ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη

    Παρτιτούρες με αρπισμούς για κιθάρα

    Georgies
    19.12.2006, 11:09
    Gia sas,

    Psaxno partitoures me alpismous kai sigkekrimena gia kithara. Den thelo sigxordies opos sto www.kithara.vu alla opos ipa thelo na pezo notes epidi pezo klassiki kithara. Ellinika or xena kommatia.Iparxei kapio site or kati tetio?

    Thanx..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 19-12-2006 12:00 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Georgies στις 19-12-2006 18:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 02-02-2007 00:05 ]


    sunwing
    01.02.2007, 22:57
    Εννοείς αρπισμούς; Εννοείς το ρυθμικο σχήμα με το οποίο παίζεται κάθε κομμάτι με τα δάχτυλα; Χμ.. Όταν έχεις ξεκαθαρίσει το μέτρο (3/4 πχ ) τότε πλέον το κομμάτι αυτό μπορεί να παιχτεί με τις δυνατότητες που σου δίνουν αρπίσματα για τρία τέταρτα μέτρο , διαλέγεις και παίρνεις. Πώς αλλιώς; Υπάρχουν πρακτικά βιβλία κιθάρας που έχουν μαζεμένους αρπισμούς , τα σάιτ με παρτιτούρες δεν γράφουν τη ρυθμική αγωγή. Αυτο είναι ένα μειονέκτημα σε σχέση με τις παρτιτούρες πιάνου που πάντα αναφέρουν το μέτρο. Εκείνοι που έχουν μεγάλη πείρα στην κιθάρα ή πολύ καλό μουσικό αισθητήριο θεωρούν παιχνιδάκι το να βρεις το άρπισμα με το οποίο θα παιξεις ένα κομμάτι , όσοι είναι καινούριοι όμως στην προσπάθεια χωρίς υπόδειξη μπορουν να σπάσουν ώρες και ώρες τα μούτρα τους. Το είχα πάθει και γω. Το σολφέζ πάντως που θα έχεις ήδη κάνει βοηθάει , όχι;

    http://blogs.musicheaven.gr/sunwing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 01-02-2007 22:57 ]


    vouliakis
    02.02.2007, 00:05
    Μάλλον αρπισμούς εννοεί ο φίλος μας (εκτός αν εννοεί "αλπινισμούς" )...
    Το διορθώνω, anyway

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 02-02-2007 00:06 ]


    Georgies
    02.02.2007, 07:28
    Για σας παιδιά,

    Όντως αρπισμούς εννοώ. Κοιτάξτε έκανα 7 χρόνια κλασσική κιθάρα και έτσι είμαι συνηθισμένος να παίζω κομμάτια που έχουν νότες (όπως όταν διαβάζεις το σολφέζ) και να πέζω με τα δάχτυλα. Δεν συμπαθώ και ούτε είμαι καλός γνώστης των συγχορδιών.

    Για παράδειγμα μπαίνοντας στο www.kithara.vu έχει πολύ ωραία κομμάτια αλλά όλα γράφουν λόγια και απλά γράφουν απο πάνω τις διάφορες συγχορδίες. Εμένα δέν με βοηθάει αυτό, προτιμώ και θέλω να πέζω κιθάρα βλέποντας τις νότες πάνω σε ένα πεντάγραμμο συνάμα με τα λόγια. Και όχι ξεκάρφωτες νότες αλλά ενωμένες μεταξύ τους ούτως όστε να πετυχένεται ο αρπισμός σαν συνεχόμενη μελωδία.

    Υπάρχει κανένα site που να μου το προσφέρει αυτό ή έστω κάποιο βιβλίο με μοντέρνα ελληνικά τραγούδια;

    Τα λέμε...
    sunwing
    02.02.2007, 11:32
    Λοιπόν πρόσφατα ένας παλιός μου δάσκαλος (κλασικός κιθαριστής αλλά με πολλή εμπειρία στα πάλκο στα έντεχνα και στα κρητικά) μου στειλε υλικό από εκδόσεις Νάκα, έμαθα ότι κυκλοφορούν βιβλία που έχουν ακριβώς αυτό που ζητάς. Έχουν τα τραγούδια σε νότες , εκείνος μου έβαλε και τις συγχορδίες πάνω στη συνέχεια. Ίσως τα βιβλία έχουν και αυτό το πράγμα (δεν τα έχω δει τα ίδια αλλά υποθέτω ότι ή το έχει έτσι το βιβλίο ή εκτύπωσε απο σάιτ με παρτιτούρες τις συγχορδίες. Φίλε μου το να έχεις κάνει εφτά χρόνια κλασική κιθάρα είναι άθλος και είναι θέμα μιας ή δύο ημερών να καταλάβεις ότι σου χρειάζονται οι συγχορδίες . Σκέψου ότι στα τραγούδια ένας καλός διπλωματούχος πιανίστας δεν παίζει ποτέ τη μελωδία!!!! Αυτό σημαίνει ότι είναι ένας στόχος αναγκαίος να παίζεις στη συνοδεία συγχορδίες. Καλός μου φίλος μου έπαιξε πρόσφατα το Κι αν τα μάτια σου δεν κλαίνε του Λοίζου, με νότες (διπλωματούχος κιθαριστης) σε πληροφορώ ότι μου ζητησε: Κοίτα μην τραγουδάς τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αν θες να τραγουδήσεις θα παίξεις συνοδεία
    jacamar
    02.02.2007, 19:25
    να συμπληρώσω οτι μπορείς να παίζεις τις συνχορδίες σαν αρπέζ.
    Και εγώ έχω 8 χρόνια κλασσικές σπουδές στην κιθάρα αλλα τις συνχορδιες δεν τις αλλάζω με τίποτα. για τα βιβλία του νάκα ισχύει αλλά κοστίζουν ακριβά(πιστέυω)
    sunwing
    04.02.2007, 16:03
    Ax αυτό το αρπέζ, έγινε αφορμή να παγώσω ως προς το κλασικό παίξιμο, εκεί κάπου στο τρίτο βιβλίο του Ασημακόπουλου...! Είναι πολύ όμορφο αλλά θέλει χρόνο, χρόνο πολύ να ασχοληθείς και να αποδώσεις μετά όμορφα. Όντως πλουτίζει πολύ το παίξιμο και εσείς σαφώς μπορείτε να το κάνετε. Εγώ είμαι στην προσπάθεια χε χε χε . (Καλύτερο από το τίποτε)
    Georgies
    05.02.2007, 07:10
    Καλημέρα παιδιά,

    Δέν ξέρω τί ακριβώς είναι το αρπέζ αλλά υποψιάζομαι κάτι. Εννοείτε να παίρνω τις νότες που αποτελούν την συγχορδία και να τις πέζω με αρπισμό με τα διάφορα δάχτυλα του χεριού μου;
    Όμως αν όντως αυτό είναι το αρπέζ κάποια τραγούδια δεν τους πάει αυτό εννοώ με τον ρυθμό του τραγουδιού γενικά.

    Ακόμα κάτι που θέλω να ρωτήσω ρε παιδιά είναι ότι πολλές φορές όταν παίζω κάτι με συγχορδία χάνω τον ρυθμό μάλλον δεν ξέρω πάντα πως να χτυπώ την κάθε συγχορδία και στο τέλος αυτό που παίζω δέν θυμίζει το συγκεκριμένο τραγούδι. Πόσοι τρόποι υπάρχουν ας πούμε που μπορείς να παίξεις την συγχορδία όστε να ακουστεί ωραία ένα τραγούδι; Διότι κάπου κάτι πάει λάθος.

    Ευχαριστώ.
    sunwing
    05.02.2007, 14:58
    Ναι πρωτίστως ο ρυθμός παίζει ρόλο και σε καθοδηγεί . Αν έχεις πρόβλημα με το που μπαίνεις στο τραγούδι (διότι κάθε τραγούδι και κάθε στίχος δεν παίζεται καθόλου μα καθόλου τυχαία -ήταν αυτό μια αφορμή να μαλώσω σχεδόν με δάσκαλο κιθάρας κάποτε , έλεγε ότι παίζει όπως τον βολεύει , ε όχι κι έτσι!) λοιπόν , επανέρχομαι αφού ξέρεις καλά τις νότες είναι βολικές και οι παρτιτούρες πιάνου, όσο κι αν φαίνεται παράξενο για όποιον κιθαριστή ξέρει νότες είναι πολύ χρήσιμη μια απλή παρτιτούρα πιάνου , σου ξεκλειδώνει τα ίσως δύσκολα σημεία που δεν ξέρεις επακριβώς πού να βάλεις τη συγχορδία και σε ποιο σημείο του μέτρου να βάλεις μια συλλαβή.
    petepap
    17.11.2008, 18:36

    Μηπως ξερει κανεις καμια σελιδα με παρτιτουρες για κιθαρα με μελωδια ? Εννοω να μην εχει τα τραγουδια σε συγχορδιες αλλα με νοτες !!! PLease Help Me !!!!!!{#emotions_dlg.helpsmilie}


    roulitsa1984
    10.01.2012, 16:28
    kalispera.na rwtisw kati,an mporeite na mou apantisete..stis tablatoures otan dipla ston arithmo exei s h h ti einai?px 2h3 5s3?????
    platonas82
    12.01.2012, 09:03
    το "h" αν θυμάμαι καλά είναι το hammering. Δηλαδή παίζεις ας πούμε στο 2ο τάστο τη νότα και όσο η νότα ακούγεται, ΧΩΡΙΣ να ξαναπαίξεις την χορδή, χτυπάς με το επόμενο δάχτυλο στο 3ο τάστο. Κάνεις "σφυρί" δηλαδή. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοω. Ετσι πετυχαίνεις να ακουστούν δυό νότες χωρίς να παίξεις δύο φορές την χορδή. Το "s" είναι "slide-γλίστρημα" . Παίζεις ας πούμε στο 5ο τάστο και γλιστράς μετά στο 3ο
    katrinasp
    24.01.2012, 00:12
    Γιώργο ρίξε μια ματιά σε αυτό το site, μάλλον ανταποκρίνεται σε αυτό που ψάχνεις.. Έχει τεραστια ποικιλία ξένων τραγουδιών με νότες http://www.musicnotes.com/
    irene8282
    09.03.2012, 21:30
    καλησπερα ειμαι καινουργια στην κιθαρα κ δεν ξερω απο που να αρχισω...εμενα με ενδιαφερει να μαθω να παιζω κιθαρα ετσι ωστε να συνοδευω την φωνη μου...συγχορδιες στο αριστερο κ το δεξι να παιζω την μελωδια οχι ομως με νοτες γιατι δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο ολο αυτο μιας κ αρχιζω τωρα κ δεν ξερω αν εχω κ την ορεξη αλλα κ το να συγκεντρωθω σωστα για να μαθω νοτες στο δεξι χερι...τις νοτες στο πενταγραμμο τις ξερω αλλα ως εκει... υπαρχει καποιο βιβλιο κατι που να με κανει να μην τα παρατησω? σας ευχαριστω...