ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.840 μέλη

    Λιζέτα Καλημέρη & Κώστας Παυλίδης - Νύχτα με αστέρια (Αντώνης Απέργης)

    artanis
    21.12.2006, 14:00


    ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΑΣΤΕΡΙΑ
    Σύνθεση / ενορχήστρωση: Αντώνης Απέργης
    Ερμηνεία: Λιζέτα Καλημέρη, Κώστας Παυλίδης

    Κιθάρα, τσουμπούς, βιολί, ούτι, νέυ, σάζι, λύρα, κανονάκι, φλογέρες, ακορντεόν, πιάνο, μπάσο, κρουστά.

    Μουσικοί: Χάρης Λαμπράκης, Πάνος Δημητρακόπουλος, Γιώργος Μαρινάκης, Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος, Θόδωρος Κοτεπάνος, Λευτέρης Χαβουτσάς, Γιάννης Πλαγιαννάκος, Θέμης Νικολούδης, Γιώργος Τσιατσούλης, Πέτρος Βαρθακούρης, Μιχάλης Κατσαρός, Γιώργος Παλαμιώτης, Άγγελος Πολυχρόνου, Άγγελος Παπαχατζής, Δημήτρης Εμμανουήλ, Γιάννης Παπαγιαννούλης.

    «Υπάρχουν τόσα πράγματα, τόσες κινήσεις μέσα μας και τόσες ψυχές που αντανακλούν το φως του ήλιου «όταν μοιραία έρχεται σκοτάδι».
    Άλλες φορές όσο χρειάζεσαι και άλλες όσο μπορείς να χωρέσεις.»
    Αντώνης Απέργης

    1. Ένα παράδοξο αντίο / Κ. Παυλίδης 6:01
    2. Οπτασία / Κ. Παυλίδης 3:20
    3. Μακριά / Λ. Καλημέρη 4:50
    4. Το μαγικό κορίτσι / Κ. Παυλίδης 3:26
    5. Τα παιδικά σου Μάτια / Λ. Καλημέρη 3:42
    6. Άθελα / Λ. Καλημέρη 3:42
    7. Αγάπη στα δεσμά / Λ. Καλημέρη 3:40
    8. Ανησυχείς χωρίς αιτία / Κ. Παυλίδης 3:54
    9. Νύχτα με αστέρια / Ορχηστρικό 5:25
    10. Ονειρέψου / Λ. Καλημέρη 3:23
    11. Μακρινή αγάπη / Λ. Καλημέρη 3:47
    12. Θυσία / Κ. Παυλίδης 4:11
    13. Μόνο μια στιγμή / Κ. Παυλίδης 5:24

    Κυκλοφορεί από τη Libra

    Αξίζει τον κόπο!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : artanis στις 01-02-2007 12:07 ]


    ageras
    21.12.2006, 14:03
    Ωωωππ!!Να και κάτι που όντως αξίζει τον κόπο να αγοράσουμε.Απέργης..Καλημέρη..Παυλίδης....
    Πρέπει να είναι ενδιαφέρον ο δίσκος!!!

    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.


    XeniaRodo
    21.12.2006, 15:01
    Tους άκουσα στο Aλάβαστρον πριν λίγο καιρό.
    Ήταν πολύ ωραία. Mόνο μείον ότι τα κομμάτια είναι όλα πάνω-κάτω στο ίδιο... τέμπο αν δεν κάνω λάθος.

    Ότι αξίζει, αξίζει πάντως...
    beatlus
    21.12.2006, 15:05
    Ακουσα πρόσφατα... ολοζώντανα το συγκεκριμένο υλικό. Οχι μόνο πιστεύω πως αξίζει κανείς τον κόπο να ακούσει το cd αυτό, αλλά θα έλεγα πως προσφέρει πολύ καθαρά και δυνατά "εφόδια" για "δύσκολες στιγμές" της ψυχής. Αυτό μου βγαίνει κι αυτό σας λέω...
    Θεωρώ τη Λιζέτα εξαιρετική ερμηνεύτρια, που τα τελαυταία χρόνια δικαιώνεται όλο και συχνότερα για τις επιλογές της, ενώ ο Κώστας Παυλίδης σου δίνει την εντύπωση πως η μουσική και η... μουσικότητα είναι περισσότερο από οτιδήποτε άλλο συστατικό της ίδιας της ύπαρξής του...
    Σε ό,τι αφορά τον Αντώνη Απέργη, οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε ένα φίλο που μου τον σύστησε μουσικά πριν από ένα χρόνο. Φανερώθηκε -από τότε- μπροστά μου μια ιδιοφυία, με ατόφιους ελληνικοανατλικοκεντρικούς ήχους, που βγάζουν μια συγκινητική ευαισθησία μέσω μελωδίας και στίχου...
    Σταματώ, εδώ...
    Προσωπικά, πιστεύω -πραγματικά- πως η συγκεκριμένη δουλειά είναι από τα πιο "αληθινά" που έχουν βγει τελευταία...
    Για όσους ενδιαφέρονται, Απέργης-Καλημέρη-Παυλίδης εμφανίζονται κάθε Δευτέρα στο "Αλαβαστρον"...
    krios80
    26.12.2006, 16:58
    Όλοι τους είναι εξαιρετικοί(Αντώνης-Λιζέτα-Κώστας) ,πιστεύω ότι η δουλειά αυτή θα πάει πολύ καλά!
    llorona
    25.01.2007, 16:30
    Χρόνια τώρα παρακολουθώ τον Αντώνη Απέργη με απίστευτο ενδιαφέρον.Για μένα πρόκειται για σπάνιο μουσικό ταλέντο, ίσως αυτό που θα μπορούσε στο εξωτερικό να αποτελεί 'εθνικ ελληνική σκηνή" αν και δεν αγαπώ τους όρους αυτούς.Κυρίως όμως γιατί εκτός από ταλέντο φαίνεται να διαθέτει και ψυχή. Γι αυτό και επιλέγει τους συνεργάτες του πάντα από την αφρόκρεμα, γι αυτό και ο ήχος του είναι εντελώς προσωπικός (αποτέλεσμα ασφαλώς γνήσιας αφομοίωσης των ήχων που αγάπησε κι όχι μίμησης) γι αυτό και φαίνεται να μην κινείται με γνώμονα την ενδεχόμενη απήχηση αλλά την προσωπική αισθητική.Για μένα έχει κερδίσει το καλλιτεχνικό στοίχημα. Και μόνο με το "Βγάλε φτερά και πέτα" δηλαδή...δεν τον χόρτασα ποτέ μου το δίσκο αυτό.
    Όποιος χάνει τις Δευτέρες στο Αλάβαστρο..δεν ξέρει τι χάνει..!
    antreas_dr
    25.01.2007, 19:22
    Mόνο και μόνο για τους Μουσικούς που παίζουν μέσα στο δισκάκι αξίζει να το πάρεις!
    artanis
    01.02.2007, 12:10
    Παράθεση:
    Το μέλος llorona στις 25-01-2007 στις 16:30 έγραψε...
    Για μένα έχει κερδίσει το καλλιτεχνικό στοίχημα. Και μόνο με το "Βγάλε φτερά και πέτα" δηλαδή...δεν τον χόρτασα ποτέ μου το δίσκο αυτό.


    Συμφωνώ και επαυξάνω!!!
    alterhoh
    24.03.2007, 17:01
    Ποιο καλό παιδί θα μου δώσει ένα link για να ακούσω κάποιο (ή όλα) κομμάτι από το συγκεκριμένο δισκάκι;
    Παρακαλώ πολύ, σπέυσατε να με εξυπηρετήσετε...
    thomas_k
    29.03.2007, 23:30
    Παρακολουθώ κι εγώ τη μουσική πορεία και του Απέργη και της Καλημέρη (την αγαπάω κυριολεκτικά, έχει κάτι ιδιαίτερο γλυκόπικρο στη φωνή..).
    Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι αναμφίβολα από τους καλύτερους του Απέργη. Η Λιζέτα σε πολύ καλή φόρμα.Αξίζει