ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.828 μέλη

    Γιάννης Χαρούλης - Χειμωνανθός

    tranzistoraki
    03.12.2006, 06:30


    Ο Γιάννης Χαρούλης δεν μας είναι άγνωστος. Είναι μια από τις πιο σημαντικές νέες φωνές του έντεχνου ρεπερτορίου, που συνδυάζεται ταυτόχρονα λόγω καταγωγής του, με την μοναδικότητα του παραδοσιακού στοιχείου.

    Ο Χειμωνανθός είναι το πρώτο του άλμπουμ στην ΕΜΙ, σε παραγωγή του Μάνου Ξυδού από τους ΠΥΞ-ΛΑΞ. Ακούστε τη μοναδικότητα της φωνής του στο «Ενα γύρο το φεγγάρι» ή τον τέλειο συνδυασμό του με τη φυσαρμόνικα του Πάνου Κατσιμίχα στο «Εκατόφυλλα».

    Ταξιδέψτε στην μουσική παράδοση της Κρήτης με τη διασκευή του «Βοσκαρουδάκι αμούστακο» του Κώστα Μουντάκη και ανακαλύψτε μια από τις μεγαλύτερες νέες φωνές του ελληνικού τραγουδιού.


    Εδώ η πρώτη κριτική...

    website

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 03-12-2006 06:33 ]


    Kotsiraki
    08.12.2006, 02:46
    Γνωρίζει μήπως κανείς τους στίχους του ομώνυμου τραγουδιού;
    nefos
    08.12.2006, 06:32

    @ Χειμωνανθός

    Στίχοι: Φωτάκη Ελένη
    Μουσική: Kαζατζής Γιώργης

    Φθινόπωρο στον έρωτα
    απόψε ανατέλλει
    αρισμαρί και μέλι
    μύρισαν τα βουνά
    κι εγώ κοιτάζω σιωπηλός
    το χώμα το βρεγμένο
    σαν κάρβουνο αναμμένο
    τι ομορφιά πονά.

    Φιλί γυρεύω του ουρανού
    κι αυτός μου δίνει στάχτη
    μα απ΄της καρδιάς τ΄αδράχτι
    σαν θελω να κοπείς
    σαλεύουν τα πορτόφυλλα
    κι η κλειδωνιά γυρίζει
    αέρας μου σφυρίζει
    αν έρθεις μην αργείς.

    Γδύσου κι από τα μάτια μου
    πάρε νερό και πλύσου
    ο χωρισμός θυμήσου
    είναι χειμωνανθός
    την λύπη την κατοίκησα
    σε νύχτα και σε μέρα
    σ' αφήνω στον αέρα
    για να σε βρω στο φως.

    Η αγάπη φόβους κι όνειρα
    δειπνά προτού ραγίσει
    στου πόνου το ξωκλήσι
    αγιάζει η ερημιά
    κι εγώ μια θλίψη που ζητώ
    για να με σημαδέψει
    το φως πριν βασιλέψει
    θα σ΄αρνηθώ ξανά.

    drakonikolis
    08.12.2006, 12:05
    Πάνως αξίζει στο δίσκο και η εκτέλεση του τραγουδιού <<Στις Χαραυγές Ξεχνιέμαι>> του Θανάση Παπακωνσταντίνου. 1
    buk
    08.12.2006, 12:17
    εξαιρετκός δίσκος και απίθανη φωνή.

    προσέξτε το πρώτο κομμάτι το - ένα γύρο το φεγγάρι - γραμμένο από την Δανάη Παναγιωτοπούλου, την πιο ελπιδοφόρα κατα την γνώμη μου νεα δημιουργό.

    μόνη μου πατρίδα είναι ο δρόμος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : buk στις 09-12-2006 20:21 ]


    Kotsiraki
    08.12.2006, 12:50
    Παράθεση:

    Το μέλος nefos στις 08-12-2006 στις 06:32 έγραψε...


    @ Χειμωνανθός

    Στίχοι: Φωτάκη Ελένη
    Μουσική: Kαζατζής Γιώργης

    Φθινόπωρο στον έρωτα
    απόψε ανατέλλει
    αρισμαρί και μέλι
    μύρισαν τα βουνά
    κι εγώ κοιτάζω σιωπηλός
    το χώμα το βρεγμένο
    σαν κάρβουνο αναμμένο
    τι ομορφιά πονά.

    Φιλί γυρεύω του ουρανού
    κι αυτός μου δίνει στάχτη
    μα απ΄της καρδιάς τ΄αδράχτι
    σαν θελω να κοπείς
    σαλεύουν τα πορτόφυλλα
    κι η κλειδωνιά γυρίζει
    αέρας μου σφυρίζει
    αν έρθεις μην αργείς.

    Γδύσου κι από τα μάτια μου
    πάρε νερό και πλύσου
    ο χωρισμός θυμήσου
    είναι χειμωνανθός
    την λύπη την κατοίκησα
    σε νύχτα και σε μέρα
    σ' αφήνω στον αέρα
    για να σε βρω στο φως.

    Η αγάπη φόβους κι όνειρα
    δειπνά προτού ραγίσει
    στου πόνου το ξωκλήσι
    αγιάζει η ερημιά
    κι εγώ μια θλίψη που ζητώ
    για να με σημαδέψει
    το φως πριν βασιλέψει
    θα σ΄αρνηθώ ξανά.




    Ευχαριστώ nefos! Καλημέρα!
    APAX_3001
    09.12.2006, 16:28
    ΔΙΣΚΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙ- ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ
    manblaz
    09.12.2006, 20:03
    Ειλικρινα χαιρομαι να διαβαζω τοσο καλα σχολια για τον Γιαννη Χαρουλη. Ενα σεμνο παιδι, γεματο ταλεντο, που προσπαθει σιγα σιγα να καθιερωθει χωρις να "ξεπουλαει" τιποτα.

    Δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη φορα που τον ακουσα (στην συναυλια αφιερωμα για τον Νικο Ξυλουρη στο Λυκαβηττο). Απο τοτε προσπαθω να μαθαινω νεα του και να τον ακουω οσο πιο συχνα μπορω στις μουσικες σκηνες που τραγουδαει.

    Η φωνη του καθαρη,απλη, ησυχη, μελοδικη, πραγματικα σε ταξιδευει ...

    Ο "Χειμωνανθός" σιγουρα θα ανθισει και θα μας χαρισει υπεροχα τραγουδια.

    Υ.Γ Την θλίψη από τα μάτια μου να πάρεις
    και να την ρίξεις στου πελάγου το βυθό...
    jorge
    09.12.2006, 20:12
    Παράθεση:

    Το μέλος APAX_3001 στις 09-12-2006 στις 16:28 έγραψε...

    ΔΙΣΚΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙ- ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ



    Έτσι ακριβώς. Ακούω ήδη το δίσκο και αρχίζω να σιγουρεύομαι οτι πρόκειται για πάααααρα πολύ καλή δουλειά.

    Μουσικός Χάρτης Ελλάδας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-12-2006 20:12 ]


    spiroos
    09.12.2006, 20:48
    Κτίζει την καριέρα του βήμα βήμα, χωρίς να κάνει βεβιασμένες κινήσεις. Από τα μεγαλύτερα ταλέντα μας. Η φωνή του στις εμφανίσεις του στο Συρμό, "γεμίζει" το χώρο και ευτυχώς (και όχι δυστυχώς) κρατάει όσα πρέπει από τη φωνή του μεγάλου ΝΙΚΟΥ ΞΥΛΟΥΡΗ και τα αφομοιώνει δημιουργικά ώστε να ξεφύγει από αυτήν την ευχή-κατάρα της σχέσης των φωνών τους και ειδικά στον καινούριο του δίσκο να είναι ο Χαρούλης σκέτα.
    SIDCOS
    28.12.2006, 04:12
    Παιδιά εκτός από εκπληκτική φωνή, ο άνθρωπος ερμηνεύει εξαιρετικά.
    Συμφωνώ με τον spiroos για την φωνή αλλά και όταν τραγουδάει ΞΥΛΟΥΡΗ, καταλαβαίνεις ότι το "έχει" το τραγούδι...

    Αλλά και στην Πριγκιπέσσα; Εδώ ανέβηκε μία Παρασκευή έμαθα και ο Μάλαμας που είχε πάει για ποτό στον Συρμό και του έκανε δεύτερη φωνή!!! Μιλάμε για φωνή!Τέτοιο πάθος στο LIVE, χωρίς υπερβολές δύσκολα βρίσκεις στις μέρες μας....

    Και μην ξεχνάμε ότι και σαν χαρακτήρας είναι σπάνιος.Με το χαμόγελο, προσιτός, απλός, προσγειωμένος, χωρίς υφάκι.

    Πιστεύω ότι θα γράψει μεγάλη ιστορία ο Γιάννης!
    Marianthi24
    28.12.2006, 10:34
    Θα συμφωνήσω με όλους εσάς, ο δίσκος είναι εξαιρετικός. Υπέροχη και η φωνή του Χαρούλη. Πραγματικά αξίζει να υπάρχει στη δισκοθήκη μας.
    nefos
    13.05.2007, 16:18


    ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΡΟΥΛΗΣ, τραγουδιστής

    Των ΕΥ. ΒΕΝΑΡΔΟΥ, Δ. ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ, Μ. ΚΟΥΣΤΕΝΗ, Ε. ΜΑΡΙΝΟΥ, ΣΤ. ΠΑΠΑΣΠΥΡΟΥ, Π. ΣΠΙΝΟΥ - Φωτ. ΠΑΝΟΣ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

    Ο Θάνος Μικρούτσικος υποστηρίζει γι' αυτόν ότι «έχει ένα ορυχείο μέσα του». Το τραγούδι «Χειμωνανθός», από το ομώνυμο άλμπουμ του, είναι ένα από τα πιο δημοφιλή κομμάτια στο ραδιόφωνο. Ο Γ. Χαρούλης όμως παραμένει προσγειωμένος και αποφεύγει να εκτίθεται στα φώτα της δημοσιότητας. «Δεν τα έχω καλά με την τηλεόραση», λέει. «Δεν είμαι ο εαυτός μου εκεί. Ενας καλλιτέχνης μπορεί να ακολουθήσει το δρόμο της επιτυχίας ακόμα κι αν δεν συχνάζει στα τηλεοπτικά πλατό».

    Κατάγεται από την Κρήτη, αλλά δεν παίζει κρητική μουσική, «γιατί θα με περιόριζε στην καριέρα μου και στα ακούσματά μου». Οχι πως η προέλευσή του δεν γίνεται φανερή στα τραγούδια του. «Προσπαθώ να μη χάσω το κρητικό στοιχείο, αλλά δίχως να στηρίζομαι σε αυτό. Λέω πολλά κομμάτια πού δεν παραπέμπουν στη γενέτειρά μου. Αν και στους χώρους που εμφανίζομαι έρχονται πολλές κρητικές παρέες». Τον χειμώνα έπαιζε στον «Σταυρό του Νότου» και παρά το γεγονός ότι οι εμφανίσεις του ήταν κάθε Κυριακή και Δευτέρα, η μουσική σκηνή γέμιζε ασφυκτικά.

    Ο «Χειμωνανθός» είναι το δεύτερο άλμπουμ του. Είχε προηγηθεί το «Γύρω μου κι εντός» με τον Μιχάλη Νικολούδη και συνεργασίες με τους Χαΐνηδες, τον Χρ. Τσιαμούλη, τον Μ. Πασχαλίδη κ.ά.

    Η καριέρα του ξεκίνησε το 1995 και για πολλά χρόνια έπαιζε σε πανηγύρια και γλέντια στην Κρήτη. «Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα πανηγύρια και τα νυχτερινά στέκια. Στα γλέντια ο κόσμος χορεύει, ενώ στα μαγαζιά ο κόσμος έρχεται κυρίως για να ακούσει. Στα πανηγύρια δεν θα μπορούσα να παίξω πολλά από τα τραγούδια που παρουσιάζω στις παραστάσεις μου».

    Από το 2003 ζει μόνιμα στην Αθήνα και στο τελευταίο του άλμπουμ συνεργάστηκε με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου. Το καλοκαίρι ο Γ. Χαρούλης θα δώσει συναυλίες σε διάφορα μέρη της Ελλάδος, ενώ για το φθινόπωρο ετοιμάζει μία εμφάνιση στο Αίθριο του Μεγάρου Μουσικής.

    enet.gr
    esta
    17.06.2007, 17:11
    Πάρα πολύ καλή δουλειά!Όπως και ο πρώτος του δίσκος,αλλά συνεxώς βελτιώνεται!Περιμένουμε καλοκαιρινές συναυλίες να τον απολαύσουμε και ζωντανά!ελπίζω να έρθει Πάτρα!!!Πάντα τέτοια!!!!

    έχω έναν κόμπο στο λαιμό και μια θηλιά που όλο στενεύει,έλα και κάνε μουσική την τρέλα που με διαφεντεύει.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 25-06-2007 15:28 ]


    movflower
    17.06.2007, 18:16
    Εκτός από την πολύ ωραία συνέντευξή του, που είχαμε εδώ στο ΜΗ, υπάρχει μια πάρα πολύ ωραία στην Κιθάρα...

    ΓιαννηςΧαρουλης
    esta
    29.06.2007, 15:03
    Την Κυριακή συμμετέχει στο αντιναρκωτικό φεστιβάλ στην Πάτρα!Θα δώσει συναυλία στην πλατεία Γεωργίου!!Φυσικά δεν το χάνω...
    SIDCOS
    24.08.2007, 17:33
    Λοιπόν, πήγα στην Κρήτη και τον άκουσα και στην Παχειά Αμμο (10-8) αλλά και στα Λακώνια.

    Η μπάντα έχει δέσει ακόμα περισσότερο και το αποτέλεσμα είναι ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ!!! Ακούσαμε και δύο καινούρια που μάλλον θα περιλαμβάνονται στον νέο δίσκο...

    Ανυπομονω να τον ξαναδούμε Αθήνα!!
    kithara2
    02.01.2008, 01:41

    ειμαι θαυμαστρια του χαρουλη γι' αυτο θα ηθελα αν εχει κανεις καμια εικονα ή κανενα video ή οτιδηποτε εχει σχεση με τον χαρουλη αν μπορει και θελει φυσικα να το στειλει στο e-mail

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara2 στις 24-02-2011 00:02 ]


    ilio
    02.01.2008, 10:46
    Εξαιρετική δουλειά,προσεγμένη σε όλα τα επίπεδα
    με την μουσική να αλλάζει ηχοχρώματα μέσα στο ίδιο
    το τραγούδι πράγμα που σε εκπλήσσει ευχάριστα.
    Η φωνή του αν και σε παραπέμπει στην καταγωγή του
    είναι πολύ ιδιαίτερη και αναγνωρίσιμη κάτι που βοηθά
    να μείνει η φωνή του στην καρδιά.
    Έχουμε να δούμε πολλά από αυτόν πιστεύω και χαίρομαι
    πολύ γι αυτό
    Bosey
    31.01.2008, 16:39
    Προσωπικά πίστευα ότι ο Γιάννης μετά τη "τρομερή" δουλειά που έκανε με το Μιχάλη Νικολούδη στο "Γύρω μου και εντός", από όπου έγινε και ευρύτερα γνωστός, θα έκανε καλύτερες επιλογές...

    Για μένα ο "Χειμωνανθός" δεν έχει ταυτότητα, ύφος και χαρακτήρα, είναι ένα "τουρλού" με λίγο απ'όλα. Λίγο rock, λίγο rap, λίγο έντεχνο, λίγο..., ΛΙΓΟ!. Αυτό είναι για μένα αυτός ο δίσκος, ΛΙΓΟΣ!!! Λίγος για τους πιστούς φίλους του Γιάννη και κυριίως, λίγος για το Γιάννη!

    Τέτοιοι δίσκοι, νομίζω ότι παράγονται και κυκλοφορούν καθ' υπόδειξη των δισκογραφικών εταιριών που πιέζουν για εμπορικότητα και όχι για ποιότητα.

    Το πλέον ενδιαφέρον, αυτή της δουλειάς νομίζω ότι είναι η συνεργασία του Γιάννη με τη Δανάη Παναγιωτοπούλου, που έχει εξαλιχθεί σε φιλία και θα τον βοηθήσει σε πολλά επίπεδα νομίζω...

    Παρ'όλα αυτά, του εύχομαι από καρδιάς ό,τι καλύτερο για το μέλλον.

    Σίγουρα ένα "λάθος" δε μπορεί να καθορίσει τη αξία του καλλιτέχνη.