ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Χριστούγεννα...Για όλους

    Lefterissamson
    27.12.2006, 15:09
    Ολα φωτισμένα ,χρώματα...γιορτή.Δεν θέλω να περιγράψω κάτι που έχει περιγραφεί από εκατομμύρια ανθρώπους.Απλά αναρωτιέμαι.Πότε έπαψα να νιώθω αλλιώς αυτές τις μέρες;Κάτι μου λεέι πως οφείλω να νιώθω καλύτερα ,γιορτινά.Δεν μπορώ ,και νιώθω τύψεις γι'αυτό.Τι συνέβη;Ολα σε προδιαθέτουν για κάτι μεγάλο ,μεγαλύτερο από την υπόλοιπη προηγούμενη χρονιά σου.Τι δηλαδή;Περίμενα έναν ολόκληρο χρόνο για να νιώσω καλύτερα;Ξαφνικά ,τα πάντα χάνουν την αξία τους.Δεν είναι έτσι,Δεν μπορεί.Κι όλοι αγαπιούνται ,χαμογελούν ,ψωνίζουν...Πέφτουν στο ''τέλεια'' στημένο Χριστουγεννιάτικο μαρκετινγκ και ακολουθούν σ'αυτή τη γιορτινή ,Αγια ατμόσφαιρα.Δεν θέλω να μηδενίσω την αξία αυτής της μεγάλης γιορτής.Στο κάτω-κάτω είναι ένας λόγος παραπάνω να κάνεις κάτι άλλο ,το έναυσμα να συναναστραφείς περισσότερους φίλους,να πιείς και να χαρείς παραπάνω από χθες και προχθές.
    Απλά ρωτάω.Πότε πάψαμε να βιώνουμε αυτό το ξεχωριστό συναίσθημα.Τι φταίει;Μεγαλώσαμε;Αυτή είναι η φυσική ροή;Πως το βιώνει ο καθένας προσωπικά;
    Καλές γιορτές να χουμε ,χωρίς περιττά λαμπάκια να φωτίζουν τα γιορτινά χαμόγελα μας...
    rompa
    30.12.2006, 14:53
    Συμφωνώ απόλυτα!Όλη αυτή η υστερία που μου επιβάλλει να είμαι καλά , χαρούμενη ενώ μπορεί να μην είμαι ... Μάλλον τα πράγματα αλλάζουν μετά τη λήξη του σχολείου κατά τη διάρκεια του οποίου αυτές οι διακοπές ήταν μία όαση!
    poison_girl
    30.12.2006, 16:58
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 30-12-2006 στις 14:53 έγραψε...

    Μάλλον τα πράγματα αλλάζουν μετά τη λήξη του σχολείου κατά τη διάρκεια του οποίου αυτές οι διακοπές ήταν μία όαση!



    οαση???οταν επειδη ειναι διακοπες σε φορτωνουν με περισσοτερο διαβασμα και επαναληψεις λες κ εχεις κανα μηνα μπροστα σου??
    Feggarenia261
    05.01.2007, 01:40
    Δεν είναι που τελειώνει το σχολείο... Είναι που όλα εχουν εμπορευματοποιηθεί... Δεν φαίνεταιι τπτ πια μαγικό και γιορτινό... Έτσι τα βλέπω εγώ τουλάχιστον... Είναι που είμασταν και πιτσιρίκια και όταν είσαι πιτσιρίκι έχεισ ψυχή, φαντασία, τρελά πλούσιο ψυχικό κόσμο... Είναι τοοοσα που φταίνε που χει χαθεί αυτο το μαγικο.....
    Lefterissamson
    05.01.2007, 10:33
    Αντίθετα ,τώρα η μαγεία είναι μεγαλύτερη ,τώρα υπάρχουν περισσότερες εκδηλώσεις σε τόσους δήμους ,τώρα γεμίσανε την πλατεία Συντάγματος με σοκολάτες ,τώρα πολλαπλασιάστηκαν οι άνθρωποι αγάλματα ,ρομπότ και ότι άλλο τραβάει η όρεξη σου...Τώρα τα χουμε όλα στα πόδια μας και μόνοι πλέον ,χωρίς να κρατιόμαστε από το χέρι κάποιου ''μεγάλου''(πλέον κρατάμε χέρια άλλων για άλλο λόγο)μπορούμε ελεύθερα να τα απολαύσουμε.Τώρα όμως μεγαλώσαμε ,και ξέρεις, επιλέγουμε συνειδητά πότε θα χαρούμε και πότε όχι και τώρα έχουμε λόγο ,αλλά αυτός ο λόγος δεν είναι πάντα αρκετός...Ο ψυχικός μας κόσμος μεγαλώνει όσο μεγαλώνουμε κι εμείς γιατί αποκτάμε εμπειρίες ,αναμνήσεις ,βιώματα και τώρα πια χρειαζόμαστε κάτι παραπάνω ,κάτι πιο αληθινό για να μας αγγίξει ,αποκτήσαμε αντίληψη κι αυτό αρκεί για να νιώθουμε όπως νιώθουμε ακόμα κι αν δεν το θέλουμε...
    Του χρόνου πάλι!Καλή μας χρονιά.