ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.851 μέλη
    asxetos
    11.12.2006, 17:25
    Ανοίγω αυτό το θέμα για συζήτηση και ας πούμε σαν γκάλοπ, για το ποιό θεωρείτε ως καλύτερο λειτουργικό σύστημα. To Linux ή τα Windows.
    Οσα περισσότερα στοιχεία μπορεί να έχει κάποιος χρήστης ειδικά Linux, θα φανούν χρήσιμα σε όσους θα ήθελαν να ασχοληθούν με Linux, όπως εγώ π.χ. που είμαι asxetos όνομα και πράγμα.
    vouliakis
    11.12.2006, 17:48
    Έκανα κι εγώ το πρώτο βήμα απεξάρτησης απο τα windows. Εδώ και ένα περίπου χρόνο έχω αντικαταστήσει σε όλα μου τα pc το Office με το δωρεάν πρόγραμμα ανοικτού λογισμικού OpenOffice (την έκδοση 1.1.4)...

    Κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά και σε ορισμένα σημεία καλύτερη.

    Τώρα, ελπίζω να βρω χρόνο μέσα στις διακοπές να ξεκινήσω και με το linux.




    jorge
    11.12.2006, 17:55
    Windows για home εφαρμογές, Linux για web servers. Καλή βέβαια και η ενδυνάμωση του ανταγωνισμού με την απόρριψη των Windows αλλά προσωπικά ως επαγγελματίας το θέμα το βλέπω καθαρά πρακτικά και όχι ιδεολογικά.
    vouliakis
    11.12.2006, 17:59
    Mα, ούτε κι εγώ το κάνω "ιδεολογικά"... Απλά, πειραματίζομαι
    jorge
    11.12.2006, 18:02
    Α... Μετά από 1 μήνα ...πειραμάτων πάντως, θα ήθελα τη γνώμη σου
    kifa
    11.12.2006, 18:04
    αλήθεια ή ψέμα παντως φιλοι μου είναι ότι στη περίπτωση των μουσικών τουλάχιστον προγραμμάτων ( software - Hardware ) Θα μας είναι πολύ δύσκολο να αφήσουμε την πλατφόρμα των windows.


    asxetos
    11.12.2006, 18:11
    Απο οσα ξερω τουλαχιστον και εχω διαβασει μεχρι τωρα, για εναν μουσικο ειναι σιγουρα προτιμοτερα τα windows. Απο την αποψη οτι δεν υπαρχει υποστηριξη σε καμια διανομη λίνουξ, επαγγελματικων μουσικων προγραμματων που χρησιμοποιουμε εμεις.

    Εκτος αν καποιος ξερει καποια γλωσσα προγραμματισμου σαν τη C, ή C++ oποτε μπορει να φτιαξει το δικο του προγραμμα.(Αν και ειναι αλλη γλωσσα προγραμματισμου, για αυτη τη δουλεια).

    Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, δηλ. να μπορει να φτιαξει καποιος ενα δικο του προγραμμα στα μετρα του και δη μουσικης επεξεργασιας;

    kifa
    11.12.2006, 18:26
    το Avatar που χρησιμοποιείς νομίζω , είναι οτι πρέπει ...

    εννοώντας ότι όσο καλά και να ξέρεις προγραμματισμό , ο χρόνος που θα σου πάρει για να δημιουργήσεις ένα επαγγελματικό μουσικό πακέτο για Linux θα είναι και αυτός που ίσως σε κάνει να στραφείς σε κάτι έτοιμο από το εμπόριο σε πλατφόρμα windows...ειμαστε σε κατάσταση τεχνικών γνώσεων ακόμα που δεν "έχουμε βγει από το ... τεχνολογικό αυγό μας " .. :)

    Προσωπική άποψη ε..? :) Μην παρεξηγηθώ .. :)


    vouliakis
    11.12.2006, 18:44
    @kifa: Μπα... Δεν σε παρεξηγώ, γιατί για "προγραμματισμό" και "γλώσσες" κι εγώ μάλλον θα χρειαστώ κάποιον ειδικό. Απλά, λέω να πειραματισθώ (sic!) με τα προγραμματάκια "ρουτίνας"...

    Άλλωστε, δύσκολος ο απογαλακτισμός από τα windows, από τη στιγμή που για Cubase, Sibelius κλπ, έχω ήδη "επενδύσει" μερικές εκατοντάδες ευρώ...

    @jorge: ΟΚ! Θα σου πω σε ένα μήνα


    asxetos
    11.12.2006, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 11-12-2006 στις 18:26 έγραψε...

    το Avatar που χρησιμοποιείς νομίζω , είναι οτι πρέπει ...

    εννοώντας ότι όσο καλά και να ξέρεις προγραμματισμό , ο χρόνος που θα σου πάρει για να δημιουργήσεις ένα επαγγελματικό μουσικό πακέτο για Linux θα είναι και αυτός που ίσως σε κάνει να στραφείς σε κάτι έτοιμο από το εμπόριο σε πλατφόρμα windows...ειμαστε σε κατάσταση τεχνικών γνώσεων ακόμα που δεν "έχουμε βγει από το ... τεχνολογικό αυγό μας " .. :)

    Προσωπική άποψη ε..? :) Μην παρεξηγηθώ .. :)







    οχι με πειραξε βρε kifa.

    asxetos
    11.12.2006, 19:05
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 11-12-2006 στις 18:44 έγραψε...

    @kifa: Μπα... Δεν σε παρεξηγώ, γιατί για "προγραμματισμό" και "γλώσσες" κι εγώ μάλλον θα χρειαστώ κάποιον ειδικό. Απλά, λέω να πειραματισθώ (sic!) με τα προγραμματάκια "ρουτίνας"...

    Άλλωστε, δύσκολος ο απογαλακτισμός από τα windows, από τη στιγμή που για Cubase, Sibelius κλπ, έχω ήδη "επενδύσει" μερικές εκατοντάδες ευρώ...

    @jorge: ΟΚ! Θα σου πω σε ένα μήνα




    "Άλλωστε, δύσκολος ο απογαλακτισμός από τα windows, από τη στιγμή που για Cubase, Sibelius κλπ, έχω ήδη "επενδύσει" μερικές εκατοντάδες ευρώ..."



    Εδω ειναι το ρεζουμε της υποθεσης. Οντως πολλα λεφτα ρε παιδι μου, και παλι ψαχνεσαι για αλλα μουσικα προγραμματα.


    wraios
    18.12.2006, 19:58
    εγω παντως εχω στον υπολογιστη μου και τα δυο..ο πατερας μου δουλευει το Linux και οι αλλοι της οικογενειας τα windows...
    pastella
    19.12.2006, 01:08
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 11-12-2006 στις 17:48 έγραψε...

    Έκανα κι εγώ το πρώτο βήμα απεξάρτησης απο τα windows. Εδώ και ένα περίπου χρόνο έχω αντικαταστήσει σε όλα μου τα pc το Office με το δωρεάν πρόγραμμα ανοικτού λογισμικού OpenOffice (την έκδοση 1.1.4)...

    Κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά και σε ορισμένα σημεία καλύτερη.

    Τώρα, ελπίζω να βρω χρόνο μέσα στις διακοπές να ξεκινήσω και με το linux.







    Καλή αρχή με το Linux!
    Εγω οταν θα'χω χρονο (δηλαδη ποτε) θα βαλω διπλο λειτουργικο.

    Παναγιωτη εδω και μερικους μηνες χρησιμοποιω την εκδοση 2.0.4 απο Openoffice και μου αρεσει πολυ η εφαρμογη Drawing με την οποια δουλευουμε την εφημεριδα π βγαζω με την ομαδα μου! Εχει περισσοτερες δυνατοτητες απο την εκδοση π τρεχεις εσυ (με την οποια ομως ερωτευτηκα το Openoffice ) και μπορεις να την κατεβασεις και να την εγκαταστησεις δωρεαν!
    vouliakis
    19.12.2006, 02:09
    Ok... Θα τη "τσεκάρω" την 2.0.4, Στέλλα. Thanks
    the_mist
    19.12.2006, 14:35
    Η άποψή μου είναι ότι μπορεί τα linux να είναι καλύτερα (που όντως είναι) αλλά τα windows έχουν καλύτερη υποστήριξη σε όλους τους τομείς. Σχεδόν τα πάντα τα υποστηρίζουν και είναι αρκετά εύχρηστα. Απ' την άλλη όμως, με τα linux έχεις πολύ μεγάλη διαδραστικότητα και μπορείς να κανείς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα όπως hacking αλλά εμένα μ’ αρέσουν γιατί μπορείς να χειριστείς την γλώσσα C πολύ πιο εύκολα, δηλαδή όχι μόνο να γράφεις αλλά και να τρέχεις τα προγράμματα πού γράφεις. Μερικές φορές όμως προτιμώ τα windows που τα έχω συνηθίσει πιο πολύ... Και τα 2 πάντως είναι καλά και δε με χαλάνε καθόλου...


    dimitris1983
    19.12.2006, 15:04
    Παράθεση:

    Το μέλος the_mist στις 19-12-2006 στις 14:35 έγραψε...

    Η άποψή μου είναι ότι μπορεί τα linux να είναι καλύτερα (που όντως είναι) αλλά τα windows έχουν καλύτερη υποστήριξη σε όλους τους τομείς. Σχεδόν τα πάντα τα υποστηρίζουν και είναι αρκετά εύχρηστα. Απ' την άλλη όμως, με τα linux έχεις πολύ μεγάλη διαδραστικότητα και μπορείς να κανείς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα όπως hacking αλλά εμένα μ’ αρέσουν γιατί μπορείς να χειριστείς την γλώσσα C πολύ πιο εύκολα, δηλαδή όχι μόνο να γράφεις αλλά και να τρέχεις τα προγράμματα πού γράφεις. Μερικές φορές όμως προτιμώ τα windows που τα έχω συνηθίσει πιο πολύ... Και τα 2 πάντως είναι καλά και δε με χαλάνε καθόλου...





    Δεν μπορώ να καταλάβω που είδες οτι μορείς να χειριστείς την γλώσσα C πιο εύκολα δεν το έχω καταλάβει.
    nikostheater
    19.12.2006, 23:49
    Για μουσικη παραγωγη Mac,για ολα τα αλλα εκτος παιχνιδια Linux.