ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.830 μέλη
    SIDCOS
    25.12.2006, 20:31
    Παράθεση:

    Το μέλος prochatz στις 24-12-2006 στις 04:29 έγραψε...

    @vouliakis
    Δεν κατάλαβα γιατί έκανες παράθεση στο σχόλιό μου, όπως δεν κατάλαβα τι εννοείς με το παρακάτω:
    Παράθεση:

    Άλλο πράγμα η "καλή φωνή" κι άλλο η "φωνάρα".


    Η "καλή φωνή" με τη "φωνάρα" δε διαφέρουν πάρα πολύ. Η "σωστή φωνή" με τη "φωνάρα" δύνανται να διαφέρουν τεράστια. Η Βανδή ενδέχεται να τραγουδάει σωστά. Σε καμία περίπτωση, όμως, αυτό δεν την κατατάσει στις "φωνάρες".



    Συμφωνώ πολύ με τον διαχωρισμό "Σωστή φωνή" και φωνάρα.
    Διαφωνώ όμως ακόμα και με το ενδεχόμενο η Βανδή να έχει σωστή φωνή!!!

    Απλά φέρει το "επαγγελματικό πάθος" που απαιτούν τα προκάτ προιόντα τραγουδιού που "υπερετεί", όπως δήλωσε αν δεν κάνω λάθος σε κάποιο περιοδικό.

    Βέβαια, ισχύει πάντα το "περί ορέξεως ...", αλλά νομίζω ότι το μόνο που της αντιστοιχεί είναι "άριστος επαγγελματίας".... Τα καταφέρνει μιά χαρά να πουλάει και να κάνει τους υπόλοιπους να μιλάνε για αυτήν...


    Παράθεση:

    Παράθεση:
    ------------


    Το μέλος prochatz στις 24-12-2006 στις 02:33 έγραψε...

    Το τελευταίο που θα μπορούσα να πω είναι ότι η Βανδή έχει φωνάρα. Εντούτοις, δεν είναι λίγες οι φορές που την ευθύνη φέρει αποκλειστικά το τραγούδι και κατ' επέκταση ο συνθέτης.



    Η γνώμη μου είναι πως ένας τραγουδιστής δεν κρίνεται μόνο από την φωνή. Είναι πολλά τα κριτίρια για να κρίνεις ένα τραγουδιστή. Φωνή, ρεπερτόριο, ζωντανές εμφανίσεις, γούστο κτλ. Οι τραγουδιστές λοιπόν είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για το τι τραγούδια διαλέγουνε να πούνε γιατί απλά τα διαλέγουνε οι ίδιοι. Δεν με αφορά προσωπικά η κακογουστιά του Φοίβου. Όμως είναι επιλογή της Βανδή να τραγουδάει όλες αυτές τις αρλούμπες και έτσι κατά συνέπεια δεν αρκούν αυτά που συγκεντρώνει για να χαρακτηριστεί και τόσο σημαντική. Καλή φωνούλα, πολύ άθλιο ρεπερτόριο, μέτρια απόδοση στο ζωντανό και λόγω επιλογών κακό γούστο. Μέτρια τραγουδίστρια λοιπόν κατά την γνώμη μου. Όχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά εάν κατατάξουμε τη Βανδή στις φωνάρες την Αλεξίου ή την Γαλάνη που θα τις βάλουμε; Λίγο μέτρο δεν βλάπτει...

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...


    Και εδώ θα συμφωνήσω. Και βέβαια ο τραγουδιστής ευθύνεται για το τι επιλέγει να τραγουδήσει! Δηλαδή τι άλλο μπορεί να έχει συμβεί; Την εκβιάζει ο Φοίβος να λέει τα τραγούδια του;

    Επιλέγει ο καλλιτέχνης σύμφωνα με το γούστο του, την αισθητική του, ανάλογα που θέλει να φτάσει. Γρήγορα διάσημος, ή σημαντικός στον χώρο του; Ε, η Βανδή νομίζω ότι η κοπέλα είναι σαφέστατη στις επιλογές της...

    aim your arrows to the sun...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SIDCOS στις 25-12-2006 20:43 ]


    babisdr
    25.12.2006, 21:33
    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 25-12-2006 στις 20:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 25-12-2006 στις 17:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 24-12-2006 στις 01:11 έγραψε...

    Ε όχι φάλτση και ατάλαντη η Δέσποινα..
    Εντάξει,μη το ανοίγουμε και πετάμε τέτοιες μπούρδες!Για όνομα του θεού δηλαδή...
    Σκουπίδια.. Οπα ρε παιδιά!Ήρεμα.. Την δουλειά της κάνει η γυναίκα,αράχτε λίγο!Μας έπνιξε η ποιότητα...


    Συγγνώμη που θίξαμε την καλλιτέχνιδα...
    Μας έπνιξε η ποιότητα....!!!



    Αγαπητέ δεν είναι θέμα καλλιτέχνιδος.. Μπορεί η Βανδή να μην αρέσει σε μια μερίδα ανθρώπων λόγω το ότι είναι σταρ,το ότι προβάλεται πολύ απο τα ΜΜΕ,μπορεί για μερικούς να μην έχει ωραία χριά η φωνή της-πράγμα υποκειμενικό,μπορεί να τραγουδάει με τον λαιμό σε πολλά τραγούδια και ειδικα όταν πιάνει ψηλές νότες,μπορεί να φωνάζει ουσιαστικά πολλές φορές αλλά δεν φαλτσάρει.Προσωπικά δεν την εχω ακούσει πουθενά να βγαίνει εκτός τόνου η φωνη της και ούτε καν να στονάρει..
    Απλά για ακόμα μια φορά έχουμε μια επίθεση κατά του εμπορικού-λαϊκού/ποπ ελληνικού τραγουδιού με επιχειρήματα που δεν στέκουν!Μπορεί να μη σας αρέσει η Βανδή για τον α,β λόγο αλλά όχι ότι είναι και φάλτση.Ίσως σε μερικά χρόνια από τώρα να έχει καταστρέψει την φωνή της επειδή τραουδάει λάθος πολλές φορές αλλά η λάθος τεχνική δεν συνεπάγεται οπωσδήπτε φαλτσαδούρα!Γι' αυτό σου λέω μα έφαγε η ποιότητα... Αν τραγουδούσε έντεχνο δε θα μας απασχολουσε η φωνή της,θα μας έφτανε η ποιόττα...........



    Το αν φαλτσάρει κάποιος, μέχρι ένα σημείο είναι υποκειμενικό. Το αυτί μου συνήθως ενοχλείται από την απόκλιση 20-40 μορίων πάνω-κάτω την ώρα που η Δέσποινα απλά "φωνάζει" ή χρησιμοποιεί το λαιμό της (όπως θέλετε το αποκαλείτε). Δεν έχει σημασία, μπορεί κάποιος άλλος να μην ενοχλείται, μπορεί να χρειάζεται διάφωνο και πάνω για να καταλάβει τη διαφορά. Το ζήτημά μου είναι οτι σίγουρα στη σημερινή εποχή, δεν μας δίνονται και πολλές ευκαιρίες να διαπιστώσουμε αν ένας τραγουδιστής είναι όντως φάλτσος. Άρα, ποτέ δεν είσαι σίγουρος αν δεν έχεις πχ δει με τα μάτια σου και ακούσει με τ'αυτιά σου, το "υποφέρω" πριν περάσει από pitch correction...


    A man can be happy with any woman, as long as he does not love her (Oscar Wilde)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-12-2006 21:34 ]


    TENIA
    25.12.2006, 21:39
    Ρε παιδες δε ξερω αν η Βανδη εχει φωνη παντως την Πεμπτη απο τις 2 ωσ τισ 6 ειχε για εμενα αυτο το κατι που με εκανε να πλανταξω και να ανατριχιασω ωσ τα κοκαλα!!!Εντελωσ πληροφοριακα αγαπημενη μου ελληνιδα τραγουδιστρια ειναι η Χ.Αλεξιου(ΚΟΡΥΦΗ!!!) και απο ξενες η Amy Lee(ξερει κανεις απο που καταγεται?)
    ominous
    25.12.2006, 21:42
    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 25-12-2006 στις 20:08 έγραψε...

    Γι' αυτό σου λέω μας έφαγε η ποιότητα... Αν τραγουδούσε έντεχνο δε θα μας απασχολουσε η φωνή της,θα μας έφτανε η ποιότητα...........



    Προσωπικά διαφωνώ με αυτή την άποψη..
    Γιατί δεν εκθέτεις τα παραδείγματα σου?
    TENIA
    25.12.2006, 22:29
    Για εμενα μετρο συγκρισης ειναι το τι προκαλει ο καθενας στο κοινο...Μπορει να προσπαθει να ερμηνεψει αλλα να το εχει "σκοτωσει" επειδη κλαιει..Αν ομωσ καταφερει να περασει στον κοσμο τα συναισθηματα του εκφραζοντας καθε λεξη οπωσ θελει ειναι ΕΠΙΤΥΧΙΑ!Αυτο κανει και η Χαρουλα..χρωματιζει καθε μα καθε μια λεξη ξεχωριστα και διαφορετικα και παντα το αποτελεσμα ειναι καλο...Και η Amy Lee σε κανει κυριολεκτικα να πορωνεσαι και τα τραγουδια που ερμηνευει μου μενουν ΠΑΝΤΑ μονο απο το πρωτο ακουσμα...
    babisdr
    25.12.2006, 22:41
    Παράθεση:

    Το μέλος TENIA στις 25-12-2006 στις 22:29 έγραψε...

    Για εμενα μετρο συγκρισης ειναι το τι προκαλει ο καθενας στο κοινο...Μπορει να προσπαθει να ερμηνεψει αλλα να το εχει "σκοτωσει" επειδη κλαιει..Αν ομωσ καταφερει να περασει στον κοσμο τα συναισθηματα του εκφραζοντας καθε λεξη οπωσ θελει ειναι ΕΠΙΤΥΧΙΑ!Αυτο κανει και η Χαρουλα..χρωματιζει καθε μα καθε μια λεξη ξεχωριστα και διαφορετικα και παντα το αποτελεσμα ειναι καλο...Και η Amy Lee σε κανει κυριολεκτικα να πορωνεσαι και τα τραγουδια που ερμηνευει μου μενουν ΠΑΝΤΑ μονο απο το πρωτο ακουσμα...



    Συμφωνώ και συμπληρώνω τον εαυτό μου: Η καλή παρουσία δεν εξαρτάται μόνο από το πόσο "τεχνικός" είναι κάποιος, αλλά και από την ερμηνεία (προσωπικά, γυρνάω και προσέχω τα τονικά λάθη της γιατί, απλά, δεν μου λέει και τίποτα η γενικότερη παρουσία της, από ερμηνευτική άποψη). Η μαγκιά είναι να σε κάνει να ανατριχιάσεις, κι αφού εσένα σε έκανε, μαγκιά της. Όσο για την Αλεξίου και την Amy Lee, εδώ, μαζί σου με χίλια

    A man can be happy with any woman, as long as he does not love her (Oscar Wilde)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-12-2006 22:42 ]


    TENIA
    25.12.2006, 23:12
    Εδω το αγορι μου(ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ...)ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΦΙΧΤΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ...αχου τον!
    babisdr
    25.12.2006, 23:29
    Παράθεση:

    Το μέλος TENIA στις 25-12-2006 στις 23:12 έγραψε...

    Εδω το αγορι μου(ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ...)ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΦΙΧΤΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ...αχου τον!



    Ζω για τη μέρα που η δικιά μου θα κλάψει με Led Zeppelin
    maspa
    26.12.2006, 00:54
    Παράθεση:

    Το μέλος TENIA στις 25-12-2006 στις 23:12 έγραψε...

    Εδω το αγορι μου(ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ...)ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΦΙΧΤΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ...αχου τον!



    Να υποθέσω πως είχε τρομάξει το παιδί από τα γκαρίσματα της Βανδή....



    Πότε θ' ανθίσουνε τούτοι οι τόποι, πότε θα 'ρθούνε κανούριοι ανθρώποι να συνοδεύσουνε την βλακεία στην τελευταία της κατοικία
    (Γκάτσος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 26-12-2006 00:55 ]


    djthc
    26.12.2006, 07:43
    Κι εμένα με πιάνουν τα κλάματα στα σκυλάδικα!
    anisie
    26.12.2006, 08:46
    Όλα χρειάζονται.....Το Δεσποινάκι γι'αυτά που τραγουδάει μια χαρά φωνή έχει...

    Δηλ τώρα τι συζητάμε....? Αν έχει φωνή για να ακολουθήσει την καριέρα της Αλεξίου....?
    Εγώ νομίζω ότι δεν έχει αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.....
    Ούτε και η Αλεξίου κάνει για να κουνιέται πάνω στην πίστα και να κάνει show....

    Το καλό με το είδος αυτό του τραγουδιού που υπηρετεί η Βανδή είναι ότι είναι εξαρχής απενοχοποιημένο....Δεν νομίζω ότι έχει κανείς την αυταπάτη ότι δημιουργεί υψηλή τέχνη σ'αυτό το χώρο και ούτε είναι αυτός ο στόχος....Ο σκοπός είναι ξεκάθαρος και είναι η παραγωγή σουξέ και διασκεδαστικών τραγουδιών τα οποία αν είναι επιτυχημένα επιτελούν το σκοπό τους μια χαρά και αυτό δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο.....

    Σε αντίθεση με την άλλη πλευρά η οποία και καλά βαδίζει με τη σημαία της ποιότητας και που μερικές φορές προκύπτουν κάτι βλακείες που είναι τρεις φορές για φτύσιμο γιατί έχουν και την επίφαση της ποιότητας....

    Η Βανδή πάντως μου αρέσει σε σύγκριση με άλλες σκυλούδες και γενικά την προτιμάω όταν πάω στα μπουζούκια.....

    Πάντως χρήματα βγάζουν και οι μεν και οι δε.....Γιατί δε βγάζει χρήματα η Αλεξίου και η Αρβανιτάκη.....?Και οι πρώτοι τουλάχιστον πουλάνε ξεκάθαρα διασκέδαση....Ενώ οι δεύτεροι πουλάνε και καλά ποιότητα χωρίς πάντα αυτό να έχει υπόσταση....
    Melissanthi
    26.12.2006, 13:19
    Παράθεση:

    Το μέλος anisie στις 26-12-2006 στις 08:46 έγραψε...
    Δεν νομίζω ότι έχει κανείς την αυταπάτη ότι δημιουργεί υψηλή τέχνη σ'αυτό το χώρο και ούτε είναι αυτός ο στόχος....Ο σκοπός είναι ξεκάθαρος και είναι η παραγωγή σουξέ και διασκεδαστικών τραγουδιών



    Μα εκεί νομίζω ,φίλε μου, ότι βρίσκεται και η ουσία του όλου θέματος. Έχουμε φτάσει στο σημείο να χρειαζόμαστε τα σκουπίδια για την διασκέδασή μας. Ακόμα κι όταν προφασιζόμαστε ότι το κάνουμε απλά και μόνο για να "περάσουμε καλά" ή για τον "χαβαλέ" ή "για την παρέα". Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να χρειαζόμαστε τη σαβούρα ακόμα και ως "διάλλειμα" από την αισθητική, τότε ναι, το θέμα είναι σοβαρό.
    Γιατί, η Τέχνη δεν υπηρετεί τέτοιους σκοπούς? Η Τέχνη δεν προκαλεί συναισθήματα? Χαρά, λύπη, γέλιο, θυμό...
    Ναι, προφανώς και ναι.
    ominous
    26.12.2006, 13:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 26-12-2006 στις 13:19 έγραψε...

    Μα εκεί νομίζω ,φίλε μου, ότι βρίσκεται και η ουσία του όλου θέματος. Έχουμε φτάσει στο σημείο να χρειαζόμαστε τα σκουπίδια για την διασκέδασή μας. Ακόμα κι όταν προφασιζόμαστε ότι το κάνουμε απλά και μόνο για να "περάσουμε καλά" ή για τον "χαβαλέ" ή "για την παρέα". Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να χρειαζόμαστε τη σαβούρα ακόμα και ως "διάλλειμα" από την αισθητική, τότε ναι, το θέμα είναι σοβαρό.
    Γιατί, η Τέχνη δεν υπηρετεί τέτοιους σκοπούς? Η Τέχνη δεν προκαλεί συναισθήματα? Χαρά, λύπη, γέλιο, θυμό...
    Ναι, προφανώς και ναι.





    Έγραψες Μελισσάνθη...
    anisie
    26.12.2006, 14:43
    Melissanthi έχεις δίκιο....Το θέμα της αισθητικής είναι βασικό....Υπάρχουν άνθρωποι που δεν το αντέχουν αυτό το είδος με τίποτα....Και τους καταλαβαίνω.....

    Πάντως για μένα η μουσική είναι με τις ώρες τις....Και βέβαια δε συγκρίνονται τα συναισθήματα που σου προκαλεί η μουσική του Χατζιδάκη ή του Σαββόπουλου με τα τραγούδια του Φοίβου αλλά υπάρχουν ώρες που όσο να πεις το θες κάτι πιο ελαφρύ τύπου "Τι κάνω μόνη μου" ή "Υποφέρω"..... (για μένα μιλάω πάντα....)

    Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα επιλογής δεν υπάρχει λόγος να συγχιζόμαστε....Καθένας ακούει ότι γουστάρει και διασκεδάζει όπως θέλει....Δεν υπάρχουν κανόνες σ'αυτά.....Το παν είναι να υπάρχει πολυφωνία και δυνατότητα επιλογής.....

    Μπορεί η τηλεόραση να υπερπροβάλει αυτό το είδος (αυτό είναι ένα θέμα) αλλά η μουσική πραγματικότητα στην Ελλάδα δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα αυτή....ευτυχώς.

    Κατά τα άλλα το σκυλάδικο επιβιώνει χρόνια τώρα, ζει και θα ζει για πάντα διότι ο Έλληνας είναι σκυλάς, πώς να το κάνουμε....????


    Sapios_is_back
    26.12.2006, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 26-12-2006 στις 13:19 έγραψε...


    Μα εκεί νομίζω ,φίλε μου, ότι βρίσκεται και η ουσία του όλου θέματος. Έχουμε φτάσει στο σημείο να χρειαζόμαστε τα σκουπίδια για την διασκέδασή μας.



    Πολύ ωραία το έθεσες το θέμα. Συμφωνώ απόλυτα.


    christos-reg
    26.12.2006, 18:08
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-12-2006 στις 19:39 έγραψε...

    Φάλτση και ατάλαντη (προσωπική άποψη)



    Κι εγώ είχα μια παρόμοια άποψη πριν την δω live, κυρίως από διάφορες συναυλίες της που είχε δείξει η TV πριν 4-5 χρόνια (πραγματικά την είχαν πετύχει σε πολύ κακή στιγμή!). Από τότε όμως έχει βελτιωθεί πολύ, και πράγματι όταν την είδα το 2005 live στη Θεσσαλονίκη, έμεινα με πολύ καλές εντυπώσεις. Φωνητικά πολύ σωστή, και ενδιαφέρον show. Αυτά... κατά τ' άλλα, ούτε σαν χροιά με εντυπωσιάζει ιδιαίτερα, ούτε τα τραγούδια της φυσικά!
    SIDCOS
    26.12.2006, 20:25
    Παράθεση:

    Το μέλος anisie στις 26-12-2006 στις 08:46 έγραψε...

    Όλα χρειάζονται.....Το Δεσποινάκι γι'αυτά που τραγουδάει μια χαρά φωνή έχει...

    ......Το καλό με το είδος αυτό του τραγουδιού που υπηρετεί η Βανδή είναι ότι είναι εξαρχής απενοχοποιημένο....Δεν νομίζω ότι έχει κανείς την αυταπάτη ότι δημιουργεί υψηλή τέχνη σ'αυτό το χώρο και ούτε είναι αυτός ο στόχος....


    Δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος ότι ορισμένοι του χώρου δεν φαντασιώνονται ότι κάνουν τέχνη και μάλιστα υψηλή... Για ρώτα την LADY...

    Παράθεση:


    Σε αντίθεση με την άλλη πλευρά η οποία και καλά βαδίζει με τη σημαία της ποιότητας και που μερικές φορές προκύπτουν κάτι βλακείες που είναι τρεις φορές για φτύσιμο γιατί έχουν και την επίφαση της ποιότητας....



    Θα συμφωνήσω ότι έχουμε υποστεί..."πατάτες" ποιότητας (!), αλλά σίγουρα αυτό το κοινό δεν τις αφήνει ατιμώρητες, γιατί, ίσως, είναι απαιτητικότερο και έχει μάθει κάποια κριτήρια στην αξιολόγηση του.

    Αλλά και κάτι άλλο μου κάνει εντύπωση σε αυτά που γράφεις... Μου γεννήθηκε μία απορία:
    Δηλαδή, οι πλευρές είναι δύο; Μόνο "το είδος αυτό του τραγουδιού που υπηρετεί η Βανδή" και η πλευρά που "και καλά βαδίζει με τη σημαία της ποιότητας";
    Ο Νικόλας Άσιμος σε ποιά από τις δύο ανήκει;(επίτηδες χρησιμοποιώ ενεστώτα γιατί οι μουσικές δεν χάνονται...).
    Οι PANX ROMANA; Και εγώ δεν ξέρω πόσοι άλλοι που δεν γίναν ποτέ ιδιαίτερα γνωστοί;

    Τώρα για λεφτά... δεν ξέρω αν βγάζουν όλοι. Εδώ από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν αρκετοί μουσικοί, που θα γνωρίζουν περισσότερα. Η αίσθηση αλλά και η πληροφόρηση που έχω εγώ πάντως, είναι πως οι λίγοι, οι πετυχημένοι είναι αυτοί που βγάζουν. Άλλοι δεν τα καταφέρνουν και τόσο καλά...

    Όπως ο Τερζής για παράδειγμα,ο οποίος επί πολλά χρόνια, πριν γίνει φίρμα, δεν έβγαζε ούτε τα προς το ζην τραγουδώντας με αυτήν την φωνή "ποιοτικά"...

    Όταν έβγαλε τον "Άστατο", ξαφνικά όλο το κοινό, ποιοτικό ή μη, έμαθε ότι η Ελλάδα έχει τέτοια φωνή....

    pa___
    26.12.2006, 21:16
    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 25-12-2006 στις 21:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 25-12-2006 στις 20:08 έγραψε...

    Γι' αυτό σου λέω μας έφαγε η ποιότητα... Αν τραγουδούσε έντεχνο δε θα μας απασχολουσε η φωνή της,θα μας έφτανε η ποιότητα...........



    Προσωπικά διαφωνώ με αυτή την άποψη..
    Γιατί δεν εκθέτεις τα παραδείγματα σου?



    Βασικά ας μην ξυφύγουμε από το θέμα.. Έχω εκθέσει τις απόψεις μου περί ποιοτικού κτλ σε κάποιο άλλο θέμα στο φόρουμ (δε θυμάμαι ποιο ακριβώς) όπου διαφωνούσα με κάποιο μέλος και επειδή είδα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να συμφωνήσουμε σε αρκετά πράγματα απλά δεν έδωσα συνέχεια στην συζήτηση από ένα σημείο και μετά γιατί,όπως σου είπα, δε θα έβγαινε πουθενά.. Τέλος πάντων,απλά νομίζω ότι βλέπουμε,οι περισσότεροι τουλάχιστον,και κρίνουμε καλλιτέχνες σύμφωνα με το είδος της μουσικής που εκπροσωπούν και όχι με το αν το κάνουν καλά ή όχι και αυτό είναι μεγάλο λάθος για μένα.Είμαστε προκατηλημένοι σε πολλά θεμάτα.Αυτό κράτα.
    anisie
    27.12.2006, 17:55
    Φίλε SIDCOS,

    Όσον αφορά τη LADY, έπεσες στην περίπτωση ατόμου που τρέφεται με είδη υγιεινής.....
    Ντάξει η λαίδη μπορεί να αυτοθεωρείται θεά και κορυφή αλλά δε νομίζω ότι βγήκε ποτέ να το παίξει διανοούμενη....Βέβαια δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με τη συγκεκριμένη, αλλά η γυναίκα είναι γκάου ούτως ή άλλως, ό,τι και να πει δεν το λαμβάνει κανείς σοβαρά υπόψη του.....

    Πάντως άτομο που γράφει στίχο "Έχεις μεγάλο ταλέντο στα χείλη" και "Τι πίνεις και δε μας δίνεις" δεν είναι δυνατόν να νομίζει ότι παράγει πολιτισμό.....Κι αν βγει και πει και κάτι τέτοιο θα γελάσει κι ο κάθε πικραμένος....

    Τώρα για τους διαχωρισμούς, εγώ ήθελα να αντιπαραβάλω το διασκεδαστικό τραγούδι, το πιο ελαφρύ, σε σχέση με το έντεχνο και το πιο σοβαρό.....Ντάξει εννοείται ότι τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα....Ο Άσιμος δε νομίζω ότι έγραφε beatακια και τραγουδάκια για διασκέδαση....Είναι σαφές ότι δεν κατατάσσεται εκεί....Για PANX ROMANA δεν κατέχω....

    Αυτό που θέλω να πω ότι αυτό το είδος το πιο ελαφρύ (καταλαβαίνεις τι εννοώ) επειδή εξαρχής δεν έχει σοβαρές επιδιώξεις δεν μπορείς να το κρίνεις αυστηρά....χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κριτήρια αισθητικής....

    Δε σου λέω, μακάρι να υπηρετούσαν όλοι το σοβαρό τραγούδι, αυτό θα ήταν το καλύτερο....Απλά για να υπηρετείς το σοβαρό πρέπει να είσαι και σοβαρός....

    Και στα σκυλάδικα δεν πετυχαίνουν όλοι.....Αυτή τη στιγμή λίγες είναι οι top...Βίσση, Βανδή, Πέγκυ, Κοκκίνου, Θεοδωρίδου......Ντάξει το σκυλάδικο έχει μεγαλύτερη πέραση ούτως ή άλλως.....Αλλά κι εκεί δεν είναι εύκολο να παραμείνεις κορυφή....


    tolaruba
    27.12.2006, 21:08
    Ασχετα με τη φωνη και το ρεπερτοριο εμενα με εκνευριζει πιο πολλα η μουρη και το σταριλικη που πουλαει(συμπληρωνω τη προηγουμενη απαντηση μου)
    εμενα προσωπικα νομιζω το ανεφερε και η μασπα ηταν απο τις αγαπημενες μου αλλα ανακαλυψα και εγω ευτυχως τη κανονικη μουσικη.Και ουτε καν να τα συγκρινω δε μπορω..