ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Γιατί δε διαβάζουμε;...

    KIT_KAT
    12.12.2006, 15:35
    Όταν ζεις σε μία ξένη χώρα σου δίνεται η προκλητική ευκαιρία για κοινωνική και κοινωνιολογική παρατήρηση. Από τη σύγκριση της δικής μας κουλτούρας (όπως αυτή εκφράζεται στην καθημερινή ζωή) με αυτή των Γάλλων, θα ήθελα να σταθώ σε μια παρατήρηση που με προβλημάτισε από την πρώτη στιγμή: Οι παριζιάνοι διαβάζουν. Διαβάζουν όμως πάρα πολύ. Περισσότερο από όσο θα πίστευε κανείς. Διαβάζουν συνέχεια στο μετρό. Διαβάζουν ακόμα και τη στιγμή που η πόρτα του μετρό ξυστά δεν τους κλείνει το βιβλίο απ'έξω. Έχουν πάντα ένα βιβλίο στην τσάντα. Όταν οι εθνικές τους βιβλιοθήκες ανοίγουν στις 10 αυτοί δημιουργούν μια τεράστια ουρά από τις 8. Και το κορυφαίο που είδαμε προχθές σε ένα δρόμο, μηχάνημα σαν αυτό που κάνει καφέδες ή βγάζει πατατάκια και σοκολάτες, γεμάτο με βιβλία. Διαλέγεις, πατάς τον κωδικό και βάζεις τα λεφτά. Αυτό προφανώς για να μην ξεμείνουν αυτοί που τελειώνουν ενα μυθιστόρημα σε ώρα που είναι κλειστά τα μαγαζιά! Φυσικά εκεί εμείς απλά βγάζουμε από την τσάντα τη φωτογραφική μηχανή...

    Και μετά σκέφτομαι γιατί εμείς δε διαβάζουμε, και έρχεται μόνη της η απάντηση πως είναι θέμα παιδείας. Είναι όμως έτσι; Τι παιδείας; Εμάς κι αν προσπαθούσε ο δάσκαλος να μας πείσει να διαβάσουμε, μας έβαζε να κάνουμε περίληψη ενός λογοτεχνικού βιβλίου κάθε μήνα, μπας και αγαπήσουμε το διάβασμα, αλλά για τους περισσότερους μάλλον μάταια. Όσο για τα γαλλάκια, όπως έλεγε και μια φίλη που της είχε κάνει εντύπωση σε κάμπινγκ σε ελληνικό νησί, 14χρονα δεν πήγαιναν για μπάνιο για να κάτσουν αγκαλιά με το βιβλίο, και το τελευταίο βράδυ, κάποιοι ξεστήναν τη σκηνή και οι άλλοι με το φακό σε μια γωνιά μέχρι την τελευταία στιγμή... Σ'αυτά τα παιδιά προφανώς δεν είπε κανείς "διάβασε". Ναι, ίσως έβλεπαν ότι γύρω τους διάβαζαν οι πάντες. Αλλά φτάνει αυτό;

    Την ίδια στιγμή ο μέσος έλληνας δε διαβάζει ούτε 2 βιβλία το χρόνο. Τελικά που οφείλεται αυτή η διαφορά;

    Αυτό που έγραψα στο θέμα για την τηλεόραση, από το οποίο και πήρα αφορμή, πως είναι σχεδόν γονιδιακό, πραγματικά το πιστεύω. Ακούγεται λίγο μοιρολατρικό, αλλά πραγματικά μέσα σ'όλα τα καλά και τα άσχημα που έχουμε σαν λαός έχουμε κι αυτό. Είναι ο ίδιος λόγος που μας κάνει να θέλουμε να ονειρευόμαστε θέσεις στο δημόσιο, να δουλεύουμε όσο λιγότερο μπορούμε, και να λουφάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. Είναι η τάση μας να διαλέγουμε το εύκολο. Και η τηλεόραση κακά τα ψέματα, είναι ο εύκολη "ψυχαγωγία". Ειδικά οι σαχλές εκπομπές. Το βιβλίο είναι η δύσκολη. Απαιτεί περισσότερη προσπάθεια, την οποία είμαστε σε θέση να καταβάλλουμε προκειμένου να το αγαπήσουμε;

    Ίσως αυτά να ακούγονται λίγο γενικόλογα και ίσως και να είναι. Είναι απλά κάποιες σκέψεις και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας... Τελειώνοντας να επισημάνω πως δεν ταυτίζω τις αναγνωστικές ανησυχίες με τον πολιτισμό και πως τους γάλλους δεν τους θεωρώ λαό "πολιτισμένο", τουλάχιστον όχι με τη σημασία που δίνω εγώ στη λέξη.
    asxetos
    12.12.2006, 16:25
    Αχ...ΚΙΤ_ΚΑΤ. Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση.
    Πιστεύω ότι ο έλληνας διαβάζει. Ομως υπάρχει πολυπλοκότητα στο θέμα που άνοιξες.
    Δεν πιστεύω ότι είναι γονιδιακό το ζήτημα, αλλά άκρως κοινωνικό με επέκταση στο κυριώτερο που είναι το πολιτικό.
    Είναι θέμα παιδείας και μόρφωσης. ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ μόρφωσης.
    Την κοινωνική μόρφωση δεν την αποκτάς σε κανένα σχολείο και σε κανένα πανεπιστήμιο. Την αποκτάς απο την οικογένεια στο αρχικό της στάδιο, και μετά απο τον ίδιο σου τον εαυτό σε συνάρτηση του περιβαντολλογικού περίγυρου, και του πολιτικού και κοινωνικού γίγνεσθε.
    Τα Μέσα Μαζικής Αποχαύνωσης λειτουργούν σε μεγάλο ποσοστό, με βάση την κοινωνική παιδεία του κοινού που τα παρακολουθεί.
    Και δυστυχώς οι στατιστικές δείχνουν ότι ο έλληνας πάσχει και απο παιδεία και απο κοινωνική μόρφωση.
    Οπότε η κάθε μορφή εξουσίας με βάση την εκάστοτε πολιτική εξουσία μαζί με τα καθοδηγούμενα τηλεοπτικά κυρίως Μέσα, προσφέρει ακριβώς αυτό.
    Χαμηλής ποιότητας εκπομπές και ενημέρωση. Και ανέκαθεν η εξουσία αυτό πρόσφερε γιατί αυτό μπορούσε να την κρατήσει στη θέση που έχει.
    "Δώστε
    στο λαό άρτον και θέαμα".


    thanasena
    12.12.2006, 16:26
    Η πρώτη απάντηση που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας το topic ήταν ότι εμείς οι Έλληνες προτιμούμε να ΖΟΥΜΕ παρά να ζούμε μέσα από τα βιβλία.
    Όταν με πιάνει η διάθεση για διάβασμα ,έχω παρατηρήσει από τον εαυτό μου ,γίνεται σε περιόδους που δεν ξέρω πως να περάσω το χρόνο μου,είτε πέφτω σε μελαγχολία και θέλω να ζήσω για λίγο με τους ήρωες ενός βιβλίου μην βρίσκοντας κάτι σημαντικό να κάνω και να ξεφύγω από την καθημερινότητα.Κατά την γνώμη μου,λοιπόν,ως Έλληνες ζούμε σε ρυθμούς που δεν προλαβαίνουμε-κλασικά-το 24ωρο μάς είναι λίγο,κι όταν έχουμε λίγο χρόνο προτιμούμε να τον διαθέσουμε σε άλλου είδους ψυχαγωγία από το να προβληματιζόμαστε για την εξέλιξη της ιστορίας ενός βιβλίου.
    AnimaVoce
    12.12.2006, 16:43
    Γιατί δε διαβάζουμε; Θα απαντούσα με ερωτήσεις και τα συμπεράσματα δικά σας....
    Γιατί παραβιάζουμε το κόκκινο στους φωτινούς σηματοδότες;
    Γιατί ποτέ δεν δίνουμε στους πεζούς προτεραιότητα;
    Γιατί οδηγούμε στην αριστερή λωρίδα με 30kmh;
    Γιατί οδηγούμε μεθυσμένοι;
    Γιατί προτιμούμε τη Βανδή και τη Βίσση από την Diana Krall ή τον Χατζηγιάννη από τον SEAL;
    Γιατί είμαστε τόσο ρατσιστές και αφιλόξενος λαός;
    Γιατί δεν περιμένουμε να μπούμε στο συρμό του μετρό αφού έχουν αποβιβαστεί οι επιβάτες και μπαίνουμε τη στιγμή που βγαίνουν γιατι έτσι γουστάρουμε;
    Γιατί είμαστε το μόνο κράτος στον κόσμο που αλλάζει η φορολογική νομοθεσία του τουλάχιστον κάθε δύο χρόνια;
    Γιατί ψηφίζουμε τους ίδιους σε κάθε εκλογές;
    Γιατί καπνίζουμε τόσο πολύ;
    Γιατί επιτρέπεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους;
    Γιατί τα έργα στους δρόμους γίνονται καθημερινές και σε ώρες αιχμής και όχι το βράδυ;

    Κουραστήκατε; και εγώ....είναι όντως κουραστικό και όχι μοιρολατρικό όπως λέει η φίλη ΚΙΤ_ΚΑΤ. Αλλά η μόναδική λύση σε όλα αυτά είμαστε εμείς. Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας και εκπαίδευσης. και επειδή δεν υπάρχει κανείς κρατικός μηχανισμός να μας εκπαιδεύσει σε όλα αυτά καλύτερα να αυτοεκπαιδευτούμε ο καθένας σε ότι θεωρεί σημαντικό για να διορθώσουμε σιγά σιγά την κατάσταση. Το σίγουρο είναι ότι τη Γαλλία την Αγγλία και άλλες χώρες δεν θα τις φτάσουμε ποτέ ούτε στην οργάνωση ούτε στην ποιότητα ζωής ούτε στην προοδευτική νοοτροπία.

    Υ.Γ. Πολύ καλό το θέμα....έχει πολύ ζουμί

    W4TT4N4B3
    12.12.2006, 16:51
    Σας προτείνω να δείτε την ταινια Fahrenheit 451 του Franηois Truffaut, σχετικα με την αξία του βιβλιου και της αναγνωσης αυτών γενικότερα.
    sintorin
    12.12.2006, 18:32
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 12-12-2006 στις 15:35 έγραψε...

    Όταν ζεις σε μία ξένη χώρα σου δίνεται η προκλητική ευκαιρία για κοινωνική και κοινωνιολογική παρατήρηση. Από τη σύγκριση της δικής μας κουλτούρας (όπως αυτή εκφράζεται στην καθημερινή ζωή) με αυτή των Γάλλων, θα ήθελα να σταθώ σε μια παρατήρηση που με προβλημάτισε από την πρώτη στιγμή: Οι παριζιάνοι διαβάζουν. Διαβάζουν όμως πάρα πολύ. Περισσότερο από όσο θα πίστευε κανείς. Διαβάζουν συνέχεια στο μετρό. Διαβάζουν ακόμα και τη στιγμή που η πόρτα του μετρό ξυστά δεν τους κλείνει το βιβλίο απ'έξω. Έχουν πάντα ένα βιβλίο στην τσάντα. Όταν οι εθνικές τους βιβλιοθήκες ανοίγουν στις 10 αυτοί δημιουργούν μια τεράστια ουρά από τις 8. Και το κορυφαίο που είδαμε προχθές σε ένα δρόμο, μηχάνημα σαν αυτό που κάνει καφέδες ή βγάζει πατατάκια και σοκολάτες, γεμάτο με βιβλία. Διαλέγεις, πατάς τον κωδικό και βάζεις τα λεφτά. Αυτό προφανώς για να μην ξεμείνουν αυτοί που τελειώνουν ενα μυθιστόρημα σε ώρα που είναι κλειστά τα μαγαζιά! Φυσικά εκεί εμείς απλά βγάζουμε από την τσάντα τη φωτογραφική μηχανή...

    Και μετά σκέφτομαι γιατί εμείς δε διαβάζουμε, και έρχεται μόνη της η απάντηση πως είναι θέμα παιδείας. Είναι όμως έτσι; Τι παιδείας; Εμάς κι αν προσπαθούσε ο δάσκαλος να μας πείσει να διαβάσουμε, μας έβαζε να κάνουμε περίληψη ενός λογοτεχνικού βιβλίου κάθε μήνα, μπας και αγαπήσουμε το διάβασμα, αλλά για τους περισσότερους μάλλον μάταια. Όσο για τα γαλλάκια, όπως έλεγε και μια φίλη που της είχε κάνει εντύπωση σε κάμπινγκ σε ελληνικό νησί, 14χρονα δεν πήγαιναν για μπάνιο για να κάτσουν αγκαλιά με το βιβλίο, και το τελευταίο βράδυ, κάποιοι ξεστήναν τη σκηνή και οι άλλοι με το φακό σε μια γωνιά μέχρι την τελευταία στιγμή... Σ'αυτά τα παιδιά προφανώς δεν είπε κανείς "διάβασε". Ναι, ίσως έβλεπαν ότι γύρω τους διάβαζαν οι πάντες. Αλλά φτάνει αυτό;

    Την ίδια στιγμή ο μέσος έλληνας δε διαβάζει ούτε 2 βιβλία το χρόνο. Τελικά που οφείλεται αυτή η διαφορά;

    Αυτό που έγραψα στο θέμα για την τηλεόραση, από το οποίο και πήρα αφορμή, πως είναι σχεδόν γονιδιακό, πραγματικά το πιστεύω. Ακούγεται λίγο μοιρολατρικό, αλλά πραγματικά μέσα σ'όλα τα καλά και τα άσχημα που έχουμε σαν λαός έχουμε κι αυτό. Είναι ο ίδιος λόγος που μας κάνει να θέλουμε να ονειρευόμαστε θέσεις στο δημόσιο, να δουλεύουμε όσο λιγότερο μπορούμε, και να λουφάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. Είναι η τάση μας να διαλέγουμε το εύκολο. Και η τηλεόραση κακά τα ψέματα, είναι ο εύκολη "ψυχαγωγία". Ειδικά οι σαχλές εκπομπές. Το βιβλίο είναι η δύσκολη. Απαιτεί περισσότερη προσπάθεια, την οποία είμαστε σε θέση να καταβάλλουμε προκειμένου να το αγαπήσουμε;

    Ίσως αυτά να ακούγονται λίγο γενικόλογα και ίσως και να είναι. Είναι απλά κάποιες σκέψεις και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας... Τελειώνοντας να επισημάνω πως δεν ταυτίζω τις αναγνωστικές ανησυχίες με τον πολιτισμό και πως τους γάλλους δεν τους θεωρώ λαό "πολιτισμένο", τουλάχιστον όχι με τη σημασία που δίνω εγώ στη λέξη.



    Den katalavaino giati anarotiese kati, otan esu i idia dineis tin apantisei sto erotima sou, uposunudita xoris kan na to antilamvanese, kati to opio einai telios elliniko xaraktiristiko....
    prota apo ola, eimai misos ellinas, misos gallos kai ksero gia ti milao....
    deuteron, les oti oi galloi diavazoun anti na zoun...ta galakia opos les.....den exeis kan idea gia ti milas, mono epeidi eides kati pou den uparxei sti xora sou, amesos evgales ta sumperasmata sou, mono kai mono epeidi einai diaforetiki nootropia apo ti diki sou......tupiko elliniko....ego to onomazo kouto-poniri nootropia....
    kai ego eimai gallaki, kai diavazo, otan peigaino se ena vivliopolio sto parisi, i opoudipote alou sti gallia, tha vro mia terastia sulogi apo vivlia, pou stin ellada oute kan kseroun oti uparxoun. Loipon mono kai mono apo auto, epeidi uparxei polu megali sulogi gia ola ta gousta, proothei ton kosmo na diavasei perissotero. Ean exeis koitaksei episis tin galliki tileorasi, tha deis mia terastia diafora.....

    Kai pera apo ola auta, to kerasi epano stin tourta einai to teleutaio pou les kai tha paro ta logia sou....

    ' Τελειώνοντας να επισημάνω πως δεν ταυτίζω τις αναγνωστικές ανησυχίες με τον πολιτισμό και πως τους γάλλους δεν τους θεωρώ λαό "πολιτισμένο", τουλάχιστον όχι με τη σημασία που δίνω εγώ στη λέξη. '

    Sou kinei tin periergia kati to opio to theoreis politismeno, ksereis oti i elliniki koinonia den tha ftasei pote se auto to epipedo, kai esu opos oloi oi ellinares, giati nai kai esu eisai ellinara theleis den theleis, prospatheis na krifteis piso apo to mikro sou daxtulaki legontas oti den tous theoreis ena lao politismeno, giati sigoura den eixan politismo edo kai 2500 xronia. Kai oi ellines einai politismenoi giati edo kai 2500 xronia eixan ena sugkekrimeno politismo? Gia na doume ton sumerino elliniko politismo, opos o animavoce to perigrafei, kai pisteuo oti tha sumfoniseis mazi tou....

    Γιατί δε διαβάζουμε; Θα απαντούσα με ερωτήσεις και τα συμπεράσματα δικά σας....
    Γιατί παραβιάζουμε το κόκκινο στους φωτινούς σηματοδότες;
    Γιατί ποτέ δεν δίνουμε στους πεζούς προτεραιότητα;
    Γιατί οδηγούμε στην αριστερή λωρίδα με 30kmh;
    Γιατί οδηγούμε μεθυσμένοι;
    Γιατί προτιμούμε τη Βανδή και τη Βίσση από την Diana Krall ή τον Χατζηγιάννη από τον SEAL;
    Γιατί είμαστε τόσο ρατσιστές και αφιλόξενος λαός;
    Γιατί δεν περιμένουμε να μπούμε στο συρμό του μετρό αφού έχουν αποβιβαστεί οι επιβάτες και μπαίνουμε τη στιγμή που βγαίνουν γιατι έτσι γουστάρουμε;
    Γιατί είμαστε το μόνο κράτος στον κόσμο που αλλάζει η φορολογική νομοθεσία του τουλάχιστον κάθε δύο χρόνια;
    Γιατί ψηφίζουμε τους ίδιους σε κάθε εκλογές;
    Γιατί καπνίζουμε τόσο πολύ;
    Γιατί επιτρέπεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους;
    Γιατί τα έργα στους δρόμους γίνονται καθημερινές και σε ώρες αιχμής και όχι το βράδυ;

    kai mporo na prostheso pola perissotera epano se auta........

    Ean auto esu ton les politismo, tote sigoura oi galloi den einai politismenoi.......ean gia sena autos den einai politismos, tote na arxiseis na mathaineis ti einai pragmatika o politismos.....

    Ezusa ton elliniko politismo gia ligous mines, kai suxathika ton miso eauto mou.....

    Pantos kalo tha sou kanei na spoudaseis mesa se ena apolitisto lao, kai ean sunastrafeis me galous, i me otidipote ali koultoura, isos tha katalaveis ti einai o politismos....kei pioi einai pragmatika politismenoi....
    vouliakis
    12.12.2006, 18:52


    Δεν διαβάζουμε και δεν κάνουμε όλα τα παραπάνω, επειδή τους νικάμε στη ...φιλοσοφία (1-0). Θα καταδεχτούμε, τώρα, να ...διαβάσουμε;

    Έλληνες παίχτες:
    Σωκράτης (που σκοράρει το 1-0)
    Πλάτων
    Αριστοτέλης
    Αρχιμήδης
    Επίκτητος
    Εμπεδοκλής
    Επίκουρος
    Σοφοκλής
    Πλωτίνος
    Ηράκλειτος
    Δημόκριτος

    Γερμανοί παίχτες:
    Λάιμπνιτς
    Καντ
    Χέγκελ
    Σοπενχάουερ
    Σέλλινγκ
    Γιάσπερς
    Σλέγκελ
    Βιτγκενστάιν (αναπληρωματικός, εδώ ο Καρλ Μαρξ)
    Νίτσε
    Χάιντεγκερ και
    Μπεκενμπάουερ (! κλέβουνε οι αλλόθρησκοι)

    Διαιτητής:
    Κομφούκιος

    Επόπτες:
    Αυγουστίνος
    Θωμάς ο Ακινάτης

    (Από τους Monty Python: Live at the Hollywood Ball)

    KIT_KAT
    12.12.2006, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 12-12-2006 στις 18:32 έγραψε...


    Den katalavaino giati anarotiese kati, otan esu i idia dineis tin apantisei sto erotima sou, uposunudita xoris kan na to antilamvanese, kati to opio einai telios elliniko xaraktiristiko....
    prota apo ola, eimai misos ellinas, misos gallos kai ksero gia ti milao....
    deuteron, les oti oi galloi diavazoun anti na zoun...ta galakia opos les.....den exeis kan idea gia ti milas, mono epeidi eides kati pou den uparxei sti xora sou, amesos evgales ta sumperasmata sou, mono kai mono epeidi einai diaforetiki nootropia apo ti diki sou......tupiko elliniko....ego to onomazo kouto-poniri nootropia....
    kai ego eimai gallaki, kai diavazo, otan peigaino se ena vivliopolio sto parisi, i opoudipote alou sti gallia, tha vro mia terastia sulogi apo vivlia, pou stin ellada oute kan kseroun oti uparxoun. Loipon mono kai mono apo auto, epeidi uparxei polu megali sulogi gia ola ta gousta, proothei ton kosmo na diavasei perissotero. Ean exeis koitaksei episis tin galliki tileorasi, tha deis mia terastia diafora.....

    Kai pera apo ola auta, to kerasi epano stin tourta einai to teleutaio pou les kai tha paro ta logia sou....

    ' Τελειώνοντας να επισημάνω πως δεν ταυτίζω τις αναγνωστικές ανησυχίες με τον πολιτισμό και πως τους γάλλους δεν τους θεωρώ λαό "πολιτισμένο", τουλάχιστον όχι με τη σημασία που δίνω εγώ στη λέξη. '

    Sou kinei tin periergia kati to opio to theoreis politismeno, ksereis oti i elliniki koinonia den tha ftasei pote se auto to epipedo, kai esu opos oloi oi ellinares, giati nai kai esu eisai ellinara theleis den theleis, prospatheis na krifteis piso apo to mikro sou daxtulaki legontas oti den tous theoreis ena lao politismeno, giati sigoura den eixan politismo edo kai 2500 xronia. Kai oi ellines einai politismenoi giati edo kai 2500 xronia eixan ena sugkekrimeno politismo? Gia na doume ton sumerino elliniko politismo, opos o animavoce to perigrafei, kai pisteuo oti tha sumfoniseis mazi tou....

    Γιατί δε διαβάζουμε; Θα απαντούσα με ερωτήσεις και τα συμπεράσματα δικά σας....
    Γιατί παραβιάζουμε το κόκκινο στους φωτινούς σηματοδότες;
    Γιατί ποτέ δεν δίνουμε στους πεζούς προτεραιότητα;
    Γιατί οδηγούμε στην αριστερή λωρίδα με 30kmh;
    Γιατί οδηγούμε μεθυσμένοι;
    Γιατί προτιμούμε τη Βανδή και τη Βίσση από την Diana Krall ή τον Χατζηγιάννη από τον SEAL;
    Γιατί είμαστε τόσο ρατσιστές και αφιλόξενος λαός;
    Γιατί δεν περιμένουμε να μπούμε στο συρμό του μετρό αφού έχουν αποβιβαστεί οι επιβάτες και μπαίνουμε τη στιγμή που βγαίνουν γιατι έτσι γουστάρουμε;
    Γιατί είμαστε το μόνο κράτος στον κόσμο που αλλάζει η φορολογική νομοθεσία του τουλάχιστον κάθε δύο χρόνια;
    Γιατί ψηφίζουμε τους ίδιους σε κάθε εκλογές;
    Γιατί καπνίζουμε τόσο πολύ;
    Γιατί επιτρέπεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους;
    Γιατί τα έργα στους δρόμους γίνονται καθημερινές και σε ώρες αιχμής και όχι το βράδυ;

    kai mporo na prostheso pola perissotera epano se auta........

    Ean auto esu ton les politismo, tote sigoura oi galloi den einai politismenoi.......ean gia sena autos den einai politismos, tote na arxiseis na mathaineis ti einai pragmatika o politismos.....

    Ezusa ton elliniko politismo gia ligous mines, kai suxathika ton miso eauto mou.....

    Pantos kalo tha sou kanei na spoudaseis mesa se ena apolitisto lao, kai ean sunastrafeis me galous, i me otidipote ali koultoura, isos tha katalaveis ti einai o politismos....kei pioi einai pragmatika politismenoi....



    Ντόινγκ!!! Καλέ μου άνθρωπε, εγώ δεν είπα πουθενά πως οι Γάλλοι διαβάζουν αντί να ζουν.

    Κατα δεύτερον: Το είπα εξαρχής πως το μήνυμά μου είναι απλά κάποιες σκέψεις και ένας προβληματισμός. Τίποτα παραπάνω. Δεν είπα πως εβγαλα σώνει και καλά συμπέρασμα από τους 15 μήνες που έχω ζήσει εδώ. Άλλωστε, αν είχα κατασταλάξει, δε θα ζητούσα την άποψη άλλων μελών, έτσι δεν είναι; Απλά είναι κάτι που με έκανε να προβληματιστώ και να θέσω ενώπιον των υπολοίπων τις σκέψεις μου.

    Όσον αφορά στον πολιτισμό τώρα: Προφανώς δεν κατάλαβες το συσχετισμό που έκανα ή μάλλον, το συσχετισμό που επισήμανα στο τέλος πως ΔΕΝ κάνω. Ο πολιτισμός είναι άλλο πράγμα. Προφανώς και δεν είναι πολιτισμένοι οι Έλληνες λόγω των επιτευμάτων πριν από 2500 χρόνια και αυτό είμαι η πρώτη που το λέω. Αλλά ας μην ξεφεύγουμε καλύτερα. Το θέμα που έθεσα αφορούσε στην ανάγνωση. Το γιατί θεωρώ εγώ τους Γάλλους μη πολιτισμένους και το αν θεωρώ τους έλληνες πολιτισμένους είναι ένα τελείως άλλο θέμα. Α και ελληνάρας σίγουρα δεν είμαι.

    Αλήθεια πάντως, εσένα ο μη πολιτισμένος τρόπος που μιλάς σε ένα φόρουμ προέρχεται από τα ελληνικά ή τα γαλλικά σου γονίδια;;
    uNick
    12.12.2006, 19:14
    Παράθεση:
    Το μέλος vouliakis στις 12-12-2006 στις 18:52 έγραψε...



    Δεν διαβάζουμε και δεν κάνουμε όλα τα παραπάνω, επειδή τους νικάμε στη ...φιλοσοφία (1-0). Θα καταδεχτούμε, τώρα, να ...διαβάσουμε;

    Έλληνες παίχτες:
    Σωκράτης (που σκοράρει το 1-0)
    Πλάτων
    Αριστοτέλης
    Αρχιμήδης
    Επίκτητος
    Εμπεδοκλής
    Επίκουρος
    Σοφοκλής
    Πλωτίνος
    Ηράκλειτος
    Δημόκριτος

    Γερμανοί παίχτες:
    Λάιμπνιτς
    Καντ
    Χέγκελ
    Σοπενχάουερ
    Σέλλινγκ
    Γιάσπερς
    Σλέγκελ
    Βιτγκενστάιν (αναπληρωματικός, εδώ ο Καρλ Μαρξ)
    Νίτσε
    Χάιντεγκερ και
    Μπεκενμπάουερ (! κλέβουνε οι αλλόθρησκοι)

    Διαιτητής:
    Κομφούκιος

    Επόπτες:
    Αυγουστίνος
    Θωμάς ο Ακινάτης

    (Από τους Monty Python: Live at the Hollywood Ball)


    Παναγιώτη, είσαι απίστευτος ! ! ! !

    sintorin
    12.12.2006, 19:43
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 12-12-2006 στις 19:10 έγραψε...

    Ντόινγκ!!! Καλέ μου άνθρωπε, εγώ δεν είπα πουθενά πως οι Γάλλοι διαβάζουν αντί να ζουν.

    Κατα δεύτερον: Το είπα εξαρχής πως το μήνυμά μου είναι απλά κάποιες σκέψεις και ένας προβληματισμός. Τίποτα παραπάνω. Δεν είπα πως εβγαλα σώνει και καλά συμπέρασμα από τους 15 μήνες που έχω ζήσει εδώ. Άλλωστε, αν είχα κατασταλάξει, δε θα ζητούσα την άποψη άλλων μελών, έτσι δεν είναι; Απλά είναι κάτι που με έκανε να προβληματιστώ και να θέσω ενώπιον των υπολοίπων τις σκέψεις μου.

    Όσον αφορά στον πολιτισμό τώρα: Προφανώς δεν κατάλαβες το συσχετισμό που έκανα ή μάλλον, το συσχετισμό που επισήμανα στο τέλος πως ΔΕΝ κάνω. Ο πολιτισμός είναι άλλο πράγμα. Προφανώς και δεν είναι πολιτισμένοι οι Έλληνες λόγω των επιτευμάτων πριν από 2500 χρόνια και αυτό είμαι η πρώτη που το λέω. Αλλά ας μην ξεφεύγουμε καλύτερα. Το θέμα που έθεσα αφορούσε στην ανάγνωση. Το γιατί θεωρώ εγώ τους Γάλλους μη πολιτισμένους και το αν θεωρώ τους έλληνες πολιτισμένους είναι ένα τελείως άλλο θέμα. Α και ελληνάρας σίγουρα δεν είμαι.

    Αλήθεια πάντως, εσένα ο μη πολιτισμένος τρόπος που μιλάς σε ένα φόρουμ προέρχεται από τα ελληνικά ή τα γαλλικά σου γονίδια;;


    entaksei..exeis dikio to proto den to eipes esu....

    Gia politismo den katalava ti enoouses!.....kai sigoura den tha to eksigiseis giati einai ektos thematos, gia na min ksefugoume.....

    Pious theoreis politismenous einai alo thema!.....tora esu aneferes ton politismeno lao, milontas gia anagnosi vivlion, ara ean to anafereis paei na pei oti sundeeis tin anagnosi me ton politismo.....ala gia sena den einai politismenos laos o gallikos laos parolo pou diavazei.....kai auto ektos thematos!......

    Milao me mi politismeno tropo sto forum!... katholou, aplos den pernao apo edo kai apo ekei gia na po kati. Peigaino kateuthian stin ousia epano se auto pou egrapses kai pou eithela na po.....milao politismena kai authormita,.....to leo kateuthian opos to vlepo....tora pia gonidia milane!....pisteuo polu perissotera ta gallika, einai eutheis....tha eprepe eidi na to eikseres auto ean zeis 15 mines sti gallia....
    vero
    12.12.2006, 22:46
    Παιδια η γνωμη μου γι αυτο το θεμα ειναι: εχουν δικιο καποια παιδια που λενε οτι η Ελλαδα δεν θα φτασει ποτε στο επιπεδο της Αγγλιας λογω νοοτροπιας

    Οσο αφορα γι το βιβλιο ειναι αληθεια το πιστευω και εγω!!!! Βλεπω γενικως Αγγλους Γάλλους Γερμανους ολη την ωρα να διαβαζουν!!!!


    Οσο αναφερατε για το Σωκρατη Πλατων Αριστοτελης κτλ πιστευω οι γαλλοι τα ξερουνε καλυτερα και απο εμας!!!!!

    (Εγω μπορει τουλαχιστον να διαβασω 10 βιβλια το χρονο)
    Lansetris
    13.12.2006, 00:26
    Παράθεση:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 12-12-2006 στις 16:51 έγραψε...

    Σας προτείνω να δείτε την ταινια Fahrenheit 451 του Franηois Truffaut, σχετικα με την αξία του βιβλιου και της αναγνωσης αυτών γενικότερα.



    Διαβάστε επίσης το ίδιο το βιβλίο Fahrenheit 451 του Ray Bradbury εκδόσεις Παραπέντε. Ασύλληπτο!!
    sintorin
    13.12.2006, 10:51
    Ego pou erxomai apo mi politismeno lao kai pou episis milao mi politismena, diavasa to Fahrenheit 451 stin deutera gumnasiou stin taksi agglikon giati peigaina se galliko sxolio pou omos eixe eidikes takseis kai gia aglophonous. Fusika eixame na kanoume oli tin analysi tou vivliou. Stin taksi gallikon diavazame tous mi-politismenous Balzac, Moliere, Hugo, St.Exupery, Camus, ......klp....

    Giati diavazoun oi mi-politismenoi laoi perissotero? Giati den katapiezoun ta paidia tous, opos oi politismenoi ellines......giati oi daskaloi kai to programa sxoliou proothoun tin anagnosi vivlion......giati einai koinonies anuxtomuales pou den fovountai to kainourgio, den kuriarxiountai apo mia ekklisia pou kurio skopo exei na paragei fovo tou agnostou, aporipsi tou otidipote den einai elliniko os mi-politismeno opos anaferei i fili mas kit_kat, den zei sto psema kai to pos 'tha voleuto ego'.......uparxoun akoma tosa pola giati, pou sigoura poloi tha poun oti einai telios asxeta me tin kouventa, giati aplos den mporoun kai den exoun mathei pote apo tin elliniki politismeni nootropia na vlepoun oli tin eikona.....mono auto pou sumferei, pou voleuei, pou anakoufizei (akoma kai ean einai telios psema).....klp, klp, klp...............
    KIT_KAT
    13.12.2006, 12:12
    Ρε συ πραγματικά, όταν είσαι αρπαγμένος και θες να εκτονωθείς ερμηνεύεις τα πράγματα όπως να'ναι. Αυτό είναι ελληνικό χαρακτηριστικό, όσο κι αν θες να αποτάσσεσαι την ελληνική σου καταγωγή...

    Εσύ θίχτηκες για ένα σχόλιο που έκανα στο τέλος που ξαναλέω και το έχω ξαναγράψει πως είναι προσωπική άποψη και άσχετη με το θέμα και έχεις βασίσει πάνω σε αυτό τρία ποστς.

    Πάμε πάλι: ΜΠΡΑΒΟ που διάβασες το Fahrenheit 451 στη δευτέρα γυμνασίου. ΜΠΡΑΒΟ που διαβάζατε στο σχολείο Μπαλζάκ. ΜΠΡΑΒΟ που διαβάζατε Μολιέρο. ΜΠΡΑΒΟ που διαβάζατε Ουγκό, Εξυπερύ και Καμύ. ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.... θέλεις να το γράψω μερικές ακόμα φορές να το εμπεδώσεις;

    Το θέμα που έθεσα ήταν:
    Δεδομένο 1:
    Οι Γάλλοι διαβάζουν (και οι όποιοι άλλοι, απλά εγώ τους Γάλλους παρατηρώ).
    Δεδομένο 1: Εμείς δε διαβάζουμε.
    Ζητούμενο: Γιατί εμείς δε διαβάζουμε;

    Από κει και πέρα αν διαφωνείς στο γιατί από το "Δεδομένο 1" δε συνάγω το ότι οι Γάλλοι είναι πολιτισμένοι φυσικά είναι δικαίωμά σου. Αν για σένα
    διαβάζω πολύ == είμαι πολιτισμένος,
    καλώς. Για μένα δεν είναι έτσι. Είναι μία προϋπόθεση αλλά όχι ικανή (όπως λέμε στα μαθηματικά). Μου το επιτρέπεις τουλάχιστον αυτό;
    spiroos
    13.12.2006, 12:30
    Το θέμα βέβαια είναι να ερευνήσουμε το τι διαβάζουν πχ οι Γάλλοι και οι Αμερικανοί και όχι το πόσο διαβάζουν. Σημασία έχει δηλαδή η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Πάντως από τις πωλήσεις των βιβλίων εδώ στην Ελλάδα, τους εκδοτικούς οίκους που ανοίγουν και τις διαφημίσεις και τα περιοδικά που υπάρχουν για το βιβλίο, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Νομίζω οτι πρέπει να ξεφύγουμε από το κριτήριο της τηλεόρασης και το τι δείχνει και να δούμε πέρα από αυτή για το τι γίνεται.
    semplice
    13.12.2006, 13:28
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 12-12-2006 στις 15:35 έγραψε...

    Όταν ζεις σε μία ξένη χώρα σου δίνεται η προκλητική ευκαιρία για κοινωνική και κοινωνιολογική παρατήρηση. Από τη σύγκριση της δικής μας κουλτούρας (όπως αυτή εκφράζεται στην καθημερινή ζωή) με αυτή των Γάλλων, θα ήθελα να σταθώ σε μια παρατήρηση που με προβλημάτισε από την πρώτη στιγμή: Οι παριζιάνοι διαβάζουν. Διαβάζουν όμως πάρα πολύ. Περισσότερο από όσο θα πίστευε κανείς. Διαβάζουν συνέχεια στο μετρό. Διαβάζουν ακόμα και τη στιγμή που η πόρτα του μετρό ξυστά δεν τους κλείνει το βιβλίο απ'έξω. Έχουν πάντα ένα βιβλίο στην τσάντα. Όταν οι εθνικές τους βιβλιοθήκες ανοίγουν στις 10 αυτοί δημιουργούν μια τεράστια ουρά από τις 8. Και το κορυφαίο που είδαμε προχθές σε ένα δρόμο, μηχάνημα σαν αυτό που κάνει καφέδες ή βγάζει πατατάκια και σοκολάτες, γεμάτο με βιβλία. Διαλέγεις, πατάς τον κωδικό και βάζεις τα λεφτά. Αυτό προφανώς για να μην ξεμείνουν αυτοί που τελειώνουν ενα μυθιστόρημα σε ώρα που είναι κλειστά τα μαγαζιά! Φυσικά εκεί εμείς απλά βγάζουμε από την τσάντα τη φωτογραφική μηχανή...

    Και μετά σκέφτομαι γιατί εμείς δε διαβάζουμε, και έρχεται μόνη της η απάντηση πως είναι θέμα παιδείας. Είναι όμως έτσι; Τι παιδείας; Εμάς κι αν προσπαθούσε ο δάσκαλος να μας πείσει να διαβάσουμε, μας έβαζε να κάνουμε περίληψη ενός λογοτεχνικού βιβλίου κάθε μήνα, μπας και αγαπήσουμε το διάβασμα, αλλά για τους περισσότερους μάλλον μάταια. Όσο για τα γαλλάκια, όπως έλεγε και μια φίλη που της είχε κάνει εντύπωση σε κάμπινγκ σε ελληνικό νησί, 14χρονα δεν πήγαιναν για μπάνιο για να κάτσουν αγκαλιά με το βιβλίο, και το τελευταίο βράδυ, κάποιοι ξεστήναν τη σκηνή και οι άλλοι με το φακό σε μια γωνιά μέχρι την τελευταία στιγμή... Σ'αυτά τα παιδιά προφανώς δεν είπε κανείς "διάβασε". Ναι, ίσως έβλεπαν ότι γύρω τους διάβαζαν οι πάντες. Αλλά φτάνει αυτό;

    Την ίδια στιγμή ο μέσος έλληνας δε διαβάζει ούτε 2 βιβλία το χρόνο. Τελικά που οφείλεται αυτή η διαφορά;

    Αυτό που έγραψα στο θέμα για την τηλεόραση, από το οποίο και πήρα αφορμή, πως είναι σχεδόν γονιδιακό, πραγματικά το πιστεύω. Ακούγεται λίγο μοιρολατρικό, αλλά πραγματικά μέσα σ'όλα τα καλά και τα άσχημα που έχουμε σαν λαός έχουμε κι αυτό. Είναι ο ίδιος λόγος που μας κάνει να θέλουμε να ονειρευόμαστε θέσεις στο δημόσιο, να δουλεύουμε όσο λιγότερο μπορούμε, και να λουφάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. Είναι η τάση μας να διαλέγουμε το εύκολο. Και η τηλεόραση κακά τα ψέματα, είναι ο εύκολη "ψυχαγωγία". Ειδικά οι σαχλές εκπομπές. Το βιβλίο είναι η δύσκολη. Απαιτεί περισσότερη προσπάθεια, την οποία είμαστε σε θέση να καταβάλλουμε προκειμένου να το αγαπήσουμε;

    Ίσως αυτά να ακούγονται λίγο γενικόλογα και ίσως και να είναι. Είναι απλά κάποιες σκέψεις και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας... Τελειώνοντας να επισημάνω πως δεν ταυτίζω τις αναγνωστικές ανησυχίες με τον πολιτισμό και πως τους γάλλους δεν τους θεωρώ λαό "πολιτισμένο", τουλάχιστον όχι με τη σημασία που δίνω εγώ στη λέξη.




    Φίλη Κατερίνα αν μου επιτρέπεις να πω μερικά πράγματα για τον πολιτισμό όπως αυτήν την στιγμη τα σκεφτομαι.
    Η Ελλάδα διαθέτει έναν παγκοσμίως γνωστό Θησαυρό αλλά και το μοναδικό προνόμιο να γνωρίζουν (οι μη παγκοσμιοποιημένοι ακόμα) κάτοικοι του πλανήτη μας πωςείναι η πηγή του Φωτός.
    ΔΕν θέλω να υποτιμήσω όλουςτους ξένους διανοητές και συυγραφείς αλλα ειλρινά πιθστεύω πως όσοι έγραψαν κάτι καλό και μεγάλο(είναι πάρα πολλοί από αυτους που ανέφερε ο voluliakis) είχαν ως βάση τους ειτε την Αρχαία Ελληνική γραμματεία είτε την Ελληνικρθόδοξη παράδοση.
    Δεν θεωρώ δηλαδή πως ακόμα και μεγαλύτεροι ξένοι φιλόοσοφοι είπαν κάτι κανούριο εκτός από αυτά που είπε ο Σωκράτης,ο Αριστοτ'ελης ,o Πλάτωνας ο Ιησούς.
    Τι καινούριο είπε για παράαδειγμα ο δάσκαλος της Αγάπης Leo Buscalia?
    Τον θαυμάζουμε όμως και τον διαβάζουμε γιατί είχε τον "τρόπο".
    Απλά λοιπον κάποια πράγματα προσαρμόστηκαν στα δεδομένα τηςε εποχής τους για να μπορουν να τα προσεγγίσουν άνθρωποι με διαφορετικές κουλτουρες.
    Ασχετο λίγο αλλα θα το γράψω και εδω κάτι που έχω ξαναγράψει.Ισως για να προλάβω κάποιον που ετσι ελαφρά τη καρδία θα μου απέδεδιδε τον ("πουλάει πολύ πράγματι) χαρακτηρισμό Ελληνάρας. Προσωπικά θεωρώ 1000 φορές περισσότερο Ελληνα αυτον που εχει αυτήν την συνείδηση του Ελληνικού πνέυματος ,οποιασδήποτε εθνικότητας και αν είναι από πολλούς από εμάς που αρνούμαστε την ίδια την πατρίδα μας η οποία πάνω από όλα και όλους έχει ΔΙΔΑΞΕΙ την διαλλακτικότηατ ,την πραγματική ευγένιεα Ως ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ έχει πλησιάσει τον άνθρωπο όσο ποτέ άλλοτε(ανθρωποκεντρισμός).

    Πολιτισμός αυτο είναι για μένα Η κατάκτηση αυτής της συναίσθησης-συνείδησης του ελληνικού πνεύματος η οποία έχει να κάνει
    -με την αίσθηση του μέτρου
    -με την διάδοση και επικράτηση του ουσιαστικού διαλόγου και της συννενόησης ως μέσο επικοινωνίίας και Παιδείας.
    -με την Αγαπη για τον συνάνθρωπο νααποτελέιι το πρώτο κίνητρο
    κριτήριο για οποιαδήποτε πράξη..




    Οσο για το διάβασμα .Ναι πιστευω λοιπόν πως ειναι απαραιτητο να φέρουμε κοντά μας πρωτα από όλα με κάποιον έξυπνο τρόπο τους μεγαλους Ελληνες συγγραφείς.
    Αφήνω εξω τα Πατερικά βιβλια διότι έχω πειστεί πλέον
    πως όποιος αποκτήσει "κλασική " παιδέια θα μπορεί να σου πει πάρα πολλά για την Δημοκρατία ,τη Αξιοπρέπεια ,το Δίκαιο.Και .πως να μην πιστέψεις στην αγάπη και την υπέρβαση όταν διαβάζεις με ανοιχτά τα μάτια της ψυχή σου τον Σωκράτη?

    Για τουςΓάλλους πραγματικά εντυπωσιακά αυτά που λες και είμαι σίγουρος πως πάρα πολοί Γάλλοι αλλά και άλλοι , που διαθέτουν Ελληνική Παιδεία είναι περισσότερο Ελληνες από τους Ελληνες που κατοικούν στην Ελλάδα.Το έχω γράψει και αλλού.:Ευχαρίστως θα τους έδινα Ελληνικό διαβατήριο και πλήρη δικαίώματα.Θα τους άφηνα μάλιστα να κάνουν και μάθημα με Γαλλική προφορά στα παιδιά μας .
    Σε σχέση με τα βιβλια που είπες ,επειδή πιστεύω πως το βιβλίο του Μετρό ειναι συνήθως κάποιο μυθιστόρημα ή κάποιο διαφημισμένο ακόμα και σε στάσεις λεωφορείου της "οκάς" τύπου "Κωδικα Ντα Βίντσι" είμαι κάπως επιφυλακτικός.Εννοώ πως είναι πολύ πιθανόν πολλοί από αυτούς να διαβάζουν σκουπίδια απλά για να ξεφύγουν λίγο από τη μοναξιά τους.(αλλο μεγάλο θέμα αυτό....)
    Σε κάθε περιπτωση ΤΟ ΚΑΛΟ βιβλίο είναιη καλύτερη ψυχαγωγία.
    Τι γινεται όμως όταν είναι "κακό"? Το διάβασμα ενός βιβλιου θεωρείται από το "εγω " μας μια κατάκτηση και είναι δύσκολο για κάποιον να διαβάσει ένα ολόκληρο βιβλίο και μετά να το απορρίψει.Επομένως έστω και υποσυνείδητα δέχχεται κάποια πράγΜατα από αυτά που "περνάει"(πολύ ύπουλά πολλές φορές) το βιβλίο και εκεί ...αρχίζουν τα ποροβλήματα....
    AnimaVoce
    13.12.2006, 13:59
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 13-12-2006 στις 12:30 έγραψε...

    Το θέμα βέβαια είναι να ερευνήσουμε το τι διαβάζουν πχ οι Γάλλοι και οι Αμερικανοί και όχι το πόσο διαβάζουν. Σημασία έχει δηλαδή η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Πάντως από τις πωλήσεις των βιβλίων εδώ στην Ελλάδα, τους εκδοτικούς οίκους που ανοίγουν και τις διαφημίσεις και τα περιοδικά που υπάρχουν για το βιβλίο, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Νομίζω οτι πρέπει να ξεφύγουμε από το κριτήριο της τηλεόρασης και το τι δείχνει και να δούμε πέρα από αυτή για το τι γίνεται.



    Βασικά νομίζω ΚΙΤ_ΚΑΤ και Sιntorin αρπαχτήκατε χωρίς λόγο. Η αλήθεια έιναι οτι η ΚΙΤ_ΚΑΤ έκανε αρχικά απλά μία διαπίστωση και ζήτησε τη γνώμη μας για το τί πιστεύουμε. Επειδή και εγώ είχα την τύχη να ζήσω έξω 5 χρόνια και είχα και σχέση με μία Γαλλίδα, μου επιτρέπετε να πώ το εξής (κατά τη γνώμη μου πάντα);

    Είπατε ναί? οκ το λέω:
    Πράγματι οι νεο Γάλλοι οι νεο Αγγλοι οι νεο Γερμανοι, Ιταλοι, Σουηδοί, Δανοί κτλ κτλ κτλ (βάζω το νέο γιατί σε λίγο θα πώ νεο έλληνες, για να σταματήσουμε επιτέλους αυτή την καραμέλα με την αρχαία ελλάδα και τους προγόνους μας) είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς στην εξέλιξη του πνεύματος και γενικότερα στην εξέλιξη της κοινωνίας τους. Και όλα αυτά γιατί όχι μόνο έχουν ένα σύστημα που το προωθεί αυτό αλλά και γιατί είναι λαός εκπαιδευμένος στην πειθαρχία ή τελος πάντων επειδή η πειθαρχία είναι βαριά λέξη, είναι εκπαιδευμένοι στην πιστή τήρηση αυτών που μαθαίνουν. Δεν έχουν μάθει στη λαμογιά και στην παγαποντιά που εμείς οι νεο έλληνες είναι το πρώτο πράγμα που μαθαίνουμε από τότε που αρχίζουμε και καταλαβαίνουμε τον κόσμο. (Δεν είμαστε όλοι έτσι αλλά δυστυχώς όσο μεγαλώνω βλέπω ότι οι περισσότεροι είμαστε έτσι και βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Άρα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Είναι βέβαια δύσκολο να ορίσει κανείς τί είναι πολιτισμός και τί όχι. Τώρα γιατί η ΚΙΤ_ΚΑΤ ανέφερε ότι δεν θεωρεί πολιτισμένο λαό τους Γάλλους, δεν ξέρω πάντως πιστεύω ότι πολιτισμός δεν είναι το διάβασμα από μόνο του. Είναι η όλη στάση απέναντι στη ζωή και στα κοινά που έχουμε ο καθένας μας. Γιατί αν το πάμε έτσι και η μέση οικογένεια στην Αγγλία και στη Γαλλία για να πλυθούν, γεμίζουν την μπανιέρα και περνάει όλη η οικογένεια να μπανιαριστει με το ιδιο νερο αλλά στο metro ή underground και στο λεοφωρείο ποτέ δεν είχα μυρίσει την ιδρωτίλα που μυρίζω από τον <καθαρό> νεο έλληνα. Και αυτό το απλό παράδειγμα δεν διδάσκεται ούτε σε αγγλικό σχολίο ούτε σε γαλλικό ούτε σε ελληνικό. Κανείς δεν έρχεται να σου μάθει ότι σέβομαι τον διπλανό μου σημαίνει ότι σέβομαι πρώτα απ'όλα τον εαυτό μου. Και νομίζω ότι εμείς οι νεο έλληνες δεν τον σεβόμαστε όσο θα έπρεπε ούτε τον διπλανό μας ούτε τον εαυτό μας. Οικογένεια; Σύστημα Παιδείας; Κοινωνικά κατεστημένα; Ίσως λίγο απ'όλα. Πάντως δεν πάμε καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο και θλίβομαι γι 'αυτό γιατί θα μπορούσαμε πολύ καλύτερα.
    AnimaVoce
    13.12.2006, 14:18
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 13-12-2006 στις 13:28 έγραψε...

    Ασχετο λίγο αλλα θα το γράψω και εδω κάτι που έχω ξαναγράψει.Ισως για να προλάβω κάποιον που ετσι ελαφρά τη καρδία θα μου απέδεδιδε τον ("πουλάει πολύ πράγματι) χαρακτηρισμό Ελληνάρας. Προσωπικά θεωρώ 1000 φορές περισσότερο Ελληνα αυτον που εχει αυτήν την συνείδηση του Ελληνικού πνέυματος ,οποιασδήποτε εθνικότητας και αν είναι από πολλούς από εμάς που αρνούμαστε την ίδια την πατρίδα μας η οποία πάνω από όλα και όλους έχει ΔΙΔΑΞΕΙ την διαλλακτικότηατ ,την πραγματική ευγένιεα Ως ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ έχει πλησιάσει τον άνθρωπο όσο ποτέ άλλοτε(ανθρωποκεντρισμός).

    Πολιτισμός αυτο είναι για μένα Η κατάκτηση αυτής της συναίσθησης-συνείδησης του ελληνικού πνεύματος η οποία έχει να κάνει
    -με την αίσθηση του μέτρου
    -με την διάδοση και επικράτηση του ουσιαστικού διαλόγου και της συννενόησης ως μέσο επικοινωνίίας και Παιδείας.
    -με την Αγαπη για τον συνάνθρωπο νααποτελέιι το πρώτο κίνητρο
    κριτήριο για οποιαδήποτε πράξη..
    null

    Δεν θέλω να έρθω σε αντιδικία αλλά όταν λές ότι η πατρίδα μας πάνω από όλα και όλες έχει ΔΙΔΑΞΕΙ την διαλλακτικότητα, την πραγματική ευγένεια ως ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ μιλάς για την μεγάλη Ελλάδα των αρχαίων χρόνων; γιατι αν μιλάς γι 'αυτή συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι είναι ίσως το καλύτερο παράδειγμα για να κινηθούμε προς τα εκεί. αν όχι όμως πιστεύω ότι κάνεις πολύ μεγάλο λάθος γιατί δεν νομίζω ότι η σημερινή πατρίδα μας που λέγεται παγκοσμίως Greece (και όχι HELLAS) μας έχει διδάξει ποτέ την ευγένια και τη διαλλακτικότητα.

    sintorin
    13.12.2006, 15:10
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 13-12-2006 στις 12:12 έγραψε...

    Ρε συ πραγματικά, όταν είσαι αρπαγμένος και θες να εκτονωθείς ερμηνεύεις τα πράγματα όπως να'ναι. Αυτό είναι ελληνικό χαρακτηριστικό, όσο κι αν θες να αποτάσσεσαι την ελληνική σου καταγωγή...

    Εσύ θίχτηκες για ένα σχόλιο που έκανα στο τέλος που ξαναλέω και το έχω ξαναγράψει πως είναι προσωπική άποψη και άσχετη με το θέμα και έχεις βασίσει πάνω σε αυτό τρία ποστς.

    Πάμε πάλι: ΜΠΡΑΒΟ που διάβασες το Fahrenheit 451 στη δευτέρα γυμνασίου. ΜΠΡΑΒΟ που διαβάζατε στο σχολείο Μπαλζάκ. ΜΠΡΑΒΟ που διαβάζατε Μολιέρο. ΜΠΡΑΒΟ που διαβάζατε Ουγκό, Εξυπερύ και Καμύ. ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.... θέλεις να το γράψω μερικές ακόμα φορές να το εμπεδώσεις;

    Το θέμα που έθεσα ήταν:
    Δεδομένο 1:
    Οι Γάλλοι διαβάζουν (και οι όποιοι άλλοι, απλά εγώ τους Γάλλους παρατηρώ).
    Δεδομένο 1: Εμείς δε διαβάζουμε.
    Ζητούμενο: Γιατί εμείς δε διαβάζουμε;

    Από κει και πέρα αν διαφωνείς στο γιατί από το "Δεδομένο 1" δε συνάγω το ότι οι Γάλλοι είναι πολιτισμένοι φυσικά είναι δικαίωμά σου. Αν για σένα
    διαβάζω πολύ == είμαι πολιτισμένος,
    καλώς. Για μένα δεν είναι έτσι. Είναι μία προϋπόθεση αλλά όχι ικανή (όπως λέμε στα μαθηματικά). Μου το επιτρέπεις τουλάχιστον αυτό;


    KIT_KAT, den eimai arpagmenos mazi sou, ala me tin elliniki nootropia.......ta ellinika mou einai polu kakis piotitas, kai exo duskolia na peraso tis idees mou....ean sou egrafa sta gallika ti prospatho na po, sigoura tha katalavaines polu pio grigora.....

    auto pou den mou arese, einai to oti anaferthikes sto oti oi galloi den einai politismenos laos...kai ego den theoro kapion politismeno epeidi diavazei.....einai apla giati to anafereis auto.....ti sxesi exei, efoson kai esu les oti den exei sxesi....milas gia anagnosi vivlion, kai tautoxronos mas les oti den einai politismenoi epeidi diavazoun.....sumfono kai ego se auto....den mas eksigeis ti einai politismenos anthropos gia esena, pou anafereis kati tetio.....oi anthropoi ekso den skeftontai etsi.....ala o ellinas etsi skeftetai.....kati telios asxetes skepseis, pou einai san na prospathoun na pisoun ton eauto tous oti einai kaluteroi apo alous.....

    ta pragmata pou exo akousei stin ellada, kai sto eksoteriko apo ellines touristes, ta opia stolizoun auti tin elliniki nootropia, einai gia mena aparadekta.....

    kai duo paradeigmata tha sou doso....vriskomouna sto vatikano mia mera, mesa ston agio petro, mou aresei i texni. Ypeirxan mesa touristes apo olo ton kosmo. Pairnontas dipla apo mia elliniki oikogenia, akouo tin mitera na leei ston antra kai to paidi tis, 'kale koita autous tous koreates edo mesa, ti doulia exoun, efoson den einai xristianoi'.......perito na po tipota alo....

    meno konta sto louvro...peigaino suxna...mou aresei na gurizo se mousia....mia mera sto louvro upeirxan mathites apo ellada, peripou 14-15 xronon oi opioi endiaferontousan perissotero sto ti ginotan sto fame story, para ti eixe mesa to mouseio............kai den tha anafertho sto ti elegan gia tous gallous kai to mouseio......dikaioma tous fusika.....den einai oloi gia mousia...

    auto pou aneferes gia to politismeno lao, einai kai auto alo ena aparadekto paradeigma gia mena, kai gia auto to logo sou apantisa amesos.....
    dikaioma sou kai dikaioma tous na skeftosaste etsi....ego to mono pou thelo na po einai oti den mou aresei auti i nootropia pou se kanei na skeftesai etsi, to opio ginetai uposunidita.....

    elpizo na egina pio noitos....ean oxi, tote sigoura exoume diaforetiki nootropia kai den tha katalavoume o enas ton alo pote...........
    yiannisyiannis
    13.12.2006, 15:43
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 13-12-2006 στις 12:30 έγραψε...

    Το θέμα βέβαια είναι να ερευνήσουμε το τι διαβάζουν πχ οι Γάλλοι και οι Αμερικανοί και όχι το πόσο διαβάζουν. Σημασία έχει δηλαδή η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Πάντως από τις πωλήσεις των βιβλίων εδώ στην Ελλάδα, τους εκδοτικούς οίκους που ανοίγουν και τις διαφημίσεις και τα περιοδικά που υπάρχουν για το βιβλίο, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Νομίζω οτι πρέπει να ξεφύγουμε από το κριτήριο της τηλεόρασης και το τι δείχνει και να δούμε πέρα από αυτή για το τι γίνεται.



    Συμφωνώ! Βέβαια δεν έζησα για μεγάλο διάστημα στο εξωτερικό, αλλά από την μικρή μου εμπειρία έχω την εντύπωση ότι οι Ευρωπαίοι προτιμούν κυρίως εμπορικά, εύπεπτα βιβλία και best-sellers. Το δικό μας αναγνωστικό κοινό με βάση ποιοτικά κι όχι ποσοτικά κριτήρια υπερέχει.