ελληνική μουσική
    515 online   ·  210.821 μέλη

    Πώς αμοίβονται οι στιχουργοί ;

    chrisgiann
    18.12.2006, 23:33
    Υποθέστε ότι γράψατε τούς στίχους για ένα τραγούδι, που το τραγούδησε ενας αρκετά επιτυχημένος τραγουδιστής και έγινε σχετική επιτυχία. Πόσα λεφτά (περίπου) παίρνει αυτός ο δημιουργός των στίχων? 5.000 , 20.000 , 50.000 , 100.000 € ?? Επίσης πότε τα παίρνει τα λεφτά? Μόλις εγγραφεί το τραγούδι?μόλις γίνει επιτυχία? Θα σας ημουν υπόχρεως εαν με πληροφορούσατε γενικά τι γίνεται στην "πιάτσα", προκειμένου να δώσω στίχους μου για τραγούδια ή να το ξεχάσω.
    Θα περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας. Φιλικά Χρήστος
    (ΥΓ. επίσης ,στέλνετε τούς στίχους κατευθείαν στον τραγουδιστή της αρεσκείας σας ή κάπου αλλού? Υπάρχει περίπτωση να σας ρίξουν?)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 19-12-2006 13:05 ]


    kifa
    18.12.2006, 23:42
    καλησπέρα :)

    Οτιδηποτε αφορά "τεχνη" έιτε ειναι στίχοι , ειτε ειναι μελωδία , είτε ειναι συμφωνικό έργο, κατοχυρώνεται πρώτα κι έπειτα μπορεί να δωθεί . Ελπίζω να το έχεις κάνει.

    Οσον αφορά την ερωτησή σου , η πληρωμή των δημιουργών γίνεται μέσω ποσοστών από τις πωλήσεις που έχει η εκάστοτε δημιουργία. Δηλαδη ο στιχουργός στην προκειμενη εσύ, θα λάβεις κάποιο συμφωνηθέν ποσοστό από την δισκογραφική εταιρία ή την ΑΕΠΙ ή και τους 2 , ανάλογα με τις πωλήσεις που θα κάνει το συγκεκριμένο τραγούδι.

    Υπάρχει και η περίπτωση να το πουλήσεις και να βάλουν το ονομα τους στους δικούς σου στίχους. Έτσι όμως χάνεις καθε δικαίωμα αφού θεωρείται δικό τους !


    ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ = ΑΣΦΑΛΕΙΑ !!!! μην το ξεχνας !!!!



    chrisgiann
    18.12.2006, 23:49
    Kifa σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εάν μου έλεγες και πόσο "τρέχουν" περίπου οι αμοιβές για τούς στίχους ενός τραγουδιού με καλούτσικη επιτυχία, θα ημουν υποχρεωμένος. (Η κατοχύρωση που γίνεται?)Ευχαριστώ. Χρήστος
    kifa
    18.12.2006, 23:58
    Για την αμοιβή δεν μπορω να σε βοηθησω ... ζητα τα περισσότερα που μπορεις

    Κατοχυρωση απλή = Ταχυδρομείο ---> αποστολή στον εαυτό σου με σφραγίδα ταχυδρομείου.

    Κατοχυρωση κανονική = Παρουσία συμβολαιγράφου φακελος με τις δημιουργίες σου με σφραγίδα νομικού.


    ageras
    19.12.2006, 03:52
    Φίλε μου!Η αμοιβή του στιχουργού από την στιγμή που γίνεται μέλος της ΑΕΠΙ (μπορείς να γίνεις μέλος μόνο εαν έχεις δισκογραφία),με λίγα λόγια τα δικαιώματα του τα λαμβάνει 2 φορές τον χρόνο (κάθε 6μηνο).Τώρα το πόσο μπορείς να πάρεις εξαρτάται από τις πωλήσεις του δίσκου που περιλαμβάνει τους στίχους σου,από το πόσο σε πάιζουν τα ρδιόφωνα,από,από,από..πάρα μα πάρα πολλά.Δλδ μπορείς να πάρεις από 100ε νέχρι και 100.000!!!!
    Τώρα αν ρωτάς το πόσο μπορείς να πουλήσεις τους στίχους ως νέος και άβγαλτος στιχουργός καλό θα ήταν να έχεις πολύ πολύ χαμηλή τιμή έτσι ώστε να μπορέσεις α δικτυωθείς.

    asxetos
    19.12.2006, 04:25
    Ο ageras εχει δικιο. Παντως μην περιμενεις να παρεις και παρα πολλα. Και οι στιχουργοι και οι συνθετες παιρνουν τρεις και εξηντα. Τουτεστιν αν γινεις ενας νεος φοιβος ως συνθετης θα τα παρεις αν δικτυωθεις. Σαν στιχουργος κοιταξε να εχεις και μια αλλη πρωινη δουλεια για να μπορεις να εχεις σιγουρο εισοδημα και απο εκει και περα να απαιτεις για να παιρνεις. Αυτο δυστυχως συμβαινει χωρις να θελω να σε αποθαρυνω.
    φιλικα....
    asxetos
    19.12.2006, 04:35
    Και περα απο την κατοχυρωση που σου λεει ο Kifa μπορεις να τους κατοχυρωσεις και στην Εθνικη Βιβλιοθηκη. Ειναι μια ασφαλης και λιγοτερο πολυεξοδη λυση..
    margo
    19.12.2006, 09:31
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 19-12-2006 στις 04:35 έγραψε...

    Και περα απο την κατοχυρωση που σου λεει ο Kifa μπορεις να τους κατοχυρωσεις και στην Εθνικη Βιβλιοθηκη. Ειναι μια ασφαλης και λιγοτερο πολυεξοδη λυση..



    Νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει πια..
    uNick
    19.12.2006, 09:58
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 19-12-2006 στις 09:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 19-12-2006 στις 04:35 έγραψε...

    Και περα απο την κατοχυρωση που σου λεει ο Kifa μπορεις να τους κατοχυρωσεις και στην Εθνικη Βιβλιοθηκη. Ειναι μια ασφαλης και λιγοτερο πολυεξοδη λυση..



    Νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει πια..


    Ορθώς νομίζει η Margo... Η κατοχύρωση στην Βιβλιοθήκη έχει σταματήσει εδώ και κάποια χρόνια. Έχουμε πει κάποια πράγματα εδώ, και σε κάποιο από τα posts (της gate) θα βρεις κι άλλα.

    KAKOFONIKS
    19.12.2006, 12:39
    Καλό post γιατί έχω και εγώ κάποιες απορίες σχετικές με το θέμα. Θυμάστε που είχα γράψει οτι μου ζήτησαν ένα τραγούδι που έχω γράψει (μουσική στίχους)
    σκέφτομαι να μην του το πουλήσω (το έχω κατοχυρώσει μέσω ταχυδρομίου) ώστε να μην έχει αυτός τα δικαιώματα. Βέβαια στο Cd πρώτα ο Θεός θα μπει το όνομά μου. Τι λέτε καλά το σκέφτομαι ή βλακεία?
    faltsoo
    19.12.2006, 12:50
    βασική αρχή ειναι να πουλάς στα υψηλά
    και να αγοράζεις στα χαμηλά





    uNick
    19.12.2006, 13:05
    Παράθεση:
    Το μέλος faltsoo στις 19-12-2006 στις 12:50 έγραψε...

    βασική αρχή ειναι να πουλάς στα υψηλά
    και να αγοράζεις στα χαμηλά



    Ωχ! Κι εσύ ένας από τους "εγκλωβισμένους" του Χ.Α.Α.???

    chrisgiann
    21.12.2006, 14:59
    Παιδιά σας ευχαριστώ ολους σας για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας. Κρατώ σε σημείωση την πρωϊνή δουλειά, το ότι δεν είμαι ο Φοίβος, το να αγοράζω φθηνα και να πουλάω ακριβά (αρκεί να βρίσκω πωλητές/αγοραστές) και φυσικά πάλι εδω είμαστε θα τα ξαναλέμε. φιλικά Χρήστος
    dver17
    23.12.2006, 11:18
    Αν δεν απατώμαι, η αμοιβή για συνθέτη & στιχουργό είναι κάπου 1,08 ευρώ -μείον τις κρατήσεις της ΑΕΠΙ- ανά CD που παράγεται (οπότε, 0,56 μεικτά, δια του δύο, για κάθε αντίτυπο του CD). Ακόμα, προκύπτουν εκτελεστικά δικαιώματα από ζωντανές εκτελέσεις, ραδιόφωνο, τηλεόραση κλπ, πάλι μέσω της ΑΕΠΙ.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    investor
    29.10.2015, 08:43
    Μόνο στιχουργός δεν υπάρχει,εκτός αν πρόκειται για ποιητή.Ο μουσικός/συνθέτης γράφει τους στίχους ώστε να κολλάνε καλύτερα και στην φωνή/μουσική του.Αν γράψει κάποιος άλλος τους στίχους το κάνει ως φιλική συμμετοχή. Και σιγά το δύσκολο να γράψει κανείς δυο αράδες για να συνοδέψει την μουσική του,κανένας σοβαρός μουσικός δεν θα προσλάβει να πληρώνει άτομα για τέτοιο λόγο.
    KRISTHESS
    31.10.2015, 17:26

    Για την κατοχύρωση προτείνω κάτι πιο απλό. Υπεύθυνη δήλωση και θεώρηση του γνησίου της Υπογραφής. Και ανέξοδο και απολύτως νόμιμο.


    Kassandra-Kaso-Braushi
    14.11.2015, 21:02
    Πως μπορούμε να κάνουμε εγγραφή στην ΑΕΠΙ μπορεί να μου πει κανείς?? Δηλαδή τι χρειάζεται και τα περιττά...
    Orfeus
    14.11.2015, 23:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Kassandra-Kaso-Braushi στις 14.11.2015, 21:02 έγραψε...

    Πως μπορούμε να κάνουμε εγγραφή στην ΑΕΠΙ μπορεί να μου πει κανείς?? Δηλαδή τι χρειάζεται και τα περιττά...



    ΑΕΠΙ 
    Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας 

    Κεντρικά Γραφεία
    Φραγκοκλησιάς και Σάμου 51, 15125 Μαρούσι -Αθήνα 
    Τηλ.: (+30) 211 10 29000 
    Fax: (+30) 210 6851576 
    E-mail: info@aepi.gr

    Περιφερειακά Γραφεία

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 14-11-2015 23:28 ]


    emmark
    15.12.2015, 23:08
    Υπάρχει κανένα ελληνικό σύγγραμμα που να αναφέρεται στην ενορχήστρωση επικής μουσικής;