ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη
    babisdr
    02.01.2007, 04:32
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 02-01-2007 στις 01:40 έγραψε...

    Η γιαγιά μου λέει.... "Όποιος κυνηγάειι δυο λαγούς ούτε τον ένα πιάνει ούτε τον άλλο".... Τώρα αυτή επέλεξε τη μουσική..... Έκανε τη σωστή επιλογή? Δε νομίζω...



    Κι η δική μου το ίδιο λέει, σωστό
    SOPHIA-MX-4EVER
    10.07.2007, 00:34
    Παράθεση:

    Το μέλος TENIA στις 29-12-2006 στις 14:37 έγραψε...

    Βρε παιδια τι λεμε τωρα?Οι λεξεις "επιπεδο" και "ποιοτητα" για εμενα ειναι αοριστες....Αρχιζουν όπου και η προσωπικη αισθητικη και η δυναμη της επιλογης για τον καθενα μας...Πιστευω πως πραγματικα το τσιφτετελι, το ζειμπεκικο, το χασαπικο κ.λ.π ειναι βασικα δειγματα της κουλτουρας μας και μοναδικα χαρακτηριστικα της χωρας μας.Οποιος δε το παραδεχεται δεν αποδεχεται και την Ελλαδα...Και δηλαδη τι ζηταμε?Να μιλαμε στα τσιφτετελια για πολιτικη ή για την Ακροπολη?Αυτο θα ηταν το γελοιο! Επιτυχια στο τραγουδι ειναι να καταφερνεις με λιγες λεξεις να κανεις το κοινο να πονεσει, να κλαψει, να γελασει...Ειναι ενας ακομα τροπος επικοινωνιας και γι'αυτο προβαλλεται περισσοτερο απ'ολα στα Μ.Μ.Ε. Ειναι τελειως φυσικο! Η Βανδη εχει κανει πολλες επιτυχιες αφου εχει βρει μεγαλη ανταποκριση.Και αν θεωρειτε πως συνεβη αυτο επειδη οι ανταποκριτες της ειναι "χαμηλου επιπεδου" τοτε θεωρειτε χαζα τα αισθηματα...Ολα τα τραγουδια αισθηματα εκφραζουν που ο καθενας απλα τα αντιλαμβανεται διαφορετικα.Αρα εγω μαλλον εχω πολλα αισθηματα αφου ακουω ΤΑ ΠΑΝΤΑ ! ! !



    χαχαχαχα
    το ακουσα κι αυτο
    το τσιφτελι ειναι καθαρα ΤΟΥΡΚΙΚΟΣ χορος!!!!!
    τι λεει???
    χαχαχαχα
    CountessEfi
    11.07.2007, 01:34
    καλά... την σήμερον ημέραν οποιοσδήποτε βγάλει μια κλαψιάρικη μπαλαντίτσα στην αρχή απ'αυτές που πουλάνε στα 15χρονα που αρχίζουν κ ψευτοερωτεύονται... τέλος. κέρδισαν το παιχνίδι. άντε μετά βγάζουν κ ένα μπιτάκι των οπισθίων για να χτυπιούντε τα 15χρονα κ πάλι... νααααα πως εδρεώθηκαν στην πιάτσα. προσωπικά αυτό βλέπω. γιατί ότι καινούριο στην Μουσική Βιομηχανία βγαίνει, το εντοπίζουν πρώτα οι μικρές ηλικίες. Άτομα σαν την Βανδή το έχουν πάρει πρέφα (όπως κ σχεδόν όλοι οι άλλοι τραδουδιστές) και βγάζουν συνέχεια χαζομπιτάκια και κλαψιάρικες μπαλάντες χωρίς στιχουργική ομορφιά και ουσία. The point is : δεν χρειάζετε ναχεις φωνή για να καταφέρεις να γίνεις τραγουδίστρια-στης. μια καλή εξωτερική εμφάνιση κ τραγούδια σαν αυτά που προανέφερα σε έχουν κάνει πλούσιο σε χρόνο ντε-τε.
    μην κολάτε σε φωνή-χαρακτήρα-ποιότητα. πλέον στην Ελληνική μουσική ΔΕΝ υπάρχουν.
    αν κρατάγαμε μόνο αυτούς που είναι ποιοτικοί τραγουδιστές σίγουρα όλες οι πίστες θα είχαν αδιάσει.
    ο Φοίβος αυτό που κάνει με όλους τους τραγουδιστές που έχει αναλάβει είναι... ανακύκλωση των στίχων και της μουσικής. πέρνει ένα τραγούδι που είχε γράψει στην Κοκκίνου πχ, του αλλάζει λίγο τα λόγια, βάζει κ μια μουσική που μιάζει από ένα παλιότερο τραγουδι της Βανδή κ το δίνει στην Λύτρα ξερωγώ σαν καινούριο. so f*cking simple.
    sea_like_eyes
    11.07.2007, 02:09
    Παράθεση:

    Το μέλος TENIA στις 23-12-2006 στις 18:49 έγραψε...

    Ενταξει απλα συνηθως οσοι ασχολουνται με ραπ δεν συμπαθουν τις σκυλουδες η εστω ετσι κανουν...Τα παλια της μπορω να πω με πορωναν!



    σπααααααστααααααααα...αλλα μαζι και τα Cd...
    sea_like_eyes
    11.07.2007, 02:16
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 24-12-2006 στις 12:00 έγραψε...

    Με συγχωρείτε που θα το πω,
    αλλά βρε παιδιά μην παρεξηγείτε το να θεωρεί ο οποιοσδηποτε φωνάρα τον ταδε τραγουδιστη.Δημοκρατία δεν έχουμε?κ γω έχω ακούσει ότι ο Γονίδης έχει φωνάρα,και για 2 λεπτά ήμουν έτσι=>

    Και κάτι ακόμη.
    Θεωρείτε ότι ένα παιδί στα 15 του,είναι εύκολο να έχει την εμπειρία κ την ωριμότητα,να ξεχωρίσει μία πραγματικά σπουδαία φωνή,από μία άλλη φωνή?Πόσο μάλλον στην εποχή μας που "φροντίζει" να θαμπώνει τη νεολαία με lifestyle,Κοιλιακούς,φορέματα,μπαλέτα κλπ.



    εγω παλι μολις ειδα αυτο που''πεταξες'' για τον Γονιδη..εμεινα..ετσι..
    SOPHIA-MX-4EVER
    17.07.2007, 02:15
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 11-07-2007 στις 02:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 24-12-2006 στις 12:00 έγραψε...

    Με συγχωρείτε που θα το πω,
    αλλά βρε παιδιά μην παρεξηγείτε το να θεωρεί ο οποιοσδηποτε φωνάρα τον ταδε τραγουδιστη.Δημοκρατία δεν έχουμε?κ γω έχω ακούσει ότι ο Γονίδης έχει φωνάρα,και για 2 λεπτά ήμουν έτσι=>

    Και κάτι ακόμη.
    Θεωρείτε ότι ένα παιδί στα 15 του,είναι εύκολο να έχει την εμπειρία κ την ωριμότητα,να ξεχωρίσει μία πραγματικά σπουδαία φωνή,από μία άλλη φωνή?Πόσο μάλλον στην εποχή μας που "φροντίζει" να θαμπώνει τη νεολαία με lifestyle,Κοιλιακούς,φορέματα,μπαλέτα κλπ.



    εγω παλι μολις ειδα αυτο που''πεταξες'' για τον Γονιδη..εμεινα..ετσι..


    εγω εχω ακουσει οτι ο Κιαμος εχει φωναρα...
    τι να πεις μετα?
    Morpheus91
    17.07.2007, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος CountessEfi στις 11-07-2007 στις 01:34 έγραψε...

    καλά... την σήμερον ημέραν οποιοσδήποτε βγάλει μια κλαψιάρικη μπαλαντίτσα στην αρχή απ'αυτές που πουλάνε στα 15χρονα που αρχίζουν κ ψευτοερωτεύονται... τέλος. κέρδισαν το παιχνίδι. άντε μετά βγάζουν κ ένα μπιτάκι των οπισθίων για να χτυπιούντε τα 15χρονα κ πάλι... νααααα πως εδρεώθηκαν στην πιάτσα. προσωπικά αυτό βλέπω. γιατί ότι καινούριο στην Μουσική Βιομηχανία βγαίνει, το εντοπίζουν πρώτα οι μικρές ηλικίες. Άτομα σαν την Βανδή το έχουν πάρει πρέφα (όπως κ σχεδόν όλοι οι άλλοι τραδουδιστές) και βγάζουν συνέχεια χαζομπιτάκια και κλαψιάρικες μπαλάντες χωρίς στιχουργική ομορφιά και ουσία. The point is : δεν χρειάζετε ναχεις φωνή για να καταφέρεις να γίνεις τραγουδίστρια-στης. μια καλή εξωτερική εμφάνιση κ τραγούδια σαν αυτά που προανέφερα σε έχουν κάνει πλούσιο σε χρόνο ντε-τε.
    μην κολάτε σε φωνή-χαρακτήρα-ποιότητα. πλέον στην Ελληνική μουσική ΔΕΝ υπάρχουν.
    αν κρατάγαμε μόνο αυτούς που είναι ποιοτικοί τραγουδιστές σίγουρα όλες οι πίστες θα είχαν αδιάσει.
    ο Φοίβος αυτό που κάνει με όλους τους τραγουδιστές που έχει αναλάβει είναι... ανακύκλωση των στίχων και της μουσικής. πέρνει ένα τραγούδι που είχε γράψει στην Κοκκίνου πχ, του αλλάζει λίγο τα λόγια, βάζει κ μια μουσική που μιάζει από ένα παλιότερο τραγουδι της Βανδή κ το δίνει στην Λύτρα ξερωγώ σαν καινούριο. so f*cking simple.



    Συμφωνώ στα περισσοτερα αυτο που λες δεν ισχυει για ολα τα 15χρονα !!!!
    Παντως εγω σιγουρα ειμαι εξαιρεση !!!!
    zigas
    17.07.2007, 20:11
    Και πολλές άλλες γυναίκες έχουν κορμάρα αλλά είναι Ιερόδουλες...
    Τι σημαίνει έχει φωνάρα;Αυτό φτάνει για να κερδίσει ένας τραγουδιστής
    το σεβασμό σου; Στο κάτω-κάτω αυτό είναι χάρισμα και όχι απόκτημα..

    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 04:53
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 17-07-2007 στις 21:58 έγραψε...

    Σιγά μην έχει φωνάρα...εκτός αν εννούμε φωνάρα την τσιρίδα....

    Τεσπά, εμένα αυτό δε με νοιάζει...Αυτό που μου σπάει τα νεύρα είναι το πόσο εκμεταλλεύεται την κόρη της...Κάθε βδομάδα σχεδόν είναι ξώφυλλο στα Hello, στα Οκ, στα down town κ.λ.π.
    "με τη Μελίνα στην παραλία.... στις κούνιες.... στο πάρκο".... Ε άντε στο καλό...
    Καταλαβαίνω τον πανικό της, ότι οι δουλειές έχουν πέσει, ότι ψάχνει απεγνωσμένα τρόπο να είναι στην επικαιρότητα και ότι τα μικρά χαριτωμένα παιδάκια πουλάνε πάντα...αλλά...ποιός επιτέλους θα μιλήσει γι' αυτήν την παιδική εκμετάλλευση, για να μην πω κακοποίηση?



    τι περιμενεις τωρα?
    αφου μπορει να βγαλει χρημα απ αυτο....
    και ξερεις τι μου τη δινει ακομα περισσοτερο???
    οτι ειχε βγει στην tv με τον Νικολα'ι'δη και ειχανε πει οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ!!!!!!
    ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!
    κ ειμαι σιγουρη οτι δεν το ειπε απο ειλικρινια ή ντομπροσυνη
    σιγα μην ειναι αυτα στοιχεια του χαρακτηρα της
    απλα θελει η ... να κρυφτει και η χαρα δεν την αφηνει
    ακριβως αυτο!
    δωσε μωρη σε κανενα ιδρυμα αφου σου περισευουν....

    Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 05:07 ]


    teressa
    19.07.2007, 16:24
    Δυστυχως ολοι αυτες τις ηλικιες εκμεταλευονται.Ειδικα τωρα πια τα παιδια στα 15,16 με ολο αυτο τον καταιγισμο μουσικης αηδιας που να στραφουν?Απο τη μια ο Μακρης και οι ομοιοι του και απο την αλλη η εκπτωση των παλαιοτερων που αντι να κρατανε το επιπεδο οσο μπορουν, προσαρμοζονται στις επιταγες της εποχης.Και για να ειμαστε αντεικιμενικοι,οσοι λενε οτι δεν εχει φωνη ο Γονιδης,μαλλον δεν ειναι τραγουδιστες.Γιατι αν ειναι ας προσπαθησουν να τραγουδισουν ενα τραγουδι του.Ας κανουν τα γυρισματα που κανει.Δεν ειναι στις προτιμησεις μου αλλα ας μη λεμε κατι χωρις να ξερουμε.
    Σε ο,τι αφορα τη Βανδη,αν θυμαστε οταν ξεκινισε τραγουδουσε με Παριο και η φωνη της ηταν πιο βαθια,πιο γλυκια.Δεν ξερω τι πορεια θα ειχε αν δεν εμπλεκε μα Φοιβο αλλα ετσι κι αλλιως ο τραγουδιστης ειναι και οι επιλογες του και απο αυτες κρινεται.Η καλη φωνη πρεπει να τραγουδαει και ομορφα τραγουδια γιατι αλλιως λιγοστευει.Παντως ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΣΟΦΙΑ!Γιατι βλεπω οτι εισαι ειρωνικη οταν σου λενε για τον Χατζηγιαννη και οταν εσυ λες για αλλους παλι ειρωνικη εισαι.Να το προσεξεις
    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 16:50
    1 επειδη μιλαω για αλλον τραγουδιστη θα πρεπει να αλλαξω τον τροπο που μιλαω???
    για ποιο λογο?

    2 ειναι εντελως εκτος τοπικ αυτο
    αν εχεις καποιο προβλημα στειλε πμ
    teressa
    19.07.2007, 17:47
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 16:50 έγραψε...

    1 επειδη μιλαω για αλλον τραγουδιστη θα πρεπει να αλλαξω τον τροπο που μιλαω???
    για ποιο λογο?

    2 ειναι εντελως εκτος τοπικ αυτο
    αν εχεις καποιο προβλημα στειλε πμ

    Παράθεση:
    Δεν ειμαι τοσο εκτος απο τη στιγμη που οπου και αν σε βρισκω κουβαλας μαζι και video του Χατζηγιαννη.ΟΚ ειμαι λιγο εκτος αλλα δε μου αρεσε το 'δωσε μωρη ...' και γενικα η Βανδη σε καποιους αρεσει,οπως σε εσενα ο Χατζηγιαννης.Σεβασου, οχι τη Βανδη αλλα ,αυτους εδω μεσα που την ακουνε(οχι εγω).
    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 17:59
    δηλαδη με το "μωρη" αυτους θηγω???
    τι να σου πω
    αν εσυ αυτο νομιζεις
    εμενα δεν με νοιαζει καθολου
    sea_like_eyes
    19.07.2007, 21:18
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 11-07-2007 στις 02:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 24-12-2006 στις 12:00 έγραψε...

    Με συγχωρείτε που θα το πω,
    αλλά βρε παιδιά μην παρεξηγείτε το να θεωρεί ο οποιοσδηποτε φωνάρα τον ταδε τραγουδιστη.Δημοκρατία δεν έχουμε?κ γω έχω ακούσει ότι ο Γονίδης έχει φωνάρα,και για 2 λεπτά ήμουν έτσι=>

    Και κάτι ακόμη.
    Θεωρείτε ότι ένα παιδί στα 15 του,είναι εύκολο να έχει την εμπειρία κ την ωριμότητα,να ξεχωρίσει μία πραγματικά σπουδαία φωνή,από μία άλλη φωνή?Πόσο μάλλον στην εποχή μας που "φροντίζει" να θαμπώνει τη νεολαία με lifestyle,Κοιλιακούς,φορέματα,μπαλέτα κλπ.



    εγω παλι μολις ειδα αυτο που''πεταξες'' για τον Γονιδη..εμεινα..ετσι..



    εεεετσι μπραβο...γιατι καποιος Γονιδης...καποιος Τερλεγκας ειναι ''σκυλαδες''..δεν εχουν φωνη...τι να σας πω...μπρααααααβο μουσικοφιλοι μου εσεις
    kostaeri1
    23.07.2007, 01:05
    εγω παλι, οταν λεω σκυλαδικο δεν εννοω βανδή, βισση, πεγκυ κτλ αλλά Μάκη, Τερλέγκα, Κων/πουλο κτλ!!!

    καμία σχέση το ένα με το αλλο δηλαδή.


    δε μπορείς να συγκρίνεις μάκη με κιάμο ας πούμε.

    λιγο εκτος θέματος απλά επειδή βλέπω οτι οι περισσοτεροι χαρακτηριζουν σκυλαδικα βανδη κτλ...
    ας μην προσβάλουμε τα σκυλάδικα!
    νομιζω...
    SOPHIA-MX-4EVER
    25.07.2007, 17:53
    Παράθεση:

    Το μέλος kostaeri1 στις 23-07-2007 στις 01:05 έγραψε...

    εγω παλι, οταν λεω σκυλαδικο δεν εννοω βανδή, βισση, πεγκυ κτλ αλλά Μάκη, Τερλέγκα, Κων/πουλο κτλ!!!

    καμία σχέση το ένα με το αλλο δηλαδή.


    δε μπορείς να συγκρίνεις μάκη με κιάμο ας πούμε.

    λιγο εκτος θέματος απλά επειδή βλέπω οτι οι περισσοτεροι χαρακτηριζουν σκυλαδικα βανδη κτλ...
    ας μην προσβάλουμε τα σκυλάδικα!
    νομιζω...



    καλα
    γουστα ειναι αυτα
    εγω οταν λεω σκυλαδικα εννοω Κιαμο, Μακροπουλο, Ζηνα, Γονιδη κτλ
    κ οταν ακουω Μάκη, Τερλέγκα, Κων/πουλο (τους οποιους τους εκανα copy - paste απο σενα) λεω "ποιοι ειναι αυτοι καλε??"
    χαιρομαι που δεν τους ξερω
    kostaeri1
    25.07.2007, 18:51
    καλη φαση
    SOPHIA-MX-4EVER
    26.07.2007, 04:45
    Παράθεση:

    Το μέλος kostaeri1 στις 25-07-2007 στις 18:51 έγραψε...

    καλη φαση




    kostaeri1
    26.07.2007, 13:00