ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.845 μέλη

    Κρίνοντας από το αποτέλεσμα...

    PROFBASILHS
    23.12.2006, 23:40
    Μετά από μια πρόσφατη συζήτηση με φίλους για το αν η μουσική πρέπει ή όχι
    ν μπαίνει σε καλούπια-αυστηρά καθορισμένες μορφές και είδη, αποφάσισα να πάω στο Fever όπου έκανε εκδήλωση η σχολή μου. Πίστευα πάντα πως στα μπουζούκια η μουσική υποφέρει... καλλιτέχνες-ντίβες επιπέδου από φωνή κορμάρα μουσικοί που απλά... σκοτώνουν την μουσική και γενικά κατάσταση παρακμής.
    Παρόλη την προκατάληψη που είχα, στο τέλος του προγράμματος είχα αναθεωρήσει. Παρά το ό,τι το πρόγραμμα ήταν ελαφρολα`ι`κό (είδος που δεν με συγκινεί ) , κατάλαβα πως πολλά από αυτά που πίστευα ήταν λάθος. Οι μουσικόί ικανότατοι, με καθαρό ήχο, οι καλλιτέχνες ξεσηκωτικοί, φιλικοί και καθόλου "ντίβες", ενώ το ρεπερτόριο καμία σχέση με σκυλάδικο.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ = Αν και σίγουρα τα σκυλάδικα υπάρχουν, δεν είναι δίκαιο να τοποθετούμε όλα τα μαγαζιά με λα`ι`κό ή ελαφρολα`ι`κό ρεπερτόριο στην ίδια μοίρα (σκυλάδικα). Τελικά πιστεύω πως όλα κρίνονται και κατηγοριοποιούνται από την ποιότητα του αποτελέσματός.

    ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΓΙ` ΑΥΤΟ ?
    megaloserwtikos
    24.12.2006, 01:56
    Ποιοί εμφανίζονται εκεί;
    prochatz
    24.12.2006, 02:17
    @PROFBASILHS
    Καταρχάς οι όροι "λαϊκό" και "ελαφρολαϊκό", δε συνεπάγονται "σκυλάδικο". Χαρακτηριστικά παραδείγματα... Νταλάρας, Αλεξίου, Κότσιρας κοκ. Λέγοντας "σκυλάδικο" εννούμε την κακοποίηση της μουσικής, όπως σωστά αναφέρεις. Από την άλλη πλευρά, αν και δεν τοποθετώ τα μαγαζιά (όπως αυτό που ανέφερες) στα σκυλάδικα, πιστεύω ότι σ' αυτά δεν παίζεται ποιοτική μουσική. Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι υπάρχουν ικανοί μουσικοί ή καθαρές φωνές. Αυτό, όμως, δεν εξασφαλίζει ούτε την ποιότητα της μουσικής, ούτε την ποιότητα των στίχων.

    @megaloserwtikos
    Με μια πρόχειρη έρευνα, βρήκα ότι οι εμφανίζονται οι:
    Παπαρίζου Έλενα
    Τσαλίκης Γιώργος
    Πάζης Χρήστος
    Λιανός Γιώργος
    megaloserwtikos
    24.12.2006, 02:20
    Τώρα αν πω πως μεταξύ του Τσαλίκη και του Πάζη προτιμώ τα σκυλάδικα...

    Αν πήγαινα κάπου (λέμε τώρα) χίλιες φορές στον Καφάση.
    altamira
    24.12.2006, 10:50
    Να και πάλι ο Καφάσης μπροστά μας......
    τώρα στο θέμα...Παπαρίζου ..Παζης..Λιανός...ααα....και ο Τσαλίκης βεβαίως βεβαίως..θα τους τοποθετούσα στην κατηγορία που έφτιαξε ο ..Χόρχε..και έχασα όλες μου τις νότες.....
    ανάλαφρη μουσική.....που ποτέ δεν θα πλήρωνα για ν' ακούσω...
    Υ.Γ.για τον Καφάση....ίσως ....μπορεί...μάλλον θα πλήρωνα..χαχααχαχα
    PROFBASILHS
    24.12.2006, 14:44
    @ PROCHATZ

    Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις επί του θέματος. Μου ξεκαθάρισαν κάποια πράγματα . Απλά στο μαγαζί αυτό ΔΕΝ εμφανίζονται οι καλλιτέχνες που ανέφερες αλλά το σχήμα


    Μακρόπουλος, Ηλιάδη, Σαρμπέλ και Κακομοίρα Σαράντη. Επίσης και 2-3 δεύτερα ονόματα που δεν συγκρατώ αυτή τη στιγμή.
    megaloserwtikos
    24.12.2006, 17:31
    Κοίτα αγαπητέ φίλε δεν έχω πρόβλημμα να εμφανιστούν ο Μακρόπουλος και η Ηλιάδη. Κανένα. Απλά να μην μου τραγουδήσουν. Θα αρρωστήσω ο άνθρωπος. Να εμφανιστούν, να χορέψουν, όλα καλά.... κανένα πρόβλημμα...
    prochatz
    24.12.2006, 17:50
    Α ρε γμτ... Πάλι λάθος πληροφορίες έδωσα...
    Μάλλον το περσινό σχήμα ανέφερα...
    rigas
    24.12.2006, 21:45
    Έχεις απόλυτο δίκιο, για όλους υπάρχει χώρος και δεν μας αναγκάζει κανείς να πάμε δεύτερη φορά.
    rompa
    26.12.2006, 21:43
    Είναι αλήθεια ότι πολλές φορές οι καλλιτέχνες αναγκάζονται να πουν τραγούδια του ... συρμού που ίσως να μην τους αρέσουν για λόγους ευνόητους.Τα περισσότερα από αυτά τα μαγαζιά των μεγάλων επιχειρηματιών έχουν καλές ορχήστρες.Όντως ο όρος "σκυλάδικα" δεν αρμόζει..Αν και οι τραγουδιστές που προαναφέρθηκαν δε μ'αγγίζουν πολλοί ομολογούν ότι είναι καλοί