ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη

    Συνάντηση-Αλκίνοος Ιωαννίδης(νέος δίσκος!)

    Nafpaktos___
    28.11.2006, 12:49
    Αυριο-συμφωνα με την ιδια την εταιρια-
    κυκλοφορει ο νεος δισκος του Αλκίνοου
    οπου περιλαμβανει ολες τις συμμετοχες του σε δισκους συναδελφων του.
    Κατι σαν την ''παραλληλη δισκογραφια'' του Κατσιμιχα δηλαδη.
    Ειναι διπλο και εχει τον τιτλο
    ''Συνάντηση''.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nafpaktos___ στις 28-11-2006 12:50 ]


    XeniaRodo
    28.11.2006, 14:20
    μάλιστα, καλό είναι και αυτά να υπάρχουν....
    koini_maria
    28.11.2006, 19:39
    Βρε παιδιά , στην συλλογή που έχω με τραγούδια παράλληλης δισκογραφίας του Ιωαννίδη μετρώ 59 τραγούδια - χωρίς αυτά που έχει συνθέσει για άλλους συναδέλφους του και δεν τα έχει πει ο ίδιος π.χ. ''Ένα τραγούδι για την ελευθερία '' , ''Στον καινούριο ουρανό'' κτλ .
    Πως γίνεται , λοιπόν , να χωρέσουν σε 2πλό δίσκο όλα αυτά ;

    Θα πάω να τον πάρω αύριο , γιατί πέραν του ότι τον εκτιμώ πολύ ως καλλιτέχνη τον άνθρωπο και θέλω να έχω όλους τους δίσκους του - πράγμα που συμβαίνει και με τον Μάλαμα , τον Θ. Παπακων/νου , την Αρβανιτάκη κτλ - θέλω να μου φύγει και η περιέργεια ...
    movflower
    28.11.2006, 20:32
    να τα τα καλά τα νέα που περίμενα για να τελειώσει επιτέλους ο Νοέμβρης!!!!!!!!!!!


    Kotsiraki
    29.11.2006, 00:57
    Περιμένουμε!!!
    XeniaRodo
    29.11.2006, 09:43
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 28-11-2006 στις 19:39 έγραψε...

    Βρε παιδιά , στην συλλογή που έχω με τραγούδια παράλληλης δισκογραφίας του Ιωαννίδη μετρώ 59 τραγούδια .....



    αυτή την απορία την είχα από παλιότερα... Yπάρχει ήδη τέτοιος δίσκος? έχει κυκλοφορήσει επίσημα? γιατί δεν τον έχω δει πουθενά......
    giama
    29.11.2006, 09:51
    ωραίο νέο..σίγουρα θα είναι πολύ ωραίοσ δίσκοσ..
    jorge
    29.11.2006, 09:59
    Ωραία. Στα καταστήματα πότε θα κυκλοφορήσει, ξέρει κανείς;

    Πάντως πολύ μ' αρέσει που για ένα τόσο σημαντικό νέο δε μου έχουν φάει τα αυτιά οι διαφημίσεις και δεν μου έχουν γεμίσει το mailbox με δελτία τύπου. Σεμνότητα που κανέναν δε θα βλάψει, διότι όταν ο καλλιτέχνης είναι τόσο μεγάλος όσο ο Αλκίνοος, δεν έχει ανάγκη από επιθετικό μάρκετινγκ.

    Περιμένουμε λοιπόν...
    koini_maria
    29.11.2006, 10:31
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 29-11-2006 στις 09:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 28-11-2006 στις 19:39 έγραψε...

    Βρε παιδιά , στην συλλογή που έχω με τραγούδια παράλληλης δισκογραφίας του Ιωαννίδη μετρώ 59 τραγούδια .....



    αυτή την απορία την είχα από παλιότερα... Yπάρχει ήδη τέτοιος δίσκος? έχει κυκλοφορήσει επίσημα? γιατί δεν τον έχω δει πουθενά......




    Όχι , βρέι ...
    Δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα ως συλλογή η παράλληλη δισκογραφία του , απλά εγώ έχω κάτσει και έχω μαζέψει ένα - ένα όλα τα τραγούδια που ξέρω από τις ''συναντήσεις'' του και μου βγαίνουν κοντά στα 60 .
    Όντως είναι 2πλός ο δίσκος αλλά και πάλι , 30 τραγούδια σε κάθε cd μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μπουν , άσε που άακουσα οτι θα έχει και 2 ''ανέκδοτα'' τραγούδια μέσα : το ''Μπαξέ τσιφλίκι'' του Τσιτσάνη σε μια πολύ διαφορετική διασκευή ( το τραγούδι αυτό το έχω βρεί από καιρό και είναι ... αγνώριστο όπως το έχουν κάνει :) ) και ένα ποίημα του Καβάφη μελωποιημένο από τον Δημήτρη Παπαδημητρίου .

    Jorge , από οτι έχω ακούσει σήμερα βγαίνει .
    Θα πάω το μεσημεράκι στα Metropolis και αν το βρω θα ενημερώσω !
    Nafpaktos___
    29.11.2006, 11:22
    Συμφωνα με την εταιρια οπως προεγραψα ο δισκος κυκλοφορει σημερα.
    Εγω βεβαια δεν το βρηκα πουθενα.
    Αλλα μου ειπαν πως θα ειναι σιγουρα μεχρι την Παρασκευη στα δισκοπωλεια.
    Αυτο που παρελειψα να γραψω ειναι οτι περιλαμβανονται οι σημαντικοτερες συμμετοχες του Αλκινοου και οχι ολες,αλλα και τα δυο ακυκλοφορητα που προειπε
    η Μαρια.Να το σχετικο δημοσιευμα:

    "Ένα μεγάλο μέρος της δισκογραφίας του Αλκίνοου Ιωαννίδη βρίσκεται σε συμμετοχές σε δίσκους εκτός της προσωπικής του δισκογραφίας. Σε αυτή την έκδοση συγκεντρώθηκαν οι σημαντικότερες από αυτές σε ένα διπλό CD. Πολλές από αυτές είναι ιδιαίτερα αγαπητά τραγούδια, κάποια δε από αυτά είναι και πολύ δυσεύρετα, ενώ περιλαμβάνονται και 2 ανέκδοτες ηχογραφήσεις: μια αναπάντεχη διασκευή στο «Μπαξέ Τσιφλίκι» του Βασίλη Τσιτσάνη και ένα τραγούδι από το ακυκλοφόρητο έργο του Δημήτρη Παπαδημητρίου με μελοποιημένα ποιήματα του Κωνσταντίνου Καβάφη. Από τα υπόλοιπα τραγούδια ξεχωρίζουν: το ντουέτο του με τον Τζίμη Πανούση από το soundtrack της ταινίας “Toy Story” «Εγώ κι Εσύ Μαζί», το ντουέτο του με τη Δήμητρα Γαλάνη στο «Μην Τον Ρωτάς Τον Ουρανό», το ντουέτο του με την Ελένη Τσαλιγοπούλου στο «Πάρε Με Στʼ Όνειρο» το «Κοίτα Κοίτα» από το soundtrack της τηλεοπτικής σειράς «Μη Φοβάσαι Τη Φωτιά» και πολλά ακόμη τραγούδια."
    rompa
    29.11.2006, 12:02
    Στην αρχή νόμιζα ότι έβγαλε νέο δίσκο και ενθουσιάστηκα.Τις περισσότερες συμμετοχές του τις έχω συγκεντρώσει αλλά σίγουρα θα αξίζει οπότε θα πάω αύριο να δω περί τίνος πρόκειται..
    Nafpaktos___
    30.11.2006, 20:47
    Αντε βρε παιδια το πηρε κανενας?
    Στην Αθηνα εχει κυκλοφορησει στα μετροπολις.
    Εγω αυριο θα το εχω!
    Nafpaktos___
    01.12.2006, 16:27


    cd1:
    1ΠΑΝΤΑ ΜΠΡΟΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ 2ΜΠΑΞΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ 3ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ 4Ο ΔΙΠΛΟΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ 5ΕΓΩ ΚΙ ΕΣΥ 6ΜΗ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ/ALL ALONE AM I(ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΑΛΑΝΗ) 7ΤΟ ΚΑΡΥΔΟΤΣΟΥΦΛΟ 8ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ-ΚΡΗΤΙΚΟΣ(ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΞΥΔΑΚΗ)9ΑΡΕΤΟΥΣΑ-ΜΑΝΩΛΗΣ ΛΙΔΑΚΗΣ 10ΓΑΛΑΖΙΑ ΜΥΣΤΙΚΑ 11ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ 12ΔΡΟΜΕΑΣ(ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΝΙΤΣΟΠΟΥΛΟΥ) 13Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ 14ΑΙΝΙΓΜΑ 15Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ 16ΠΡΩΤΗ ΜΑΙΟΥ

    cd2:
    1SAVED(ΜΕ Δ.ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ-ΣΑΒΙΝΑ ΓΙΑΝΝΑΤΟΥ) 2ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΩΝΤΙΝ Τ' ΑΜΠΕΛΙ(ΜΕ Δ.ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ) 3ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ-ΕΛ.ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ 4ΚΟΙΤΑ-ΚΟΙΤΑ 5Ο ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΤΟΥ 1903 6ΙΔΑΙΟΙ ΔΑΚΤΥΛΟΙ 7ΣΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑ ΠΟΥ ΓΕΛΑΝ 8ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ 9ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΣΗΜΑΔΙ-ΕΛ.ΤΣΑΛΙΓΟΠΟΥΛΟΥ 10Η ΤΕΛΕΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ 11ΤΟ ΜΠΛΟΥΖ ΤΟΥ ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΥ 12ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΜΑΣ ΦΙΛΟΙ 13ΣΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΟΥΡΑΝΟ-ΣΟΦΙΑ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ 14ΠΑΡΕ ΜΕ ΣΤ'ΟΝΕΙΡΟ(ΜΕ ΤΣΑΛΙΓΟΠΟΥΛΟΥ)15ΦΩΝΕΣ ΚΡΟΥΣΤΩΝ 16ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ
    katerina229
    01.12.2006, 18:29
    Να τον πάρουμε τελικά ή όχι;
    Καμια γνώμη;
    koini_maria
    01.12.2006, 19:55
    Αυτή την στιγμή ακούω το ''Ο Δεκέμβρης του 1903'' και το ξαναακούω και το ξαναακούω και καταλαβαίνω οτι η ερμηνεία του Αλκίνοου Ιωαννίδη είναι για ακόμα μία φορά αιθέρια , αγγελική , ''από αλλού φερμένη'' που λέει και ο Ελύτης όπως και η μουσική αλλά ο άτιμος - πολυαγαπημένος Σωκράτης Μάλαμας το έχει στιγματίσει ανεπανάληπτα το συγκεκριμένο ποίημα κατά την άποψή μου ...
    Με ξενίζει αυτή η σύνθεση , αγάπησα πρώτα αυτή του Μάλαμα και αυτή μου φαίνεται κάπως ''αταίριαστη'' ...

    Το ''Μπαξέ τσιφλίκι'' δεν ξέρω πως , αλλά το είχα από καιρό οπότε έχασα το ευχάριστο - δεν ειρωνεύομαι - ξάφνιασμα που θα νιώσουν οι περισσότεροι όταν το ακούσουν ...

    Κατά τα άλλα , ο δίσκος έχει μέρος της παράλληλης δισκογραφίας του , δεν την έχει ολόκληρη αλλά έχουν γίνει πολύ καλές επιλογές και έχουν τοποθετηθεί με πολύ πετυχημένη σειρά τα τραγούδια .

    Προσωπικά , μου άρεσε πολύ ως δουλειά - ιδιαίτερα μνεία θέλω να κάνω στο εξώφυλλο το οποίο έχει φιλοτεχνήσει ο Άντης Ιωαννίδης και είναι πραγματικά εξαιρετικό .

    Συγχαρητήρια στον Αλκίνοο Ιωαννίδη και στους συνεργάτες του για την συγκεκριμένη προσπάθεια που έχει λόγω ύπαρξης και δεν δείχνει να είναι δίσκος μονάχα για εισπρακτικούς λόγους , όπως επίσης και για το γεγονός πως για ακόμα μια φορά ακολούθησαν ήρεμες εώς μηδαμινές - ως προς την προώθηση του δίσκου - μεθόδους μάρκετινγκ ...

    Θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα να προμηθευτείτε την συγκεκριμένη συλλογή !

    Πολλά μπράβο στα παιδιά !
    spathasref
    01.12.2006, 20:29
    Για να δούμε, τί θα δούμε...
    rompa
    15.12.2006, 09:59
    Παράθεση:
    Προσωπικά , μου άρεσε πολύ ως δουλειά - ιδιαίτερα μνεία θέλω να κάνω στο εξώφυλλο το οποίο έχει φιλοτεχνήσει ο Άντης Ιωαννίδης και είναι πραγματικά εξαιρετικό .


    Συμφωνώ απόλυτα..Το εξώφυλλο είναι πάρα πολύ ωραίο και ταιριάζει με τον τίτλο του δίσκου.
    EffieKakaflika
    15.12.2006, 10:48
    Φανταστικός δίσκος, αν και τα περισσότερα τα είχα από δικό μου κόλλημα (μέχρι και τις μικρές αγγελίες του Σιγανίδη είχα πάρει)...
    Όμως το saved με έχει αφήσει άφωνη καθώς και της μικρής Κλωντίν τ'αμπέλι (μ'αρέσει και ο Δημοσθένους πολύ)...
    Έχει εξαιρετικά κομμάτια...