ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.846 μέλη
    capone69
    28.11.2006, 15:33
    Παιζει ο ΓΛΟΥ μουσικη , με παρασυρει αλλου , SARA-DUST IN THE WIND
    Ενα μηνυμα μου ερχετε στο MSN και ανρωτιεμε γιατι.Εχω μια απορια φιλοι μου..
    Γιατι οι ανθρωποι ειμαστε τοσο εγωιστες προσπαθουμε να εχουμε τα παντα γυρω μας , ολοι να ασχολουντε με εμας σαν την βασσιλισα μελισσα που ολοι-ολα δουλευουν γιαυτην?εχετε νιωσει ελευθεροι και ξαφνικα να συνηδητοποιειτε πως απλα το σχοινοι που ειστε δεμενοι ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το κανονικο και ελαστικο ωστε να σας επαναφερει πισω στην κατασταση που τρεξατε μακρια?παιρνεις μια αποφαση αλλα οχι θες παντα και το αλλο.
    WHAT EVER
    οποιος πει οτι ειναι αμπελοφυλοσοφιες εχει δικιο απλα περασανε απο το μυαλο μου και ηθελα να τα εκφρασω και να τα μοιραστω μαζι σας.
    ΣΟΡΡΥ για την ζαλουρα

    tsagkarousianos
    28.11.2006, 15:47
    Να δανειστώ μια ατάκα μιας Ελληνιδας συγγραφέως................
    "Δεν Υπάρχουν Σωστές Απαντήσεις....Σωστές Μπορεί Να Είναι Μόνο Ορισμένες Ερωτήσεις"
    Παίρνει μεγάλη ανάλυση το θέμα φίλε μου .....όταν ανάψει η συζήτηση για τα καλά θα μιλήσουμε πάνω στους προβληματισμούς σου.
    Προς το παρών άδραξε τη στιγμή σου.....

    Desmar
    28.11.2006, 15:51
    Παράθεση:

    Το μέλος capone69 στις 28-11-2006 στις 15:33 έγραψε...

    Παιζει ο ΓΛΟΥ μουσικη , με παρασυρει αλλου , SARA-DUST IN THE WIND
    Ενα μηνυμα μου ερχετε στο MSN και ανρωτιεμε γιατι.Εχω μια απορια φιλοι μου..
    Γιατι οι ανθρωποι ειμαστε τοσο εγωιστες προσπαθουμε να εχουμε τα παντα γυρω μας , ολοι να ασχολουντε με εμας σαν την βασσιλισα μελισσα που ολοι-ολα δουλευουν γιαυτην?εχετε νιωσει ελευθεροι και ξαφνικα να συνηδητοποιειτε πως απλα το σχοινοι που ειστε δεμενοι ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το κανονικο και ελαστικο ωστε να σας επαναφερει πισω στην κατασταση που τρεξατε μακρια?παιρνεις μια αποφαση αλλα οχι θες παντα και το αλλο.
    WHAT EVER
    οποιος πει οτι ειναι αμπελοφυλοσοφιες εχει δικιο απλα περασανε απο το μυαλο μου και ηθελα να τα εκφρασω και να τα μοιραστω μαζι σας.
    ΣΟΡΡΥ για την ζαλουρα





    capone69
    28.11.2006, 19:05
    carpe diem tsag η αγαπημενη μου εκφραση απο μια αγαπημενη ταινια.
    Παντα το κανω,μου αρεσει ομως και να προβληματιζομαι με τους μαλλον δηθεν ανθρωπους.
    be good and drink well


    walkero
    28.11.2006, 21:31
    Το πως θα πορευτείς στην ζωή σου εξαρτάται από κάποια βασικά πράγματα. Ένα από αυτά είναι και οι αρχές που θα λάβεις υπ'όψην σου, τις οποίες και δεν χρειάζεται να τις αποδείξεις. Στην Γεωμετρία τις λέγαμε αξιώματα, αν δεν κάνω λάθος.

    Ορίστε ένα. "Όλοι οι άνθρωποι είναι δήθεν και εγωιστές". Πορεύσου με αυτό και την έχασες την μπάλα. Θα καταλήξεις να είσαι ένας από αυτούς, κλεισμένος στον εαυτό σου, χωρίς να είσαι ευτυχισμένος, και το χειρότερο, να πιστεύεις ότι είσαι ευτυχισμένος!

    Άλλο ένα; "Όλοι προσπαθούν να σε εκμεταλλευθούν." Σωστό κι αυτό, αλλά όπως πάντα έλεγα, "Κάθε ένας από εμάς παθαίνει ό,τι του αξίζει." Οπότε, αν είσαι θύμα, καλά κάνουν οι άλλοι και σε εκμεταλλεύονται. Για να το υπομένεις σημαίνει ότι γουστάρεις.

    Για αυτό φιλε μου ταξίδεψε σε αυτό το ταξίδι που κάποιος το ονόμασε ζωή και να χαρείς κάθε της τρικυμία, κάθε αναρρίχηση στα βουνά της αλλά και κάθε μακροβούτι στα νερά της ευτυχίας που σου χαρίζει. Και οι άλλοι είναι μέρος της, κι αυτό μην το ξεχνάς. Κι ας είναι στραβοί, κουτσοί, ζαβοί ή απλά διαφορετικοί, με άλλες ανάγκες και δικά τους ταξίδια.

    Φαντάσου πως είσαι ναυαγός μεσωπέλαγα, και όλοι οι άλλοι είναι γύρω σου ο κάθε ένας με μια δική του βάρκα. Όταν θέλει σε ανεβάζει επάνω. Εκεί πάνω μπορεί να σε έχει φιλοξενούμενο, οπότε σε φροντίζει, σε ταίζει και περνάς τέλεια. Μπορεί όμως να σε έχει και μούτσο, και κάθε μέρα να πλένεις και να τρίβεις το κατάστρωμα. Και σαν να μην έφθαναν αυτά, μπορεί όποτε θέλει να σε ξαναρίξει στην θάλασσα. Σημασία έχει ότι ποτέ δεν θα σε ρίξει στο ίδιο σημείο απ'όπου σε πείρε. Θα έχεις πάει κάπου.

    Σκέψου το.
    capone69
    28.11.2006, 22:02
    Καλα εγω ειμαι ενας (ανθρωπος) που παντα ζω το σημερα χωρις να υπολογιζω καποιοι το ξερουν καλα Ε!?
    Αλλα οι προβληματισμοι μου για τους γυρω μου υπαρχουν και παντα μου γεννουντε αποριες και (μερικες φορες) προβληματιζομαι.
    Ειμαι τοσο ειληκρηνεις που λεω στους ανθρωπους καταμουτρα αυτο που βλεπω και που νομιζω τουλαχιστον πως ειναι.
    Δεν το εθεσα ως post σαν πρωσοπικο μου προβληματισμο αλλα για να ανοιξω μια συζητησει για τις ανθρωπινες σχεσεις και πως αντιδρουμε.


    prosilios
    29.11.2006, 13:10
    Στους άλλους βλέπουμε πάντα αυτό που ήδη έχουμε αναγνωρίσει στον εαυτό μας...

    οι ανθρώπινες σχέσεις ,και ειδικά οι στενές σχέσεις, δεν υπήρξαν ποτέ εύκολες...

    πάντα ήταν μια επώδυνη προπόνηση ειλικρίνειας,εντιμότητας,ωριμότητας κι υπευθυνότητας με πολλές χαρές,όμως, στη διαδρομή...


    κι έτσι θα συνεχίσουν να είναι...


    όσο νωρίτερα το καταλάβουμε τόσο καλυτερα..

    διαφορετικά θα βασανιζόμαστε σε έναν ατέρμονα φαύλο κύκλο ασυνείδητων "αυτοεκπληρούμενων προφητειών"



    GinaDanis
    29.11.2006, 15:29
    @prosilios, πόσο αληθινό & απέραντα σοφό είναι αυτό που έγραψες!
    flyaway
    06.12.2006, 01:02
    ειμαστε εγωιστες γιατί απλά δεν μπορούμε να καταλαβουμε ποσο κοντα ειναι ο θανατος, μονο οταν το νιωσουμε αυτό θα μπορεσουμε να ελεθευροθούμε
    Feggarenia261
    07.12.2006, 15:06
    Είμαστε εγωιστές γιατί ετσι έχουμε μάθει! Στο σχολείο πρέπει πάντα να κοιτάμε την πάρτη μας για να ''φάμε'' τους άλλους στις Πανελλήνιες, στη δουλειά πρέπει να κοιτάμε την πάρτη μας για να πάρουμε εμείς την προαγωγή, στη ζωή μας μάθαν να παλευουμε να βγαίνουνε πάνω απ τους άλλους γιατί και οι άλλοι την πάρτη τους κοιτάνε.. Ποιός θα επιλέξει να αδικηθεί απ το να αδικήσει..? Είναι νόμος της ζωης γιατί πολύ απλά έτσι μεγαλώνουμε και μαθαίνουμε... Ίσως επειδή οι άνθρωποι έχουν στο αίμα τους τα πισώπλατα μαχαιρώματα, έχουμε μαχαιρωθεί λοιπόν και εμείς και έχουμε πει ''Απο δω και πέρα ζω για μένα''. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει, αλλα ξέρω οτι πάντα θα συμβαίνει..