ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη
    vouliakis
    24.12.2006, 03:00
    Παράθεση:

    Το μέλος prochatz στις 24-12-2006 στις 02:33 έγραψε...

    Το τελευταίο που θα μπορούσα να πω είναι ότι η Βανδή έχει φωνάρα. Εντούτοις, δεν είναι λίγες οι φορές που την ευθύνη φέρει αποκλειστικά το τραγούδι και κατ' επέκταση ο συνθέτης.



    Άλλο πράγμα η "καλή φωνή" κι άλλο η "φωνάρα".

    @Μεγάλε Ερωτικέ, η Φαραντούρη πώς μας προέκυψε σε topic για τη Βανδή?


    megaloserwtikos
    24.12.2006, 03:37
    Την εφερε η συζήτηση...
    vouliakis
    24.12.2006, 03:52
    A... Ok!
    Αναφέρθηκα στο σχόλιό σου επειδή η Φαραντούρη είναι τραγουδίστρια.
    Εκτός, δηλαδή, από καλή φωνή και ερμηνευτικές δυνατότητες, στη Φαραντούρη υπάρχει και κάτι παραπάνω: ποιότητα.
    Τη Βανδή θα τη χαρακτήριζα πολύ καλή show woman, pop star κλπ...




    megaloserwtikos
    24.12.2006, 04:13
    Καλά δεν θα συγκρινω ετσι κι αλλιως την τραγουδιστρια του Μαουτχάουζεν και της Μελισσάνθης και των παραλόγων....... με το τι κανω μόνη μου στο σαλόνι μου, ποτε ποτε και στο μπαλκονι μου....

    megaloserwtikos
    24.12.2006, 04:21
    (εκτος τοπικ σχολιο: Αν πατησει καποιος Φαραντούρη, δεν υπάρχει ούτε ένα τόπικ με το ονομά της.... που να συζητούν για αυτήν....αλλά και να ανοίξω εγώ, ποιός θα συμμετάσχει... )
    prochatz
    24.12.2006, 04:29
    @vouliakis
    Δεν κατάλαβα γιατί έκανες παράθεση στο σχόλιό μου, όπως δεν κατάλαβα τι εννοείς με το παρακάτω:
    Παράθεση:

    Άλλο πράγμα η "καλή φωνή" κι άλλο η "φωνάρα".


    Η "καλή φωνή" με τη "φωνάρα" δε διαφέρουν πάρα πολύ. Η "σωστή φωνή" με τη "φωνάρα" δύνανται να διαφέρουν τεράστια. Η Βανδή ενδέχεται να τραγουδάει σωστά. Σε καμία περίπτωση, όμως, αυτό δεν την κατατάσει στις "φωνάρες".
    karelia
    24.12.2006, 10:31
    M αρέσει το γέλα μου,το αδιέξοδο κ το νυχτολούλουδο.
    Θα προτιμούσα να δούλευε περισσότερο πάνω στη φωνή της,παρά στους κοιλιακούς της,αλλά επιλογές είναι αυτές.
    Yperoptis
    24.12.2006, 11:42
    Παράθεση:

    Το μέλος prochatz στις 24-12-2006 στις 02:33 έγραψε...

    Το τελευταίο που θα μπορούσα να πω είναι ότι η Βανδή έχει φωνάρα. Εντούτοις, δεν είναι λίγες οι φορές που την ευθύνη φέρει αποκλειστικά το τραγούδι και κατ' επέκταση ο συνθέτης.

    Η γνώμη μου είναι πως ένας τραγουδιστής δεν κρίνεται μόνο από την φωνή. Είναι πολλά τα κριτίρια για να κρίνεις ένα τραγουδιστή. Φωνή, ρεπερτόριο, ζωντανές εμφανίσεις, γούστο κτλ. Οι τραγουδιστές λοιπόν είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για το τι τραγούδια διαλέγουνε να πούνε γιατί απλά τα διαλέγουνε οι ίδιοι. Δεν με αφορά προσωπικά η κακογουστιά του Φοίβου. Όμως είναι επιλογή της Βανδή να τραγουδάει όλες αυτές τις αρλούμπες και έτσι κατά συνέπεια δεν αρκούν αυτά που συγκεντρώνει για να χαρακτηριστεί και τόσο σημαντική. Καλή φωνούλα, πολύ άθλιο ρεπερτόριο, μέτρια απόδοση στο ζωντανό και λόγω επιλογών κακό γούστο. Μέτρια τραγουδίστρια λοιπόν κατά την γνώμη μου. Όχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά εάν κατατάξουμε τη Βανδή στις φωνάρες την Αλεξίου ή την Γαλάνη που θα τις βάλουμε; Λίγο μέτρο δεν βλάπτει...

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 25-12-2006 16:34 ]


    karelia
    24.12.2006, 12:00
    Με συγχωρείτε που θα το πω,
    αλλά βρε παιδιά μην παρεξηγείτε το να θεωρεί ο οποιοσδηποτε φωνάρα τον ταδε τραγουδιστη.Δημοκρατία δεν έχουμε?κ γω έχω ακούσει ότι ο Γονίδης έχει φωνάρα,και για 2 λεπτά ήμουν έτσι=>

    Και κάτι ακόμη.
    Θεωρείτε ότι ένα παιδί στα 15 του,είναι εύκολο να έχει την εμπειρία κ την ωριμότητα,να ξεχωρίσει μία πραγματικά σπουδαία φωνή,από μία άλλη φωνή?Πόσο μάλλον στην εποχή μας που "φροντίζει" να θαμπώνει τη νεολαία με lifestyle,Κοιλιακούς,φορέματα,μπαλέτα κλπ.
    TENIA
    24.12.2006, 14:15
    Οκ ρε παιδες...μπορει να ειμαι νιανιαρο αλλα υπαρχουν και ανθρωποι 50 χρονων που ακουνε...Μπεζεντακου!Σε εμενα βρηκατε να την πειτε?

    TENIA
    24.12.2006, 14:18
    Εχω φιλη μια ΦΑΝΑΤΙΚΗ hevymetalου την οποια εψηνα ενα μηνα για να ερθει και εκεινη Βανδη...Και ομως ειπε πως η γυναικα ειναι θεα με φωναρα...Και οι φιλοι μου φυσικα αναγνωρισαν και αλλα ταλεντα της...
    megaloserwtikos
    24.12.2006, 17:54
    Αγαπημένη μικρή μας Τένια, ότι συζήτηση και να γίνει εδώ, ότι γνώμη και να έχει ο καθένας, εννοείται ότι είναι απόλυτο δικαίωμα να ακούς αυτό που θέλεις.

    Να σαι καλά λοιπόν και να απολαμβάνεις την μουσική που σου αρέσει ελεύθερα.


    (ούτε εμένα μ' αρέσει η Βανδή, αλλά αν σου αρέσει εσένα μαγκιά σου)
    Aiolos_m
    24.12.2006, 18:45
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 24-12-2006 στις 12:00 έγραψε...

    Με συγχωρείτε που θα το πω,
    αλλά βρε παιδιά μην παρεξηγείτε το να θεωρεί ο οποιοσδηποτε φωνάρα τον ταδε τραγουδιστη.Δημοκρατία δεν έχουμε?κ γω έχω ακούσει ότι ο Γονίδης έχει φωνάρα,και για 2 λεπτά ήμουν έτσι=>


    Δεν είναι ο Γονίδης φωνάρα;;;;;
    Τον έχεις ακούσει να κάνει "αααααααααααααααααααααααα" στο "όλα σ'αγαπάνε";;;
    maspa
    24.12.2006, 19:54
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 24-12-2006 στις 12:00 έγραψε...

    Με συγχωρείτε που θα το πω,
    αλλά βρε παιδιά μην παρεξηγείτε το να θεωρεί ο οποιοσδηποτε φωνάρα τον ταδε τραγουδιστη.Δημοκρατία δεν έχουμε?κ γω έχω ακούσει ότι ο Γονίδης έχει φωνάρα,και για 2 λεπτά ήμουν έτσι=>

    Και κάτι ακόμη.
    Θεωρείτε ότι ένα παιδί στα 15 του,είναι εύκολο να έχει την εμπειρία κ την ωριμότητα,να ξεχωρίσει μία πραγματικά σπουδαία φωνή,από μία άλλη φωνή?Πόσο μάλλον στην εποχή μας που "φροντίζει" να θαμπώνει τη νεολαία με lifestyle,Κοιλιακούς,φορέματα,μπαλέτα κλπ.



    Καλά τα ίδια έχω ακούσει και για τον Βοσκόπουλο και παραλίγο να μου πέσουν τα μαλλιά(ήμουν κομμωτήριο κι έλεγε η κομμώτρια την ώρα που ακουγόταν από το ράδιο βοσκόπουλος "αχ τι φωνή! ο καλύτερος έλληνας τραγουδιστής!")

    Επίσης, δεν ασχολείται μόνο η Βανδή με lifestyle και κοιλιακούς, αλλά και η Κοκκίνου, και η Ζήνα, και ο Μαρτάκης(οκ, αυτός τους είχε από πρίν), κι ο Ρουβάς, και η Βίσση, και και και και..... Το σύστημα βλέπεις!!



    Πότε θ' ανθίσουνε τούτοι οι τόποι, πότε θα 'ρθούνε κανούριοι ανθρώποι να συνοδεύσουνε την βλακεία στην τελευταία της κατοικία
    (Γκάτσος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 24-12-2006 19:55 ]


    Aiolos_m
    24.12.2006, 20:02
    Είχα και κάτι γελάκια ποιός μου τα έσβησε;
    Δήλωναν κάτι...
    prochatz
    24.12.2006, 20:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 24-12-2006 στις 20:02 έγραψε...

    Είχα και κάτι γελάκια ποιός μου τα έσβησε;
    Δήλωναν κάτι...



    Όντως!
    Είχανε και τριγωνικό σχήμα...
    ominous
    25.12.2006, 17:18
    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 24-12-2006 στις 01:11 έγραψε...

    Ε όχι φάλτση και ατάλαντη η Δέσποινα..
    Εντάξει,μη το ανοίγουμε και πετάμε τέτοιες μπούρδες!Για όνομα του θεού δηλαδή...
    Σκουπίδια.. Οπα ρε παιδιά!Ήρεμα.. Την δουλειά της κάνει η γυναίκα,αράχτε λίγο!Μας έπνιξε η ποιότητα...


    Συγγνώμη που θίξαμε την καλλιτέχνιδα...
    Μας έπνιξε η ποιότητα....!!!
    poison_girl
    25.12.2006, 17:46
    Πιστευω πως για το ειδος της ειναι καλη!!!σε σχεση με την τοση σαβουρα που εχει μαζευτει τελευταια!!!γνωμη μου jambi?
    Melissanthi
    25.12.2006, 19:43
    Παράθεση:

    Το μέλος TENIA στις 23-12-2006 στις 18:43 έγραψε...
    Ανακαλυψα πως το Δεσποινακι εχει φωναρα!!!
    Ξερω πως πολλοι θα με γιουχαρετε



    Μπα, γιατί το λες αυτό?

    pa___
    25.12.2006, 20:08
    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 25-12-2006 στις 17:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 24-12-2006 στις 01:11 έγραψε...

    Ε όχι φάλτση και ατάλαντη η Δέσποινα..
    Εντάξει,μη το ανοίγουμε και πετάμε τέτοιες μπούρδες!Για όνομα του θεού δηλαδή...
    Σκουπίδια.. Οπα ρε παιδιά!Ήρεμα.. Την δουλειά της κάνει η γυναίκα,αράχτε λίγο!Μας έπνιξε η ποιότητα...


    Συγγνώμη που θίξαμε την καλλιτέχνιδα...
    Μας έπνιξε η ποιότητα....!!!



    Αγαπητέ δεν είναι θέμα καλλιτέχνιδος.. Μπορεί η Βανδή να μην αρέσει σε μια μερίδα ανθρώπων λόγω το ότι είναι σταρ,το ότι προβάλεται πολύ απο τα ΜΜΕ,μπορεί για μερικούς να μην έχει ωραία χριά η φωνή της-πράγμα υποκειμενικό,μπορεί να τραγουδάει με τον λαιμό σε πολλά τραγούδια και ειδικα όταν πιάνει ψηλές νότες,μπορεί να φωνάζει ουσιαστικά πολλές φορές αλλά δεν φαλτσάρει.Προσωπικά δεν την εχω ακούσει πουθενά να βγαίνει εκτός τόνου η φωνη της και ούτε καν να στονάρει..
    Απλά για ακόμα μια φορά έχουμε μια επίθεση κατά του εμπορικού-λαϊκού/ποπ ελληνικού τραγουδιού με επιχειρήματα που δεν στέκουν!Μπορεί να μη σας αρέσει η Βανδή για τον α,β λόγο αλλά όχι ότι είναι και φάλτση.Ίσως σε μερικά χρόνια από τώρα να έχει καταστρέψει την φωνή της επειδή τραουδάει λάθος πολλές φορές αλλά η λάθος τεχνική δεν συνεπάγεται οπωσδήπτε φαλτσαδούρα!Γι' αυτό σου λέω μα έφαγε η ποιότητα... Αν τραγουδούσε έντεχνο δε θα μας απασχολουσε η φωνή της,θα μας έφτανε η ποιόττα...........