ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Πως γίνεται να βγάλει κάποιος δίσκο;

    Madonna
    04.12.2006, 18:58
    Γιεα σας με λένε Madonna και είμαι καινούργια σε αυτό το φόρουμ, για αυτό γεια σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. όταν δεν είσαι δικτυωμένος, δηλ. δεν ξέρεις κανέναν από κάποια δισκογραφική εταιρία, και είσαι σε μια ξένη χώρα τι κάνεις για να βγάλεις δίσκο? Ευχαριστώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-12-2006 19:06 ]


    Aiolos_m
    04.12.2006, 22:57
    Προφανώς πας στε κάποια δισκογραφική και πληρώνεις εσύ την παραγωγή του δίσκου σου.
    Εν ολίγοις τα σκάς...
    Hastaroth
    05.12.2006, 00:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Madonna στις 04-12-2006 στις 18:58 έγραψε...

    Γιεα σας με λένε Madonna και είμαι καινούργια σε αυτό το φόρουμ, για αυτό γεια σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. όταν δεν είσαι δικτυωμένος, δηλ. δεν ξέρεις κανέναν από κάποια δισκογραφική εταιρία, και είσαι σε μια ξένη χώρα τι κάνεις για να βγάλεις δίσκο? Ευχαριστώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-12-2006 19:06 ]





    1.Σέ λένε όντως Madonna ή είσαι θαυμάστρια τής original;

    2.Τί εννοείς λέγοντας "σέ μιά ξένη χώρα";Η διαδικασία δισκογράφησης είναι πάνω-κάτω ίδια σέ όλο τον πλανήτη:άν δέν έχης κάποιον γνωστό σέ εταιρεία και δέν έχης ήδη δημιουργήσει κάποιο "όνομα" (έστω και περιορισμένης εμβελείας) μέσα από εμφανίσεις και συμμετοχές σέ εκδηλώσεις,δέν υπάρχει περίπτωση να σού πληρώσουν την παραγωγή τού CD (διότι πλέον ελάχιστοι κυκλοφορούν βινύλια).
    Zefuros
    05.12.2006, 11:42
    Απευθυνεσαι στην εκκλησία. Είναι ειδικοί επί του θέματος. Κάθε Κυριακή βγάζουν Δίσκο.
    KAKOFONIKS
    05.12.2006, 14:02
    Βασικά γίνεται να βγάλεις και μόνος σου δίσκο πέρα απο την ελκλησία.
    Πέρνεις ένα χαρτόνι γράφεις πάνω (προτιμάται ανορθόγραφα) "πιννάο κε δεν αίχο λαιυτά σας παρρακαλό βοειθίστε!!!!!!", παίρνεις και ένα καπάκι ή ακόμα καλύτερα το κεσεδάκι απο την φυτίνη(χωράει περισσότερα), διαλέγεις ένα καλό σημείο στο σύνταγμα ή τέλοσπάντων μια κεντρική πλατεία εκεί που βρίσκεσαι και ξεκινάς.Α ... παράληψη υποχρεωτική ενδυμασία: σκισμένα και παλιά ρούχα!

    Καλά γελάσαμε αλλά να σοβαρέψουμε και λίγο προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολο πολύ να βγάλει κάποιος δίσκο (πέρα απο τα διαδικαστικά) αν αξίζει και έχει και γνωριμίες. Εδώ στην εποχή μας βγάζουν δίσκο κάποιοι που δεν αξίζουν!
    Madonna
    05.12.2006, 14:55
    Ευχαριστώ πολύ. Θαυμαστρια είμαι, όχι η οριτζιναλ (μακάρι να ήμουν) Σε τι είδους εκδηλώσεις εννοείτε????
    sentoni
    05.12.2006, 22:12
    . . . ότι εκ-δηλώσεις είσαι . . . πολύ καλή η ιδέα του kakofoniks . . . βέβαια μπορείς να περάσεις απο fame sorrry - dream snow - και παρατράγουδα . . . κάτι θα κάνεις σίγουρα !
    djthc
    06.12.2006, 05:23
    Πάντως και η original Madonna στα πρώτα της βήματα απορρίφθηκε από τις δισκογραφικές!
    Madonna
    06.12.2006, 08:29
    Το ξέρω και είναι πολύ δύσκολο. Όμως τελικά αν το προπαθήσεις τα καταφέρνεις. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η τύχη.
    Aiolos_m
    06.12.2006, 10:35
    Παράθεση:

    Το μέλος djthc στις 06-12-2006 στις 05:23 έγραψε...

    Πάντως και η original Madonna στα πρώτα της βήματα απορρίφθηκε από τις δισκογραφικές!



    Κι ο Ανστάιν έμεινε στην ίδια τάξη μια χρονιά...
    (αυτό είναι για δικία μου παρηγορια στον άρρωστο...)
    MARIAXANIA
    06.12.2006, 11:09
    Δηλαδή αν κάνεις ενα demo και το πας σε δισκογραφικες εταιρίες δεν υπάρχει καμία ελπίδα ακόμη κι αν αξίζεις? (για τον χώρο του έντεχνου αναφέρομαι εγώ). Αλήθεια πόσο δύσκολο είναι να πετύχεις σε αυτό το είδος;
    antreas_dr
    06.12.2006, 11:10
    Πάααααααααααααααααααρα πολύ δύσκολο.
    Aiolos_m
    06.12.2006, 11:15
    Σκατοκοινονία...
    SmileyCentral.com
    KAKOFONIKS
    06.12.2006, 11:32
    Πολύ καλή ιδέα πέρα απο την πλάκα είναι αυτό που είπε η sentoni , γιατί δεν δοκιμάζεις να πας σε κάποιο reality αν αξίζεις σίγουρα θα τα καταφέρεις!!!!
    mousikofilh
    06.12.2006, 12:03
    Μετά όμως,πολύ δύσκολα θα σε πάρει κάποιος στα σοβαρά.
    Νομίζω θα πρέπει να κάνεις διπλές προσπάθειες όταν βγεις από ένα τέτοιο παιχνίδι.
    Πέρα από την προβολή,δεν νομίζω ότι ουσιαστικά προσφέρει κάτι.
    Απεναντίας μάλιστα..

    MARIAXANIA
    06.12.2006, 12:31
    Σωστα.. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι πολλά μαθήματα, να χτυπήσει πολλές πόρτες και να συμμετέχει με αξιοπρέπεια σε όσες κοινωνικές εκδηλώσεις μπορεί με τραγούδια φυσικά που ανήκουν στο είδος που θέλει να ακολουθήσει. Αν είναι πραγματικά καλός ίσως αν απευθυνθεί σε κάποιον φτασμένο τραγουδιστή από αυτούς που βοηθάνε νέα παιδιά ίσως καταφέρει κάτι (Γαλάνη, Αλεξίου κτλ.) Και ένα demo σε δισκογραφικές εταιρίες δεν κάνει κακό.. Ποτέ δεν ξέρεις.
    keupang
    28.03.2007, 09:56
    Εαν θελεις να βγαλεις δισκο είναι πολυ ευκολο,.

    Γραψτον, Τραγουδα τα κομματια, βρες μουσικους, πληρωσε τους, Πληρωσε τον εσυ (παραγωγη) βρες εναν manager για να σου βρει εταιρια να το κυκλοφορησει. Ολα θεμα χρηματων ειναι.

    Αλλα μηπως επρεπε να σε απασχολουν αλλα πραγματα πρωτα;
    Ο δισκος ειναι το αποτελεσμα οχι ο στοχος.
    dver17
    28.03.2007, 10:48
    Έχοντας πρόσφατη την "περιπέτεια" προ του CD αλλά και του μετά το CD,έχω να πω πως τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολα και σχεδόν ΟΛΑ συνηγορούν στην αυτοχρηματοδότηση του CD και προϋποθέτουν γερό στομάχι...