ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.845 μέλη

    Διαγραφή του μέλους semplice

    KAKOFONIKS
    20.12.2006, 12:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 20-12-2006 στις 12:35 έγραψε...

    Χωρίς να γνωρίζω το διαγραφέν μέλος, όυτε και τα γραφομενα του, εχω μοναχα 2 παρατηρησεις να κανω.

    Απο την μια πλευρά, είναι πολύ ασχημο να διαγράφεται ενα μελος, ειδικα οπως διαβασα εδω πως δεν εγινε κάποια επίσημη προειδοποίηση περί διαγραφής κτλ κτλ.

    Από την άλλη πλευρά, δεν νομίζω πως ξαφνικά τον jorge τον τσίμπησε μια μυγα και αποφάσισε να παρει κεφάλια. Προφανώς θα πρέπει να είχε πολύ σοβαρό λόγο για να προβεί σε μια τετοια ακραία κίνηση.

    Και για να γραψω και την χιουμοριστική μπαρούφα μου.... τωρα που διαγραφτηκε το μέλος, καταθέτω αίτηση για να κληρονομήσω τις χρυσές του νότες (ο πρωτος που το ζητάει είναι και ο νομιμος κληρονομος!)

    null


    Θα το συνεχίσω και εγώ για να ελεφρύνω λίγο ακόμα το κλίμα.(Τελείως χιουμοριστικά έτσι)

    Βασικά το νόμιμο είναι να τις μοιραστούμε αλλά οι συντονιστές δεν έχουν δικαίωμα στην "κληρονομιά"!!!!!!!!!
    uNick
    20.12.2006, 12:42
    Παράθεση:
    Το μέλος Zefuros στις 20-12-2006 στις 12:35 έγραψε...

    Και για να γραψω και την χιουμοριστική μπαρούφα μου.... τωρα που διαγραφτηκε το μέλος, καταθέτω αίτηση για να κληρονομήσω τις χρυσές του νότες (ο πρωτος που το ζητάει είναι και ο νομιμος κληρονομος!)

    Άργησες Ζέφυρε... Έχω στείλει από χθες την ίδια αίτηση με συστημένη επιστολή, άρα χρονικά προηγούμαι!

    qanun
    20.12.2006, 12:42
    Παράθεση:
    τωρα που διαγραφτηκε το μέλος, καταθέτω αίτηση για να κληρονομήσω τις χρυσές του νότες (ο πρωτος που το ζητάει είναι και ο νομιμος κληρονομος!)


    Α, ναι? Σε ποιο κληρονομικο δικαιο βρε?
    KAKOFONIKS
    20.12.2006, 12:45
    Στο musicheavenικό δίκαιο
    xanthoulak
    20.12.2006, 12:58
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19-12-2006 στις 17:10 έγραψε...

    Κάτι τελευταίο και από εμένα για το φαινόμενο "Σεμπλις" που τους τελευταίους μήνες έχει κάνει πολλούς από τους βασικούς συντελεστές του MusicHeaven να χάσουμε την όρεξή μας...

    Εδώ και πολύ καιρό κατηγορεί το MusicHeaven πως υπηρετούμε "τη νέα τάξη πραγμάτων", την "παγκοσμιοποίηση" και οτι στοχεύουμε στον "...ξεριζωμό καθε θρησκευτικου , πατριωτικού συναισθηματος, παράδοσης και παραχάραξη της ιστορίας".

    Όλα τα παραπάνω είναι απλώς αστεία, καθώς το MusicHeaven διαρκώς προωθεί και στηρίζει ότι έχει να κάνει με την παράδοση. Στο e-Περιοδικο υπάρχουν 2 μόνιμες στήλες περί παράδοσης, στα 2 τελευταια Live φέραμε τον κόσμο μας κοντά στην παραδοσιακή μουσική, στηρίξαμε με διαγωνισμούς την Ποίηση, φιλοξενούμε δεκάδες άρθρα για παραδοσιακά όργανα, βυζαντινή μουσική, έχουμε υπάρξει χορηγοί επικοινωνίας σε CDs παραδοσιακής-βυζαντινής μουσικής και έχουμε πάρει συνεντεύξεις από σπουδαίους εκπρόσωπους της παράδοσης (Χ.Αηδονίδης, Λ.Χαλκιάς και σε λίγο ο Σ.Σιάτρας) οι οποίοι μάλιστα έχουν παραδεχθεί μέσα από τις συνεντεύξεις τους το σημαντικό ρόλο του MusicHeaven στην προσπάθειας διατήρησης της παράδοσης.

    Και βγαίνει τώρα ο κ.Σεμπλις και μας κάνει κήρυγμα οτι προωθούμε τη νέα τάξη πραγμάτων. Και μας κατηγορεί για "υποκρισία", "αυθαιρεσία" σε διαχειριστικά ζητήματα και "αλαζονεία". Μας κάνει μάθημα ένας κύριος που έχει προσφέρει το απόλυτο μηδέν στην ανάπτυξη του site. Ένας κύριος που δεν έχει στείλει ούτε μία δημοσίευση, που δεν έχει γράψει ούτε ένα άρθρο, που δεν έχει πάρει καμία πρωτοβουλία να κάνει ποτέ κάτι δημιουργικό για την κοινότητα. Ακόμα και το topic που άνοιξε, είδατε που το πήγε. Χωρίς να προκληθεί από κανέναν (ίσα ίσα εγώ του είπα και καλή επιτυχία), το μετέτρεψε σε αντιδικτατορικό αγώνα. Διαρκώς κάνει κηρύματα, διαρκώς κολακεύει, διαρκώς προσπαθεί να βρει "συμμάχους" που να τον στηρίξουν σε αυτά που λέει, στον "αγώνα" του κατά του κατεστημένου. Μόνο αυτό κάνει όλους αυτούς τους μήνες και έχει δημιουργήσει την αίσθηση ενός "πολέμου" ανάμεσα στους μεν και στους δε.

    Ακόμα και αυτό όμως, εμείς το δεχόμαστε και του παραχωρούμε το βήμα παντού. Στα σχόλια του Περιοδικού, στο Forum, στα ΠΜ, παντού. Γράφει παντού, για τα πάντα, κάνοντας ακόμα και σχόλια ρατσιστικά. Τον αφήσαμε παρολ' αυτά να τα γράφει. Κακώς; Ίσως κακώς και σε αυτό αναλαμβάνω την ευθύνη.

    Τώρα όμως κάνει οτι πιο άσχημο θα μπορούσε να κάνει κάποιος. Λέει στην Gate, τον άνθρωπο που έχει βοηθήσει όσο κανείς άλλος στη διατήρηση του υψηλού επιπέδου του site τόσα χρόνια, οτι οι υπόλοιποι συντονιστές "της στριμώχνουμε την ψυχή", την κάνουμε να "απολογείται", οτι οι απόψεις της "θα διώκονται" (από εμάς)
    και ένα σωρό άλλα.

    Πρόκειται λοιπόν για ξεκάθαρη προσπάθεια διάσπασης του MusicHeaven και της Ομάδας Ανάπτυξης. Δε λέω οτι υπάρχει τέτοιος στόχος από τον συγκεκριμένο κύριο. Δεν ξέρω και δε θέλω να βρεθώ στο μυαλό του. Κρίνω απλά από τα γεγονότα.

    Και ως υπεύθυνος αυτού του ιδιωτικού χώρου, έχω την υποχρέωση και το δικαίωμα να τον προστατεύσω από τέτοια φαινόμενα που δε συνάδουν με τον μικρόκοσμο που θέλουμε να δημιουργήσουμε.



    Γενικά είμαι ενάντια σε διαγραφές πριν γίνουν συστάσεις για σεβασμό σε ομάδες, φόρουμ, συλλογικότητες ( έτσι το βλέπω το MH, ένα φόρουμ ανθρώπων ), αλλά αφού διάβασα τα παραπάνω, καταννοώ τον jorge και θα συμφωνήσω μαζί του.
    Ελπίζω μόνο να του έγιναν όντως συστάσεις, κάποια προειδοποίηση δλδ.

    Zefuros
    20.12.2006, 12:59
    θα βγαλω το κομπιουτερακι να κανω τις διαιρεσεις... χι-χι
    rouli726
    20.12.2006, 13:02
    Ομολογώ πως διάβασα λίγο αυτά που έχουν ειπωθεί από όλους αν κ δεν έχω παρακολουθήσει τα κατά καιρούς λεγόμενα του εν λόγω πρώην μέλους.Η άποψή μου απλά είναι ότι όσο καιρό είμαι μέλος,όσο κι αν πολλές φορές διαφωνώ με απόψεις του χόρχε ή άλλων συντονιστών,η διαχείριση της κοινότητας γίνεται απόλυτα σωστά,κάτι που θεωρώ δύσκολο με αυτά που ακούει καθημερινά από τον κάθε ένα που μπορεί απλά να μη κοιμήθηκε καλά το βράδυ.Και στο κάτω κάτω της γραφής ο χώρος είναι ιδιωτικός και όποιος επιθυμεί να βρίσκεται αναμεσά μας οφείλει να σέβεται και να τηρεί τους όρους.Δεν ανάγκασε κανείς κανέναν να είναι εδώ.Και προφανώς οι όροι "αποκλεισμός" "διαγραφή" κτλ υπάρχουν για να επιβάλλεται η τάξη όταν πρέπει.Υποτίθεται ότι όλοι μας είμαστε εδώ γιατί είτε επαγγελματικά είτε ερασιτεχνικά αγαπάμε τη μουσική.Δε μπορεί οι ίδιοι άνθρωποι να επικροτούμε το χάος και την αναρχία!Όποιος δε συμμορφώνεται με τις παρακλήσεις ή την αδιαφορία στις ύβρεις του θα πρέπει να διαγράδεται βρε παιδιά πως να το κάνουμε??

    Υ.Γ.Μη πυροβολείτε τον "πιανίστα"....!!!!!!

    Υ.Γ.2.Αντε καλές γιορτές σε όλους μας και παιδια....PEACE!!!!!

    jorge
    20.12.2006, 13:21
    Και κάτι τελευταίο από μένα...

    Δε γίνεται να αποκτήσετε όλοι τη σφαιρική εικόνα που έχω στο μυαλό μου για το περιστατικό. Οι αφορμές δεν παρουσιάστηκαν σε μια μέρα για να πω "έγινε το Α περιστατικό", να το κατανοήσετε και να το λήξουμε.

    Το φαινόμενο εμφανίζεται εδώ και μήνες και αν δε διαβάσετε προσεκτικά όλα τα μηνύματα και τις συζητήσεις, αν δε μπείτε στο πνεύμα τους, αν δεν μπείτε αρκετά στο πνεύμα της ευθύνης της διαχείρισης της μεγαλύτερης ίσως ελληνικής μουσικής κοινότητας (δεν το λέω από υπερηφάνια, αλλά για να τονίσω την ευθύνη και το άγχος να διατηρείς συνεχώς ψηλά το επίπεδο, παντού) και αν δεν αντιληφθείτε πως είναι αντιφατικό ο ίδιος διαχειριστής-κατασκευαστής που σας δινει τη δυνατότητα να σχολιάζετε το παραμικρό στο site μέσω πλήθους δυνατοτήτων (forum, σχόλια περιοδικού, ραδιοφωνικές εκπομπές, παρτιτούρες, αγγελίες, blogs, φωτογραφίες, post-it, μηνύματα στο σταθμό), να είναι ταυτόχρονα και κάποιος που γουστάρει να γίνεται διαδικτυακός "δήμιος" έτσι χωρίς να έχει αντιληφθεί κάποιο σοβαρό λόγο, τότε δε θα δώσετε απαντήσεις στον εαυτό σας.

    Όλα γίνονται για το κοινό καλό, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι προσωπικά. Δε μ' ενδιαφέρει να πείσω όλο τον κόσμο για τις προθέσεις μου, επομένως δε θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο.

    Καταλαβαίνω βέβαια οτι όλοι έχετε ερωτήματα, απορίες κλπ, όμως δε μπορώ να απαντάω σε όλους και σε οτι με ρωτάτε. Μακάρι να είχα το χρόνο να τα πούμε και να λυθούν όλες οι απορίες σας. Μέχρι τώρα έχω γράψει αρκετά, ενώ και τα άλλα παιδιά με συμπλήρωσαν με τις απόψεις τους. Ο καθένας λοιπόν μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
    XeniaRodo
    20.12.2006, 13:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 20-12-2006 στις 12:35 έγραψε...

    Από την άλλη πλευρά, δεν νομίζω πως ξαφνικά τον jorge τον τσίμπησε μια μυγα και αποφάσισε να παρει κεφάλια. Προφανώς θα πρέπει να είχε πολύ σοβαρό λόγο για να προβεί σε μια τετοια ακραία κίνηση.




    Eπειδή τυχαίνει να γνωρίζω τι άτομο είναι ο Jorge δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με την παραπάνω άποψη.
    Lansetris
    20.12.2006, 19:42
    Έλειψα δυο μέρες και τώρα δεν πιστεύω στα μάτια μου... Και βέβαια δεν επιδοκιμάζω τη διαγραφή του Κωνσταντίνου!!
    Θα επανέλθω, όμως.

    GL
    21.12.2006, 00:08
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 20-12-2006 στις 01:05 έγραψε...

    Ξεκαθαρίζω οτι δεν έχω διαβάσει και ξέρω ελάχιστα για το θέμα!
    Απλά ήθελα να πω τα εξής:Αν τον τελευταίο καιρό δεν με βλέπετε και τόσο πολύ να είμαι on line είναι γιατί σε μια μουσική κοινότητα όπως η δική μας λογικά πρεπει να ασχολούμεθα με την μουσική και οτι την περικλείει..
    Με λύπη μου βλέπω οτι μόνο με αυτη δεν ασχολούμαστε..γι'αυτό και απέχω.
    Αυτά,χωρίς παρεξήγηση και πάντα με φιλικές διαθέσεις.



    Με υπερκαλυψε το σχολιο του Μανωλη!!

    Και θελω να προσθεσω λεγοντας οτι προτιμω να ακουω ολες αυτες τις φωνες εδω μεσα στο τοπικ αυτο να τραγουδουν παρα να μιλουν γραφωντας!Δεν υποννοω τιποτα,δεν κατηγορω κανεναν,απλα ενα παραπονο βγαζω......

    Αυτα...και παμε παρακατω!!

    Υ.Γ:Αυτα που τραβας εδω Χορχιτο,τα τραβαω εγω αλλου....ξερεις που,αρα σε νιωθω κατιτις!!!



    Lansetris
    21.12.2006, 00:09
    Δε θεωρώ τον Κωνσταντίνο επικίνδυνο για το MH. Ούτε πιστεύω ότι ήθελε - και ούτε μπορούσε - να διασπάσει τη συντονιστική ομάδα. Ο Κωνσταντίνος κατέθετε εδώ την ψυχή του, νομίζω, κι αν το έκανε με απόλυτο τρόπο ή και με φανατισμό μερικές φορές, δεν άξιζε διαγραφή.
    Διάβασα και τις απόψεις που αναπτύχθηκαν και βέβαια το σκεπτικό του Χόρχε, δεν είμαι σε θέση απόλυτα να καταλάβω τη θέση του συντονιστή και δεν κατηγορώ. Αλλά κάποιος τρόπος θα υπάρχει να επανέλθει ο Κωνσταντίνος, με τον οποίο διαφώνησα σε πολλά, κάποιες φορές "σπάστηκα" αλλά πάντα κατανοούσα την "πίστη" του και την κατάθεση ψυχής που θεωρώ ότι κάνει.

    margo
    21.12.2006, 00:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 21-12-2006 στις 00:09 έγραψε...

    Δε θεωρώ τον Κωνσταντίνο επικίνδυνο για το MH. Ούτε πιστεύω ότι ήθελε - και ούτε μπορούσε - να διασπάσει τη συντονιστική ομάδα. Ο Κωνσταντίνος κατέθετε εδώ την ψυχή του, νομίζω, κι αν το έκανε με απόλυτο τρόπο ή και με φανατισμό μερικές φορές, δεν άξιζε διαγραφή.
    Διάβασα και τις απόψεις που αναπτύχθηκαν και βέβαια το σκεπτικό του Χόρχε, δεν είμαι σε θέση απόλυτα να καταλάβω τη θέση του συντονιστή και δεν κατηγορώ. Αλλά κάποιος τρόπος θα υπάρχει να επανέλθει ο Κωνσταντίνος, με τον οποίο διαφώνησα σε πολλά, κάποιες φορές "σπάστηκα" αλλά πάντα κατανοούσα την "πίστη" του και την κατάθεση ψυχής που θεωρώ ότι κάνει.




    Ναι,έτσι είναι,κατέθετε την ψυχή του.
    Χαίρομαι που το θέτεις αυτό..
    Επαναλαμβάνομαι, αλλά θα πω πάλι πως υπάρχουν μέλη(και συντονιστές) που έχουν μιλήσει με πολύ πιό απόλυτο τρόπο και δεν τους έγινε ούτε παρατήρηση
    Και να θυμίσω ότι ο Κωνσταντίνος

    δεν εξύβρισε κανέναν,ούτε χυδαιολόγησε εναντίον κανενός.

    Όσες φορές διαφώνησε,ήταν ο πρώτος που κέρναγε μπυρίτσες και προσπαθούσε να κατευνάσει τα πνεύματα.
    Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι να "κούρασε"η φωνή του και το πάθος με το οποίο υποστήριζε τις απόψεις του.

    Αλλά τη διαγραφή τη θεωρώ απαράδεκτη για τέτοιους λόγους.
    Μαζί με όσους ήδη το ζήτησαν,εννοείται πως περιμένω να ανακληθεί αυτή η απόφαση.
    margo
    21.12.2006, 00:54
    Μεταφέρω εδώ και ένα σχετικό post από το blog του μέλους prosilios.




    θεωρώ την διαγραφή του Κωνσταντίνου (semplice) κατάφωρα άδικη πράξη...

    όταν προ ημερών στο σάιτ προβλήθηκε χωρίς πρόβλημα η φωτογραφία του Πανούση με χλευαστική ,προς πρόσωπα και αντικείμενα που για κάποιους από εμάς θεωρούνται ιερά, ,ενδυμασία...

    όταν με αφορμή τον ίδιο τραγουδοποιό κάποιοι εξέφρασαν την αντιληψη πως μπορεί να λέγεται εν ονοματι της τεχνης οτιδήποτε,όσο ακραίο κι αν είναι... ε,συχωρέστε με .....

    η λογική "μιλά ενάντια στους συντονιστές αρα τον διαγράφω" ακούγεται στα αυτιά μου αδιανόητη και υποκριτική!!!

    δηλαδή:βρίζετε όποιον και όπως θέλετε αλλά όχι εμάς ή πείτε τις βρισιές τραγουδιστά ώστε να θεωρηθεί "τέχνη" ....

    οι συντονιστες λοιπον "uber alles"?????...μικροθεοί στον μικρόκοσμο τους???

    σε κανένα φόρουμ δεν συμβαίνει αυτό!!!γνωρίζω τα διαδικτυακά φόρα από το 2000.σε κάποια είμαι διαχειριστής και σε άλλα συντονιστής. διαγράφονται μέλη μόνο όταν υβρίζουν ή χυδαιολογούν αλλά ποτέ επειδή εξεφρασαν γνώμη αντίθετη από των διαχειριστών...

    απορω πώς εγινε αυτό μεταξυ ανθρωπων που εχουν βρεθει από κοντα κι εχουν πιει κι ενα ποτηρι κρασί...και μόνο του το γεγονός αυτό λέει πολλά για τους άρτι φωτογραφηθέντες καλαμο-ιππείς...

    θα παρακαλουσα να ανακληθει η διαγραφη που στην τελική αδικεί τον διαγράψαντα και όχι τον διαγραφέντα,τον οποίο μάλλον επιβεβαιώνει...



    όχι ως κίνηση για τις ημέρες που έρχονται ,οι οποίες για καποιους δεν σημαίνουν απολυτως τίποτε, αλλά ως κίνηση δικαιoσύνης και τηρησης ίσων μέτρων και σταθμών...

    όποιος έχει μάτια βλέπει...εάν ανατρέξετε σε προηγούμενες δημοσιεύσεις θα δείτε πως οι διαγράψαντες έχουν δώσει οι ίδιοι περισσότερες αφορμές διαγραφής από ότι ο Κωνσταντίνος,με προσωπικές επιθέσεις σε ανοίκειο ύφος εναντίον όσων διαφωνούν με την "γραμμή" τους

    αρκετές φορές δε οι επιθέσεις εναντίον των "αντιφρονούντων" υπήρξαν συντονισμένες...

    σημειώνω πως η διαγραφή έγινε εντελώς απροειδοποίητα,χωρίς να δοθεί στον semplice ούτε μιας ώρας χρόνος να σώσει τα προσωπικά μηνύματα του και τα όσα είχε γράψει στο blog του.



    λυπάμαι ιδιαίτερα για την στρεβλή αντίληψη περί δικαίου που έχουν ορισμένοι/ες,η οποία αυξομειούται ανάλογα με τις προσωπικές συμπάθειες προς τους εκάστοτε μικροεξουσιαστές........

    το μόνο που είχαν κουράγιο να ψελλίσουν ήταν "αν ήμουν στην θέση του διαχειριστή δεν θα το έκανα" και μετά αρχίζουν τα "αλλά"...από τον φόβο μήπως στενοχωρηθεί ο διαγράψας στο άκουσμα της αλήθειας...





    "Το μέλος pmichalis στις 20-12-2006 στις 01:04 έγραψε...



    Δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους συζήτηση κάνουμε αυτή την στιγμή !!!!

    Η δήλωση Jorge "ΥΓ. Ξεκαθαρίζω πως δεν τίθεται σε καμία περίπτωση θέμα επιστροφής του συγκεκριμένου μέλους στην κοινότητα, μη μου ζητήσετε κάτι τέτοιο λοιπόν." αφήνει περιθώρια συζήτησης ??????

    είναι ξεκάθαρo : "για να δείξω Δημοκρατικός μπορείτε να πείτε τήν γνώμη σας αλλα ....

    επι της ουσίας την έχω .... γραμμένη και θα κάνω ότι επέλεξα εγώ "

    Δέν γνώριζα το μέλος που διεγράφη καί δέν γνωρίζω επακριβώς τα αίτια αλλά ΕΛΕΟΣ μήν ψάχνετε Δημοκρατικές διαδικασίες πίσω απο τέτοιες Δηλώσεις Αν έχω άδικο πείτε μου"





    από σήμερα και για άγνωστο διάστημα θα σας απαλλάξω κύριοι διαχειριστο-συντονιστές από την εμφανή παρουσία μου.

    οι "ενοχλητικές" φωνές σιγούν μία μία σε αυτόν τον χώρο...

    θα απολαύσετε την πολυπόθητη Πανούσειο ομοφωνία σας (τι μου θυμίζει αυτό;..τι μου θυμίζει...)


    το κάνω ως πράξη διαμαρτυρίας και συμπαράστασης στον κατάφωρα αδικηθέντα semplice.(με τον οποίο δεν έχω καμμιά ιδιαίτερη προσωπική σχέση ,πέραν μερικών πμ και 2 e-mail που έχουμε ανταλλάξει).....

    δεν έχω άλλο τρόπο διαμαρτυρίας προς το κλίμα "κλίκας" που αχνοφαίνεται πίσω από τις κουρτίνες της υποκρισίας....


    το ίδιο θα έκανα για οποιονδήποτε του αφαιρούσαν την δυνατότητα λόγου ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή όχι με τις απόψεις του(εκτός εάν εξύβριζε και χυδαιολογούσε)



    Η σιωπή είναι ηχηρότερη από "φωνές υδάτων πολλών". έστω κι αν δεν το αντιλαμβάνεσθε



    "οι λόγοι είναι όργανο του κόσμου τούτου ,η δε σιωπή μυστήριο του μέλλοντος αιώνος εστί"(αγ.Ισαάκ ο Σύρος)



    "όποιος γνωρίζει δεν μιλά ,όποιος μιλά δεν γνωρίζει"(Λάο Τσε)



    "Σε καιρούς παρακμής η πολυφωνία μεταλλάσσεται και υποβαθμίζεται σε θέατρο παραφώνου με πρωταγωνιστές τις ανούσιες και ωφελιμιστικές κραυγές πολλών κακόηχων εγωισμών...

    Οι σοφοί προτιμούν τη λαλίστατη σιωπή."GinaDanis (από το e-περιοδικό)





    υγ. ευχαριστώ για την μέχρι τούδε φιλοξενία ή "φιλοξενία" σας.





    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 21-12-2006 00:56 ]


    gate
    21.12.2006, 01:44
    ...είδατε πόσο εύκολα τα "ονόματα" δίνουν τη θέση τους στο "κάποιες/οι", όταν προκύπτει διαφωνία απόψεων...; Κι ύστερα, αφού χάνεται η ψυχραιμία και μαζί μ' αυτήν κάθε λογικός ειρμός, αρχίζουν οι "κατηγορίες" για "συμμαχίες", για "ψελίσματα", για "φόβους"... Όλα τα προηγούμενα λόγια διαγράφονται μεμιάς..., λες και δεν υπήρχαν ποτέ... Να ένα δείγμα "τυφλής παρεξήγησης", όπως τυφλές δηλαδή είναι οι περισσότερες παρεξηγήσεις (και αυτές που προηγήθηκαν στο φόρουμ).

    Προσωπικά, δεν ενοχλούμαι. Τα κατανοώ και τα ακούω. Ακούω με πολλή σοβαρότητα και σεβασμό όλες τις απόψεις και μπορώ να βρω και δίκια πολλά και ειδικά σε αυτό που γράφηκε ότι και άλλα μέλη έχουν δώσει αφορμές για διαγραφές αλλά αυτό δεν έγινε, ή σε αυτό (που είχα πει κι εγώ με άλλα λόγια νωρίτερα): ότι ο semplice είχε καλή διάθεση για τη συμμετοχή του σε αυτόν τον χώρο και ασφαλώς ούτε ο semplice ούτε κανένας άλλος θα μπορούσε να απειλήσει ή να είναι επικίνδυνος για την ενότητα του χώρου αυτού. Με βάση αυτό και με βάση και άλλες σκέψεις μου, τις οποίες όσο μπορουσα πιο ξεκάθαρα τις διατύπωσα την προηγούμενη φορά, είπα πως κι εγώ δεν συμφωνώ με την διαγραφή όχι μόνο του σέμπλις αλλά οποιαδήποτε διαγραφή... Αλλά αυτό δεν μπορεί να με κάνει να φτάνω στο άλλο άκρο, να μιλάω για "οργανωμένες επιθέσεις" ή να μην κατανοώ και την λογική ή έστω... τη μη λογική (παρασυρμένη από θυμό ή από οποιοδήποτε άλλο συναίσθημα μπορεί να έχει) του ανθρώπου που πήρε την απόφαση και που, ως φίλο μου, τον γνωρίζω εδώ και πολύ καιρό, για να έχω αμφιβολίες για τον τρόπο που σκέφτεται και ενεργεί...

    Θέλω να προσθέσω επίσης κάτι τελευταίο για να μην στεναχωριούνται κάποια πρόσωπα άδικα ή να νομίζουν πως γράφω εδώ πράγματα που δεν θα έγραφα αν μπορούσε να τα διαβάζει ο Κωνσταντίνος. Ό,τι έγραψα εδώ, τα έχω πει πρώτα στον ίδιο τηλεφωνικά. Αν δεν ήταν έτσι, θα προτιμούσα να μην τα γράψω...

    Αν επίσης πιστέψετε κάποιοι πως για 'μένα αυτό το θέμα ήταν και πέρασε..., τότε σας λέω απλώς πως είστε λάθος... Αν κάποιος έχει στεναχωρήθει περισσότερο από όλη αυτήν την κατάσταση, είμαι εγώ -κι ας ακούγεται εγωιστικό- και απόδειξή μου γι' αυτό οι βραδιές που ξενύχτησα (παρότι ο χρόνος μου δεν είναι τόσος πολύς για να μένω ώρες πάνω από μια απάντηση στο φόρουμ ή σε ΠΜ ή σε μέιλ) προκειμένου να κατορθώσω την ισορροπία και την ηρεμία, τα mails και τα προσωπικά μηνύματα που έχω στείλει σε ανθρώπους εδώ μέσα για το θέμα αυτό, είτε ζητώντας την γνώμη τους, είτε προτείνοντάς τους ό,τι θεωρούσα ως καλύτερο ώστε να λυθεί η παρεξήγηση... (μιας και για 'μένα εξακολουθεί να αποτελεί παρεξήγηση προσώπων και λόγων και εξακολουθώ να πιστεύω -όπως το έχω γράψει σε ορισμένα πρόσωπα σε ΠΜ- ότι αν μπορούσε να υπάρξει ουσιαστική άμεση και προσωπική επαφή μεταξύ όλων όσοι εμπλέκονται στην παρεξήγηση, τα πράγματα θα ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά...)...Απόδειξή μου άλλωστε ο ίδιος ο semplice και οι συζητήσεις μας που θα μπορούσατε να τις μάθετε, όσοι μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί του, από τον ίδιο...

    Γι' αυτό καλό είναι να μην προτρέχουμε σε όσα γράφουμε, στην προσπάθειά μας να υπερασπίσουμε αυτό που μέσα μας θεωρούμε δίκαιο και σωστό. Καλό και άγιο είναι κάτι τέτοιο, αλλά θα το επαναλάβω... είναι ακόμα καλύτερο να ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ τους άλλους και όσα αποφασίζουν να πουν δημόσια...

    Εγώ θα σας το πω...: πείτε και για 'μένα ό,τι θέλετε. Θεωρείστε ό,τι θέλετε να θεωρήσετε. Δεν πρόκειται να μπω σε διαδικασία να σας πείσω για το αντίθετο, όχι γιατί δεν θα ήθελα αλλά γιατί ξέρω ότι δεν έχει αποτέλεσμα κάτι τέτοιο σε ανθρώπους που δεν θέλουν να ακούσουν την άλλη πλευρά... (Όσοι θέλουν, ασφαλώς να μιλήσουμε). Μου αρκεί, για δική μου ψυχική ανάπαυση ότι ό,τι έγραψα εδώ, πριν το γράψω το ήξερε ως άποψή μου ο Κωνσταντίνος, πράγμα που σημαίνει ότι δεν έλεγα άλλα σε εκείνον και άλλα γράφω εδώ δημόσια. Προσπάθησα να μην είμαι σε καμία πλευρά ή μάλλον καλύτερα προσπάθησα να είμαι εν μέσω των δύο πλευρών για να τις φέρω κοντά... Αυτό απέτυχε... Το μόνο που μου μένει να μπορώ να κάνω ουσιαστικά είναι να λυπάμαι βαθιά που γνωρίζω την ψυχολογική κατάσταση του semplice αυτήν την στιγμή, να θέλω πραγματικά να ξαναδώ τον semplice στο musicheaven (παρακαλώντας τον βέβαια στην περίπτωση αυτή να είναι συγκαταβατικός και ανεκτικός με τις διαφορετικές απόψεις και να μην ψάχνει για "συνωμοσίες" και "αντίπαλες οργανωμένες επιθέσεις", γιατί τον διαβεβαιώ και από εδώ ξανά πως δεν υπάρχουν όλ' αυτά τα φαντάσματα εδώ) και να μου είναι αδύνατο να μην κατανοώ ταυτόχρονα τον jorge που είναι φίλος μου και για τον οποίο ξέρω ότι μόνο μια κατάσταση που έχει φτάσει γι' αυτόν στα όρια, θα μπορούσε να τον οδηγήσει σε μια τέτοια απόφαση...

    Αν πάντως μπορώ να ζητήσω ένα χριστουγεννιάτικο δώρο από το m-h αυτό θα ήταν μια συνάντηση μεταξύ των προσώπων που έχουν παρεξηγηθεί... μια συνάντηση πρόσωπο με πρόσωπο, συμπεριλαμβανομένου ασφαλώς του semplice, στην οποια έχω πολλές και βάσιμες ελπίδες ότι θα δώσει τα θεμέλια για να λυθεί όλη αυτή η στην ουσία της... ανούσια παρεξήγηση....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 21-12-2006 01:58 ]


    AngelosK
    21.12.2006, 07:56
    Αγαπητοί φίλοι,
    Επιτρέψτε μου λίγα θεωρητικά λόγια σχετικά με το τι έχετε δημιουργήσει και αντιστοιχως τι διακινδυνεύετε:
    Το ΜΗ μπορεί δικαιωματικα να θεωρηθεί ότι ξεκίνησε από web forum αλλά πλέον αποτελεί virtual community.

    Ως web forum με τη μορφή που έχει, αποτελεί παράδοξο που σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα είχε εκλείψει από καιρό. Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο αυτή τη στιγμη, αλλά στην ιστορική εξέλιξη που οδήγησε από το usenet, στα mailing lists, web forums και τελικά στα blogs, κάθε στάδιο αποτελεί μια έκπτωση της συλλογικότητας προς όφελος της περιχαρακωμένης και διασπασμένης ατομικότητας. Ο πιο προσιτός παραλληλισμός για τα τελεύταια δύο στάδια είναι web forum=downtown (αγορά) και blog=suburbs (προάστια με μονοκατοικίες μόνο). Η επικράτηση των blogs αντικατοπτρίζει την παρακμή των 'ιστορικών' κέντρων των πόλεων στο Δυτικό κόσμο- και ειδικά στην Αμερική.

    Ως virtual community αποτελεί επέκταση και 'σύμβολο' πραγματικής κοινωνίας. Είναι μια κοινωνία α-ταξική, που έχει καταργήσει τοπικούς περιορισμούς, αλλά σε αντάλλαγμα έχει χάσει τη φυσική της υπόσταση. Σε μια τέτοια κοινωνία πρέπει να υπάρχουν πολίτες, νόμοι, πολιτική, πνευματική και εκτελέστική εξουσία, αλλιώς θα περιπέσει στο χάος. Αντιστοίχως θα πρέπει να υπάρχουν μηχανισμοί ελέγχου, αλλά και κυρώσεις σε όποιους παραβαίνουν τους 'συμβολικούς' νόμους. Το όφελος είναι μια -πρωτοφανής στην ιστορία της επικοινωνίας- ανταλλαγή απόψεων χωρίς οικονομικούς, κοινωνικούς ή άλλους προσδιορισμούς.

    Ως εδώ καλώς. Η μόνη ένσταση είναι ότι....αν αυτή είναι μια 'συμβολική' κοινωνία, τότε τι άλλο είναι η ανέκκλητη ποινή που οδηγεί έναν από τους online πολίτες στην ανυπαρξία, παρά ένα 'σύμβολο' θανατικής ποινής;... και νομίζω ότι ως τέτοια την αντιμετώπισαν διαισθητικά τα περισσότερα μέλη που αντέδρασαν.

    Με δυό λόγια: έχετε δημιουργήσει κάτι που χτίστηκε με αγώνες ελάχιστων, οργανώθηκε πάνω σε κανόνες αμερικάνικων web forums, αλλά τελικά εξελίχτηκε σε κάτι πολύ διαφορετικό που αντανακλά το πως θα μπορούσε να είναι πραγματικά η ελληνική κοινωνία σήμερα, αν έλειπαν όλες οι αγκυλώσεις που την χαρακτηρίζουν. Διαφυλάξτε το ως κόρη οφθαλμού, γιατί με την τόσο ραγδαία μεταβολή των ιστορικών συνθηκών- και στην Ελλάδα ακόμη- δύσκολα θα ξαναδημιουργηθεί κάτι παρόμοιο.

    ΥΓ. Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να αναβαθμίσει μια κοινότητα-πόλη σε 'πολιτεία', με την πλατωνική έννοια, αυτό είναι οι φιλόσοφοι της . Προσέξτε πολύ, να τους ακούτε κάπου-κάπου και να μην τους ταλαιπωρείτε, γιατί αν κάποια στιγμη κουραστούν και σας εγκαταλείψουν, τότε θα υπάρχει πρόβλημα...
    gazakas
    21.12.2006, 10:45
    Να 'μαι κι εγώ!


    @ AngelosK

    Κορυφαία ανάλυση γενικά! Γράφεις μάλιστα κάτι που στη συζήτηση αυτή δε λήφθηκε σχεδόν καθόλου υπόψη: το ΜΗ δεν είναι απλά web forum αλλά virtual community, δηλαδή δεν πρόκειται απλά για ένα χώρο ανταλλαγής απόψεων, αλλά για ένα χώρο ποικιλόμορφης αλληλεπίδρασης ανάμεσα στα μέλη. Συμμετέχω και περιπλανιέμαι και σε άλλα fora και εκεί διαβάζω πράγματα που φτάνουν στην προσβολή και τη συκοφάντηση. Σε άλλες περιπτώσεις υπάρχουν και εκεί διαγραφές σε άλλες όχι. Δεν μου έτυχε όμως άλλος τέτοιος χώρος αλληλεπίδρασης σαν το ΜΗ, στον οποίο δεν μπαίνει κανείς μόνο για να ξεχαρμανιάσει πνευματικά ή διανοητικά ή συναισθηματικά λέγοντας το μακρύ και το κοντό του επί παντός επιστητού. Βέβαια δεν είναι ακριβές ότι ξεκίνησε ως web forum, αλλά ΟΚ -λεπτομέρειες.
    Η διαγραφή όμως δεν είναι "σύμβολο" θανατικής ποινής, αλλά μάλλον μια συμβολική εξορία, υπό την έννοια ότι ο διαγραφείς μπορεί να μεταφέρει τον virtual εαυτό του σε κάποιο άλλο από τα πολυπληθή fora του Διαδικτύου.



    Σε επόμενο ποστ ίσως σχολιάσω το συγκεκριμένο θέμα που προέκυψε.

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 21-12-2006 10:49 ]


    margo
    21.12.2006, 12:23
    Παράθεση:

    Το μέλος AngelosK στις 21-12-2006 στις 07:56 έγραψε...

    Αγαπητοί φίλοι,
    Επιτρέψτε μου λίγα θεωρητικά λόγια σχετικά με το τι έχετε δημιουργήσει και αντιστοιχως τι διακινδυνεύετε:
    Το ΜΗ μπορεί δικαιωματικα να θεωρηθεί ότι ξεκίνησε από web forum αλλά πλέον αποτελεί virtual community.

    Ως web forum με τη μορφή που έχει, αποτελεί παράδοξο που σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα είχε εκλείψει από καιρό. Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο αυτή τη στιγμη, αλλά στην ιστορική εξέλιξη που οδήγησε από το usenet, στα mailing lists, web forums και τελικά στα blogs, κάθε στάδιο αποτελεί μια έκπτωση της συλλογικότητας προς όφελος της περιχαρακωμένης και διασπασμένης ατομικότητας. Ο πιο προσιτός παραλληλισμός για τα τελεύταια δύο στάδια είναι web forum=downtown (αγορά) και blog=suburbs (προάστια με μονοκατοικίες μόνο). Η επικράτηση των blogs αντικατοπτρίζει την παρακμή των 'ιστορικών' κέντρων των πόλεων στο Δυτικό κόσμο- και ειδικά στην Αμερική.

    Ως virtual community αποτελεί επέκταση και 'σύμβολο' πραγματικής κοινωνίας. Είναι μια κοινωνία α-ταξική, που έχει καταργήσει τοπικούς περιορισμούς, αλλά σε αντάλλαγμα έχει χάσει τη φυσική της υπόσταση. Σε μια τέτοια κοινωνία πρέπει να υπάρχουν πολίτες, νόμοι, πολιτική, πνευματική και εκτελέστική εξουσία, αλλιώς θα περιπέσει στο χάος. Αντιστοίχως θα πρέπει να υπάρχουν μηχανισμοί ελέγχου, αλλά και κυρώσεις σε όποιους παραβαίνουν τους 'συμβολικούς' νόμους. Το όφελος είναι μια -πρωτοφανής στην ιστορία της επικοινωνίας- ανταλλαγή απόψεων χωρίς οικονομικούς, κοινωνικούς ή άλλους προσδιορισμούς.

    Ως εδώ καλώς. Η μόνη ένσταση είναι ότι....αν αυτή είναι μια 'συμβολική' κοινωνία, τότε τι άλλο είναι η ανέκκλητη ποινή που οδηγεί έναν από τους online πολίτες στην ανυπαρξία, παρά ένα 'σύμβολο' θανατικής ποινής;... και νομίζω ότι ως τέτοια την αντιμετώπισαν διαισθητικά τα περισσότερα μέλη που αντέδρασαν.

    Με δυό λόγια: έχετε δημιουργήσει κάτι που χτίστηκε με αγώνες ελάχιστων, οργανώθηκε πάνω σε κανόνες αμερικάνικων web forums, αλλά τελικά εξελίχτηκε σε κάτι πολύ διαφορετικό που αντανακλά το πως θα μπορούσε να είναι πραγματικά η ελληνική κοινωνία σήμερα, αν έλειπαν όλες οι αγκυλώσεις που την χαρακτηρίζουν. Διαφυλάξτε το ως κόρη οφθαλμού, γιατί με την τόσο ραγδαία μεταβολή των ιστορικών συνθηκών- και στην Ελλάδα ακόμη- δύσκολα θα ξαναδημιουργηθεί κάτι παρόμοιο.

    ΥΓ. Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να αναβαθμίσει μια κοινότητα-πόλη σε 'πολιτεία', με την πλατωνική έννοια, αυτό είναι οι φιλόσοφοι της . Προσέξτε πολύ, να τους ακούτε κάπου-κάπου και να μην τους ταλαιπωρείτε, γιατί αν κάποια στιγμη κουραστούν και σας εγκαταλείψουν, τότε θα υπάρχει πρόβλημα...




    margo
    21.12.2006, 12:53
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 21-12-2006 στις 01:44 έγραψε...


    Αν πάντως μπορώ να ζητήσω ένα χριστουγεννιάτικο δώρο από το m-h αυτό θα ήταν μια συνάντηση μεταξύ των προσώπων που έχουν παρεξηγηθεί... μια συνάντηση πρόσωπο με πρόσωπο, συμπεριλαμβανομένου ασφαλώς του semplice, στην οποια έχω πολλές και βάσιμες ελπίδες ότι θα δώσει τα θεμέλια για να λυθεί όλη αυτή η στην ουσία της... ανούσια παρεξήγηση....



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 21-12-2006 01:58 ]







    absurdus_delirium
    21.12.2006, 13:27
    Σημειολογικό ίσως, αλλά: forum=αγορά (του Δήμου, του Κίτσου και όλων των άλλων παιδιών ). Ας επιστρέψουμε λίγο στα βασικά και ας μην ερχόμαστε όλοι εδώ με την "αντικειμενική αλήθεια" μας παραμάσχαλα με σκοπό να πείσουμε όλους τους άλλους. Αν θυμάμαι καλά όταν συζητάς (στην αγορά ή οπουδήποτε) σκοπός είναι να φτάσεις κάπου (και όχι να κερδίσεις, ε;)

    Το ανέφερα σε άλλο ποστ και το αναφέρω και εδώ:
    Μόνο κάποιος εξαιρετικά σοφός ή εξαιρετικά ηλίθιος δεν αλλάζει ποτέ γνώμη.

    Υ.Γ. Δε γνωρίζω πρόσωπα και σκηνικά που εκτυλίχτηκαν, οπότε δεν βάλλω εναντίον οποιουδήποτε. Κι ελπίζω να έρθει η στιγμή που τέτοια υστερόγραφα να μην είναι απαραίτητα! (επίσης, παγκόσμια ειρήνη και αγάπη για τον πλησίον και τέτοια).