ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.844 μέλη

    Το τραγούδι όπου ο Άσιμος νανουριζε την κόρη του...

    kozanitis
    28.12.2006, 14:23

    Έχω ένα παπάκι να μου κάνει πα
    να μου κάνει πα, πα, πα
    Και ένα κουνελάκι που όλο μου κουνάει
    που όλο μου κουνάει τ' αφτιά

    Και δε μου καίγεται καρφί
    αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς

    Ίσως να ξανάρθεις όταν θα έχω πια
    όταν, θα έχω πια χαθεί
    κι ή θα μ' έχουν θάψει ή θα έχω μα-
    ή θα έχω μαραθεί

    Και ας μη σου καίγεται καρφί
    Και ας συνήθισες και ας συνήθισες και εσύ


    Στην πρώτη εκτέλεση το είπε η Αλεξίου και ακούγεται σαν δεύτερη φωνή ο Νικόλας.
    Ο ίδιος εκείνη την στιγμή ήταν πιο πίσω όταν και 'αρχισε να δακρύζει... Η Αλεξίου κατάλαβε τι συνέβαινε αλλά δεν γύρισε να τον κοιτάξει...Ούτε ο ίδιος θα το ήθελε...
    Αν ακούσετε ξανά την εκτέλεση θα διαπιστώσετε πως μερικοί καλλιτέχνες μπορούν να βγάλουν μία μαγεία διαφορετική...
    Lansetris
    28.12.2006, 19:38
    Είναι το τραγούδι που ο Νικόλας ναναούριζε την κόρη του στο υπόγειο της οδού Αραχώβης, όπου έμενε. Τόσο απλό μα και τόσο συγκλονιστικό!! Και η ερμηνεία της Αλεξίου βγάζει όλο το συναίσθημα και τη συγκίνηση που της μεταδίδει ο Άσιμος. Είναι τόσο έντονα που τα αισθάνεται κανείς καθώς ακούει το μαγικό αυτό τραγούδι.
    thanasena
    28.12.2006, 22:31
    Το τραγούδι αυτό ,επίσης ,ακουγόταν στην σειρά της ΕΤ1 "Ρακοσυλλέκτες" με την Άννα Φόνσου και τον Σταύρο Παράβα,νομίζω ότι εκεί το ερμήνευε η Φόνσου.
    poison_girl
    28.12.2006, 22:50
    ειναι παααααααρα πολυ ομορφο κομματι το ακουω συνηθως οταν ειμαι στεναχωρημενη
    Μ αυτο θα νανουριζω κ γω το παιδι μου
    aggeliki
    28.12.2006, 23:54
    Τραγουδάρα λέμε....
    Μαλιστα ο Ασιμος έχει διαφορα χρόνου με αυτά που λέει η Χαρούλα ακρβώς γιατί ήταν πιο πίσω της και άρα μακριά από το μικρόφωνο!

    tolaruba
    29.12.2006, 01:46
    ρε παιδια εχετε καμια πληροφορια να δωσετε;εχω διαβασει βιογραφικα για τον ασιμο αλλα κανενα δεν αναφερει τη κορη του
    XeniaRodo
    29.12.2006, 09:37
    από τα αγαπημένα μου τραγούδια ever...
    panos1984
    29.12.2006, 13:31
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 28-12-2006 στις 23:54 έγραψε...

    Μαλιστα ο Ασιμος έχει διαφορα χρόνου με αυτά που λέει η Χαρούλα ακρβώς γιατί ήταν πιο πίσω της και άρα μακριά από το μικρόφωνο!




    ...προφανως δεν ισχυει αυτο, εκτος και αν ο Ασιμος τραγουδαει 100 μετρα πιο πισω απο το μικροφωνο...

    Κομματαρα παντως...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panos1984 στις 29-12-2006 13:44 ]