ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.833 μέλη

    Ορφέας Περίδης Live !

    antreas_dr
    14.01.2007, 00:40
    Ορφέας!



    επισυναπτόμενα: P1130020.jpg 
    yokor
    14.01.2007, 14:19
    Ευχαριστούμε πολύ για τις όμορφες φωτογραφίες!Είναι κι αυτό κάτι για μας που είμαστε μακριά και δεν μπορούμε να απολαύσουμε τον αγαπημένο Ορφέα...


    jorge
    14.01.2007, 14:56
    Ως μέλος της πολύ κεφάτης τετραμελούς αντιπροσωπείας του MusicHeaven προχθές, να σας πω οτι αξίζει να περάσετε από το Συρμό και να δείτε αυτό το σχήμα ανθρώπων που νιώθεις οτι είναι πραγματικά ευτυχισμένοι. Έχουν ένα χαμόγελο ευτυχίας συνεχώς, ειδικά οι μουσικοί, που δείχνει πόσο απολαμβάνουν αυτό που κάνουν. Μπράβο τους, γιατί αυτό περνάει στον κόσμο και μας έκανε να "μπούμε" πιο πολύ στα τραγούδια. Άψογοι.

    Η Γεωργία ήταν πραγματικά η έκπληξη για μένα, σοβαρή και αληθινή ερμηνεία που σε καθήλωνε, ενώ ο Ορφέας ήταν απλός, με χιούμορ (βρε τον κ.Μπάκα), σεμνός και... στον κόσμο του, κάτι που μ' αρέσει στους ερμηνευτές.

    Όσον αφορά τα αρνητικά, στην αρχή σκεφτόμουν πως έλειπε μια ηλεκτρική κιθάρα, όμως φάνηκε τελικά πως ο κ. catz (ο ενορχηστρωτής, πιανίστας και μέλος του MusicHeaven) σωστά επέλεξε. Μπράβο σε όλα λοιπόν, δε βρήκα κάτι να με χαλάσει.

    Ευχαριστούμε το Συρμό για τη φιλοξενία, καλή συνέχεια
    catz
    14.01.2007, 19:55
    @jorge ,

    βασικά ευχαριστώ για τα καλά λόγια .
    κρίμα που δε γνωριστήκαμε ... φαντάζομαι θα ξαναρθείτε , ε ?
    έχει φέρει και η Γεωργία κάτι ρακές απο τα μέρη της ...

    Χμμμ , όσο για αυτό με την ηλεκτρική ,
    αρχικά , ήταν να υπάρχει και ηλεκτρική και τζουράς , η τελική μορφή όμως - για διάφορους λόγους (που δε με βρίσκουν σύμφωνο) - κατέληξε να είναι αυτή .

    σημασία έχει οτι η μπάντα gamaei και νομίζω οτι ταιριάζει και στον Ορφέα .

    Πι.Ες. Εννοείται βέβαια οτι το Σάββατο ήταν πολύ καλύτερα . Τι σας έπιασε και ήρθατε στην πρεμιέρα ?

    φιλιά
    cats
    XeniaRodo
    14.01.2007, 21:24
    Ναι, ήταν πραγματίκά ένα πολύ ωραίο λάιβ από όλες τις απόψεις. Να πάτε....
    να και ένα βιντεάκι που τραβήξαμε προχτες στο Συρμό...





    T ο M ο ν α δ ι κ ό Φό ρ ο υ μ γ ι α T ρ α γ ο υ δ ι σ τ έ ς σ τ η ν E λ λ ά δ α
    tragoudi.forumer.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 14-01-2007 21:25 ]


    antreas_dr
    14.01.2007, 23:34
    Nα πω και εγώ με τη σειρά μου πολλά μπράβο στα παιδιά της μπάντας.
    Πολύ καλοι παίχτες, παίζανε εκεί που πρέπει, αυτά που πρέπει και όταν πρέπει, χωρίς εγωισμούς... Για το καλό του συνόλου.

    Η Heavy Metal σούστα που ακούστηκε κάποια στιγμή με την Γεωργάια Νταγάκη στην Λύρα ήταν για μένα ένα απο τα highlights της βραδιάς.


    XeniaRodo
    15.01.2007, 12:24
    Aς (ξανα)πω κι εγώ....
    Πολύ ωραία παράσταση, παρόλο που ήταν και πρεμιέρα. Oι μουσικοί πολύ καλοί, ο Περίδης το ίδιο. Mου άρεσε και η Nταγάκη, απλή και με πολύ όμορφο παίξιμο (επειδή δεν είμαι φαν της κρητικής μουσικής φοβόμουν μην είναι υπερβολική η συμμετοχή της λύρας στα κομμάτια αλλά ευτυχώς δε συνέβη κάτι τέτοιο.) ωραία παρουσία, ταίριαζε με το σύνολο, αξιόλογη μουσικός και από τους λίγους που τραγουδούν και ερμηνεύουν.

    Περάσαμε πολύ όμορφα. Aν σας αρέσει ο Περίδης να πάτε στο Συρμό.
    tranzistoraki
    20.01.2007, 11:26
    Τα σχόλια από το ρ/σ Αγέρι που βρέθηκε εκεί την προηγούμενη εβδομάδα...
    (δυστυχώς όχι εγώ)

    Παράθεση:
    Μετά από απουσία αισθητή στους αναζητητές της καθαρής μουσικής επικοινωνίας , ο Ορφέας Περίδης επανέρχεται στη μουσική σκηνή έτοιμος όσο ποτέ να αποδείξει αυτό που χρόνια αταλάντευτα πρεσβεύει, κόντρα στις επιταγές των τεχνικών προώθησης της μουσικής βιομηχανίας: ότι το τραγούδι γυμνό, είναι περισσότερο δυνατό, ισχυρό και πλήρες. Αρκεί βέβαια να υπάρχει τραγούδι !
    Στη σκηνή του ΣΥΡΜΟΥ, συντροφευμένος από τη φρεσκάδα, το δυναμισμό και τη λυρική γλυκύτητα της ήδη πολλά υποσχόμενης νεαρής ερμηνεύτριας και λυράρισας Γεωργίας Νταγάκη και με την ουσιαστική συνδρομή των συνοδοιπόρων μουσικών του, ξεδιπλώνει το ανθολόγιο των τραγουδιών του, αγαπημένων αλλά και νέων , με τον ίδιο τρόπο προσωπικής κατάθεσης που μας μάγεψε στην πρώτη μας συνάντηση και το οποίο έκτοτε δεν πρόδωσε ποτέ, με όποιο κόστος…
    Σε οίστρο δημιουργικό και σε μεγάλα κέφια, ο Ορφέας Περίδης και η παρέα του συμμαχούν με το ακροατήριο που δείχνει να τους κατανοεί και συμπράττει με ένταση και αυθορμητισμό που δύσκολα πλέον συναντάμε, δημιουργώντας από κοινού την ατμόσφαιρα εκείνη όπου το γλέντι, η συγκίνηση, η μέθεξη, η δύναμη και το λυτρωτικό «αχ» σε ακολουθούν αρκετά μετά το τέλος της παράστασης και σηκώνουν το βηματισμό σου λίγο ψηλότερα από τις πλάκες του πεζοδρομίου.
    Επειδή ο Διόνυσος δεν κατοικοεδρεύει τελικά στα λαϊκά και τα τσιφτετέλια και της ψυχής το ξέδομα δε χωράει με το ζόρι στα ευτελή λαμπιόνια των «διασκεδάδικων».
    Να το ζήσετε!


    Νέες Φωτογραφίες...






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 26-01-2007 15:34 ]


    επισυναπτόμενα: σάρωση0003.jpg σάρωση0004.jpg 
    llorona
    24.01.2007, 14:38
    Εμένα πάλι, που μου αρέσουν και οι δύο απίστευτα, κάτι μου έλειψε.
    Θες η ηέλλειψη ηλεκτρικής κιθάρας, που γύριζε τα κομμάτια του Περίδη στην πιο μπλουζ πλευρά που μου αρέσει και τους πάει πολύ, ίσως ΄που περίμενα και λιγο πιο παιχνιδιάρικη τη συνύπαρξη-να λένε κομμάτια μαζί, με νέο ύφος εκμεταλλευόμενοι ο ένας αυτό που πρεσβεύει ο άλλος (αυτό για μένα δίνει νόημα στις συνεργασίες-να προκύπτει κάτι φρέσκο, όχι απλά να υπάρχει ανδρική και γυναικεία φωνή). Η παρουσία της Γεωργίας πολύ καλή, ερμηνεύτρια πραγματική με πάθος, τα τραγούδια του Ορφέα πολυαγαπημένα, η"λιβελούλα' θαυμάσια στιγμή, η παρουσία του πάντα ευγενική ...αλλά κάτι μου έλειψε..Ένιωσα πως δεν υπήρχε εσωτερικός ρυθμός στο πρόγραμμα.
    Λυπάμαι αν διαφωνώ έτσι με τους υπολοίπους αλλά στους καλλιτέχνες που αγαπώ θέλω να είμαι αυστηρή, ακριβώς γιατί από αυτούς ειδικά περιμένω το καλύτερο.

    Και μία σημείωση για τους ιδιοκτήτες του ΣΥΡΜΟΥ. Από τα πάνω τραπέζια που καθόμουν, όποτε ερχόταν κάποιος στη σκηνή ανοίγοντας την κουρτίνα που οδηγεί στα καμαρίνια (πράγμα που στη συγκεκριμένη παράσταση γινόταν πάρα πολύ συχνά) , είχαμε υπέροχη θέα της λεκάνης της τουαλέτας.Αν δηλαδή έβγαζα φωτογραφίες τη σκηνή, θα υπήρχε ως διακοσμητικό φόντο μία λεκάνη.Δεν είναι ωραίο αυτό ε;Είμαι σίγουρη, πως θα υπάρχει κάποιος τρόπος....
    JULIOS
    24.01.2007, 16:02
    Γ.Νταγάκη στο Συρμό.(Εμφ. ο Ορφέας Περίδης)..
    Εμένα αυτή την εντύπωση μου δώσανε.Μου την σπάσαν και κανα 2 κρητικοσκυλάδικα που
    άκουσα.Κατα τα άλλα οκ,δεν με χάλασε,ούτε με ενθουσίασε.
    αλλά δεν θα το πρότεινα παρα μόνο σε "φανατικούς" του Περίδη ή της Νταγάκη.
    llorona για αυτό που λές για τον Συρμό έχεις απόλυτο δίκιο.Τόσα χρόνια και γώ αυτά τους
    λέω αλλά μυαλό δεν βάζουν....
    XeniaRodo
    24.01.2007, 16:10
    δε νομίζω ότι ισχύει αυτό (συμμ. O. Περίδης) τουλάχιστον τη μέρα που πήγαμε εμείς το πρόγραμμα ήταν μοιρασμένο μια χαρά. Όσο για την απουσία της ηλ κιθάρας οκ, δεκτό, αλλά εμένα προσωπικά δε με χάλασε....
    JULIOS
    24.01.2007, 16:21
    Δεν θέλω να φανώ περίεργος αλλά και μοιρασμένο να το έβλεπα (το Σάββατο 21,δεν ήταν)πάλι δεν θα μου πολυάρεσε μιας και εγώ Περίδη πήγα να ακούσω.Κατα τα άλλα δεν ήταν άσχημα.Η παρέα μου όμως έφαγε μεγάλη ήττα.......

    sunwing
    24.01.2007, 23:34
    Τι κρίμα που κάποιοι χάνουμε πράγματα εδώ μακριά.. Αλλά μας αποζημίωσε πέρσι ο Ορφέας με την κάθοδό του στην Κρήτη.
    Χμ.. όταν έχεις έναν τόσο καλό κλασικό (κατά βάση) κιθαριστή στη σκηνή σαν τον Περίδη και να λείπει η ηλεκτρική δε χαλά ο κόσμος (Άσε που για κάποιους είναι και προτιμότερο)
    llorona
    25.01.2007, 10:37
    Ακόμη και για τους "Περιδικούς" , το "Γ.Νταγάκη (συμμ.Ορφέας Περίδης)" φίλε μου, είναι λίγο άδικο.Είναι προς τιμή ενός καλλιτέχνη να δίνει χώρο σε νέους ανθρώπους-οι περισσότεροι δεν το κάνουν-, και εγώ είμαι υπέρ.Τα σχόλια μου είναι σύμφωνα με την αισθητική μου, δεν έχουν να κάνουν με την αξία των καλλιτεχνών ή το πόσο θα ήθελα να δω τον έναν.Ο Περίδης είναι ο γνωστός αλλά και η Γεωργία είναι αξιόλογη νέα παρουσία και καλώς που κάποιος την εκτίμησε χωρίς να λειτουργήσει ανταγωνιστικά.

    Επίσης η Γεωργία δεν ανήκει στο σκυλαδικοκρητικό χώρο, έχει κάνει έναν όμορφο δίσκο "Στην άκρη αυτού του κόσμου" με κρητικά τραγούδια με προσεγμένο στίχο, έξυπνες ενορχηστρώσεις και φρεσκια αισθητική-νέος άνθρωπος είναι έχει δικαίωμα να μην δώσει τη δική της σκοπιά για τον κρητικό ήχο.Απέχει όμως παρασάγκας απ' το σκυλάδικο.
    JULIOS
    25.01.2007, 18:27
    Νομίζω δεν κατάλαβες ακριβώς τι γράφω.Εμένα ούτε με χάλασε ούτε με ενθουσίασε αυτό που άκουσα.Όσο για το αν άκουσα κάτι που για μένα είναι κρητικοσκυλάδικο,(και γράφω κανα 2 τραγούδια),είναι κάτι που εγώ έτσι πιστεύω,μπορεί να έχω και λάθος.
    Όταν ακούω ανθρώπους που πραγματικά προσφέρουν καλή και όμορφη μουσική έχω και υψηλές απαιτήσεις και με βάση αυτές σχολιάζω.Δεν αναφέρω κάτι σε σύγκριση με πχ αυτά που μας σερβίρουν στην t.v ή στους περισσοτερούς σταθμους.Εκφράζω μια άποψη που έχω κουβεντιάσει και με άλλους.Και θεωρώ ότι καλά κάνω και γράφω με ίσως αυστηρότερο τόνο απο ότι άλλοι.Όσο αφορά την δουλειά που κάνει ή δεν κάνει ένας μουσικός (εννοώ την Γ.Νταγάκη) δικαίωμα της είναι να τραγουδά ότι θέλει,όπως το θέλει και επιλέγει η ίδια.Όπως και μένα είναι δικαίωμα μου να λέω την άποψη μου.Αν την αδικώ ή και τον Περίδη μαζί είναι κάτι που μόνο όσοι τους δούν θα κρίνουν,όπως και εσύ που τους άκουσες.Οι απόψεις που γράφτηκαν εδώ είναι σχεδόν όλες θετικές.Η δική μου είναι λιγότερο θετική,μάλλον αυστηρή.Και ξαναλέω ότι αφορά μια βραδιά,ένα live με βάση τα δικά μου κριτήρια,με βάση τον τρόπο που καταλαβαίνω έγω την μουσική.Να το πώ αλλιώς:εχω δεί και καλύτερες εμφανίσεις του Περίδη.Αυτό λέω και τίποτε παραπάνω.Δεν λέω να μην πάει κάποιος να τον δεί.Λέω περίμενα περισσότερα.
    Και κάτι άλλο.Προσωπικά δεν με χάλασε καθόλου που έλειπε η ηλ.κιθάρα.Γιατί στην πραγματικότητα δεν έλειψε καθόλου,ίσα ίσα το αντίθετο όπως γράφει και η sunwing.



    tolaruba
    04.02.2007, 11:36
    Πηγα και εγω χτες στον Ορφεα Περιδη.Για πρωτη φορα

    Δε θα πω οτι ηταν καλος γιατι δεν ηταν.Ηταν εκπληκτικος.Συμπαθεστατος,ευγενεστατος και με χιουμορ.Ηταν ολιγον στο κοσμο του και μου εκανε εντυπωση οτι ενω επικοινωνουσε δε κοιταξε ουτε μια φορα το κοινο οταν ταραγουδουσε.Χανοταν...Το απολαμβανε και αυτο φαινοτανε.Εγω τον συμπαθησα παρα πολυ.Τα τραγουδια του μιας και δε τα ηξερα ολα ηταν αψογα στιχουργικα και μουσικα.
    Η γεωργια ηταν το ιδιο εκπληκτικη.Φανταστικες ερμηνιες.

    jorge
    05.02.2007, 19:53
    Ορφέας Περίδης για 4 ακόμα βράδια στο ΣΥΡΜΟ.
    09, 10, 16 & 17 Φεβρουαρίου.

    Ολοκληρώνει τις εμφανίσεις του ο Ορφέας Περίδης στο Συρμό. Με τη συνοδεία της λύρας και της φωνής της Γεωργίας Νταγάκη, θα παρουσιάσει για 4 ακόμη βραδιές ένα πρόγραμμα με τις αγαπημένες στιγμές τις δισκογραφίας του (6 δίσκοι), καινούριο υλικό από το νέο δίσκο που θα κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα αλλά και τραγούδια άλλων δημιουργών καθώς και της κρητικής παράδοσης, με την οποία μεγάλωσε η Γεωργία Νταγάκη.
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ & ΣΑΒΒΑΤΟ (μέχρι 17/02)
    Εναρξη: 23.00
    Είσοδος με ποτό: 15€


    Μουσική Σκηνή ΣΥΡΜΟΣ.
    Κολωνού & Οδυσσέως 14, Πλατεία Καραϊσκάκη στο Μεταξουργείο.
    (Δίπλα στο θέατρο ΠΕΡΟΚΕ)
    ΤΗΛ. 210 5203661

    tranzistoraki
    23.02.2007, 15:37
    ...και μετά το Συρμό...
    σε περιοδία σε όλη την Ελλάδα!

    Ξεκινόντας από Κρήτη...
    στα Χανιά την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου στη μουσική σκηνή Οκτάβα και
    στοΗράκλειο το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου στο club Μύλος.
    yokor
    23.02.2007, 22:06
    Ο Ορφέας Περίδης και η Γεωργία Νταγάκη(το πρόγραμμα από το Συρμό) στο δέυτερο πρόγραμμα, τώρα!


    htpp://blogs.musicheaven.gr/yokor

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yokor στις 23-02-2007 22:07 ]


    tranzistoraki
    27.02.2007, 11:26
    Το πρόγραμμα για το μήνα Μάρτιο έχει ως εξής:

    Πέμπτη 1 Μαρτίου - Καρδίτσα (Παυσίλυπον)
    Παρασκευή 2 & Σάββατο 3 Μαρτίου - Θεσ/νικη (Αίγλη)
    Τρίτη 6 Μαρτίου - Ρόδος (Colorado)
    Παρασκευή 9 & Σάββατο 10 Μαρτίου - Θεσ/νικη (Αίγλη)
    Παρασκευή 16 & Σάββατο 17 Μαρτίου - Θεσ/νικη (Αίγλη)
    Σάββατο 31 Μαρτίου - Κύπρος, Λευκωσία (Red)
    Κυριακή 1 Απριλίου - Κύπρος, Λεμεσός

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 19-03-2007 14:54 ]