ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.851 μέλη

    Μανώλης Φάμελλος - Η ψυχή του πάρτυ

    tranzistoraki
    03.12.2006, 03:19

    Δώδεκα νέα τραγούδια που έγραψε και ερμήνευσε ο Μανώλης Φάμελλος.

    Φωνητικά Γιώργος Δημητριάδης, Νάνσυ Στεργιοπούλου, Λουίζα Σοφιανοπούλου.

    Στο τραγούδι ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΟΛΗ παίζει μαντολίνο ο Μανώλης Καραντίνης, ενώ στο τραγούδι ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΧΩΡΙΟ παίζει κλαρίνο ο Μάνος Αχαλινωτόπουλος.

    Επαιξαν οι μουσικοί: Π.Τόλιος: τύμπανα, κρουστά. Κ.Γιαννίρης: μπάσσο. Κ.Μιχαλός: ηλεκτρικές κιθάρες. Χ.Αλεξάκης: πιάνο, πλήκτρα, τρομπόνι. Μανώλης Φάμελλος: ακουστικές και ολίγον ηλεκτρικές κιθάρες. Γ.Καραγιάννης: τρομπέτα, flugelhorn.
    dver17
    03.12.2006, 10:21
    Λοιπόν, ακούω εδώ και δύο μέρες το CD και κατά τη γνώμη μου είναι ό,τι καλύτερο έχει βγάλει ο Μανώλης στη "solo εποχή" του!!! Υποκειμενικό βέβαια αυτό, αλλά μ' αρέσει τρελά! Διαφορετικοί ήχοι & ενορχήστρωση από το προηγούμενα studio CDs, εξαιρετικά τραγούδια, φωτεινότερη διάθεση, μακάρι να σκίσει.
    Αν και είναι δύσκολο κάτι τέτοιο, ξεχωρίζω τα:
    Μια Παγωμένη Καρδιά, Σε Περίμενα, Η Ψυχή Του Πάρτυ, Το Γκομενάκι Μου, Ο Κύριος Κου, Σκοτεινή Πόλη, Η Λουλουδού, Φέτος Δεν Κατάλαβα Καλοκαίρι.
    Προς το παραόν, δε βγαίνει από το CD player!!!

    sentoni
    25.12.2006, 20:22
    . . . φωτεινότερη διάθεση ; Μα όλα είναι dark εκτός απο το σε περίμενα γιατί η μουσική σε κάνει να ξεφεύγεις έτσι+αλλιώς . . . αλλά μην ξεχνάμε. . . ο Φάμελλος είναι ωραίος ! Συνέχισε τα πηγαίνεις περίφημα
    dver17
    26.12.2006, 04:29
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 25-12-2006 στις 20:22 έγραψε...

    . . . φωτεινότερη διάθεση ; Μα όλα είναι dark εκτός απο το σε περίμενα γιατί η μουσική σε κάνει να ξεφεύγεις έτσι+αλλιώς . . . αλλά μην ξεχνάμε. . . ο Φάμελλος είναι ωραίος ! Συνέχισε τα πηγαίνεις περίφημα



    E, και άλλα τραγούδια έχουν μια τέτοια διάθεση, λιγότερο από το "Σε Περίμενα" βέβαια, όπως το πρώτο και το δεύτερο, αλλά το φωτεινότερο ισχύει και μουσικά.
    Φυσικά αυτό περί "φωτεινότερου" που αναφέρω είναι και θέμα ερμηνείας...
    Anyhow, εξαιρετικός δίσκος, ούτως ή άλλως, φωτεινότερος ή μη...
    rompa
    26.12.2006, 21:33
    Δεν έχω ακούσει κανένα τραγούδι από αυτόν το δίσκο που έχω την εντύπωση ότι κυκλοφόρησε κάπως...αθόρυβα.Ανυπομονώ όμως.Πρωτότυπο εξώφυλλο
    maspa
    26.12.2006, 23:34
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 26-12-2006 στις 21:33 έγραψε...

    Δεν έχω ακούσει κανένα τραγούδι από αυτόν το δίσκο που έχω την εντύπωση ότι κυκλοφόρησε κάπως...αθόρυβα.


    Κι εγώ την ίδια ακριβώς εντύπωση έχω..
    kokkinosxartaetos
    13.01.2007, 20:55
    Παιδιά εμένα για το Μανώλη μου φαίνεται "λίγος" ο δίσκος (αν και ομολογώ ότι όλο και περισσότερο τον ακούω τελευταία).Τον είχα συνηθίσει πιο "σκοτεινό" και πιο "ποιητικό".Βέβαια είναι λογικό όλοι οι δημιουργοί να μην βρίσκονται πάντα στην ίδια φάση.Σεβαστό και ιδίως για το Μανώλη που για εμένα παραμένει ένας πολύ ξεχωριστός μουσικός για τα ελληνικά δεδομένα.Αυτό δε θα αλλάξει ποτέ,ακόμα κι αν δεν τρελαθώ για κάποια πρόσφατη δουλειά.ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ.