ελληνική μουσική
    552 online   ·  210.840 μέλη

    Αγαπημένος ελληνικος δίσκος-2006

    megaloserwtikos
    26.12.2006, 18:06
    Δεν εχω ακούσει όλους τους δίσκους βέβαια...

    Πιστεύω ότι ο καλύτερος ήταν:
    Γκρεμό δεν έχουν τα πουλιά, του Λουδοβίκου των Ανωγείων.
    Ηταν ο πιο ολοκληρωμένος, ίσως ο μόνος (από αυτούς που αγόρασα πάντα), που ακούω χωρίς να με κουράζουν κάποια κομμάτια.

    Από τα υπόλοιπα που αγόρασα:

    Το κόκκινο ακρογιάλι, του Λιδάκη, για όσους τα πάνε καλά με τα κρητικά ακούσματα.

    Το βύσσινο και νεράτζι, αν και θέλει καιρό να συμφιλιωθείς, ότι θα ακούς εντελώς διαφορετικά ακούσματα, ανα τρία λεπτά.

    Γρήγορα η ωρα πέρασε, πολύ καλές στιγμές... πιθανό αν δεν τραγουδούσε ο συνθέτης, να ήταν και καλύτερα.

    Κρυμμένα μυστικά, λαικά ακούσματα, καλά τραγουδισμένα, από τον Πλούταρχο.

    Ταξίδια φιλιά, άνισος δίσκος, πολλές οι μέτριες στιγμές, με εξαίρεση 5-6 κομμάτια, ο Κότσιρας είναι αδύναμος.


    Γιουροβίζιον, μου τον κάνανε δώρο, ότι πιο κακό και αδύναμο. Με εξαίρεση το σέρβικο, πιθανό και το χορευτικό του ρουμάνου, άντε και το δικό μας, όλο το υπόλοιπο δεν το άκουσα πάρα 30'' την αρχή του κάθε κομματιού. Μερικά ούτε 30'' δεν αντέχονται... (και ασχολούμαστε τόσο σοβαρά με αυτή την μετριότητα;)

    Τελευταία πήρα τους 4 θεατρικούς μύθους, αλλά είναι πολύ πρόσφατο για να πω τι μου αφήνει και τι μου κάνει...

    Αλλά και στην χρονιά αγόρασα καμιά εικοσαριά παλιότερα....
    SiokouIro
    27.12.2006, 01:53
    Χάρις Αλεξίου- Βύσσινο και νεραντζι

    Απο τους άλλους, δεν ξεχώρισε στη συνείδησή μου κάποιος ολοκληρωμένα...Ισως μόνο μερικοί αλλά για αποσπασματικά κομμάτια (όπως οι δίσκοι της Αρβανιτάκη-Ξυδάκης, Δρογώσης, Φάμελλος, Γλυκερία)
    elli-eleni
    27.12.2006, 16:16
    Χάρις Αλεξίου- Βύσσινο και νεράντζι

    Γιατί η Χαρούλα μας απέδειξε πως ένας δίσκος με πιο παραδοσιακό ήχο μπορεί ακόμα και σήμερα να πουλάει... (ακόμα και αν όταν τον δημιουργούσε οι πωλήσεις ήταν το τελευταίο πράγμα που σκέφτόταν!!!) Ένας ενδιαφέρον δίσκος, μια επιστροφή στις ρίζες μας και στις δικσογραφικες ρίζες της Χαρούλας που μας ταξιδεύει σε μέρη σε όλη την Ελλάδα.
    aggeliki
    27.12.2006, 18:49
    Όσοι άκουσα....

    1.Μιχάλης Χατζηγιάννης-Φίλοι κ Εχθροι
    Εδώ κολλάει αυτό που λέμε: κάθε πέρσι και καλύτερα!!Αν και έχει ένα δύο τραγούδια που μου αρέσουν...

    2.Θάνος Μικρούτσικος-Υπέροχα μονάχοι
    Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλός δίσκος αλλά θέλω το χρόνο μου ακόμα για να ξέρω αν είναι και ο καλύτερος της χρονιάς!

    3.Παντελής Θαλασσινός-Το καλαντάρι
    Όμορφο δισκάκι...

    4.Ελευθερία Αρβανιτάκη-Γρήγορα η ώρα πέρασε
    Η Ελευθερία τρομερά πολύ καλή...τα τραγούδια πολύ ποιοτικά...Αλλά βαριέμαιαιαιαιαιαιαι.........................

    5.Νίκος Πορτοκάλογλου-Ένα βήμα πιο κοντά
    Που είναι τα παλιά μεγαλεία του Νικού????οεο???

    6.Γιάννης Κούτρας-Χωρίς βαλίτσα και παλτό
    Μεγάλη απογοήτευση...Περιμενα πολύ περισσότερα από τον κύριο Κούτρα!

    8.Γλυκερία-Βροχή των αστεριών
    Έχω φάει κόλλημα λέμε..................

    10.Χάρις Αλεξίου-Βύσσινο και νεράντζι
    Γκουχου-γκουχου

    11.Μελίνα Κανά-Της καρδιάς τα βήματα
    Μερικοί από τους στίχους είναι απλά χάλια...

    12.Γιώργος Νταλάρας-Έρημα χωριά
    Πολύ προσεγμένη δουλειά.

    13.Γιάννης Κότσιρας-Ταξίδια φιλιά
    Απογοήτευση

    14.Χρήστος Θηβαίος-Μυστήριο τρένο
    περίμενα και από τους 2 περισσότερα...

    15.Λευτέρης Παπαδόπουλος-Σπάει το ρόδι
    Δεν είμαι σε θέση να κρίνω...

    16.Αλκίνοος Ιωαννίδης-Προς δύσην ως ανατολήν
    Έξω από τα νερά μου.

    17.Εστουδιαντίνα-Δάκρυ στο γυαλί
    Για άλλη μια φορά προσεγμένη δουλειά!


    20.Θεοδόσία Τσάτσου-Στη λεωφόρο της Εύας
    Μια από τα ίδια...

    21.Μίκης Θεοδωράκης & Λ.Παπαδόπουλος -Ερημιά
    Να μας πουν τα ραδιόφωνα την αποψή τους ....Δεν μου δώσαν ούτε δείγμα της δουλειάς αυτής για να με βοηθήσουν να την πάρω!


    23.Γιάννης Χαρούλης-Xειμωνανθός
    Δεν έχω προλάβει...
    24.Λαυρέντης Μαχαιρίτσας-Ήρωες με καρμπόν
    Μπααααααααααααααα.............

    26.Σταμάτης Κραουνάκης-Πεθαίνοντας στην Αθήνα
    Καλός!

    36.Παναγιώτης Καλαντζόπουλος-Urania
    Πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά!




    Ψηφίζω το γκούχου-γκούχου παρέα με το δίσκο της Γλυκερίας...σόρυ αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω!
    lena_k
    27.12.2006, 23:21
    Χάρις Αλεξίου - Βύσσινο & νεράτζι

    Εμ...χμ..τι να πω, δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος δίσκος της χρονιάς (δεν είχα την ευκαιρία να ακούσω και πολλούς) απλά πάντα βρίσκει τον τρόπο να με μαγεύει αυτή η γυναίκα
    ANASTASIA_KOZI
    28.12.2006, 00:12
    Αν και δεν το αναφέρεις στην λίστα σου,εγώ θα έλεγα ΜΕΛΙΝΑ ΑΣΛΑΝΙΔΟΥ:παιχνίδι είναι...
    tranzistoraki
    28.12.2006, 01:56
    Παράθεση:

    Το μέλος ANASTASIA_KOZI στις 28-12-2006 στις 00:12 έγραψε...

    Αν και δεν το αναφέρεις στην λίστα σου,εγώ θα έλεγα ΜΕΛΙΝΑ ΑΣΛΑΝΙΔΟΥ:παιχνίδι είναι...



    Δεν αναφέρεται γιατί είναι δίσκος του 2005...

    mixalofan
    28.12.2006, 14:40
    Χατζηγιαννης-Φιλοι και εχθροι

    MIXALHS XATZHGIANNHS 4 EVER!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalofan στις 28-12-2006 15:13 ]


    Mesoxoritis
    28.12.2006, 15:31
    Προσωπικά, αγαπημένος μου δίσκος από όσους αναφέρθηκαν, είναι της Εστουδιαντίνας το Δάκρυ στο γυαλί.. Καταπληκτική δουλειά, με πολλούς ερμηνηνευτές, την αποκάλυψη που ακούει στο όνομα Ελεονώρα Ζουγανέλη, και μαγευτικά τραγούδια... Για την ορχήστρα δεν μιλάω.. Αξεπέραστη..Ωστόσο, ξεχωρίζω και τους παρακάτω:
    1) Γιώργος Νταλάρας: Έρημα χωριά
    2) Παντελής Θαλασσινός: Το καλαντάρι.

    Ο πρώτος πραγματεύεται ένα πολύ ξεχωριστό θέμα, ξεφεύγει τελείως από το κλίμα της εποχής και αποτελεί μια πολύ προσεγμένη δουλειά από όλες τις απόψεις, ενώ περιέχει και μερικά αυθεντικά παραδοσιακά κομμάτια (Έρημα χωριά, Το μήλο). Όσον αφορά στο Καλαντάρι, μου άρεσε πάρα πολύ το ''σενάριο'' του δίσκου με τους μήνες, και τα τραγούδια ταιριάζουν με το μήνα για τον οποίο μιλάνε. Και είναι και Θαλασσινός. Της Χαρούλας ο δίσκος δεν με τρέλανε, γι΄αυτό και δεν τον βάζω.. Δεν μου φάνηκε τόσο επιτυχημένη η προσπάθεια για επιστροφή στις ρίζες, ενώ και η φωνή της ήταν πολύ κατώτερη των προσδοκιών μου...
    qanun
    29.12.2006, 15:38
    Παράθεση:
    ενώ περιέχει και μερικά αυθεντικά παραδοσιακά κομμάτια (Έρημα χωριά, Το μήλο).


    Εννοεις βεβαια ''παραδοσιακου χρωματος'', γιατι ''αυθεντικα παραδοσιακα'' δεν ειναι σε καμια περιπτωση.
    Mesoxoritis
    29.12.2006, 16:17
    Παραδοσιακού χρώματος εννοώ.. Σωστή η παρατήρηση!
    Elenax
    03.01.2007, 10:55
    ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ - "Βύσσινο & Νεράντζι"

    Αδυναμίες...
    maspa
    03.01.2007, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 27-12-2006 στις 18:49 έγραψε...
    10.Χάρις Αλεξίου-Βύσσινο και νεράντζι
    Γκουχου-γκουχου

    Ψηφίζω το γκούχου-γκούχου παρέα με το δίσκο της Γλυκερίας...σόρυ αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω!



    Τι εννοεις με το "γκούχου γκούχου"?(το οποίο το ψηφίζεις κιόλας!)
    esta
    04.01.2007, 14:50
    Γρήγορα η ώρα πέρασε-με την υπέροχη μουσική του Ξύδακη, και ο Χειμωνανθός του Χαρούλη.


    aggeliki
    04.01.2007, 18:33
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 03-01-2007 στις 12:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 27-12-2006 στις 18:49 έγραψε...
    10.Χάρις Αλεξίου-Βύσσινο και νεράντζι
    Γκουχου-γκουχου

    Ψηφίζω το γκούχου-γκούχου παρέα με το δίσκο της Γλυκερίας...σόρυ αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω!



    Τι εννοεις με το "γκούχου γκούχου"?(το οποίο το ψηφίζεις κιόλας!)





    Τι να εννοώ....Απλά δεν είχα τι να πω!Τεσπά...ο συγκεκριμένος δίσκος έχει μια Χαρούλα πάρα πολύ καλή φωνητικά,ωραία τραγούδια και ακόμα πιο ωραία ηχογράφηση!Και επειδή είχα φαέι ήττα με τον προηγούμενο προσωπικό δίσκο της, αυτός ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη!
    Αααααααααααα..Μην ξεχάσω ότι είχα δεχθεί και τις απαραίτητες απειλές,που μόνο απειλές δεν ήταν!

    Νομίζω ότι σε κάλυψα!
    eneni
    04.01.2007, 18:45
    Παύλος Παυλίδης-Άλλη μια μέρα

    Γιάννης Χαρούλης-Xειμωνανθός




    spathasref
    05.01.2007, 13:43
    Μαρία Λούκα- Καλημέρα
    Γιάννης Χαρούλης- Χειμωνανθός
    Θ. Παπακωνσταντίνου- Βροχή από Κάτω, Διάφανος
    Νίκος Χαλβατζής- Πλάνο Εξόδου

    Νίκος Γκάτσος, Μάνος Χατζιδάκις- Αμοργός

    Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη- Το Σκοτεινό Τρυγώνι

    Τα επισημασμένα είναι, κατά την άποψή, μου αριστουργήματα και αποτελούν τα σημεία αναφοράς της χρονιάς, που μας άφησε. Δυστυχώς, δεν έχω ακούσει ακόμα το νέο δίσκο του Ζερβουδάκη.

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 05-01-2007 15:23 ]


    Melselli
    20.03.2007, 11:51
    Μιχάλης Χατζηγιάννης - Φίλοι & εχθροί
    Christine-sc
    29.03.2007, 12:04
    αλλη γη- πραγματικα ενα cd που αξιζει να εχει ο καθενας... οπως και το ο χειμωνας δεν θα ρθει... Σταθης Δρογωσης: απο τους λιγους τραγουδοποιους της Ελλαδας που ξερει να γραφει μουσικη, και καταφερνει να εμπνεει και εμας μεσα απο καθε του προσπαθεια...