ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    Πόσο κάνει ένα πιάνο

    MARIAXANIA
    07.12.2006, 17:52
    Ένα πιάνο 12 χρονών τουλάχιστον, που το πήρα κ εγώ μεταχειρισμένο ρώσικο αλλά από τα καλά, όχι πολύ χρησιμοποιημένο αλλά με πολλές μετακινήσεις πόσο μπορεί να πουληθεί; Πριν 10 χρόνια το είχα πάρει 270,000 δρχ.Επιπλέον κολλάνε γύρω στα 8 πλήκτρα από την υγρασία και θέλει καθαρισμό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MARIAXANIA στις 07-12-2006 17:56 ]


    Giorgos
    08.12.2006, 05:08
    [Μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos στις 08-12-2006 05:13 ]


    Giorgos
    08.12.2006, 05:13
    Ερωτήσεις βασικές:

    1. Τι μάρκα είναι;
    2. Τι ύψος έχει;
    3. Τα τσοχάκια σε τι κατάσταση βρίσκονται;
    4. Πόσο σκληρό είναι το touche του;
    5. Ο ήχος του πώς είναι; Καθαρός/δυνατός/μουντός/υπόκωφος, οξύς/γλυκός;
    6. Πόσο καλά λειτουργούν τα πεντάλ;

    και κάτι τελευταίο: Πόσο άμεση ανάγκη έχεις να το πουλήσεις;
    MARIAXANIA
    08.12.2006, 15:34
    Είναι riga (ρώσικο). Ύψος 1,40 περίπου, τα πεντάλ είναι 2 και δεν νομίζω ότι λειτουργούν τέλεια, πάντως λειτουργούν. Ο ήχος είναι δυνατός αρκετά, όχι υπερβολικά καθαρός και θα έλεγα γλυκός. Τα πλήκτρα δεν είναι πολύ σκληρά.Οι λειτουργίες του είναι καλές για έναν ερασιτέχνη ή κάποιον που μαθαίνει. Το ξύλο του σε ένα μικρό σημείο είναι λίγο ξυσμένο και ένα πλήκτρο ραγισμένο στο πλάι. Το πρόβλημα είναι κυρίως εμφανισιακό. Τα πλήκτρα δεν είναι πλαστικα... Ελπίζω να βοήθησα λιγο
    alafras
    15.12.2006, 00:50
    Με αυτα τα λιγα προβληματακια..μ πορεις να το κρατησεις ακομη λιγο καιρο και να το πουλησεις για αντικα...
    AnimaVoce
    15.12.2006, 11:49
    Παράθεση:

    Το μέλος MARIAXANIA στις 08-12-2006 στις 15:34 έγραψε...

    Είναι riga (ρώσικο). Ύψος 1,40 περίπου, τα πεντάλ είναι 2 και δεν νομίζω ότι λειτουργούν τέλεια, πάντως λειτουργούν. Ο ήχος είναι δυνατός αρκετά, όχι υπερβολικά καθαρός και θα έλεγα γλυκός. Τα πλήκτρα δεν είναι πολύ σκληρά.Οι λειτουργίες του είναι καλές για έναν ερασιτέχνη ή κάποιον που μαθαίνει. Το ξύλο του σε ένα μικρό σημείο είναι λίγο ξυσμένο και ένα πλήκτρο ραγισμένο στο πλάι. Το πρόβλημα είναι κυρίως εμφανισιακό. Τα πλήκτρα δεν είναι πλαστικα... Ελπίζω να βοήθησα λιγο



    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δείς σε εφημερίδα πόσο περίπου πωλούνται πιάνα αντίστοιχα με το δικό σου (σίγουρα θα υπάρχουν) και το δεύτερο που θα έκανα εγώ για να το πουλήσω σίγουρα θα ήταν να εμπαινα στη θέση του αγοραστή. Πόσο δηλαδή εσύ θα έδινες για να αγοράσεις το πιάνο σου σ'αυτή την κατάσταση γνωρίζοντας ότι πρέπει να δώσεις κι άλλα για επισκευή; και φυσικά όλα όσα είπε ο Giorgos