ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Δημοσκόπηση της Κάπα Research για καλλιτέχνες

    Mesoxoritis
    05.01.2007, 00:11
    Σήμερα, Πέμπτη 4-1-2007, συνεχίζεται η δημοσίευση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης που διενήργησε η Κάπα Research, για λογαριασμό του Βήματος. Σήμερα δημοσιεύονται τα αποτελέσματα σχετικά με τους ηθοποιούς-σκηνοθέτες, τραγουδιστές-συνθέτες, εικαστικούς, επιχειρηματίες, δημοσιογράφους. Η ερώτηση που ετέθη είναι η εξής: ''Πείτε μας κάποια ονόματα που κατά τη γνώμη σας εκφράζουν καλύτερα τη σημερινή Ελλάδα''.
    Τα αποτελέσματα:

    Τραγουδιστές-συνθέτες

    ΝΤΑΛΑΡΑΣ Γιώργος 22,5%
    ΑΛΕΞΙΟΥ Χάρις 19,0%
    ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ Γιάννης 16,2%
    ΡΟΥΒΑΣ Σάκης 15,5%
    ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ Μιχάλης 15,1%
    ΤΕΡΖΗΣ Πασχάλης 13,8%
    ΒΙΣΣΗ Άννα 13,0%
    ΠΑΡΙΟΣ Γιάννης 10,9%
    ΒΑΝΔΗ Δέσποινα 10,2%
    ΡΕΜΟΣ Αντώνης 9,4%

    Να προσθέσω πως η συγκεκριμένη δημοσκόπηση δεν χαρακτηρίζεται από έτοιμες λίστες της εταιρίας, αλλά από τις αυθόρμητες απαντήσεις-χωρίς περιοριστική λίστα- των πολιτών. Αποκτά μεγαλύτερο ενδιαφέρον, επομένως, η έρευνα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mesoxoritis στις 05-01-2007 00:17 ]


    Ozzakos
    05.01.2007, 01:43
    Παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά αν απαντάμε Βανδή,Βίσση,Ρέμος και Πλούταρχος...τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας...Ξυπνάτε ρε...Χατζιδάκις Hello??...Θεοδωράκης , Παπαδόπουλος....Λοίζος...α ρε πάμε καταδιαόλου...σε λίγο θα θεωρούμε ελληνικό πολιτισμό την Καλομοίρα και το Διονύση Μακρή που έχει κάνει την ζωη μας κόλαση

    Mesoxoritis
    05.01.2007, 03:28
    Καλά τα λες.. Δεν λες που τουλάχιστον είναι στην κορυφή οι δύο εν ζωή μεγαλύτεροί μας καλλιτέχνες;; Πάλι καλά..

    karelia
    05.01.2007, 11:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Ozzakos στις 05-01-2007 στις 01:43 έγραψε...

    Παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά αν απαντάμε Βανδή,Βίσση,Ρέμος και Πλούταρχος...τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας...Ξυπνάτε ρε...Χατζιδάκις Hello??...Θεοδωράκης , Παπαδόπουλος....Λοίζος...α ρε πάμε καταδιαόλου...σε λίγο θα θεωρούμε ελληνικό πολιτισμό την Καλομοίρα και το Διονύση Μακρή που έχει κάνει την ζωη μας κόλαση



    δεν έχω δει την ερευνα αλλα εκτιμώ πως ίσως να εννοεί η έρευνα απο τους εν ζωή καλλιτέχνες,οποτε μάλλον γι αυτό δεν υπάρχει στη λίστα ο Χατζιδάκις.
    XeniaRodo
    05.01.2007, 11:42
    Kαλύτερα που δεν υπήρχε γιατί βλέπω να έβγαινε.... τελευταίος.....
    dimitrapan
    05.01.2007, 11:53
    Για μένα ήταν τεράστια (θετική) έκπληξη τα αποτελέσματα όπως τα διάβασα. Τόσο καιρό είχα την εντύπωση ότι οι περισσότεροι ακούνε -και καλά κάνουν αν αυτό τους εκφράζει- "σκυλοτράγουδα"!

    Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση ποιοι γεμίζουν τα μπουζούκια λοιπόν... Κι όταν λέω μπουζούκια δεν αναφέρομαι στις μεγάλες πίστες αλλά σε μικρότερα μαζαγιά με μικρότερα ή και πολλές φορές τελείως άγνωστα "ονόματα"...
    jorge
    05.01.2007, 12:31
    Ρε παιδιά είναι λανθασμένη αντίληψη οτι η πλειοψηφία ακούει σκυλάδικα...
    karelia
    05.01.2007, 12:33
    επειδή δεν είμαι καλός στα μαθηματικά/στατιστική κλπ
    ας μου εξηγησει καποιος
    αν προσθεσουμε αυτα τα ποσοστα βγαινει τουλαχιστο 140%...
    πως γίνεται αυτό??
    jorge
    05.01.2007, 12:37
    Θα υπήρχε δυνατότητα πολλαπλής επιλογής.
    karelia
    05.01.2007, 12:41
    Δηλ,
    αν εγώ πω Πλούταρχος
    η Jorge πει Πλούταρχος Βίσση
    και η Δήμητρα πει Πλούταρχος Τερζής

    ο Πλούταρχος έχει πάρει 100%?
    Aiolos_m
    05.01.2007, 13:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesoxoritis στις 05-01-2007 στις 00:11 έγραψε...
    Η ερώτηση που ετέθη είναι η εξής: ''Πείτε μας κάποια ονόματα που κατά τη γνώμη σας εκφράζουν καλύτερα τη σημερινή Ελλάδα''.
    Τα αποτελέσματα:

    Τραγουδιστές-συνθέτες

    ΝΤΑΛΑΡΑΣ Γιώργος 22,5%
    ΑΛΕΞΙΟΥ Χάρις 19,0%
    ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ Γιάννης 16,2%
    ΡΟΥΒΑΣ Σάκης 15,5%
    ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ Μιχάλης 15,1%
    ΤΕΡΖΗΣ Πασχάλης 13,8%
    ΒΙΣΣΗ Άννα 13,0%
    ΠΑΡΙΟΣ Γιάννης 10,9%
    ΒΑΝΔΗ Δέσποινα 10,2%
    ΡΕΜΟΣ Αντώνης 9,4%



    Παράθεση:

    Και ο Οzzakos

    Παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά αν απαντάμε Βανδή,Βίσση,Ρέμος και Πλούταρχος...τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας...Ξυπνάτε ρε...Χατζιδάκις Hello??...Θεοδωράκης , Παπαδόπουλος....Λοίζος...α ρε πάμε καταδιαόλου...σε λίγο θα θεωρούμε ελληνικό πολιτισμό την Καλομοίρα και το Διονύση Μακρή που έχει κάνει την ζωη μας κόλαση



    Με όλο το σεβασμό, πιστεύετε ότι ο Θεοδωράκης, ο Χατζηδάκις, ο Παπαδόπουλος, ο Λοΐζος εκφράζουν τη σημερινή Ελλάδα; Πείτε μου τι ποσοστό των σημερινών Ελλήνων εκφράζονται τραγουδώντας πχ το "μη τον ρωτάς τον ουρανό".

    Το κακό παιδιά δεν περιορίζεται στις μουσικές προτιμήσεις, είναι καθολικό. Το τραγούδι για παράδειγμα που μας εκπροσώπησε στην Γιουροβίζιον (Όλα καλά) είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα πλήσης εγκεφάλου και αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης για την κατάσταση στην Ελλάδα.

    Είμαστε οι πρώτοι Έλληνες που ΘΕΛΟΥΝ να ξεχάσουν. Κι αυτό φαίνεται άμεσα στις μουσικές προτιμήσεις. Προτιμάμε να μη σκεφτόμαστε, να μην προβληματιζόμαστε πάνω στα θέματα της καθημερινότητας και στα προβλήματα που δεν σταμάτησε ποτέ να έχει ο λαός μας-από τη φτώχεια μέχρι το μέλλον του πολιτισμού. Να ακούμε στο αυτοκίνητο ό,τι παίξει ο κάθε "in σταθμός" και να τα σπάμε τα σαββατοκύριακα στις πίστες ακουμπώντας τα 100ευρα λες και μας περισσεύουν*. Και αυτά δεν τα λέω εν βρασμώ ψυχής, ούτε μιλώ κομματικά ούτε πολιτικά.
    Είναι τα συμπεράσματά. Το τι ακούει ο κόσμος αντικατοπτρίζει τη νοοτροπία του καθολικά. Το πιστεύω.

    Και μη μου πείτε τώρα ότι οι δισκογραφικές μας έκαναν έτσι...
    αν στηρίζαμε το καλό τραγούδι, η εμπορικότητα θα είχε άλλη έννοια.

    Έτσι μην απορείτε καθόλου. Αυτοί είμαστε.

    *δυτικός τρόπος ζωής.
    jorge
    05.01.2007, 13:30
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 05-01-2007 στις 12:41 έγραψε...

    Δηλ,
    αν εγώ πω Πλούταρχος
    η Jorge πει Πλούταρχος Βίσση
    και η Δήμητρα πει Πλούταρχος Τερζής

    ο Πλούταρχος έχει πάρει 100%?



    Ναι
    nikos_music
    05.01.2007, 13:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesoxoritis στις 05-01-2007 στις 03:28 έγραψε...

    Καλά τα λες.. Δεν λες που τουλάχιστον είναι στην κορυφή οι δύο εν ζωή μεγαλύτεροί μας καλλιτέχνες;; Πάλι καλά..




    Οι δύο εν ζωή μεγαλύτεροι καλλιτέχνες αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι ο Μίκης Θεοδωράκης και η Μαρινέλλα.
    Ο Γ.Νταλάρας και η Χαρούλα έρχονται αμέσως μετά.
    Το γκάλοπ φυσικά δείχνει μια τάση αλλά μου φαίνεται λίγο ξεκάρφωτο και "παραπλανητικό"...
    Συμφωνω πάντως και εγώ που στις πρώτες θέσεις είναι οι δύο αυτοί σπουδαίοι καλλιτέχνες...
    spathasref
    05.01.2007, 13:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 05-01-2007 στις 13:29 έγραψε...



    Με όλο το σεβασμό, πιστεύετε ότι ο Θεοδωράκης, ο Χατζηδάκις, ο Παπαδόπουλος, ο Λοΐζος εκφράζουν τη σημερινή Ελλάδα; Πείτε μου τι ποσοστό των σημερινών Ελλήνων εκφράζονται τραγουδώντας πχ το "μη τον ρωτάς τον ουρανό".

    Το κακό παιδιά δεν περιορίζεται στις μουσικές προτιμήσεις, είναι καθολικό. Το τραγούδι για παράδειγμα που μας εκπροσώπησε στην Γιουροβίζιον (Όλα καλά) είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα πλήσης εγκεφάλου και αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης για την κατάσταση στην Ελλάδα.

    Είμαστε οι πρώτοι Έλληνες που ΘΕΛΟΥΝ να ξεχάσουν. Κι αυτό φαίνεται άμεσα στις μουσικές προτιμήσεις. Προτιμάμε να μη σκεφτόμαστε, να μην προβληματιζόμαστε πάνω στα θέματα της καθημερινότητας και στα προβλήματα που δεν σταμάτησε ποτέ να έχει ο λαός μας-από τη φτώχεια μέχρι το μέλλον του πολιτισμού. Να ακούμε στο αυτοκίνητο ό,τι παίξει ο κάθε "in σταθμός" και να τα σπάμε τα σαββατοκύριακα στις πίστες ακουμπώντας τα 100ευρα λες και μας περισσεύουν*. Και αυτά δεν τα λέω εν βρασμώ ψυχής, ούτε μιλώ κομματικά ούτε πολιτικά.
    Είναι τα συμπεράσματά. Το τι ακούει ο κόσμος αντικατοπτρίζει τη νοοτροπία του καθολικά. Το πιστεύω.

    Και μη μου πείτε τώρα ότι οι δισκογραφικές μας έκαναν έτσι...
    αν στηρίζαμε το καλό τραγούδι, η εμπορικότητα θα είχε άλλη έννοια.

    Έτσι μην απορείτε καθόλου. Αυτοί είμαστε.

    *δυτικός τρόπος ζωής.



    Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με σχόλιο επί του παρόντος θέματος. ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!
    pokopik
    05.01.2007, 19:55
    Με καλυψε απολυτως ο nikos_music!

    pokopik
    05.01.2007, 19:56
    ....ki ο aiolos!

    xarisson
    06.01.2007, 04:59
    Εγώ πάντως περίμενα μέσα στην 5άδα να είναι η Μπεζεντάκου, ή έστω η Θώδη.Κρίμα... Μάλλον ο κόσμος δεν μπορεί να ξεχωρίσει την ποιότητα
    XeniaRodo
    26.01.2007, 13:56
    Tο ό,τι βγήκε ο Nταλάρας πρώτος εμένα μου φαίνεται ίσως λίγο δήθεν. Διότι, εγώ πχ ακούω τρελλά σκυλάδικα, αλλά άμα ο άλλος έρθει και μου θέσει ερώτηση, για να μην θεωρηθώ σκυλάς, αλλά ένας καθώς πρέπει άνθρωπος με κουλτούρα, θα του απαντήσω "ο Nταλάρας"....
    ageras
    26.01.2007, 14:20
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 26-01-2007 στις 13:56 έγραψε...

    Tο ό,τι βγήκε ο Nταλάρας πρώτος εμένα μου φαίνεται ίσως λίγο δήθεν. Διότι, εγώ πχ ακούω τρελλά σκυλάδικα, αλλά άμα ο άλλος έρθει και μου θέσει ερώτηση, για να μην θεωρηθώ σκυλάς, αλλά ένας καθώς πρέπει άνθρωπος με κουλτούρα, θα του απαντήσω "ο Nταλάρας"....


    Δεν ξέρω αν είναι δήθεν το αποτέλεσμα αλλά πιστεψέ με οτι το πιο πιθανή απάντηση για να μην θεωρηθεί κάποιος σκυλάς είναι η Αλεξλιου,ο Πάριος,ο Χατζηγιάννης κ.ό.κ,διότι τον Νταλάρα ως γνωστόν ο περισσότερος κόσμος τον κατακρίνει....
    Ασε που στην τελική δεν νομίζω οτι ο λαος μας έχει ανάγκη να κομπλάρει να δηλώσει οτι είναι "σκυλάδες'...

    karelia
    26.01.2007, 14:24
    Στην εποχή μας πλέον διστάζειςι να πεις ότι ακούς μη mainstream εντεχνο.