ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη

    Ένα παραδοσιακό αρμένικο...

    babisdr
    27.12.2006, 04:35
    Το ξέρω οτι η ώρα είναι δύσκολη, αλλά τώρα μου ήρθε, τι να κάνω?

    Ξέρει κάποιος τον τίτλο ενός παραδοσιακού αρμένικου τραγουδιού, για το οποίο, τα μόνα πράγματα που γνωρίζω είναι οτι:

    Α. Έχει γίνει διασκευή στα ελληνικά, μάλλον πρόσφατα (όχι πολύ μεγάλη η βοήθεια, ναι, το ξέρω, αλλά έχει και συνέχεια)

    Β. Είναι τρίσημο -3/4- (τώρα κάτι πρέπει να γίνεται, γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν αρκετά γνωστά τρίσημα αρμένικα τραγούδια που έχουν γίνει και διασκευή στα ελληνικά)

    Εεεεεεεεε?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-12-2006 04:35 ]


    puzzle
    27.12.2006, 14:29

    Πιθανότατα θα αναφέρεσαι στο πολύ όμορφο αρμένικο τραγούδι, το Bingeol.
    Ξέρω μόνο πως το έχει τραγουδήσει στο Live cd της -Γυάλινο μουσικό θέατρο Live- η Ελευθερία Αρβανιτάκη και ο τίτλος του (στα ελληνικά) είναι "Η ξενιτιά"... Σίγουρα το έχουν πει και άλλοι, αλλά δεν γνωρίζω να σου πω κάτι περισσότερο...
    beatlus
    27.12.2006, 15:16
    Τα τραγούδια, που ψάχνεις είναι... δύο μαζί... το "Bingeol" και το "Yar Ko Parag", τα οποία έχει διασκευάσει η Νικολακοπούλου με ελληνικούς στίχους και πρωτοπεριέχονται σε cd της Αρβανιτάκη, στα "Κορμιά και τα Μαχαίρια", όπως -ασφαλώς- στο λάιβ του "Γυάλινου μουσικού Θεάτρου"...
    Επίσης, περιέχονται και στο cd "Garin" του Haig Yazdjian, με τα αυθεντικά αρμένικα λόγια...
    babisdr
    27.12.2006, 17:05
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω
    katerina229
    27.12.2006, 18:16
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 27-12-2006 στις 15:16 έγραψε...

    Τα τραγούδια, που ψάχνεις είναι... δύο μαζί... το "Bingeol" και το "Yar Ko Parag", τα οποία έχει διασκευάσει η Νικολακοπούλου με ελληνικούς στίχους και πρωτοπεριέχονται σε cd της Αρβανιτάκη, στα "Κορμιά και τα Μαχαίρια", όπως -ασφαλώς- στο λάιβ του "Γυάλινου μουσικού Θεάτρου"...
    Επίσης, περιέχονται και στο cd "Garin" του Haig Yazdjian, με τα αυθεντικά αρμένικα λόγια...




    Αν δεν κάνω λάθος (που δεν κάνω ) ξέρω ότι υπάρχει και στο musicheaven μια ψυχή που το συγκεκριμένο αρμενικό τραγούδι το έχει ερμηνεύσει μοναδικά
    beatlus
    27.12.2006, 18:27
    Οχι δεν κάνεις λάθος!