ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Κάτι για το service κλασσικής κιθάρας

    Dimisas
    29.11.2006, 22:12
    Γεια σας παιδιά. Είναι κάπως εξειδικευμένο το θέμα μου. Έχω μια κλασσική κιθάρα Sanchez 1035. Το πρόβλημα είναι ή κιθάρα αφότου την πήγα σε μάστορες ταστάρει.
    Αυτός είναι ο τρίτος μάστορας που την έχω πάει. Έχει κάνει πολυ καλή δουλειά με τα τάστα (ισοσταθμισμένα), το ύψος των χορδών είναι κανονικό και έχει και λίγο σκέβρωμα προς τα μπροστά (που είναι καλό).
    Τώρα το ταστάρισμα το κάνει όταν χτυπάω δυνατά τις χορδές (αρκετά δυνατά αλλά νομίζω τέτοιες εντάσεις πιάνονται όταν εκτελείς ένα έργο). Ο μάστορας μου είπε ότι αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι ή να σηκώσουμε λίγο τις χορδές (που δεν το θέλουμε) ή να βάλω χορδές hard tension οπότε το μανίκι θα γύρει και άλλο προς τα μπροστά (που δεν είναι και το καλύτερο). Επίσης μου είπε ότι αυτές τις 2-3 μέρες που την έφτιαχνε η κιθάρα ήταν χωρίς χορδές και ότι το μανίκι θα χρειαστεί να μείνει λίγο με τις χορδές πάνω για να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση.
    Θα πάω να την πάρω αύριο. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα με τις παραπάνω λύσεις τί άλλο μπορώ να κάνω για να λυθεί;
    Μήπως (δική μου σκέψη) να της κάνει κανένας μάστορας λίγο παραπάνω σκέβρωμα;

    KAKOFONIKS
    30.11.2006, 13:57
    Φίλε Dimisas, εγώ έχω μια ηλεκτροακουστική Takamine η οποία τάσταρε αρκετά και απλά την πήγα και μου φτιάξανε την ταστιέρα (λειάνανε δηλαδή τα σιδεράκια που χορίζουν τα τάτστα ) και τώρα ακούγεται καλύτερα . Αυτό που θα ήθελα να σου προτείνω είναι να έχεις ένα δικό σου σταθερό μάστορα που να ξέρεις οτι, 'οτι και να σου λέει θα είναι σωστό και δεν θα σε κοροιδεύει(προς θεού χωρίς να θέλω να θίξω τους μάστορες που ήδη έχεις πάει ).

    Αυτά να είσαι καλά!
    Dimisas
    30.11.2006, 15:35
    Ναι και εμένα μου τα ισιώσανε, και καλά μάλιστα αλλά το πρόβλημα παραμένει.
    sunwing
    30.11.2006, 16:11
    H δική μου Αλάμπρα 5ρ έχει μεγάλη απόσταση στiς χορδές ειδικά τις μπάσες από το ξύλο και κάποιοι μου λενε να τη δώσω σε μάστορα να ρυθμίσει τον καβαλάρη. Άλλοι επιμένουν να μην την αγγίξει χέρι πλέον διότι θα σκεβρώσει ή θα χειροτερεψει η κατάστασή της μετά από όποια επέμβαση . Ποια είναι η αλήθεια τελικά;..............

    Για πού το ΄βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά , για ποια πέλαγα ουράνια , άστρα μαγικά..
    (Ορφέας Περίδης)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 30-11-2006 21:44 ]


    odis13
    02.12.2006, 14:38
    Μία συμβουλή

    Οι κλασσικές σπάνια επιδέχονται τροποποιήσεις και service.Πρόσεχε που θα την πας και τι θα την κάνουν.
    vouliakis
    02.12.2006, 17:34
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-12-2006 στις 14:38 έγραψε...

    Μία συμβουλή

    Οι κλασσικές σπάνια επιδέχονται τροποποιήσεις και service.Πρόσεχε που θα την πας και τι θα την κάνουν.



    Συμφωνώ,odis13. Προσωπικά, αν ήταν απαραίτητο, θα έψαχνα για -εξουσιοδοτημένο από την Sanchez- service σε κάποιον αντιπρόσωπο. Tις Antonio Sanchez, στην Ελλάδα εισάγουν δυο έμποροι από τη Θεσσαλονίκη: ο Λιόλιος και ο Δεκαβάλας.

    Στην έσχατη, θα προσπαθούσα να επικοινωνήσω με το εργαστήρι: Antonio Sanchez Guitars...




    twr
    20.12.2006, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 30-11-2006 στις 13:57 έγραψε...

    ...μου φτιάξανε την ταστιέρα (λειάνανε δηλαδή τα σιδεράκια που χορίζουν τα τάτστα ) και τώρα ακούγεται καλύτερα



    Και να ρωτησω τώρα εγώ κάτι? Αν λειένεις συνέχεια τα σιδεράκια, κάποια στιγμή δε θα σου χαλάσουνε??
    Blackmore
    21.12.2006, 22:27
    Όταν φθάσει αυτή η ώρα, κάνεις αλλαγή στα τάστα.

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον odis13. Οι κλασσικές δεν επισκευάζονται ή επιδέχονται σέρβις ίδιο με αυτό των ηλεκτρικών. Το όλο θέμα θέλει παραπάνω προσοχή και ψάξιμο, ειδικά αν πρόκειται για καλό και ακριβό όργανο...