ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη

    Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν MP3;

    semplice
    06.12.2006, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 06-12-2006 στις 22:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 06-12-2006 στις 20:43 έγραψε...

    και ΚΥΡΙΩΣ με ποιο τρόπο ΕΛΕΓΧΕΙ αν το site το οποίο του διακινεί το τραγούδι του τον "κλέβει" 'η όχι???
    Αν λοιπόν δίνουν και στον καλλιτέχνη ηλεκτρονικά logs των downloads, που κάνουν οι πελάτες του site ,ειμαι απόλυτα σύμφωνος για το Δίκαιο της διαδικασίας.


    Προσωπικά,ουδέποτε έμαθα από τίς εκάστοτε δισκογραφικές εταιρείες που ενεπλάκησαν στην έκδοση βινυλίων ή CD στά οποία είχα συμμετοχή πόσα "κομμάτια" είχαν πουληθεί.Ουδέποτε έδωσε κάποιος έστω ένα σχετικό χαρτί σέ μένα αλλά και στους υπόλοιπους κατά καιρούς συνεργάτες μου από τά συγκροτήματα μέ τά οποία συμμετείχα στίς δισκογραφικές αυτές δουλειές.

    Κι'εσύ ελπίζεις οτι θά δίνουν και ηλεκτρονικές καταγραφές στούς καλλιτέχνες....

    άντε γειά μαςςςςς!




    Φίλε μου πραγματικά τρομερά αυτά που γράφεις .Αυτό δείχνει πως δεν σεβάστηκαν ούτε το ταλέντο ούτε τον κόπο σου,απλά ήθελαν
    να κάνοιυν ως συνήθως την αρπαχτή τους και ότι βγει.
    Σε ευχαριστώ πολύ. .Εξαιρετικά πολύτιμη η εμπειρία σου αν και όχι τόσο ευχάριστη για σένα σε αυτό το θέμα
    Εγραψα για τα logs διότι αναφέρθηκε αλλά φαίνεται πως τα logs μπορούν για κάποιους να αποτελούν στοιχεία ενώ για κάποιους άλλους όχι.Αν είναι τέτοια η "τροποποίηση " ...σωθήκαμε Alberto mou!!


    Hastaroth
    06.12.2006, 23:13
    Αυτό δείχνει απλά πως είναι πολύ δύσκολο (δέν λέω "αδύνατο" γιά να διατηρώ λίγη αισιοδοξία) γιά τον καλλιτέχνη να ελέγξη την διακίνηση τών έργων του όταν γίνεται ακόμα και μέ τους "παραδοσιακούς" τρόπους-πόσο μάλλον όταν η όλη κυκλοφορία γίνεται ηλεκτρονικά.

    Οι εταιρείες βέβαια μπορούν και τα ελέγχουν όλα αυτά,αλλά είναι συζητήσιμο άν μπορή ο καλλιτέχνης να εμπιστεύεται τά νούμερα που τού δίνουν.Καί ναί μέν στην δική μας περίπτωση τά νούμερα ήταν εν γένει μικρά,οπότε και χαρτιά να μάς έδειχναν,"τί είν'ο κάβουρας και τί είν'το ζουμί του" αλλά τί γίνεται στην περίπτωση καλλιτεχνών μέ μεγάλες κυκλοφορίες;
    vasilis23
    07.12.2006, 09:02
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 06-12-2006 στις 10:07 έγραψε...

    Προφανώς αυτό που αναζητείται είναι ένας τρόπος να "πιάνονται" όσοι διακινούν τα mp3 τους, τη στιγμή που τα διακινούν, και όχι όσοι απλά διαθέτουν mp3 στην κάτοχή τους.



    Συμφωνω με τον φιλο gazaka γιατι τι θα μου πει καποιος αν βρει mp3 σπιτι του καθενος...πως μπορει να αποδειξει καποιος οτι καποιος κατεβασε ολα αυτα τα τραγουδια?Μονο επ αυτοφωρο γινεται αυτο...ετσι νομιζω τουλαχιστον!
    jorge
    07.12.2006, 09:38
    Μα είπαμε: από τα logs του προγράμματος και των παρόχων. Γενικά το νου σας γιατί το ελληνικό κράτος έχει δείξει οτι τα ιντερνετικά θέματα δεν τα κατέχει ιδιαίτερα...
    Deos
    07.12.2006, 10:05
    Απορία:
    Αν τα mp3 γραφτούν σε dvd και σβηστούν από το σκληρό δίσκο, ανιχνεύεται πλέον το γεγονός ότι κάποια στιγμή είχαν κατέβει τραγούδια στο συγκεκριμένο δίσκο? Δηλαδή, υπάρχει κάπου καταγεγραμμένο και ανιχνεύσιμο το γεγονός (μεσω log, paths κλπ) ότι κάποιαστγμή είχαν κατέβει?
    jorge
    07.12.2006, 10:20
    Μα τα logs με τα στοιχεία υπάρχουν ΑΛΛΟΥ, όχι στο PC μας.
    uNick
    07.12.2006, 10:37
    ...και επιπλέον, αν καποιός θέλει να ψάξει, θα βρει στον σκληρό σου ίχνη των αρχείων. Ok, τραβηγμένο για αυτή την περίπτωση - δεν είναι δα και το έγκλημα του αιώνα - αλλά το θέμα είναι ότι αν κάποιος θελήσει να ψάξει... βρίσκει.

    vasilis23
    07.12.2006, 10:39
    Ωραιο Γιωργο μου μεχρι εδω...μετα ομως πως θα αποδειξει καποιος οτι εγω ημουν στη συγκεκριμενη τοποθεσια και κατεβαζα τραγουδια?στα ιντερνετ καφε που ειπες σε αλλο ποστ που εβαλαν καμερες οκ...εκει παω πασο!Μπορει καποιος ναι να αποδειξει οτι την συγκεκριμενη ωρα ηταν εκει αυτος που κατεβαζε mp3...αλλα σπιτι σου...οταν κανεις δεν βλεπει τι γινεται....πως μπορει να σου πει ο αλλος κατι...?Ωραια...τα logs δειχνουν οτι μια συγκεκριμενη ημερομηνια και ωρα "ΚΑΠΟΙΟΣ"...κατεβασε κομματια....δεν αποδεικνυει σε καμια περιπτωση για το ποιος το εκανε....Εμενα ας πουμε μπορει να μπει η ξαδερφη μου σε μια γιορτη και να κατεβασει κομματια απο το pc μου...για σκεφτειτε λιγο....

    Vasilis23 BLOG...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilis23 στις 07-12-2006 10:40 ]


    Pucca
    07.12.2006, 10:40
    Να κάνω μια ερώτηση ίσως και χαζή ? Τα logs όπως λές με τα στοιχεία καταγράφονται ακόμα και αν δεν χρησιμοποίειται peer to peer πρόγραμμα ? Αν κάποιος ας πούμε κατεβάζει απο mininova ή ανάλογο site με προγραμμα όπως το Bittorent βρισκεται εξίσου εύκολα ?
    uNick
    07.12.2006, 10:51
    Παράθεση:
    Το μέλος vasilis23 στις 07-12-2006 στις 10:39 έγραψε...
    ...τα logs δειχνουν οτι μια συγκεκριμενη ημερομηνια και ωρα "ΚΑΠΟΙΟΣ"...κατεβασε κομματια....δεν αποδεικνυει σε καμια περιπτωση για το ποιος το εκανε....Εμενα ας πουμε μπορει να μπει η ξαδερφη μου σε μια γιορτη και να κατεβασει κομματια απο το pc μου...

    Από την άλλη, όμως, το ΔΙΚΟ ΣΟΥ pc χρησιμοποιήθηκε... Άντε εσύ μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

    jorge
    07.12.2006, 10:53
    Παράθεση:

    Το μέλος vasilis23 στις 07-12-2006 στις 10:39 έγραψε...

    Ωραια...τα logs δειχνουν οτι μια συγκεκριμενη ημερομηνια και ωρα "ΚΑΠΟΙΟΣ"...κατεβασε κομματια....δεν αποδεικνυει σε καμια περιπτωση για το ποιος το εκανε....


    Βασίλη διάβασε αυτά που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα. Η ταυτοποίηση του προσωπου γίνεται από τα logs του παροχέα (πχ OTENET), που βλέπει οτι πχ την IP 87.54.31.155 (την οποία έχει καταγράψει το πρόγραμμα peer-to-peer), την ώρα 20.10-20.13 (κατά την οποία κατέβηκε το αρχείο Χ), την είχε ο πελάτης με username vasilis23, ο οποίος είναι πχ ο Βασίλης Κουκουβάγιας.
    vasilis23
    07.12.2006, 10:53
    Οχι το δικο μου.... το ΔΙΚΟ ΣΟΥ χρησιμοποιηθηκε!!!! χαχαχχαχαχα
    vasilis23
    07.12.2006, 10:58
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07-12-2006 στις 10:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilis23 στις 07-12-2006 στις 10:39 έγραψε...

    Ωραια...τα logs δειχνουν οτι μια συγκεκριμενη ημερομηνια και ωρα "ΚΑΠΟΙΟΣ"...κατεβασε κομματια....δεν αποδεικνυει σε καμια περιπτωση για το ποιος το εκανε....


    Βασίλη διάβασε αυτά που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα. Η ταυτοποίηση του προσωπου γίνεται από τα logs του παροχέα (πχ OTENET), που βλέπει οτι πχ την IP 87.54.31.155 (την οποία έχει καταγράψει το πρόγραμμα peer-to-peer), την ώρα 20.10-20.13 (κατά την οποία κατέβηκε το αρχείο Χ), την είχε ο πελάτης με username vasilis23, ο οποίος είναι πχ ο Βασίλης Κουκουβάγιας.



    Ωραια και παλι Γιωργο...δεν καταλαβαινω και παλι ομως!!!!εγω στο pc μου εχω αποθηκευμενους τους κωδικους...σωστα?αν καποιος ενω εγω ειμαι στη δουλεια....μπει απο το σπιτι....(τωρα ακραια)...εμ...μια φιλη της μανας μου που ηρθε απο την αυστραλια ας πουμε...και μπει στο pc...θα ειναι Online αλλα θα φαινεται το ονομα μου...εγω ομως θα ειμαι στη δουλεια...!!!Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ρε παιδια...

    Vasilis23 BLOG...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilis23 στις 07-12-2006 11:03 ]


    Pucca
    07.12.2006, 10:59
    Jorge τη δική μου απορία ?
    jorge
    07.12.2006, 11:33
    Παράθεση:

    Το μέλος vasilis23 στις 07-12-2006 στις 10:58 έγραψε...

    Ωραια και παλι Γιωργο...δεν καταλαβαινω και παλι ομως!!!!εγω στο pc μου εχω αποθηκευμενους τους κωδικους...σωστα?αν καποιος ενω εγω ειμαι στη δουλεια....μπει απο το σπιτι....(τωρα ακραια)...εμ...μια φιλη της μανας μου που ηρθε απο την αυστραλια ας πουμε...και μπει στο pc...θα ειναι Online αλλα θα φαινεται το ονομα μου...εγω ομως θα ειμαι στη δουλεια...!!!Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ρε παιδια...


    Φαντάζομαι πως μέσα στους όρους του συμβολαίου που έχεις υπογράψει με τον πάροχο (πχ Otenet), περιλαμβάνεται όρος που λέει οτι δε θα χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία για παράνομες ενέργειες και οτι είσαι υπεύθυνος για το συγκεκριμένο λογαριασμό. Εγώ με τίποτα δεν μοιραζόμουν συνδέσεις με γνωστούς, γι' αυτό το λόγο: αν έκαναν κάτι αυτοί (πχ προσπάθεια να μπουν σε τραπεζικά συστήματα), ο ηθικός αυτουργός και ο αρχικά υπεύθυνος θα ήμουν εγώ.
    jorge
    07.12.2006, 11:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Pucca στις 07-12-2006 στις 10:40 έγραψε...

    Να κάνω μια ερώτηση ίσως και χαζή ? Τα logs όπως λές με τα στοιχεία καταγράφονται ακόμα και αν δεν χρησιμοποίειται peer to peer πρόγραμμα ? Αν κάποιος ας πούμε κατεβάζει απο mininova ή ανάλογο site με προγραμμα όπως το Bittorent βρισκεται εξίσου εύκολα ?



    Δεν ξέρω την αρχιτεκτονική αυτών των συστημάτων. Φαντάζομαι όμως πως τα αρχικά requests (πχ το οτι θέλεις να κατεβάσεις το τραγούδι Χ) στέλνονται σε servers των προγραμμάτων που αναφέρεις. Μη σου πω ψέμματα όμως, δεν χρησιμοποιώ και δεν έχω διαβάσει πως λειτουργούν τα συγκεκριμένα. Αν είναι σε στυλ Kazaa ή WinMX, γίνεται αυτό που σου έγραψα.
    vasilis23
    07.12.2006, 11:41
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07-12-2006 στις 11:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilis23 στις 07-12-2006 στις 10:58 έγραψε...

    Ωραια και παλι Γιωργο...δεν καταλαβαινω και παλι ομως!!!!εγω στο pc μου εχω αποθηκευμενους τους κωδικους...σωστα?αν καποιος ενω εγω ειμαι στη δουλεια....μπει απο το σπιτι....(τωρα ακραια)...εμ...μια φιλη της μανας μου που ηρθε απο την αυστραλια ας πουμε...και μπει στο pc...θα ειναι Online αλλα θα φαινεται το ονομα μου...εγω ομως θα ειμαι στη δουλεια...!!!Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ρε παιδια...


    Φαντάζομαι πως μέσα στους όρους του συμβολαίου που έχεις υπογράψει με τον πάροχο (πχ Otenet), περιλαμβάνεται όρος που λέει οτι δε θα χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία για παράνομες ενέργειες και οτι είσαι υπεύθυνος για το συγκεκριμένο λογαριασμό. Εγώ με τίποτα δεν μοιραζόμουν συνδέσεις με γνωστούς, γι' αυτό το λόγο: αν έκαναν κάτι αυτοί (πχ προσπάθεια να μπουν σε τραπεζικά συστήματα), ο ηθικός αυτουργός και ο αρχικά υπεύθυνος θα ήμουν εγώ.



    Με καλυψες !!! απλα κατι τελευταιο να πω...οτι πιστευω οτι δεν γινεται να μπει ολη η ελλαδα μεσα....απλα ισως γινει"εικονικα" καποια εφοδος για να συμορφωθουν οι υπολοιποι...οπως και επισης δεν πιστευω πως δεν φταινε μονο οι χρηστες αλλα και αλλοι παραγοντες που ισως εγω να μην ξερω καλα αλλα φανταζομαι οτι για να εξυπηρετειται αυτη η κατασταση δεν ειναι στη μεση μονο οι χρηστες...
    Pucca
    07.12.2006, 11:51
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07-12-2006 στις 11:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Pucca στις 07-12-2006 στις 10:40 έγραψε...



    Δεν ξέρω την αρχιτεκτονική αυτών των συστημάτων. Φαντάζομαι όμως πως τα αρχικά requests (πχ το οτι θέλεις να κατεβάσεις το τραγούδι Χ) στέλνονται σε servers των προγραμμάτων που αναφέρεις. Μη σου πω ψέμματα όμως, δεν χρησιμοποιώ και δεν έχω διαβάσει πως λειτουργούν τα συγκεκριμένα. Αν είναι σε στυλ Kazaa ή WinMX, γίνεται αυτό που σου έγραψα.



    Βασικά η λογική δεν είναι αυτή δεν μοιράζεσαι δηλαδη το κομμάτι ή την ταινία απ`ευθείας αλλά ο καθένας κάνει upload ότι έχει σε μια τράπεζα και οι υπόλοιποι τραβάνε ολόκληρα album ή και ολοκληρες δισκογραφιες, ξέρω οτι ειναι ευκολο να βρεθει αυτος που ανεβάζει το αρχείο αλλά δεν έχω ιδέα για αυτον που τα κατεβάζει...
    Πάντως σε ευχαριστω θα προσπαθησω να το ψαξω γιατι μ`ενδιαφερει
    koini_maria
    07.12.2006, 11:54
    Αν και σπουδάζω πληροφορική τα τελευταία 2 χρόνια η αλήθεια είναι οτι δεν σκαμπάζω πολλά από pcs - άλλωστε το λέω και στο προφίλ μου ''φοιτήτρια κακής ποιότητας'' - οπότε να κάνω και εγώ μια ερώτηση παρακαλώ ;

    Υπάρχουν peer to peer πραγράμματα στα οποία μπορείς να είσαι passive user όπου σε αυτή την περίπτωση δεν έχεις IP - συγκεκριμένα στο DC++ αναφέρομαι .
    Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σε εντοπίσουν με τον τρόπο που αναφέρθηκε πιο πριν ;
    jorge
    07.12.2006, 12:02
    Τι σημαίνει passive user; Και πως γίνεται να μην έχεις IP;