ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη

    Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας με 500-600 ευρώ

    RockerDeNiro
    20.12.2006, 13:10
    Αν και αργησα να ασχοληθώ με την μουσική τελικά εδω και τρεις μήνες κανω μαθήματα ακουστικής κιθάρας. Ωραια η ακουστικη κιθαρα (εχω μια Yamaha των 200ευρω) αλλα πιστεύω και υστερα απο συνεννοηση με τον δάσκαλο οτι μπορώ να παω και σε ηλεκτρική. So ψαχνωντας βασικα με το βαλάντιο και οχι τοσο με την ποιότητα κατελήξα σε δυο ηλ. κιθαρες. Την EPIPHONE LES PAUL STD EBONY(όρα Μουσικόραμα ) ή μία αντιστοιχη Fender made in Mexico(φυσικά). τι λέτε?

    Αν εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο υπολογίστε την τιμή περίπου 500 με 600ευρω(παει το δωρο)

    ευχαριστω εκ των προτέρων - Καλά να περνατε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RockerDeNiro στις 20-12-2006 14:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-12-2006 14:42 ]


    odis13
    20.12.2006, 15:07
    Ωραίες οι κιθάρες που ανέφερες αλλά σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν και καλύτερες.Οι Godin είναι πολύ ωραίες και αν θες κάτι σε strat με πίο πολλές δυνατότητες μια Ibanez θα ήταν καλύτερη από μεξικάνικη Fender .Το λέω αυτό γιατί η les paul έχει μόνο τρείς επιλογές και δεν έχει τρέμολο που ποτέ δε ξέρεις μπορεί να το χρειαστείς και η Fender έχει συνήθως μόνο μονούς.
    Αν μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω οι κορεάτικες PRS ( σειρά SE) είναι πολυυυυυυυυυυυύ ανώτερες από κάθε Epiphone(αποδεδειγμένα).κοίτα εδώ-Τσέλιος
    stuff
    20.12.2006, 15:43
    Ριξε μια ματια και εδω
    matthias16
    20.12.2006, 23:43
    εχουν ανοιχτει απειρα θεματα για αγορα κιθαρας στο φορουμ,μπορεις να δεις μην λεμε τα ιδια και τα ιδια! ειναι γεματο!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 20-12-2006 23:53 ]


    twr
    21.12.2006, 14:53
    odis13, oσο για τη les paul οι δυο μαγνήτες δε νομίζω οτι αποτελούν και μεγάλο πρόβλημα όπως επίσης και το τρέμολο, για το οποίο έχει βγει και πεταλάκι. Για τις φέντερ, όπως είπες, ΣΥΝΗΘΩΣ βγαίνουν σε μονούς αλλά μην ξεχνάς ότι βγαίνουν και άλλα μοντέλα όπως η fat (HSS) και η (αν και όχι τόσο συνηθισμένη) double fat stratocaster (HH). Τέλος, RockerDeNiro, δε μας είπες τι μουσική θέλεις να παίζεις. Παρόλα αυτά, συμφωνώ και με τις δύο κιθάρες

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 21-12-2006 14:54 ]


    odis13
    21.12.2006, 17:19
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 21-12-2006 στις 14:53 έγραψε...

    odis13, oσο για τη les paul οι δυο μαγνήτες δε νομίζω οτι αποτελούν και μεγάλο πρόβλημα όπως επίσης και το τρέμολο, για το οποίο έχει βγει και πεταλάκι. Για τις φέντερ, όπως είπες, ΣΥΝΗΘΩΣ βγαίνουν σε μονούς αλλά μην ξεχνάς ότι βγαίνουν και άλλα μοντέλα όπως η fat (HSS) και η (αν και όχι τόσο συνηθισμένη) double fat stratocaster (HH). Τέλος, RockerDeNiro, δε μας είπες τι μουσική θέλεις να παίζεις. Παρόλα αυτά, συμφωνώ και με τις δύο κιθάρες

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 21-12-2006 14:54 ]






    Και εγώ fan των δύο Humbucker είμαι απλά ανέφερα αυτές τις κιθάρες απλά επειδή προσφέρουν παραπάνω επιλογές και επειδή δε ξέρω τι μουσική παίζει ο Rockerdeniro.Πάντως αυτές που ανέφερα είναι και καλύτερες ποιοτικά και ηχητικά(Σύμφωνα με τις περισσότερες γνώμες)
    RockerDeNiro
    21.12.2006, 23:49
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 21-12-2006 στις 14:53 έγραψε...

    odis13, oσο για τη les paul οι δυο μαγνήτες δε νομίζω οτι αποτελούν και μεγάλο πρόβλημα όπως επίσης και το τρέμολο, για το οποίο έχει βγει και πεταλάκι. Για τις φέντερ, όπως είπες, ΣΥΝΗΘΩΣ βγαίνουν σε μονούς αλλά μην ξεχνάς ότι βγαίνουν και άλλα μοντέλα όπως η fat (HSS) και η (αν και όχι τόσο συνηθισμένη) double fat stratocaster (HH). Τέλος, RockerDeNiro, δε μας είπες τι μουσική θέλεις να παίζεις. Παρόλα αυτά, συμφωνώ και με τις δύο κιθάρες

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 21-12-2006 14:54 ]






    Κατ'αρχας σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις και την βοήθεια.
    Η μουσικη που ακουω και θελω να παίξω ειναι classic rock και blues

    oxi Metal

    odis13
    22.12.2006, 16:03
    Αρα Epiphone ή Godin.PRS ακόμα καλύτερα.