ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.826 μέλη
    evangelia_
    02.12.2006, 22:21
    Ποια η γνώμη σας γι'αυτόν τον τραγουδιστή??
    gate
    02.12.2006, 22:33
    Μία από τις καλύτερες φωνές του δημοτικού τραγουδιού και χωρίς υπερβολή ένα από τα καλύτερα παιδιά του μουσικού χώρου. Καμαρώνω πραγματικά κάθε φορά που λέω πως έχω τραγουδήσει μαζί του στη σκηνή. Είναι από τους εκείνους τους καλλιτέχνες που δεν συνδυάζουν μόνο ταλέντο αλλά και χαρακτήρα, κι αυτό είναι ό,τι πιο σημαντικό. Πάντα σεμνός, γλυκός στη συμπεριφορά του, ευγενικός με τον κόσμο που τον πλησιάζει... Με λίγα λόγια ένα εξαιρετικό παιδί και ένας σπουδαίος μουσικός που πατά γερά στα πόδια του, χωρίς εγωισμό, αλλά με επίγνωση των ικανοτήτων του και μεράκι ...πολύ μεράκι...
    prosilios
    02.12.2006, 23:00
    Ο Παναγιώτης Λάλεζας γεννήθηκε στην Αρχαία Κόρινθο το 1973.

    Το πάθος του για το τραγούδι οφείλεται στον πατέρα του, ο οποίος του δίδαξε τον τρόπο να ερμηνεύει σωστά, δύσκολα παραδοσιακά τραγούδια. Παράλληλα, μελετώντας ηχογραφήσεις γραμμοφώνου από τους Γ. Παπασιδέρη, Κ. Ρούκουνα, Δ. Αραπάκη, Ρ. Εσκενάζυ, Ρ. Αμπατζή, Γ. Μητσάκη και Γ. Κάβουρα μυήθηκε στον αμανέ, στο σμυρναίικο και στο ρεμπέτικο τραγούδι.

    Σε ηλικία εννέα ετών πραγματοποίησε την πρώτη του δισκογραφική παρουσία. Ακολουθούν πλήθος βραβείων και τιμητικών διακρίσεων σε διαγωνισμούς παραδοσιακού τραγουδιού.

    Από τα δώδεκα χρόνια του δραστηριοποιείται επαγγελματικά στο παραδοσιακό τραγούδι, ερμηνεύοντας δημοτικά τραγούδια σε παραδοσιακά πανηγύρια, γάμους, παραστάσεις χορευτικών συγκροτημάτων και σε άλλες εκδηλώσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό, σε συνεργασία με καταξιωμένους μουσικούς του χώρου.

    Παρακολούθησε μαθήματα βυζαντινής μουσικής με δάσκαλο το Σίμωνα Καρρά και μαθήματα λαούτου από το δεξιοτέχνη μουσικό Χρήστο Ζώτο.

    Στο ενεργητικό του έχει 17 προσωπικούς δίσκους με παραδοσιακά τραγούδια ενώ διδάσκει φωνητική στο ΤΕΙ Ηπείρου.

    Το 2003 συμμετέχει στο δίσκο “Smyrne” της ορχήστρας Εστουδιαντίνα ερμηνεύοντας το παραδοσιακό και απαιτητικό σμυρναίικο «Μανές της καληνυχτιάς». Η ηχογράφηση αυτή έγινε η αφορμή για να τον ανακαλύψει ο Γιώργος Νταλάρας , ο οποίος εκφράζεται με ενθουσιασμό για τη φωνή και τον τρόπο ερμηνείας του. Ο δίσκος “Smyrne” έγινε ήδη χρυσός, βραβεύτηκε ως ο καλύτερος δίσκος παραδοσιακής ελληνικής μουσικής στα βραβεία «Αρίων» και ο Παναγιώτης Λάλεζας είναι από τους βασικούς ερμηνευτές σε όλες τις ζωντανές εμφανίσεις της ορχήστρας.

    To χειμώνα του 2004-2005 συμμετέχει στο πρόγραμμα «Της Ελενίτσας...» στην «Ακτή Πειραιώς» και στο Fix Community, με την Ελένη Τσαλιγοπούλου, την Εστουδιαντίνα, το Δημήτρη Ζερβουδάκη και τη Γιώτα Νέγκα. Στα μελλοντικά σχέδια του Παναγιώτη Λάλεζα εντάσσεται ένας προσωπικός δίσκος με παραγωγό τον Γιώργο Νταλάρα.

    Συνεργάζεται με τους σημαντικότερους σολίστ παραδοσιακής μουσικής από διάφορες περιοχές της χώρας όπως τους Νίκο Φιλιππίδη, Αλέξανδρο Αρκαδόπουλο, Γιώργο Κοτσίνη, Γιάννη Βασιλόπουλο, Γρηγόρη Καψάλη κα στο κλαρίνο και τους Γιώργο Κόρο, Νίκο Οικονομίδη, Γιώργο Μαρινάκη, Κυριάκο Γκουβέντα κα στο βιολί. Χρησιμοποιεί την παραδοσιακή ζυγιά στην απόδοση των τραγουδιών, δηλαδή μικρή ορχήστρα με κλαρίνο, βιολί, λαούτο και κρουστά ή την πλήρη ορχήστρα που έχει όλα τα παραπάνω όργανα με επιπλέον το σαντούρι, το κανονάκι και το ούτι.
    sunwing
    03.12.2006, 13:52
    Toν θαυμάζω απεριόριστα. Είναι μάλλον ξεχωριστή , πολύ ξεχωριστή περίπτωση, διαθέτει μια φοβερή φωνή, ένα εξαιρετικο μουσικό αισθητήριο, ένα σεβασμό στην παράδοση και γνώση, πολλή γνωση στο αντικείμενό του. Στις μέρες μας είναι σπάνιο φαινόμενο ο Παναγιώτης. Κορυφαίος στο είδος του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ageras
    03.12.2006, 18:29
    Θα συμφωνήσω με την αγαπητή Νεκταρία,και θα προσθέσω οτι είναι από τους λίγους νέους τραγουδιστές που η φωνή του με ταξιδεύει σε άλλες εποχές που το τραγούδι ήταν βίωμα..κατάθεση ψυχής..Και αυτό ο Λαλεζας το καταφέρνει..
    Του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια
    spery
    03.12.2006, 19:43
    Kατά την γνώμη μου,ο πιο αυθεντικός,σύγχρονος παραδοσιακός
    τραγουδιστής..Έχει απόλυτο σεβασμό προς αυτό που κάνει και αυτό
    φαίνεται..Μπράβο του!
    billy_cobham_2005
    04.12.2006, 16:57
    Όποιος επιθυμεί, έχω σε cd ηχογραφημένο από την κονσόλα του Χαμάμ, μουσικής σκηνής στην οποία τραγουδούσε πέρυσι! Σε πολύ καλή ποιότητα για να καταλάβετε το μεγαλείο της φωνής και της ικανότητάς του στο παραδοσιακό τραγούδι... Είναι καλύτερος απ' ότι στο στούντιο!!!
    XeniaRodo
    20.12.2006, 13:06
    Προσωπικά θεωρώ ότι έχει πολύ καλή τεχνική. Kαι βέβαια το κατέχει το αντικείμενο... Mου λέιπει το συνάισθημα. H ερμηνείες δεν πηγάζουν από εντός και αυτό το θεωρώ μειονέκτημα.

    (επίσης νομίζω ότι αυτό το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία )
    qanun
    20.12.2006, 13:18
    Φοβερος, δεν το συζηταμε. Φωναρα, και σε πανηγυρι που τον εχω ακουσει παλιοτερα αλλα και σε πιο...εντεχνες εμφανισεις του.Ομως θα συμφωνησω στο οτι
    Παράθεση:
    Mου λέιπει το συνάισθημα
    , δηλαδη αυτο που κανει τις ηχογραφησεις του Παπασιδερη τοσο μα τοσο συγκινητικες...(Εμενα στα ''Πουλια μου διαβαταρικα'' παντα ανοιγουν οι κρουνοι των ματιων!)

    Υ.Γ.billy_cobham_2005,
    Παράθεση:
    Όποιος επιθυμεί, έχω σε cd ηχογραφημένο από την κονσόλα του Χαμάμ, μουσικής σκηνής στην οποία τραγουδούσε πέρυσι! Σε πολύ καλή ποιότητα για να καταλάβετε το μεγαλείο της φωνής και της ικανότητάς του στο παραδοσιακό τραγούδι... Είναι καλύτερος απ' ότι στο στούντιο!!!


    Σσσσσσ........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 20-12-2006 13:20 ]


    megaloserwtikos
    20.12.2006, 18:06
    Τον είδα πριν λίγο καιρό και μ' άρεσε πάρα πολύ... Απίστευτη φωνή.

    ipirotaki
    21.07.2007, 18:38
    Ειναι καλος τραγουδιστης....καλη φωνη....Εμενα ομως κατι με χαλαει στον τροπο που ερμηνευει τα τραγουδια...μου δειχνει οτι προσπαθει να δειξει στον κοσμο οτι τραγουδαει τελεια και οτι αυτο που κανει ειναι δυσκολο (κανει δηλαδη καποιες γκριματσες οταν ερμηνευει, που σου δειχνουν κατι προσποιητο, φτιαχτο )Επισης δινει πολυ μεγαλη βαρυτητα στο παραπανω που ανεφερα, και εξαιτιας αυτου, χανει παρα πολυ στο συναισθημα που πρεπει να δωσει στα τραγουδια....Αυτο δεν μ' αρεσει στον Λαλεζα....ομως οπως προειπα, ειναι καλος τραγουδιστης
    edelweiss
    21.07.2007, 19:49
    Ήταν καθηγητής στο τμήμα λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής. Ήμουν κι εγώ από τα τυχερά παιδιά που τον είχανε καθηγητή... Και καλός τραγουδιστής και καλός άνθρωπος!!! Ειλικρινά νοιώθω πολύ τυχερή που τον είχα Δάσκαλο και καθηγητή!!!