ελληνική μουσική
    639 online   ·  210.846 μέλη

    Χρειάζεται επείγοντως αίμα ομάδας 0 (-).

    IxNiLaTiS
    08.12.2006, 18:59
    Η 14χρονη Σγούρου Δέσποινα

    Η 14χρονη Σγούρου Δέσποινα η οποία πρόκειται να κάνει εγχείρηση αφαίρεσης όγκου από τη σπονδυλική στήλη χρειάζεται επείγοντως αίμα ομάδας 0 (-).
    Η μικρή Δέσποινα νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο Παίδων Αγ.Σοφία. Αν κάποιος έχει αυτή τη σπάνια ομάδα και μπορεί να δώσει αίμα, ας επικοινωνήσει απευθείας με το Νοσοκομείο Παίδων " Αγ.Σοφία" Θηβών & Παπαδιαμαντοπούλου για να ενημερωθεί για τις ώρες αιμοδοσίας: Τηλ: 2107467000.
    Παρακαλώ προωθήστε το μήνυμα αυτό σε όσους περισσότερους μπορείτε.
    Ευχαριστούμε πολύ
    "Το Χαμόγελο του παιδιού"
    Σύλλογος των παιδιών στην Ελλάδα & στην Κύπρο
    Στουρνάρη 16
    Αθήνα, 10683
    Τηλ: 210 3306140
    Κοινωνική Υπηρεσία: 210 7609550, Γραμμή SOS 1056






    Χρειάζεται άμεσα βοήθεια

    Πρόκειται για ένα αγοράκι από τη Θεσσαλονίκη 7 ετών που πάσχει από την σπάνια και γνωστή νόσο του Lorentzo.

    Πρέπει άμεσα να βρεθεί δότης μυελού των οστών για να υποβληθεί σε μεταμόσχευση. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου κάθε μέρα που παιρνάει είναι κρίσιμη για την επιβίωση του.

    Μπορεί ο καθένας να δώσει δείγμα (αίμα) στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ της ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κτίριο ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ), 2ος όροφος, για την ιστοσυμβατότητα (δηλαδή ο δότης να έχει συμβατό μυελό των οστών).

    Το παιδάκι ονομάζεται Αγγελόπουλος Ελευθέριος.
    Επίσης και στην Αθήνα υπάρχει δυνατότητα να δώσει κάποιος δείγμα (αίμα) στα παρακάτω νοσοκομεία:
    ΕΛΕΝΑ, ΓΕΝΙΚΟ και ΠΑΙΔΩΝ "ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ"
    Kerato
    09.12.2006, 11:32
    Είμαι εθελοντής αιμοδότης και μπορώ να δώσω εντολή να στείλουν αίμα από το λογαριασμό μου στο κοριτσάκι που λες, αλλά ίσως χρειαστώ περισσότερες λεπτομέρειες(σε ποιό τμήμα να το στείλουν κτλ)

    Όσο για το Λευτεράκι, είναι γιος μιας συναδέλφου και ήδη (έχει καιρό) έχω πάει κι έχω δηλώσει δότης μυελού των οστών, αλλά μάλλον δεν τους έκανα, γιατί δεν είχα καμία ειδοποίηση.

    Εύχομαι το καλύτερο!
    Kerato
    09.12.2006, 11:35
    Οκ!ΜΘα πάρω τηλ στο Αγ.Σοφίας και θα μάθω ό,τι χρειάζεται να ξέρω.
    Και υπόψιν για όσους χρειαστεί (αχρείαστο να'ναι) έχω 0- ομάδα αίματος.

    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 09-12-2006 11:37 ]


    nefos
    09.12.2006, 11:36
    @ Μία σημείωση :

    Δεν είναι απαραίτητο αυτός/αυτή που θα δώσει αίμαι να έχει τη συγκεκριμμένη ομάδα αίματος.
    Συνήθως γίνεται "ανταλλαγή" της φιάλης του κάθε δότη με την αντίστοιχη φιάλη που έχει ανάγκη ο/η ασθενής.

    Για τον Λευτέρη έχουμε μιλήσει ξανά εδώ
    και εδώ