ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Μελίνα Ασλανίδου:Eπιστροφή στα θρανία δέκα χρόνια μετά

    ANASTASIA_KOZI
    01.12.2006, 22:08
    Το τελευταίο διάστημα οι υποχρεώσεις την θέλουν να βρίσκεται τον περισσότερο χρόνο στην Αθήνα.Πολύ τακτικά όμως την συναντούμε στην Θεσσαλονίκη και σε μουσικές σκηνές όπου εμφανίζεται μόνο λίγες μέρες μαζί με παλιούς αγαπημένους φίλους.Η Μελίνα Ασλανίδου αν και δεν κατάγεται από την Θεσσαλονίκη,έχει στενούς δεσμούς μαζί της,που δύσκολα σπάνε καθώς εδώ όχι μόνο σπούδασε αλλά ανακάλυψε και το μουσικό μονοπάτι που της ταιριάζει.


    Ας γυρίσουμε λίγα χρόνια πίσω,τότε που άφησατε τα Γιαννιτσά και ήρθατε στην Θεσσαλονίκη για σουδές.

    Την περίοδο αυτή δεν μπορώ να την ξεχάσω,γιατί τότε άρχισα να ανακαλύπτω την πόλη.Ήταν καταπληκτική η εμπειρία να την γνωρίζω κάθε μέρα.Η συγκατοίκησή μου επίσης ήταν ένα πολύ σημαντικό κομμάτι,γιατί εκεί έσπασα το εγώ μου και το έκανα "εμείς".Στην διάρκεια της βγήκαν στην επιφάνεια κομμάτια του εαυτού μου που δεν γνώριζα.Είναι χαραγμένη στην μνήμη μου η μέρα που πέρασα το κατώφλι της σχολής μου,στον "Ευκλείδη".Είχα πολύ μεγάλο ενθουσιασμό για την επαφή μου με το αντικείμενο του μικροβιολόγου.Ήταν ένας άλλος κόσμος.


    Υπάρχουν διαφορές σήμερα στην φοιτητική κίνηση σε σχέση με τότε;


    Θα σας θυμίσω τον στίχο ενός τραγουδιού:
    "τίποτα δεν έχει αλλάξει,τίποτα δεν είναι όπως παλιά".Κάποια πράγματα μετατρέπονται και άλλα μένουν σταθερά.Τώρα πια δεν βρίσκεις στο πανεπιστήμιο τις ατελείωτες ουρές μπροστά από τους πλανόδιους με τις κασέτες.Αυτό έδινε μουσική ζωή στον χώρο.Θυμάμαι ότι τότε αγόρασα την "Αναστασία" που ερμήνευε η Ελευθερία Αρβανιτάκη σε μουσική Παπαδημιτρίου.Είχε μείνει ένα περιθώριο και στο υπόλοιπο είχαν γράψει ένα μέρος από τον πρώτο δίσκο του Αλκίνοου Ιωαννίδη με τον Νίκο Ζούδιαρη.Συγκλονίστηκα από την φωνή του συγκεκριμένου ερμηνευτή και από την ενορχήστρωση του δημιουργού.Από τότε τους αγάπησα και τους δύο.

    Είναι ακριβά να σπουδάζει κάποιος εδώ;


    Σίγουρα δεν είναι οικονομικά για ένα παιδί που έρχεται από την επαρχία.Ούτως ή άλλως,λόγω της κρίσης τα πράγματα είναι πιο στενά.Πάντως,ως πόλη έχει εναλακτικές ως προς τις τιμές.Η Αθήνα είναι πιο δύσκολη.

    Έχετε εντοπίσει φοιτητικά στέκια που σας αρέσουν;

    Υπάρχουν χιλιάδες...Πρώτα απ'όλα,το γνωστό ραντεβού στην Καμάρα θα ισχύει ες αεί.Οι περισσότερες συγκεντρώσεις αρχίζουν από εκεί.Το καλό είναι ότι η νεολαία προτιμά σε μεγάλο βαθμό τις μουσικές σκηνές.΄΄Εχω δεί σε ποντιακά μαγαζί νεαρά παιδιά να χορεύουν επί ώρες.Αυτό είναι ένα πολύ αισιόδοξο μήνυμα.


    Νομίζετε δηλαδή ότι μπορούν νσ διαμορφώσουν κλίμα ως προς την μουσική;


    Ασφαλώς!Το 1996 εμφανιζόμουν σε μια μουσική σκηνή.Σήμερα,δέκα χρόνια μετά αυτός ο χώρος εξακολουθεί να υφίσταται και το μόνο που αλλάζει είναι το ρεπερτόριο,ανάλογα με τα νέα τραγούδια που κυκλοφορούν.Αυτό σημαίνει ότι ο τρόπος διασκέδασης δεν διαφέρει.Έχουν εμφανιστεί καινούργια μουσικά ρεύματα όπως το RnB και το hip hop, αλλά υπάρχει και ένα μέρος των νέων παιδιών που αναζητά διαφορετικές μελωδίες.

    Στις εμφανίσεις σας έρχονται φοιτητές;

    Ναι,αρκετοί.

    Τι σας λένε συνήθως;

    Επιδοκιμάζουν τα τραγούδια μου και τη μουσική που υπηρετώ.Μου έκανε εντύπωση,γιατί πρόσφατα ήρθαν νέα παιδιά στο καμαρίνι μου για να με συγχαρούν.Γνώριζαν τις συνεργασίες μου και είχαν παρακολουθήσει πολλές συναυλίες.Διαπιστώνω επίσης ότι γνωρίζουν τα κομμάτια άλλων καλλιτεχνών,τα οποία εντάσσω στο ρεπερτόριο μου.Τους αρέσουν,πορεύονται,αγαπάνε και ονειρεύονται μέσα από αυτά.


    Οι προβηματισμοί τους ποιοι είναι;

    Πολλά παιδιά αποστασιοποιήθηκαν από το έντεχνο,κουράστηκαν και εστίασν την προσοχή τους σε ξένα ακούσματα.Αυτό δεν είναι κακό.Διαπιστώνω γενικότερα ότι στις επιλογές τους υπάρχει εύρος,και αυτό μου αρέσει.Δεν κολλάνε σε κάτι συγκεκριμένο.

    Αρκετοί φοιτητές από άλλες πόλεις εγκαθίστανται μόνιμα στη Θεσσαλονίκη μετά από σπυδές.Τι τους κρατάει;

    Η Θεσσαλονίκη είναι μια πόλη ζεστή,οι άνθρωποι μπορούν και είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.Ίσως αυτό δεν το αντιλαμβάνονται επείδη το βιώνουν καθημερινά.Το διαπιστώνουν όμως όταν πηγαίνουν σε κάποιο άλλο μέρος,όπως είναι η Αθήνα,που δεν ευνοεί την επαφή.Θεωρώ ότι ένας πολύ σημαντικός ρόλος είναι και αυτός.Από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο για τον καθένα οι εμπειρίες και οι συγκυρίες.

    Θεωρείτε ότι αυτή η πόλη δίνει δυνατότητες μετά την ολοκλήρωση των σπουδών;

    Πιστεύω ότι αν ακολουθούσα αυτό που σπούδασα,θα είχα την ευκαιρία να εργαστώ στην Θεσσαλονίκη.Όπως καταλαβαίνετε,είναι θέμα αντικειμένου.Πιστεύω ότι και εδώ δίνονται ευκαιρίες αλλά δυστύχως οι περισσότεροι μετακομίζουν στην Αθήνα πιστεύωντας ότι εκεί είναι καλύτερα.Αν αυτή είχε φωνή θα μας απέτρεπε από το να μείνουμε,γιατί πλέον είναι πολύ πυκνοκατοικημένη.Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να ενισχύαμε και την επαρχία και να κάναμε πρώτα εδώ μια προσπάθεια.


    ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 01-12-2006 22:22 ]


    nefos
    01.12.2006, 22:24




    @ Για την Μελίνα Ασλανίδου μιλάμε εδώ