ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη

    Προσπαθώ να καταλάβω τις νότες απο τις παρτιτούρες αλλα δεν μπορώ

    ctr
    22.12.2006, 17:22
    Γεια σας!!!
    Είμαι καινούργια εδώ και μπήκα με σκοπό να βρω κάποια κομμάτια γνωστών καλλιτεχνών γραμμένα ως παρτιτούρες. Αυτο ποθ έψαχνα το βρήκα.... μόνο που δεν μπορούσα να καταλάβω το νόημα των νοτών. Στο κομμάτι που έψαχνα(συγκεκριμένα το πάρτυ του Μ. Χατζηγιάννη) υπήρχαν γραμμένες οι νότες με γράμματα και με κάτι σημάδια δίπλα τους(+,-). Θα ήθελα,αν ήταν δυνατό, κάποιος που γνωρίζει το πως θα μπορούσε να πεχθεί ένα μουσικό κομμάτι γραμμένο με αυτόν τον τρόπο να μου εξηγήσει τον τρόπο με τον οποίο θα το παίξω εγώ και τι σημαίνει το κάθε σημάδι.
    Ευχαριστώ
    ctr
    jorge
    22.12.2006, 17:56
    Ρίξε μια ματιά στο μάθημα Βασικές Συγχορδίες για Κιθάρα, εκεί σου εξηγεί τι είναι αυτά τα σημάδια στις νότες.
    AlmaNegra
    23.12.2006, 03:31
    Πάντως αυτές δεν είναι ακριβώς παρτιτούρες..!
    Η παρτιτούρα αποτελείται από νότες κι όχι από συγχορδίες πάνω σε στίχους...
    Πχ. σε έναν που παίζει βιολί ή σαξόφωνο, αυτού του είδους οι "παρτιτούρες", δε
    του λένε τίποτα..
    Αν έχω λάθος διορθώστε με...





    >
    http://blogs.musicheaven.gr/almanegra





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 23-12-2006 03:32 ]


    jorge
    23.12.2006, 03:59
    Έτσι ακριβώς είναι. Είναι απλά ένας καλός "οδηγός" για το τραγούδι.
    ctr
    23.12.2006, 16:33
    Συμφωνώ μαζι σας. Ειναι κάπως δύσκολο για κάποιον που παίζει ενα όργανο όπως το βιολί να καταλάβει την έννοια αυτών των "νοτών". Ευχαριστώ που με οδήγησες σε αυτό το άρθρο αν και δεν μπορώ να πω πως με βοήθησε ιδιαίτερα. Πάντως εκτιμώ το ότι μου απάντησες.
    Blackmore
    01.01.2007, 19:14
    Τι όργανο παίζεις?
    XeniaRodo
    02.01.2007, 09:35
    Kαι το "πάρτυ" δεν είναι του Xατζηγιάννη....
    (θα 'θελε πολύ)
    Blackmore
    02.01.2007, 17:00
    Α = LA
    B = SI
    C = DO
    D = RE
    E = MI
    F = FA
    G = SOL

    + = Συγχορδία Ματζόρε (Μείζων).
    - = Συγχορδία Μινόρε (Ελάσσων).

    Οι συγχορδίες αποτελούνται (κυρίως) από 3 νότες: Την 1η (τονική), την 3 (μέση) και την 5η (κορυφή). Π.χ.: DO-MI-SOL, RE-FA-LA, MI-SOL-SI κ.ο.κ..
    H 5η και στις 2 περιπτώσεις είναι πάντα ΚΑΘΑΡΗ (3 τόνοι & 1 ημιτόνιο).
    Η 3η στις μείζωνες είναι πάντα ΜΕΓΑΛΗ (2 τόνοι), ενώ στις ελάσσωνες είναι πάντα ΜΙΚΡΗ (1 τόνος και 1 ημιτόνιο).

    Αυτά για αρχή...
    ctr
    26.01.2007, 22:10
    Εδώ και 2 χρονια έχω αρχίσει να παίζω πιανο και έπαιζα για περίπου 3-4 χρόνια κιθάρα αν και δεν θυμάμαι και πολλά.
    Το ξέρω πως το "πάρτυ" δεν είναι του Χατζηγιάννη αλλα είναι του Μητσιά, αλλά δεν νομίζω πως το γνωρίζουν πολλά ατομα(επίσης το κομμάτι βρίσκετε στα κομμάτια του Μιάλη Χαζτηγιάννη οπότε δεν μπορούσα να γράψω του Μητσιά γιατί αν κάποιος ήθελε να δει την "παρτιτούρα" δεν θα το έβρισκε στα τραγούδια του συγκεκριμένου καλλιτέχνη)
    ctr
    26.01.2007, 22:13
    Μιχάλη*