ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη

    Ρωτήστε τον Νίκο Πορτοκάλογλου !

    jorge
    20.12.2006, 11:11
    Παιδιά συγχαρητήρια για τις εύστοχες ερωτήσεις σας. Σύντομα θα γίνει η κλήρωση ανάμεσα σε όσους υπέβαλαν ερώτηση, ώστε να δούμε ποιός θα γνωρίσει από κοντά τον Νίκο.

    Αν θέλετε μπορείτε να συνεχίσετε τις ερωτήσεις, όμως δε θα μπείτε στην κλήρωση.

    Ελπίζω να μπορέσουμε να κάνουμε παρόμοια εγχειρήματα και με άλλους αγαπημένους καλλιτέχνες
    antreas_dr
    20.12.2006, 15:36
    α) Απ'ότι ξέρω έχει μια συλλογή με δεκάδες κιθάρες.
    Ποιά είναι η αγαπημενη του;

    β) Υπάρχει κάποιο μουσικό όργανο το οποίο δεν παίζει και το ζηλεύει; (Δηλαδή θα ήθελε να ξέρει;)


    beatlus
    20.12.2006, 16:08
    Ο "Ασωτος Υιός" ήρθε ως καμπή στην καριέρα του, ως μια άλλη επιστροφή, κάτι που σημείωνε και ο ίδιος με δηλώσεις του εκείνη την περίοδο. Ο τελευταίος του δίσκος μοιάζει με "ρεζουμέ", τρόπο τινά, ενός κύκλου δημιουργίας που ξεκινά από τα "Παιχνίδια με τον διάβολο" και ολοκληρώνεται με τη "Δίψα"... Ισχύει πως υπάρχει ύφος απολογισμού στην τελευταία του δουλειά και άρα μια ανάλογη διάθεση και στον ίδιο; Νιώθει πως βρίσκεται προ ενός καινούργιου κύκλου δημιουργίας που τώρα πλάθεται εντός του και ο ίδιος οριοθετεί τα χαρακτηριστικά του;
    koini_maria
    29.12.2006, 23:58
    Παράθεση:

    Το μέλος prochatz στις 19-12-2006 στις 09:58 έγραψε...

    Εγώ θα ήθελα να επεκτείνω λίγο την ερώτηση του μέλους maspa:

    Τι γίνεται στην περίπτωση που ένα τραγούδι ξεκινάει από τον πομπό (=δημιουργό/ερμηνευτή) ως ποιοτικό, ενώ στην πορεία λαμβάνεται από τους δέκτες (=ευρύ κοινό) ως εμπορικό? Με άλλα λόγια, αλλοιώνεται ο χαρακτήρας ενός τραγουδιού όταν, από ποιοτικό, γίνει εμπορικό (με ότι αυτό συνεπάγεται)? Αν ναι, θεωρείτε ότι πρέπει να γίνει επαναπροσανατολισμός του κομματιού από το δημιουργό/ερμηνευτή?




    Jorge , ελπίζω να με συγχωρέσεις που θα είμαι για λίγο off topic μα πραγματικά , αν γίνεται , θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ένα ''ποιοτικό '' τραγούδι δεν μπορεί να είναι εμπορικό και το αντίστροφο ... Μόνοι μας υποβιβάζουμε τα ακούσματα και τις επιλογές μας όταν λέμε οτι ένα τραγούδι που ''πουλάει'' , ένα εμπορικό τραγούδι όπως λένε δηλαδή , χάνει την αξία του και χρήζει επαναπατρισμού/επαναπροσανατολισμού μόνο και μόνο επειδή το άκουσαν πολλοί ...

    PS: Πότε θα γίνει η κλήρωση και πότε θα πάρουμε την συνέντευξη ;



    maspa
    30.12.2006, 00:26
    @koini_maria

    Μουσική: τέχνη η εμπόριο;


    Εύκολα αριστουργήματα

    Τα παραπάνω links είναι σχετικά με αυτό που ρώτησες.
    XeniaRodo
    03.01.2007, 14:40
    πότε θα γίνει η συνέντευξη?

    δεν του λέτε να έρθει και στο λάιβ να μας δει?

    όχι να παίξει γιατί είμαστε πολλοί μαθαίνω, δε χωράει.....
    antreas_dr
    10.01.2007, 14:58
    Του αρέσουν τα μπιφτέκια?
    aggeliki
    10.01.2007, 22:21
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 10-01-2007 στις 14:58 έγραψε...

    Του αρέσουν τα μπιφτέκια?




    Χεχε!Πλάκα θα είχε μια συνέντευξη αυτού του τύπου...!!!


    jorge
    10.01.2007, 22:32
    Καλα καλά, γελάτε εσείς. Να δω πως θα σας φανεί αν μεθαύριο στη συνέντευξη διαβάσετε...

    Ερώτηση από το μέλος Antreas_dr: Κύριε Πορτοκάλογλου σας αρέσουν τα μπιφτέκια;
    Ν.Π.: Βεβαίως, πάμε όπως είμαστε Μπαϊρακτάρη;;



    beatlus
    10.01.2007, 22:45
    Σε αυτό το σημείο να σημειώσω πως ο Πορτοκάλογλου είναι από τους μουσικούς που ασχολούνται με το ίντερνετ και δεν αποκλείεται καθόλου να διαβάζει και το φόρουμ μας!
    Οπότε μπορεί να θελήσει, έτσι κι αλλιώς να τοποθετηθεί
    jorge
    10.01.2007, 22:59
    Κάτι θα ξέρεις εσύ ...
    beatlus
    10.01.2007, 23:25
    Με ή χωρίς αυτή την ερώτηση Γιώργο, ο Πορτοκάλογλου είναι ένας θαυμάσιος συνομιλητής και είμαι σίγουρος πως θα μας χαρίσει μια πολύ καλή συνέντευξη... Καλή επιτυχία, εύχομαι, σε όσους βρεθούν απέναντί του! Περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα της συνάντησης!
    XeniaRodo
    11.01.2007, 10:25
    Eγώ θέλω να ρωτήσω αν είναι ικανοποιημένος από την ως τώρα πορεία του, από την αρχή εώς σήμερα. Aν θα ήθελε να αλλάξει κάτι .

    (το ' χει ρωτήσει άλλος?)
    antreas_dr
    18.01.2007, 23:06
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 10-01-2007 στις 14:58 έγραψε...

    Του αρέσουν τα μπιφτέκια?



    Ήμουν σίγουρος!
    Τελικά του αρέσουν τα μπιφτέκια............. Γιώργο
    ...........................................................Αγγελική
    jorge
    18.01.2007, 23:16
    Αντρέα


    ΥΓ. Να ζητήσω συγνώμη που τελικά έγινε επιλογή συμμετεχόντων στη συνέντευξη και όχι κάποια κλήρωση, όπως είχα υποσχεθεί. Δυστυχώς ο χρόνος ήταν περιορισμένος και έτσι απλά έγινε πρόταση για συμμετοχή σε όσους έπιασε το μάτι μου σε αυτό το topic και ήξερα οτι βρίσκονται Αθήνα και θα ενδιαφέρονταν.
    vasilis23
    18.01.2007, 23:19
    Τελικα ποιοι θα ειναι????
    Aiolos_m
    18.01.2007, 23:22
    Ρε μας ζάλισες συνέχεια με την ίδια νότα!
    Πιάσε και καμια άλλη!
    vasilis23
    18.01.2007, 23:27
    Ειναι το αγαπημενο μου κομματι!!!
    Aiolos_m
    18.01.2007, 23:28
    Με μία νότα...;


    aggeliki
    18.01.2007, 23:44
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 18-01-2007 στις 23:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 10-01-2007 στις 14:58 έγραψε...

    Του αρέσουν τα μπιφτέκια?



    Ήμουν σίγουρος!
    Τελικά του αρέσουν τα μπιφτέκια............. Γιώργο
    ...........................................................Αγγελική





    Ναι είναι γεγονός!!!

    Αντρέα + Γιώργο