ελληνική μουσική
    400 online   ·  210.819 μέλη

    Ρωτήστε τον Νίκο Πορτοκάλογλου !

    margo
    02.12.2006, 23:56
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 02-12-2006 στις 23:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-12-2006 στις 15:59 έγραψε...

    Παιδιά πάμε πολύ καλά με τις ερωτήσεις!

    Υπενθυμίζω πως όσοι κάνετε ερωτήσεις θα μπείτε σε κλήρωση για να συναντήσετε μαζί μας τον Νίκο, τη μέρα της συνέντευξης. Και εννοείται πως στην παρουσίαση της συνέντευξης στο MusicHeaven, θα φαίνεται το nickname σας δίπλα στην ερώτηση που θα κάνετε.

    Συνεχίζουμε λοιπόν και με άλλες ερωτήσεις προς τον Πορτοκάλογλου...



    αν πάρεις την ερώτηση μου, μην με βάλεις στην κλήρωση... όσο και να το θέλω δεν μπορώ να έρθω Ελλάδα.....


    όταν όμως θα είμαι, θα μου δώσετε προτεραιότητα, έτσι;




    να πάω εγώ στη θέση σου?
    nefeli87
    03.12.2006, 02:06
    Εγώ θα ήθελα να τον ρωτήσω αν σκέφτηκε ποτέ πως δεν πρόκειται να τα καταφέρει (να ασχολήθεί με την μουσική εννοώ),όπως-φαντάζομαι-ονειρεύοταν και αν ναι,τι έκανε τότε.2ον Ήταν και τότε δύσκολο να μπει κάποιος στο "σύστημα" ή κάθε εποχή έχει της δυσκολίες της?
    eneni
    03.12.2006, 21:36
    Τι ωραία Jorge!
    λοιπόν κάνω κι εγω μια ερώτηση (καθόλου πρωτότυπη αλλά χρήσιμη) για να μπω στην κλήρωση και οταν σκεφτω και καμια καλύτερη, θα επανέλθω:

    Θα εμφανιστεί πουθενά φέτος;


    movflower
    04.12.2006, 21:33
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 02-12-2006 στις 23:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 02-12-2006 στις 23:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-12-2006 στις 15:59 έγραψε...

    Παιδιά πάμε πολύ καλά με τις ερωτήσεις!

    Υπενθυμίζω πως όσοι κάνετε ερωτήσεις θα μπείτε σε κλήρωση για να συναντήσετε μαζί μας τον Νίκο, τη μέρα της συνέντευξης. Και εννοείται πως στην παρουσίαση της συνέντευξης στο MusicHeaven, θα φαίνεται το nickname σας δίπλα στην ερώτηση που θα κάνετε.

    Συνεχίζουμε λοιπόν και με άλλες ερωτήσεις προς τον Πορτοκάλογλου...



    αν πάρεις την ερώτηση μου, μην με βάλεις στην κλήρωση... όσο και να το θέλω δεν μπορώ να έρθω Ελλάδα.....


    όταν όμως θα είμαι, θα μου δώσετε προτεραιότητα, έτσι;




    να πάω εγώ στη θέση σου?



    γιατί όχι; να με αφήσετε στην κλήρωση αλλά με το όνομα margo, Εντάξει jorge;

    Lansetris
    05.12.2006, 01:35
    Δύο από τους καλύτερους δίσκους του είναι, κατά τη γνώμη μου, τα: Βαλκανιζατέρ και Μπραζιλέρο (αν όχι οι καλύτεροι). Υπάρχει περίπτωση να ξανακάνει κάποιο σάουντρακ στο μέλλον; Για το Σωτήρη Γκορίτσα ή κάποιον άλλο σκηνοθέτη;
    aggeliki
    05.12.2006, 01:47
    Εγώ θα ήθελα να μας προτεινει έναν νέο δίσκο, ελληνικό, για να ακούσουμε.(Φυσικά να μην έχει καμία ανάμειξη ο ίδιος)
    antreas_dr
    07.12.2006, 10:15
    Άν πάρουμε σαν πρότυπο το "Κλείσε τα μάτια σου" που είναι ένα καθαρά λαικό κομμάτι και κατά τη γνώμη μου ένα απο τα ωραιότερα ζειμπέκικα των τελευταίων ετών.
    Θα ήταν θετικός στη προοπτική για μια δουλειά με λαικότροπα τραγούδια;
    Αν οχι σαν ερμηνευτής τότε μόνο σαν δημιουργός.

    (Ελπίζω να έγινε κατανοητή η ερώτηση, είναι πρωί ακόμα.......)
    jorge
    07.12.2006, 10:27
    Εγώ θα τον ρωτούσα ποιό ήταν το πρώτο κομμάτι που έμαθε στην κιθάρα
    eneni
    11.12.2006, 11:54
    Ακούω τωρα τη συνέντευξη του στην Μαργαρίτα Μυτηλιναίου.
    Πριν λίγο διηγηθηκε μια κινέζικη ιστορία, για το τι πρέπει να κάνει ενας ζωγράφος, συμφωνα με εναν κινέζικο μύθο, όταν ολοκληρώσει το εργο του. Αλληγορική η ιστορία, θέμα της η στασιμότητα στη ζωή και στο εργο των ανθρώπων καθώς και οι ταμπέλες που βάζει ο καθένας για τον εαυτό του αλλά και αυτές που οι γύρω μας βάζουν.
    1. Να μας ξαναπεί το μύθο αυτό, ειναι πολύ ωραίος (αν τον μεταφερω εγω θα το χαλάσω τωρα, γιατι δε το θυμάμαι ακριβώς)
    2. Ποιες ταμπέλες εχει βάλει κατά καιρούς στον εαυτό του και στους άλλους; Ποιες του εχουν κολλήσει; Τι κανει γι αυτό; Για ν αλλάξει δηλ κατι δεδομένο, σίγουρο.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 11-12-2006 11:55 ]


    THEOG
    11.12.2006, 14:16
    Για ποιο λόγο ,πιστευει, σημαντικα συγκροτηματα δεν μπορουν να συνεχισουν τη πορεια τους μεσα στο χρονο και διαλυονται κυριως τα τελευταια χρονια π.χ. Πυξ Λαξ,Τρυπες,Ξυλινα Σπαθια σε αντιθεση με το εξωτερικο?
    movflower
    11.12.2006, 23:54
    Παράθεση:

    Το μέλος THEOG στις 11-12-2006 στις 14:16 έγραψε...

    Για ποιο λόγο ,πιστευει, σημαντικα συγκροτηματα δεν μπορουν να συνεχισουν τη πορεια τους μεσα στο χρονο και διαλυονται κυριως τα τελευταια χρονια π.χ. Πυξ Λαξ,Τρυπες,Ξυλινα Σπαθια σε αντιθεση με το εξωτερικο?




    πολύ ωραία ερώτηση!!!!!!!
    antreas_dr
    12.12.2006, 11:40
    Αν μπορούσε να επιλέξει κάποιον ερμηνευτή απο το εξωτερικό και να κάνει μια δουλειά μαζι του. Ποιός/ποιά θα ήταν;
    kifa
    12.12.2006, 11:51
    Αγαπητέ Νίκο στο τραγούδι των Φατμέ " Υπάρχει λόγος σοβαρός "σε στίχους και μουσική δικούς σου υπάρχει το ρεφράιν στο οποίο λες :

    " Υπάρχει λόγος σοβαρός που ήμουν νέος χλιαρός

    Αυτά μου τύχαν δυστυχώς μα δεν τα κρύβω ευτυχώς

    και να ένας λόγος σοβαροός

    Που είμαι ωραίος, που είμαι ωραίος ".


    Για ποιο λόγο εισαι " χλιαρός "? ( είναι πολιτική τοποθέτηση ή τοποθέτηση Ζωής ) ?


    yiannisyiannis
    12.12.2006, 12:23
    1) Πιστεύω ότι το Ρίσκο ήταν το turning point στην πορεία των Φατμέ και του ίδιου του Πορτοκάλογλου. Οι ροκάδες οπαδοί του γκρουπ αισθάνθηκαν προδομένοι και σε μερικές συναυλίες τότε που πρωτοπαρουσιάστηκε αυτή η δουλειά, ψιλοέκραξαν το γκρουπ. Τι ήταν αυτό που τον/τους έκανε να ενσωματώσουν λαϊκά στοιχεία στα μέχρι τότε ροκ τραγούδια τους; Τους βγήκε έτσι αυθόρμητα ή ήταν μια προσπάθεια για να προσεγγίσουν ευρύτερο φάσμα κοινού;
    2) Έχει σκεφτεί ποτέ να κάνει κάποια δουλειά με παραδοσιακές καταβολές, αντλώντας στοιχεία από το θησαυρό της παραδοσιακής μας μουσικής;
    3) Να μας πει τους 3-4 ξένους κι Έλληνες καλλιτέχνες που θαυμάζει περισσότερο, τον σημάδεψαν κι επηρέασαν περισσότερο τη μουσική του.
    4) Επισκέπτεται καθόλου τη γενέθλια πόλη του, πίνει κανένα τσιπουράκι;

    maspa
    18.12.2006, 17:11
    Ερώτηση:
    Η επιτυχία που έκανε με το τραγούδι "θάλασσά μου σκοτεινή", το οποίο ακούγεται στην ταινία "Μπραζιλέρο" άλλαξε τρόπον τινά την μετ' έπειτα μουσική του πορεία; Νομίζω πως ήταν μια¨"εμπορική" επιτυχία(χωρίς να αναιρεί την ποιότητα φυσικά του τραγουδιού). Ακουγόταν όμως πολύ από πολλούς ραδιοφωνικούς σταθμούς, ακόμη κι άπό αυτούς που δεν το συνηθίζουμε! Οφείλεται κατά μεγάλο μέρος στο γεγονός πως ηταν soundtrack ταινίας; Τον επηρέασε θετικά ή αρνητικά;

    Ανόητη η ερώτησή μου,ε?

    (Βέβαια είμαι εκτός κλήρωσης, διότι μένω λιγάκι μακρυά)


    tranzistoraki
    19.12.2006, 04:27
    Έχει συνεργαστεί (για συναυλία και για δισκογραφια), εκτός των άλλων, με 3 νεαρές κοπέλες... την "Ροβενα Αλευρα", την "Ανδριανα Μπαμπαλη" και τώρα την "Βασιλικη Καρακωστα"....

    Θέλω δηλαδή ενα "σχόλιο" για τις 3 αυτές κοπέλες/για την συνεργασια τους...
    και επιπλέον... που/γιατί "χαθηκε" η Ροβένα Αλευρά...


    tranzistoraki
    19.12.2006, 04:45
    μπορώ και μια δεύτερη ε?

    Πέρισυ έφτιαξε ένα δικό του Label, το όνομα του αν θυμάμαι καλά είναι "πορτοκαλι", και
    έβγαλε μια πρώτη δισκογραφική δουλειά... αυτή των Grandeloopa...

    Θα συνεχίσει αυτήν την προσπάθεια, υπάρχει κάτι που να προγραμματίζει...?
    (ίσως κάποια δισκογραφική δουλειά για την Βασιλική Καρακώστα...?)
    THEOG
    19.12.2006, 08:31
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 18-12-2006 στις 17:11 έγραψε...

    Ερώτηση:
    Η επιτυχία που έκανε με το τραγούδι "θάλασσά μου σκοτεινή", το οποίο ακούγεται στην ταινία "Μπραζιλέρο" άλλαξε τρόπον τινά την μετ' έπειτα μουσική του πορεία; Νομίζω πως ήταν μια¨"εμπορική" επιτυχία(χωρίς να αναιρεί την ποιότητα φυσικά του τραγουδιού). Ακουγόταν όμως πολύ από πολλούς ραδιοφωνικούς σταθμούς, ακόμη κι άπό αυτούς που δεν το συνηθίζουμε! Οφείλεται κατά μεγάλο μέρος στο γεγονός πως ηταν soundtrack ταινίας; Τον επηρέασε θετικά ή αρνητικά;

    Ανόητη η ερώτησή μου,ε?

    (Βέβαια είμαι εκτός κλήρωσης, διότι μένω λιγάκι μακρυά)






    Καθόλου ανόητη η ερώτησή σου!
    prochatz
    19.12.2006, 09:58
    Εγώ θα ήθελα να επεκτείνω λίγο την ερώτηση του μέλους maspa:

    Τι γίνεται στην περίπτωση που ένα τραγούδι ξεκινάει από τον πομπό (=δημιουργό/ερμηνευτή) ως ποιοτικό, ενώ στην πορεία λαμβάνεται από τους δέκτες (=ευρύ κοινό) ως εμπορικό? Με άλλα λόγια, αλλοιώνεται ο χαρακτήρας ενός τραγουδιού όταν, από ποιοτικό, γίνει εμπορικό (με ότι αυτό συνεπάγεται)? Αν ναι, θεωρείτε ότι πρέπει να γίνει επαναπροσανατολισμός του κομματιού από το δημιουργό/ερμηνευτή?

    Και μία τελευταία ερωτησούλα:

    Τι έχει μείνει απ' τη φωτιά???


    filtor
    20.12.2006, 09:08
    Νίκο, σε πολλά - παλιότερα ιδίως - τραγούδια σου πάντρεψες με επιτυχία τις επιρροές από την δυτική και ανατολική μουσική.
    Ζώντας σε μια κοινωνία ολοένα και πιο εκδυτικοποιημένη, ποια βλέπεις να είναι η πορεία της ελληνικής μουσικής σε σχέση με τα ανατολικά της στοιχεία;

    Φίλιππος
    Τηλ. 6948370889