ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν MP3;

    ominous
    02.12.2006, 18:25
    Δεν αντιλαμβανομαι το προβλημα τους....
    Κι αν περναω τα CD μου στο PC παλι θα με κυνηγησουν?
    Και τελοσπαντων στο internet δε βρισκεις και παντα στην καλυτερη ποιοτητα τα τραγουδια..
    Αλλα και παλι οπως λενε πολλοι,δε σκοτωνει η πειρατεια τη μουσικη αφου η μουσικη υπηρχε και πριν τις δισκογραφικες....

    rory166
    03.12.2006, 01:56
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-12-2006 στις 19:34 έγραψε...

    Ε τότε θα φας με αναστολή



    εγω τοτε πρεπει να φαω ισοβια
    Luthien
    03.12.2006, 17:21
    Εκοψα και το τσιγαρο... οποτε να μου φερνετε τσιχλες στη φυλακη. Επειδη στον κοσμο περισσευει η παρανοια νομιζω οτι πρεπει να κατεθεσουμε τους εξωτερικους σκληρους στον εισαγγελεα και να παμε να παραδοθουμε στο κοντινοτερο αστυνομικο τμημα σαν κοινοι εγκληματιες που ειμαστε.

    ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ, ολε!
    kostas_ts
    06.12.2006, 02:59
    Δηλαδη κανεις δεν αναγνωριζει στον εκαστοτε εταιριαρχη το δικαιωμα να κανει παραγωγη σε οτι τραγουδια θελει και να τα πουλησει οσο αυτος θελει? Δεν βρισκομαστε σε ελευθερη αγορα?

    Δε θελω να κανω τον αγιο περι παρανομου κατεβασματος απλα θελω να πω πως οταν δεν θες να δωσεις (ή δεν εχεις) τα χρηματα για να αγορασεις ενα προιον, αυτο δε σου δινει αυτοματως το δικαιωμα να το κλεψεις. Και δεν θελω να υποδειξω σε κανεναν να σταματησει το κατεβασμα (εγω θα μαλλον θα μπω πιο βαθεια απο τους περισσοτερους), απλα μη θελουμε να βγουμε και απο πανω. Οπως και να το δει κανεις ειναι κλοπη. Αν καποιος νιωθει ασχημα με αυτο καλυτερα να σταματησει. Συμφωνω με το οτι τα cd ειναι ακριβα και ολα τα σχετικα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα - και μια ferrari ειναι ακριβη, αλλα ειδατε πολλους να κλεβουν ferrari (και να πιστευουν οτι εχουν δικιο)?
    Hastaroth
    06.12.2006, 08:34
    Τό ζήγτημα είναι πώς αποδεικνύεις οτι ένα mp3 που κατέχει κάποιος είναι κλεμμένο.Ενα αυτοκίνητο π.χ. έχει κάποια συγκεκριμένα αναγνωριστικά χαρακτηριστικά-τόν αριθμό κυκλοφορίας,τον αριθμό πλαισίου κλπ-που καθιστούν (σχετικά) εύκολο να αποδείξη η αστυνομία οτι αυτός τον οποίο συνέλαβαν να το οδηγή τό έχει κλέψει και δέν είναι ο νόμιμος κάτοχός του.

    Μέ τά Mp3 δέν μπορεί να γίνη κάτι τέτοιο όμως.Πώς μπορείς να συμπεράνης οτι το mp3 που είδες στο σκληρό δίσκο κάποιου δέν έχει προέλθει από e-mail που τού έστειλε ένας φίλος του,ή οτι δέν είναι από μετατροπή κάποιου CD που ο ίδιος έχει ,ή είχε αγοράσει νόμιμα αλλά καταστράφηκε μετά την μετατροπή;Η οτι δέν πρόκειται γιά mp3 από κάποιο δικό του τραγούδι;Δηλαδή όλοι όσοι έχουν οποιοδήποτε mp3 στό σκληρό τους θά θεωρούνται αυθαιρέτως καί αυτομάτως κλέφτες από την IFPI καί τους εταιρειάρχες;

    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 06-12-2006 08:35 ]


    gazakas
    06.12.2006, 10:07
    Προφανώς αυτό που αναζητείται είναι ένας τρόπος να "πιάνονται" όσοι διακινούν τα mp3 τους, τη στιγμή που τα διακινούν, και όχι όσοι απλά διαθέτουν mp3 στην κάτοχή τους, γιατί εξ όσων γνωρίζω δεν απαγορεύονται οι χρήσεις που αναφέρεις Αλμπέρτο.
    Zefuros
    06.12.2006, 12:14
    Πολύ σωστή η τελευταία παρατήρηση. Θα διωκεται η διάθεση των mp3 στο ιντερνετ και οχι η κατοχη.

    ΚΑι να το θεσω με ενα διαφορετικο παραδειγμα. Βγαίνει ενα βιβλίο. Το παιρνεις, το σκανναρεις, και το διαθετεις στο διαδικτυο. Θα συμφωνήσετε πως ειναι παρανομο? Ετσι και με τα mp3. Βεβαια, αυτο δεν σημαινει πως θα σταματησω θα κατεβαζω τραγουδια - εάν εχει ορεξη το FBI και εγω δεν ξερω ποιος αλλος να κάνει εφοδο στο σπιτι μου, χαλαλι τους!

    Οπως προειπε καποιος, της φυλακης τα σιδερα ειναι για τους λεβεντες! Μονο να με προμηθευει καποιος με τσιγαρα, γιατι αλλιως θα λαλησω! χι-χι
    djthc
    06.12.2006, 15:58
    Θα πρέπει να φτιάξουν τότε και ειδικές φυλακές για τους εξαρτημένους απο τα mp3 και να δημιουργηθεί ένα ΚΑΣΑ (Κέντρο αποτοξίνωσης συμπιεσμένων αρχείων)
    Εγώ δεν θέλω τσίχλες και τσιγάρα!
    Θέλω ένα ipod!
    Hastaroth
    06.12.2006, 16:05
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 06-12-2006 στις 10:07 έγραψε...

    Προφανώς αυτό που αναζητείται είναι ένας τρόπος να "πιάνονται" όσοι διακινούν τα mp3 τους, τη στιγμή που τα διακινούν, και όχι όσοι απλά διαθέτουν mp3 στην κάτοχή τους, γιατί εξ όσων γνωρίζω δεν απαγορεύονται οι χρήσεις που αναφέρεις Αλμπέρτο.



    Ωστόσο Αντώνη καί πάλι έχω αμφιβολίες κατά πόσον μπορεί να γίνη κάτι τέτοιο.

    Αν π.χ. εγώ στείλω μέ e-mail σέ σένα κάποιο από τά τραγούδια ενός CD στό οποίο είχα παίξει εγώ (ή ενός δικού μου CD που έχει όμως κυκλοφορήσει από κάποια εταιρεία),πώς μπορεί να μέ πιάση κάποιος και γιατί να μέ πιάση,από τη στιγμή που το τραγούδι είναι (καί) δική μου δημιουργία;
    jorge
    06.12.2006, 16:25
    Ο έλεγχος που μπορούν να κάνουν Hastaroth είναι μόνο μέσω των προγραμμάτων peer-to-peer όπου παίρνοντας τα logs των servers του προγράμματος βλέπουν τις IPs του αποστολέα και του παραλήπτη.
    gazakas
    06.12.2006, 16:43
    Μπορούν δηλαδή, Γιώργο, να πιστοποιήσουν με τον τρόπο αυτό ότι το τάδε mp3 έφυγε από εμένα, για παράδειγμα, και ήρθε σε σένα;
    jorge
    06.12.2006, 17:11
    Ασφαλώς και μπορούν.

    Για να γίνει αυτό όμως, θα πρέπει να δοθεί εντολή για άρση του τηλεπικοινωνιακού απορρήτου, ώστε :

    α) η εταιρία που ελέγχει το πρόγραμμα peer-to-peer να δώσει τα logs με τα στοιχεία χρήσης της υπηρεσίας (περιέχει IPs παραλήπτη-αποστολέα, χαρακτηριστικά αρχείου που διακινήθηκε, ώρα κλπ)

    β) οι πάροχοι τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών (πχ HOL, Otenet κλπ) να δώσουν τα logs χρήσης που αντιστοιχούν στις IPs και τους χρόνους που αναφέρονται στα logs της περίπτωσης α. Από τις IPs και το χρόνο διακίνησης, οι εταιρίες αυτές (ISPs) μπορούν να δουν τον ιδιοκτήτη της σύνδεσης και το τηλεφωνικό νούμερο απ' όπου έγινε η κλήση.

    Αν τώρα κάποιος μπαίνει από κοινόχρηστο υπολογιστή με κοινόχρηστο λογαριασμό, τότε δε μπορούν να του κάνουν κάτι. Πόσοι είναι όμως αυτοί; Ακόμη και στα πανεπιστήμια ο καθένας έχει το δικό του username, ενώ και στα νετ καφέ έχουν αρχίσει πλέον και βάζουν κάμερες για να βλέπουν ποιός καθότανε στη θέση Χ τη συγκεκριμένη ώρα.
    punkster
    06.12.2006, 17:52
    Παιδες, τα λεμε στη στενη!!

    Με τοσα που εχω στο pc μου, θα φαω ΙΣΟΒΙΑ!!!!!


    rammsteiner
    06.12.2006, 18:05
    να κανω και εγω μια αφελη ερωτηση ρε παιδια...
    τι το παρανομο εχει να δινεις τραγουδια που εχεις σε καποιον αλλο που στα ζηταει?
    αν δηλάδη (μιας και αναφερθηκε το παραδειγμα με την ferrari) εχω εγω μια ferrari και γουσταρω να την δινω σε ολους να κανουν βολτα θα μου κανει μηνυση η ferrari?
    απο τη στιγμη που δεν υπαρχει οικονομικο οφελος σε αυτον που δινει το τραγουδι τοτε δεν υπαρχει και αδικημα...
    ολα τα υπολοιπα ειναι μπουρδες των εταιριων για να κονομανε περισοτερα
    uNick
    06.12.2006, 18:51
    Παιδιά, μην μπερδεύετε ανόμοια πράγματα. Η προστασία των πνευμετικών δικαιωμάτων δεν έχει καμία σχέση με την Ferrari ή κανένα άλλο αντίστοιχο παράδειγμα. Όταν κάποιος κατεβάζει ένα mp3, στην ουσία δεν το δανείζεται, αλλά δημιουργεί αντίγραφο στον υπολογιστή του. Από τη στιγμή που μιλάμε για καλλιτεχνικό έργο, που προστατεύεται από την Ελληνική νομοθεσία και το Διεθνές Δίκαιο, οι δημιουργοί δικαιούνται αμοιβή για κάθε τέτοιο αντίγραφο. Το "έγκλημα" διαπράττεται μεν από αυτόν που μοιράζει παρανόμως το έργο χωρίς να αποδίδει τις αμοιβές στους δικαιούχους, αλλά ταυτόχρονα αυτός που κατεβάζει το έργο είναι στην ουσία αποδέκτης προϊόντος εγκλήματος, επομένως για τον νόμο φέρει ευθύνη.

    Μπορεί τόσα χρόνια να μας βολεύει αυτή η κατάσταση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή.


    (σσ. Μου κάνει εντύπωση, συνονόματε rammsteiner, που ειδικά εσύ που δηλώνεις μουσικός βλέπεις έτσι το θέμα... Δεν θα σε πείραζε αν το έργο σου μοιραζόταν παράνομα και εσύ δεν εισέπραττες δεκάρα?)
    Vangelis86
    06.12.2006, 20:38
    Και νομιμα να μοιραζοταν θα εβγαζε δεκαρα? Ολη αυτη η ιστορια με τα mp3 ειναι παραλογη, ο ενας κοροϊδευει τον αλλο. Οπως και με τα παιχνιδια. Απο τη μια τους βολευει η πειρατια γιατι ετσι πουλαν ολους τους τιτλους που βγαζουν (αφου τα μαγαζια θα το παρουν για να το γραψουν), αλλιως θα εφευγαν μονο τα πραγματικα αξιολογα δηλαδη 1 το μηνα το πολυ, απο την αλλη και καλα ειναι κατα δηλαδη οποτε θυμιθουν χτυπανε και απο κανεναν να βγαλουν κανενα φραγκο παραπανω. Δηλαδη αν πληρωνεις σε μια σελιδα συνδρομη για να κατεβαζεις mp3 (και καλα για τα δικαιωματα) τα λεφτα θα τα παιρνει ο καλλιτεχνης? Δεν υπαρχει λυση. Απλα θελουν να βγαζουν οσα πιο πολλα μπορουν. Ξερουμε πολυ καλα πως το νετ βοηθαει τους καλλιτεχνες. Αρκετοι εχουν αρχισει να βαζουν μονοι τους μερος της δουλειας τους η και ολοκληρους δισκους στο νετ για κατεβασμα και μονο κερδισμενοι βγηκαν. Αν ειναι παρανομο χ.... βασικα. Ποιος ειπε οτι οι νομοι λειτουργουν παντα προς οφελος του πολιτη?

    semplice
    06.12.2006, 20:43
    Πιστεύω όλη αυτή η "λύσσα " των εταιρειών για επιρροή και αλλαγή των νόμων(ποιος ξέρει τι "μίζες" θα πέσουν ίσως για να προσπαθήσουν να περάσουν το εν λόγω νομοσχέδιο "νύχτα") έχει να κάνει με την Αδηφαγία τους καθώς και με το γεγονός πως ,ενώ η αγορά αλλάζει ,αυτοί θέλουν να πάιρνουν ντε και σώνει 12-15 ευρώ το album ακατέβατα.(1e το mp3).
    Αρχικά μπορεί να μας πει κάποιος υπέυθυνα ΠΟΙΟ είναι το ποσό (κατά μέσο όρο έστω)που πάιρνει ο καλλιτέχνης από το 1 αυτό ευρώ ,το οποίο δίνει όποιος κατεβάσει ένα τραγούδι του ανάμεσα στα εκατομμύρια στα εκαντοντάδες χιλιάδες τραγούδια που υπάρχουν σε κάποιο site για νόμιμο κατέβασμα mp3 και ΚΥΡΙΩΣ με ποιο τρόπο ΕΛΕΓΧΕΙ αν το site το οποίο του διακινεί το τραγούδι του τον "κλέβει" 'η όχι???
    Αν λοιπόν δίνουν και στον καλλιτέχνη ηλεκτρονικά logs των downloads, που κάνουν οι πελάτες του site ,ειμαι απόλυτα σύμφωνος για το Δίκαιο της διαδικασίας.An malista leitourghsei swsta kai o antagvnsimos θα γίνω ο καλύτερος πελάτης τους!
    Αλλά πολύ αμφιβάλλω να είναι έτσι τα πράγματα.Δεν το αποκλέιω όμως.Αυτh η γνώση είναι πολύ σημαντική για μένα και πιστεύω και για καθε σκεπτόμενο αkροατή.
    Η αιχροκέρδεια από τις πολυεθνικές είναι συνηθέστατο φαινόμενο και δεν νομίζω οι δισκογραφικές να ξεγεύγουν από αυτόν τον κανόνα.Εξάλλου ας μου πει κάποιος τι είναι αυτό που τελικά που προσφέρουν οι δισκογραφικές εταιρείες στην κοινωνία μας.
    Χρωστάω σε πολλούς συνθέτες kai ermhneytes και πολλούς στιχουργούς πολλά.΄
    Κυριολεκτικά και μεταφορικά!
    Αλλά αν δεν βρεθεί άλλος ΤΙΜΙΟΣ τρόπος ,θα τους τα δώσω τα χρήματα αν είναι δυνατόν ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ opws kai to χειροκρότημα.
    Αισθάνεστε άβολα κάποιοι κύριοι το ξέρω,αλλά αν θέλετε απαντήστε μου γιατί ξέρω πως επισκέπτεστε τη μουσική μας κοινότητα και σας ενδιαφέρει ιδιαίτερα γιατί αποτελεί όντως την μεγαλύτερη μουσική κοινότητα στον Ελλληνικό χώρο και σίγουρα την πιο αξιόλογη..
    Αν πάλι σας βολεύει μπορώ να μεταφέρω το ερώτημα έυκολα στον τύπο ,ηλεκτρονικό και έντυπο και φυσικα επωνύμως.

    Ας μην μπερδεύουμε λοιπόν τα πράγματα.
    Σεβαστή η πνευματική ιδιοκτησία αλλά τον Μουσικό και τον αποδέκτη του εμάς και την ψυχή μας ποιος θα την προστατεύσει από το ψέμα και την υποκρισία και την αισχροκέρδεια?
    Περιμένω πολλές απαντήσεις ακόμα και από τον νομοθετη και από την Βουλή των Ελλήνων την οποία εμείς όλοι εκλεξαμε.
    Και αισιοδοξώ πως θα κινηθεί με βάση το πνεύμα του νόμου.



    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.
    <

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 06-12-2006 21:18 ]


    semplice
    06.12.2006, 21:03
    Και κάτι άλλο !!!
    Το mp3 ως πρότυπο συμπίεσης μουσικών αρχείων EFEYRETHIKE περιπου το 1993-1994 αν δεν κάνω λάθος(αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος) από κάποιον πάνέξυπνο Aνθρωπο -επιστήμονα-
    Δεν υπήρχε κάτι τέτοιο μέχρι τότε!!!
    Αυτός ο άνθρωπος δεν έχει το δικάιωμα να παίρνει eφ'όρου
    ζωής χρήματα για αυτό που έκανε?
    Τον αποζημιώνουν τα dowload sites που πλουτίζουν
    χρησιμοποιώντας την πατέντα του?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 06-12-2006 21:16 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 06-12-2006 21:29 ]


    semplice
    06.12.2006, 21:25
    Ισως βοηθήσει αν γράψει κάποιος νομικός στο τόπικ
    διότι ασφαλώς τα πράγματα είναι κάπως πολύπλοκα.
    Οι διώξεις σε χώρες του εξωτερικού,κυρίως της Δύτικής Ευρώπης και των ΗΠΑ είναι γεγονός όπως αναφέρθηκε στην αρχή του τόπικ.Βεβαια εκεί συλλαμβάνουν εδώ και μερικά χρόνια ακόμα και για συμμετοχή σε αντιπολεμική διαδήλωση.
    Και φυσικά σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ ανώτερο το νομικό τους σύστημα από το δικό μας στην Ελλάδα.
    Αλλά ας μιλήσει αν θέλει κάποιος ειδικός.
    Hastaroth
    06.12.2006, 22:44
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 06-12-2006 στις 20:43 έγραψε...

    και ΚΥΡΙΩΣ με ποιο τρόπο ΕΛΕΓΧΕΙ αν το site το οποίο του διακινεί το τραγούδι του τον "κλέβει" 'η όχι???
    Αν λοιπόν δίνουν και στον καλλιτέχνη ηλεκτρονικά logs των downloads, που κάνουν οι πελάτες του site ,ειμαι απόλυτα σύμφωνος για το Δίκαιο της διαδικασίας.


    Προσωπικά,ουδέποτε έμαθα από τίς εκάστοτε δισκογραφικές εταιρείες που ενεπλάκησαν στην έκδοση βινυλίων ή CD στά οποία είχα συμμετοχή πόσα "κομμάτια" είχαν πουληθεί.Ουδέποτε έδωσε κάποιος έστω ένα σχετικό χαρτί σέ μένα αλλά και στους υπόλοιπους κατά καιρούς συνεργάτες μου από τά συγκροτήματα μέ τά οποία συμμετείχα στίς δισκογραφικές αυτές δουλειές.

    Κι'εσύ ελπίζεις οτι θά δίνουν και ηλεκτρονικές καταγραφές στούς καλλιτέχνες....

    άντε γειά μαςςςςς!