ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.849 μέλη

    Προβλήματα των τραγουδιστών

    MARIAXANIA
    06.12.2006, 12:15
    Μέσα σε αυτά τα προβλήματα είναι και οι κάλοι που μπορούν να εμφανιστούν στις φωνητικές χορδές. Πρόσφατα έβγαλα 2 μικρούς από κακή χρήση και άκουσα πως ολοκλιρωτικά φεύγουν μόνο με χειρουργείο. Εκτός από επίσκεψη σε γιατρούς, στους οποίους πηγαίνω συνέχεια για να αποφύγω την εγχείρηση, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ώστε να φύγουν; Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία; πως το αντιμετώπισε;
    vouliakis
    06.12.2006, 13:40
    Από τη στιγμή που ο γιατρός σου έχει υποδείξει κάποια θεραπεία, δεν νομίζω να έχουμε κάτι άλλο να προτείνουμε εμείς. Θα ήταν παρακινδυνευμένο.

    Πάντως, κάποιες συμβουλές για να προλάβουμε πιθανές ζημιές στις φωνητικές χορδές, υπάρχουν εδώ...

    Αντιγράφω κάτι που είχα γράψει σ' εκείνο το topic παλιότερα (αφορά στην πρόληψη, βέβαια):

    - Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος που θα ασχοληθεί σοβαρά με το τραγούδι, είναι –παράλληλα με το να ψάξει να βρει δάσκαλο- μια επίσκεψη σε ωτορινολαρυγγολόγο. Ο ειδικός γιατρός θα τον κατατοπίσει αρκετά σχετικά με τη φυσιολογία των φωνητικών χορδών, κ.λπ και θα του δώσει τις σωστές συμβουλές …

    - Τα περισσότερα “μαντζούνια” είναι …μύθος. Οι φωνητικές χορδές “λιπαίνονται” εσωτερικά, δημιουργούν δηλαδή οι ίδιες την υγρασία που τους χρειάζεται. Για την καλή κατάστασή τους ευθύνη έχει η σωστή, ισορροπημένη διατροφή και το πολύ νερό – τουλάχιστον 8 ποτήρια τη μέρα. Το νερό δεν δρα άμεσα πάνω τους, αλλά μετά από τις γνωστές διεργασίες ανταλλαγής υγρών του οργανισμού. Πάντως, οι φωνητικές χορδές είναι από τα τελευταία μέρη του σώματος που ενυδατώνονται και γι αυτό είναι εύκολο να αφυδατωθούν.

    - Πρέπει να αποφεύγουν να ταλαιπωρούν τις φωνητικές τους χορδές άτομα που παίρνουν κάποιο φάρμακο με αιμολυτικές ιδιότητες (ασπιρίνη, για παράδειγμα). Τα μικροσκοπικά και ευαίσθητα αιμοφόρα αγγεία τους γίνονται περισσότερο ευαίσθητα, με φόβο να “σπάσει” κάποιο από αυτά. Αυτό γίνεται χωρίς να το καταλάβουν, όμως όταν οι μικροσκοπικές πληγές επουλωθούν, ο ουλώδης ιστός που δημιουργείται (μικροσκοπικές ουλές, δηλαδή), μπορεί να επηρεάσει τη χροιά της φωνής σε μικρό ή μεγάλο βαθμό. Τα παραπάνω ισχύουν και για τις γυναίκες που βρίσκονται στις “δύσκολες” μέρες του κύκλου τους.

    - Ευαίσθητες είναι οι φωνητικές χορδές και στα άτομα που είναι στη φάση του μεταφωνισμού: έφηβοι που η φωνή τους σταδιακά αλλάζει. Οι κίνδυνοι είναι παρόμοιοι με τους παραπάνω και αφορούν αγόρια και κορίτσια, με περισσότερο ευάλωτα τα αγόρια, στα οποία ο μεταφωνισμός μπορεί, σε μερικές περιπτώσεις, να κρατήσει και μέχρι τα 21 τους χρόνια.



    MARIAXANIA
    06.12.2006, 14:10
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Κι εγώ τόσα ήξερα τόσα έκανα.. Στο μέλλον θα προσέχω πολύ αν πάνε όλα καλά τελικά.. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ή έχει εμπειρία στο θέμα ας καταθέσει τις γνώσεις του στο θέμα..
    Solfezos
    08.12.2006, 03:40
    Δεν υπάρχει καλύτερο φάρμακο για τον λαιμό από την αφωνία.
    Κάνε μια καλή αφωνία για ένα διάστημα, αρκετό, και θα δεις οτι μπορεί να σε βοηθήσει.

    Όμως είναι πολύ δυσκολο κάποιος να κάνει 100% αφωνία. Οπότε, μιλάς όσο λιγότερο γίνεται σε νορμαλ τονους, δηλαδή να μην νιώθεις πίεση, πίνεις πολύ νερό και ποτέ μα ποτέ να μην ψιθυρίζεις. Τέλος καλός και αρκετός ύπνος...

    Αυτά. Περάστικα σου......
    Red-Rose
    08.12.2006, 09:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Solfezos στις 08-12-2006 στις 03:40 έγραψε...

    Δεν υπάρχει καλύτερο φάρμακο για τον λαιμό από την αφωνία.
    Κάνε μια καλή αφωνία για ένα διάστημα, αρκετό, και θα δεις οτι μπορεί να σε βοηθήσει.

    Όμως είναι πολύ δυσκολο κάποιος να κάνει 100% αφωνία. Οπότε, μιλάς όσο λιγότερο γίνεται σε νορμαλ τονους, δηλαδή να μην νιώθεις πίεση, πίνεις πολύ νερό και ποτέ μα ποτέ να μην ψιθυρίζεις. Τέλος καλός και αρκετός ύπνος...

    Αυτά. Περάστικα σου......



    πραγματικά η αφωνία και ο ύπνος είναι η καλύτερη γιατρειά.. βέβαια εσύ έχεις κάλους... εμένα απλά δεν έβγαινε φωνή μετά από μια ολόκληρη μέρα ηχογράφησης και λόγω ότι ανέπνεα τσιγάρα άλλων [τότε ήμουν καλό παιδί δε κάπνιζα]

    βασικά πώς καταλαβαίνεις ότι έχεις κάλους?
    MARIAXANIA
    08.12.2006, 15:44
    Ευχαριστώ παιδια!! Καταλαβαίνεις ότι έχεις κάλους αν υπάρχει βραχνάδα στη φωνή σου για πολύ καιρό, αν υπάρχουν νότες στις οποίες σου βγαίνει αέρας και όχι φωνή, αν βγαίνει παραπάνω αέρας όταν τραγουδάς απ' όσο πρέπει, αν με το που τραγουδας λίγο ή φωνάζεις βραχνιάζεις κατευθείαν ή πονάς και νίωθεις το λαιμό σου ξερό. Αν έχεις υποψίες ότι μπορεί να σου συμβαίνει κάτι τέτοιο να πας σε έναν γιατρό γιατί αν οι κάλοι μεγαλώσουν μπορεί να εξεληχθούν σε πολύποδα. Οι κάλοι απ' όσο ξέρω επηρεάζονται από αλλεργική ρινίτιδα,οισοφαγική παλινδρόμιση,θυρωειδή.
    absurdus_delirium
    21.12.2006, 13:58
    Μη χολοσκάς, υπάρχουν και χειρότερα...

    >
    train
    10.03.2007, 18:30
    σου εύχομαι να το ξεπεράσεις, η αφωνία όπως είπαν όλοι είναι ότι καλύτερο στην αρχή της θεραπείας, μην πιέζεις την φωνή σου, μάθε για την τοποθέτηση φωνής και την σωστή υγιεινή που χρειάζεσαι για τις φωνητικές χορδές και τον λάρυγγα.


    sakisarabatzis
    19.07.2007, 23:34
    Ειναι η τραγική κατάσταση ταλαιπωριας και κακής χρήσης της φωνής.Τωρα τουλαχιστον να μιλας σιγα, να μην καπνίζεις, να μην τραγουδας και θα σου πει ο ΦΩΝΙΑΤΡΟΣ τι πρέπει να κάνεις.Θελει μεγάλη προσοχή και αφωνια. Ευχομαι το καλύτερο. Με εκτίμηση ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ καθηγ.Φωνητικης-Τενόρος.
    Taksidiotis-tou-ihou
    03.10.2007, 07:26
    Μαρία ελπίζω να είναι όλα καλύτερα.Γιατί δεν ψάχνεσαι λίγο για λογοθεραπεία?Σε μαθαίνει πως να χρησιμοποιείς τη φωνή σου χωρίς να ταλαιπωρείς τις φωνητικές σου χορδές.Κάνε μια ερώτηση,δεν χάνεις τίποτα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Taksidiotis-tou-ihou στις 03-10-2007 07:32 ]


    marymary
    04.10.2007, 14:58
    Ειχα κι εγω ενα μικρο καλακι που με ταλαιπωρησε αλλα περασε γρηγορα με τη θεραπεια που μου εδωσε ο γιατρος μου σε συνδυασμο με ασκησεις φωνητικης πολυ υπνο και πολυ πολυ νερο!!! Οταν λεω ασκησεις φωνητικης μην φανταστεις πως τραβαγα τη φωνη μου στα ακρα.Πολυ συντηρητικες ασκησεις που βοηθουσαν στην σωστη τοποθετηση της φωνης ωστε να αποφευγω τους τραυματισμους.
    Αυτα τα λιγα.Περαστικα σου λοιπον και γρηγορα!
    ModernSinging
    08.03.2008, 20:51
    Καλησπερα Μαρια,επειδη απ' οσο βλεπω ολοι εδω μεσα μιλανε υποθετικα,εγω θα σου μιλησω για τη δικη μου κατασταση,με πραγματικα δεδομενα.Συνηθιζα και γω να τραγουδαω χωρις τεχνικη πριν απο αρετα χρονια και καθως τραγουδουσα σε συγκροτηματα που εκαναν συχνα live εμφανισεις,επρεπε να τραγουδαω μεχρι και μερα παρα μερα.Λογω των απαιτησεων των τραγουδιων και της ελλειψης τεχνικης απο μερους μου,κατεληξα και γω με κάλους στις φωνητικες μου χορδες...Ετσι λοιπον πηγα σε εναν πολυ καλο Φωνιατρο και ακολουθωντας τις οδηγηιες του εκανα ενα χρονικο διαστημα 6 μηνων αφωνια(ηταν αρκετα προχωρημενη κατασταση...).Στη συνεχεια στη συνεχεια με τη σωστη καθοδηγηση και τα καταλληλα μαθηματα φωνητικης αλλα και συνεχους αφωσιωμενης μελετης καταφερα υστερα απο μερικα χρονια,οχι μονο να εχουν εξαφανιστει οι καλοι απο τις φωνητικες μου χορδες αλλα και να εχω μια απολυτα υγιη φωνη.Απο αυτο το σημειο και μετα,δεν αντιμετωπισα ξανα κανενα προβλημα τετοιου ειδους και η φωνη μου ηταν παντα εκει οταν τη χρειαζομουνα ειτε οταν ηταν να εμφανιστω καπου για μια συναυλια,ειτε αργοτερα στα μαθηματα που εκανα.Θελω λοιπον να σου πω οτι απο αυτα που εχω μελετησει και διαβασει και απο αυτα που μελεταω και μαθαινω ακομα και σημερα(γιατι η μελετη και η ανακαλυψη της φωνης δεν σταματαει ποτε...)οτι ολοι οι μεγαλοι καθηγητες και οσοι γιατροι εχουν ασχοληθει με το θεμα,το μονο που προτεινουν ειναι απολυτη αφωνια για οσο καιρο χρειαστει.Και με τη λεξη απολυτη εννοω ακριβως αυτο.Με το να ψιθυριζεις κανεις ακομα χειροτερο κακο στη φωνη σου απο το να μιλας κανονικα.Επισης οταν αναρρωσεις ενα θελησεις να ασχοληθεις με το τραγουδι η γνωμη μου ειναι οτι θα πρεει να παρεις τη σωστη καθοδηγηση και τα καταλληλα μαθηματα για το ειδος που θα επιλεξεις.Ελπιζω να βοηθησα.
    VOICETEACHER
    18.03.2008, 16:33
    Oι καλοι (κομβια) στιs φωνητικεs χορδεs και οι πολυποδεs,ειναι κατι συνηθισμενο στουs επαγγελματιεs,η ακομα και σαυτουs που ειναι ερασιτεχνεs και δεν εχουν κανει Φωνητικη.Αντιμετωπιζονται με χειρουργειο αν ειναι σε προχωρημενη κατασταση,η με θεραπεια ,που θα συστισει ο ειδικοs ΩΡΛ.Αν μετα το χειρουργειο δεν ακολουθηθει Αφωνια και υπνοs,και κατοπιν Μαθηματα Φωνητικηs,τοτε μπορει να επανεμφανισθουν.ΕΥΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ .ΔΑΣΚΑΛΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ.ΘΕΣΝΙΚΗ.wanda@mail.gr
    freddieKrueger
    02.04.2008, 20:03
    Παράθεση:

    Το μέλος ModernSinging στις 08-03-2008 στις 20:51 έγραψε...

    Ετσι λοιπον πηγα σε εναν πολυ καλο Φωνιατρο και ακολουθωντας τις οδηγηιες του εκανα ενα χρονικο διαστημα 6 μηνων αφωνια(ηταν αρκετα προχωρημενη κατασταση...)
    Οταν λες οτι εκανες αφωνια 6 μηνες εννοεις ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ?Γιατι αυτο ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος που οδηγει σε ατροφια των φωνητικων χορδων σου...νομιζω απλα πως οταν οι καλοι δεν μπορουν να ανταποκριθουν σε αφωνια ενος 15νθημερου αφαιρουνται χειρουργικα...
    ModernSinging
    02.04.2008, 22:28
    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 02-04-2008 στις 20:03 έγραψε...
    Οταν λες οτι εκανες αφωνια 6 μηνες εννοεις ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ?Γιατι αυτο ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος που οδηγει σε ατροφια των φωνητικων χορδων σου...νομιζω απλα πως οταν οι καλοι δεν μπορουν να ανταποκριθουν σε αφωνια ενος 15νθημερου αφαιρουνται χειρουργικα...



    Καταρχας δεν θα μπορουσα να κανω 6 μηνες ολοκληρωτικη αφωνια και να το ηθελα.Δε νομιζω οτι καποιος μπορει να αντεξει χωρις να μιλαει 6 ολοκληρους μηνες,σκεψου ποσο πιο δυσκολο ειναι για εναν τραγουδιστη.Οσον αφορα εμενα,μιλουσα οσο λιγοτερο μπορουσα (ναι τις πρωτες μερες σχεδον καθολου...)και σταδιακα με συχνες επισκεψεις στον γιατρο εβλεπα ολο και μεγαλυτερη βελτιωση μεχρι που τελικα εφυγαν.Φυσικα ο γιατρος ξεκαθαρισε οτι εαν σε εκεινη τη φαση της ζωης μου τραγουδουσα καπου σε μονιμη βαση,θα επρεπε να τους αφαιρεσω με εγχειρηση.Παρολο που εκανα κατι εκεινο τον καιρο ομως αποφασισα να σταματησω και να διαλεξω τον φυσικο τροπο ανναρωσης.Ο γιατρος που με παρακολουθει(θα πρεπει να εχεις καλη επαφη και παρακολουθηση με καποιο φωνιατρο-ωτορινολαρυγγολογο ωστε να μπορεις να τον συμβουλευτεις οσον αφορα την υγεια της φωνης σου οταν ασχολοεισαι με αυτην επαγγελματικα) εχει κανει παρα πολλες εγχειρησεις τετοιου ειδους και σοβαροτερων περιπτωσεων στο παρελθον,οποτε καταλαβαινεις οτι εαν επροκειτο για τετοιο προβλημα οπως λες στην περιπτωση μου,θα μπορουσε να με αποτρεψει και τοτε ο ιδιος.Απο τη στιγμη που εγω διαλεξα να μην κανω την επεμβαση αυτη,ο επομενος τροπος ηταν αυτος(καθως δεν υπαρχουν φαρμακα ή κατι τετοιο που να διωχνουν τους καλους...)και σ' αυτη τη φαση που βρισκομαι τωρα η φωνη μου ειναι καλυτερα απο ποτε(βεβαια συνεχως ασχολουμαι και ενημερωνομαι με οτιδηποτε αφορα το vocal health).
    Και για το τελος,θα ηθελα να πω οτι καλυτερα θα ειναι να συμβουλευεσαι καποιον ειδικο παρα να δρας εκτιμωντας ο ιδιος ή καποιος γνωστος σου την κατασταση.For different people you do different things λενε...
    Παράθεση:


    ModernSinging
    02.04.2008, 22:29


    Καταρχας δεν θα μπορουσα να κανω 6 μηνες ολοκληρωτικη αφωνια και να το ηθελα.Δε νομιζω οτι καποιος μπορει να αντεξει χωρις να μιλαει 6 ολοκληρους μηνες,σκεψου ποσο πιο δυσκολο ειναι για εναν τραγουδιστη.Οσον αφορα εμενα,μιλουσα οσο λιγοτερο μπορουσα (ναι τις πρωτες μερες σχεδον καθολου...)και σταδιακα με συχνες επισκεψεις στον γιατρο εβλεπα ολο και μεγαλυτερη βελτιωση μεχρι που τελικα εφυγαν.Φυσικα ο γιατρος ξεκαθαρισε οτι εαν σε εκεινη τη φαση της ζωης μου τραγουδουσα καπου σε μονιμη βαση,θα επρεπε να τους αφαιρεσω με εγχειρηση.Παρολο που εκανα κατι εκεινο τον καιρο ομως αποφασισα να σταματησω και να διαλεξω τον φυσικο τροπο ανναρωσης.Ο γιατρος που με παρακολουθει(θα πρεπει να εχεις καλη επαφη και παρακολουθηση με καποιο φωνιατρο-ωτορινολαρυγγολογο ωστε να μπορεις να τον συμβουλευτεις οσον αφορα την υγεια της φωνης σου οταν ασχολοεισαι με αυτην επαγγελματικα) εχει κανει παρα πολλες εγχειρησεις τετοιου ειδους και σοβαροτερων περιπτωσεων στο παρελθον,οποτε καταλαβαινεις οτι εαν επροκειτο για τετοιο προβλημα οπως λες στην περιπτωση μου,θα μπορουσε να με αποτρεψει και τοτε ο ιδιος.Απο τη στιγμη που εγω διαλεξα να μην κανω την επεμβαση αυτη,ο επομενος τροπος ηταν αυτος(καθως δεν υπαρχουν φαρμακα ή κατι τετοιο που να διωχνουν τους καλους...)και σ' αυτη τη φαση που βρισκομαι τωρα η φωνη μου ειναι καλυτερα απο ποτε(βεβαια συνεχως ασχολουμαι και ενημερωνομαι με οτιδηποτε αφορα το vocal health).
    Και για το τελος,θα ηθελα να πω οτι καλυτερα θα ειναι να συμβουλευεσαι καποιον ειδικο παρα να δρας εκτιμωντας ο ιδιος ή καποιος γνωστος σου την κατασταση.For different people you do different things λενε...