την άποψη του ότι ένας μη έντεχνος τραγουδιστής τα "χώνει", όπως λέει και το τραγούδι. Τώρα ποιό είναι το κίνητρο....
    KostasDjss
    28.11.2006, 10:14
    Δίκιο δίκιο δίκιο. Μια φράση που είχε πει κάποιος για τον Νότη ήταν πολύ σωστή: ''αυτού του ανθρώπου πρέπει να του απαγορέψουν να μιλάει μόνο να τραγουδάει πρέπει''
    margo
    28.11.2006, 10:44
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-11-2006 στις 09:35 έγραψε...

    Νότης ίσον ποιότης, συμφωνώ κι επαυξάνω. Όταν πρόκειται για το Μαυρουδή. Τι κάνει ο άνθρωπος, με δυο κλασσικες κιθάρες παίζει λες και είναι ολόκληρη ορχήστρα.

    Για τον άλλον τώρα, άσε να μη μιλήσω, ειδικά μετα από όσα είπε για τους Θεσ/κεις.....






    Τι είπε,τι?τι?
    yiannisyiannis
    28.11.2006, 11:43
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 28-11-2006 στις 10:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-11-2006 στις 09:35 έγραψε...

    Νότης ίσον ποιότης, συμφωνώ κι επαυξάνω. Όταν πρόκειται για το Μαυρουδή. Τι κάνει ο άνθρωπος, με δυο κλασσικες κιθάρες παίζει λες και είναι ολόκληρη ορχήστρα.

    Για τον άλλον τώρα, άσε να μη μιλήσω, ειδικά μετα από όσα είπε για τους Θεσ/κεις.....






    Τι είπε,τι?τι?



    Βούλγαρους
    prosilios
    28.11.2006, 11:50
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-11-2006 στις 09:35 έγραψε...

    Νότης ίσον ποιότης, συμφωνώ κι επαυξάνω. Όταν πρόκειται για το Μαυρουδή. Τι κάνει ο άνθρωπος, με δυο κλασσικες κιθάρες παίζει λες και είναι ολόκληρη ορχήστρα.

    Για τον άλλον τώρα, άσε να μη μιλήσω, ειδικά μετα από όσα είπε για τους Θεσ/κεις.....




    και πριν μιλήσει για τους Θεσσαλονικείς και μετά ίδιος είναι...

    χρειαζεται να παίρνεις τα μετρα σου όταν πλησιαζεις...


    margo
    28.11.2006, 11:52

    Μακάριοι....