ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη

    Δύο φοιτητές υπέρ και κατά της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων

    dimitrapan
    10.01.2007, 10:29
    Παράθεση:

    Στέφανος Οικονόμου
    1 Πρέπει επιτέλους να δώσουμε απάντηση στο χρόνιο και φλέγον ερώτημα «Τι Παιδεία και τι πανεπιστήμια θέλουμε;»

    Με τις πορείες και τις καταλήψεις τόσο χρόνια την δίνουμε αυτή την απάντηση, αλλά κανέναν από τους ιθύνοντες δεν συμφέρει να την ακούσει.

    Παράθεση:

    Ειδικά τώρα...μας δίνεται μια ιστορική ευκαιρία να προλάβουμε το τρένο της σύγχρονης εποχής και να ξεπεράσουμε τα συμπλέγματα που οδήγησαν τα πανεπιστήμια στη σημερινή τους αποτελμάτωση.

    Όταν έχει χυθεί ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΑΙΜΑ για ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ είναι τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μιλάει κάποιος για συμπλέγματα... ΑΙΣΧΟΣ!!!

    Παράθεση:

    κάθε εκπαιδευτική μεταρρύθμιση πρέπει να έχει στο επίκεντρο την ευκολότερη πρόσβαση για όλους στην κοινωνία της γνώσης

    Συγγνώμη... Σε άλλη κοινωνία ζω εγώ? Αυτό το "σε όλους" τι ακριβώς σημαίνει? Ο κόσμος διαμαρτύρεται διότι πλέον δεν μπορεί να έχει ούτε τα βασικά για τη διαβίωσή του και θα μπορεί να στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικά πανεπιστήμια?

    Παράθεση:

    ...αριστερή καραμέλα...

    Μιλάει από μόνη της αυτή η φράση, δεν την σχολιάζω περαιτέρω!

    Παράθεση:

    Επιπλέον, σε μια φιλελεύθερη κοινωνία, η αδυναμία επιλογής του χώρου από τον οποίο ο καθένας επιθυμεί να λάβει ανώτατη μόρφωση έρχεται σε σύγκρουση με την ίδια την ελευθερία του ατόμου.

    Την ελευθερία του ατόμου πλήττει η άνιση κατανομή του πλούτου. Συνεπώς το επιχείρημα της "επιλογής" αναιρείται από μόνο του.

    Παράθεση:

    4 Γιατί δεν επιθυμούμε οι 25.000 φοιτητές που σπουδάζουν στο εξωτερικό να σπουδάζουν στη χώρα τους, αφήνοντας τα χρήματα που ξοδεύουν για τη διαβίωσή τους στο εξωτερικό στην ίδια τη χώρα τους;

    Απάντησε ήδη πολύ εύστοχα ο κ. Πεταλάς.

    Παράθεση:

    5 Γιατί να μη σταματήσει η αιμορραγία σε ανθρώπινο δυναμικό; Φοιτητές και ακαδημαϊκοί που διαπρέπουν στο εξωτερικό γιατί να μην αποτελούν κεφάλαιο για την ανάπτυξη της χώρας; Πόσα ακόμη ερωτήματα πρέπει να συσσωρευθούν για να γίνει το προφανές; Γιατί να συνεχίζουμε να αγνοούμε τι συμβαίνει γύρω μας;

    Μα γι' αυτό δεν φταίει η δημόσια δωρεάν παιδεία αλλά οι ευκαιρίες που (δεν) δίνονται μετέπειτα στην αγορά εργασίας! Οι Κυβερνήσεις λοιπόν, καλό θα ήταν αντί να μεριμνούν για την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντά τους, να μεριμνήσουν για το άνοιγμα της αγοράς εργασίας και να ασχοληθούν με το πώς μπορούν να "αξιοποιήσουν" καλύτερα τους πολίτες της χώρας τους αλλά και να δώσουν στους ίδιους τις ευκαιρίες να αναδείξουν την πνευματική τους διάνοια.

    Κατά τα άλλα, τα μέλη AlmaNegra και Groovergr έγραψαν:
    Παράθεση:

    Νομίζω παιδιά ότι όόόόόόλα αυτά (συζητήσεις, πορείες, καταλήψεις) είναι άνευ ουσιαστικού λόγου. Οι αποφάσεις έχουν παρθεί λίγα χρόνια πριν, τα Ευρωπαϊκά συμβόλαια έχουν υπογραφεί, και το θέμα είναι ποιός θα τολμήσει να περάσει την περιβόητη αναθεώρηση με το μικρότερο πολιτικό κόστος. Καθαρά και ρεαλιστικά πρέπει να τα δούμε τα πράγματα...


    Παράθεση:

    Έχεις απόλυτο δίκιο Alma θέλουμε δε θέλουμε θα μας επιβάλουν τις νέες ρυθμίσεις...


    Αλίμονο βρε παιδιά αν σκεφτόμαστε έτσι! Τότε ας πάμε να δέσουμε και μια πέτρα στον λαιμό μας και να πάμε να πνιγούμε! Κάθε προνόμιο που έχει κερδιθεί μέχρι σήμερα, δεν αποκτήθηκε από την καλή διάθεση των "αφεντικών" αλλά με αγώνα και με αγώνα μόνο θα διατηρηθεί. Αν παραιτηθούμε από όλα, ας ετοιμαστούμε να γυρίσουμε στον μεσαίωνα!

    Το μέλος snakous έγραψε:
    Παράθεση:

    ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ??? ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΟΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΟΤΕΤΣΗ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣΑΣΤΑΝ. ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ 50 ΕΥΡΩ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ...!!!!!!! ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ?? ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ...ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ, ΣΑΝ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΟΚΚΑΛΟ...

    Όχι, δεν θέλω να μείνουμε στα παλιά! Θέλω να πάω ένα βήμα παρακάτω. Θέλω να βοηθήσω το υπάρχον καθεστώς να γίνει καλύτερο. Ναι είναι απαράδεκτο το κτίριο σου και ναι είναι απαράδεκτο να δίνεις 50 € για φωτοτυπίες (αν και αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου ότι αυτό το ποσό δεν έχει καμία σχέση με το ποσό που θα απαιτείται ως δίδακτρα από τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια)! Οφείλει λοιπόν το ελληνικό κράτος να δώσει περισσότερα κονδύλια για την Παιδεία αντί να την αφήσει έρμαιο στα χέρια κάποιων μεγαλοεπιχειρηματιών. Εκεί βρίσκεται η κερδοσκοπία καλέ μου snakous και όχι στις φωτοτυπίες των βιβλίων των καθηγητών...

    Τέλος, έχω βαρεθεί να ακούω για συντεχνίες, για αριστερές, για εξωσχολικά - εξωπανεπιστημιακά κέντρα διαμόρφωσης αποφάσεων κλπ. Έλεος ρε παιδιά! Για την ΠΑΙΔΕΙΑ μας μιλάμε! Μπορούμε έστω για αυτό το τόσο σοβαρό θέμα να μην χωριζόμαστε σε στρατόπεδα επιτέλους?

    Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου...


    alex3
    10.01.2007, 11:02
    δηλαδή ρε παιδιά, στην 1οβάθμια και μέση εκπαίδευση, νομίζετε ότι τα ιδιωτικά σχολεία παρέχουν παιδεία υψηλότερης ποιότητας( για το μέσο όρο μιλώ, όχι για τις εξαιρέσεις )?? ή μήπως η ποιότητα του δημόσιου βελτιώθηκε λόγω της ύπαρξης του ιδιωτικού?? σαχλαμάρες!! στη συντριπτική πλειοψηφία των ιδιωτικών σχολείων το βασικό κριτήριο πρόσληψης διδακτικού προσωπικού είναι το χαμηλό κόστος. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι θα είναι αλλιώς στα ιδιωτικά πανεπιστήμια?? αλλά είπαμε...είναι τι είδους κοινωνία θέλουμε...Και δεν μπορούμε να κατανοήσουμε ότι είναι αδύνατον να ανθίσουμε ατομικά ζώντας σε ένα περιβάλλον που μαραίνεται.
    Zefuros
    10.01.2007, 12:45
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 09-01-2007 στις 20:19 έγραψε...


    Οταν, λοιπόν, με το καλό λειτουργήσουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, δεν θε απορήσουμε αν κλάδοι επιστημονικοί πάψουν να υφίστανται επειδή δεν τους ζητάει η αγορά... Ουτε αν για να σπουδάσεις τι...? φιλοσοφία, ας πούμε, θα πρέπει να έχεις σπονσορα... κάτι σαν ραδιοφωνικός παραγωγός σε ιδιωτικό σταθμό...





    Μα καλά, γιατί μπλέκουμε συνέχεια την λειτουργία των ιδιωτικών με την καταργηση των δημοσίων? Δεν ισχύει κάτι τέτοιο προφανώς!

    Zefuros
    10.01.2007, 12:52
    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 09-01-2007 στις 21:28 έγραψε...

    "Ιδιωτικοποιήσαμε" λένε οι Εθνοπατέρες μας, ΠΟΥΛΗΣΑΝ, λέω εγώ, για μισή μπουκιά ψωμί τον Ο.Τ.Ε., τα λιμάνια, την Αγροτική. Προσπαθούν να διώξουν την Ολυμπιακή, ήρθε η σειρά της Δ.Ε.Η., σε λίγα χρόνια θα δοθεί ο Ο.Σ.Ε.. Δεν έχει μείνει πλέον εθνικό κεφάλαιο!

    Τί μένει όμως ακόμη "ασκότωτο"; Μα βέβαια, η Ανώτατη Παιδεία! Αυτή η πανάκριβη παρθένα! Ας την πουλήσουμε λοιπόν και αυτή για ένα πιάτο φασόλια...

    Άσε το λαό (καμμία σχέση με το Δήμο της πραγματικής Δημοκρατίας) να "λιώνει τα μάτια του στο φως της τηλεόρασης".

    Συνάδελφοι, ας κοιτάξουμε να πάρουμε εμείς τα δικά μας τα πτυχία όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ας αφήσουμε τους επόμενους να διαχειριστούν το σκοτάδι που θα αφήσουμε πίσω μας.

    Και, προς Θεού! Μη χαθεί η εξεταστική, έτσι;

    Πάμε όλοι μαζί στο ρυθμό του ντεφιού! Μην ακούσω διαμαρτυρίες όμως. ΕΜΕΙΣ διαλέγουμε τα αφεντικά μας. Κανένας άλλος!



    Με τον τρόπο που λειτουργει το δημόσιο, μακάρι να τα ιδιωτικοποιήσουν όλα, εκτός απο ευαίσθητους τομείς φυσικά. Σαν φορολογούμενος, αρνούμαι να πληρώσω τις ορδές απο λαμόγια που διορίζει η εκάστοτε κυβέρνηση! Τι ξεπουλάνε δηλαδή? Τις ελλειματικές εταιρείες του δημοσίου που τις πληρώνουμε όλοι μας για να κάθονται οι μισοί? (δεν τα ισοπεδώνω ολα προφανώς!) Ιδιωτικοποίηση και πάλι ιδιωτικοποίηση! Ολυμπιακή σου λέει.... μπαίνεις αεροσυνοδός στα 18, και στα 38 βγαίνεις στην σύνταξη! 38!! Και εχεις δωρεάν ταξιδια στο εξωτερικό και όλα τα σχετικά (πλήρωνε μλκ Έλληνα).
    dimitrapan
    10.01.2007, 12:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 12:52 έγραψε...
    Με τον τρόπο που λειτουργει το δημόσιο, μακάρι να τα ιδιωτικοποιήσουν όλα, εκτός απο ευαίσθητους τομείς φυσικά.


    Και ποιοι είναι οι ευαίσθητοι τομείς?
    Zefuros
    10.01.2007, 13:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 10-01-2007 στις 00:24 έγραψε...

    1. Εκτός από μερικά πανεπιστήμια της ανατολικής ακτής των ΗΠΑ δεν υπάρχουν καλά ιδιωτικά πανεπιστήμια. Κι αυτά ιδρύθηκαν πολύ πριν υπάρξουν ΗΠΑ ως ανεξάρτητο κράτος.
    2. Γνωστό το σενάριο. Γραφικοί οπισθοδρομικοί κρατιστές, γιατί δε θέλετε εκσυγχρονισμένα ιδιωτικά πανεπιστήμια, πράγμα που θα αναβαθμίσει και τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση; (αυτό κι αν είναι καραμέλα)
    Το έργο το έχουμε ξαναδεί. Με ιδιωτικά πανεπιστήμια, αντίο έρευνα, αντίο υποτροφίες, αντίο σε όλα αυτά και πολλά άλλα γιατί οι ιδιοκτήτες θα γκρινιάζουν και θα φτάσουν στο σημείο να χρηματοιδοτούνται και οι ίδιοι από το κράτος όπως γίνεται και αλλού.
    3. Αλήθεια η κοινωνική ελίτ περιμένει την ίδρυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα για να μην ξενιτεύονται τα βλαστάρια της; Όσο για τους υπόλοιπους, θα είναι στοιχειωδώς σοβαρό ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο που θα δεχτεί φοιτητές χωρίς ακαδημαϊκά κριτήρια εισαγωγής;
    4. Πιστεύει κανείς σοβαρά ότι φταίει το ελληνικό Πανεπιστήμιο που υπάρχει ανεργία; Και η χαμηλή βιομηχανική ανάπτυξη; οι νεοφιλελεύθερες λογικές στην αγορά εργασίας;


    1. Αυτό τώρα που γράφεις, θα ειχα την απορία να μου πεις που το στηρίζεις. Εχεις κάνει ερευνα προγρμαμτος σπουδών για όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού?

    2. Τα δημόσια πανεπιστήμια δεν θα αναβαθμιστούν απο την παρουσία των ιδιωτικών, σε αυτό θα συμφωνήσω. Δεν νομίζω όμως πως θα κινδυνέψουν να βρεθούν σε χειρότερη θέση από τα χάλια που ειναι τα περισσοτερα τωρα

    3. Δεν νομίζω πως ολοι οι φοιτητες που πανε στο εξωτερικό ανήκουν στην κοινωνική ελίτ... έλεος! Αλλά ακόμα και ετσι να ηταν, καλύτερα να μέναν εδώ, παρά να διοχετευουν ποσοστό του ΑΕΠ εξω. Υπάχρει πρόβλημα σε αυτο? Οσο για το δεύετρο, προφανώς και θεωρώ αναγκαίο και απαραίτητο να υπάρχουν ακαδημαϊκα κριτήρια. Συμφωνούμε απόλυτα

    4. Για την ανεργία δεν φταίει το Πανεπιστήμιο... δεν καταλαβαίνω ομως πως φταινε οι νεοφιλελευθερες (καραμελα) λογικές. Δηλαδή πως θα λυθεί η ανεργία? Μέσω του Δημοσίου? Να ενα καλό ερώτημα προς συζητηση
    Zefuros
    10.01.2007, 13:08
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 10-01-2007 στις 12:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 12:52 έγραψε...
    Με τον τρόπο που λειτουργει το δημόσιο, μακάρι να τα ιδιωτικοποιήσουν όλα, εκτός απο ευαίσθητους τομείς φυσικά.


    Και ποιοι είναι οι ευαίσθητοι τομείς?



    Ευαισθητοι τομείς ειναι της εθνικής ασφάλειας, της παιδείας, της υγείας. Αλλά προσοχή. Δεν συμφωνώ με το κρατικό μονοπώλειο πχ στην υγεία. Πρέπει να υπάρχουν δημόσια νοσοκομεία, αλλά για οποιον το θελήσει, πρέπει να υπάρχουν και τα ιδιωτικά. Το ιδιο και με τα πανεπιστήμια. Ελπίζω να σε κάλυψα
    Zefuros
    10.01.2007, 13:19
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 10-01-2007 στις 10:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Στέφανος Οικονόμου
    1 Πρέπει επιτέλους να δώσουμε απάντηση στο χρόνιο και φλέγον ερώτημα «Τι Παιδεία και τι πανεπιστήμια θέλουμε;»

    Με τις πορείες και τις καταλήψεις τόσο χρόνια την δίνουμε αυτή την απάντηση, αλλά κανέναν από τους ιθύνοντες δεν συμφέρει να την ακούσει.

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΖΗΤΑΝΕ. ΜΙΑ ΔΙΑΦΩΤΙΣΗ ΠΛΖ?

    Παράθεση:

    Ειδικά τώρα...μας δίνεται μια ιστορική ευκαιρία να προλάβουμε το τρένο της σύγχρονης εποχής και να ξεπεράσουμε τα συμπλέγματα που οδήγησαν τα πανεπιστήμια στη σημερινή τους αποτελμάτωση.

    Όταν έχει χυθεί ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΑΙΜΑ για ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ είναι τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μιλάει κάποιος για συμπλέγματα... ΑΙΣΧΟΣ!!!

    ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ ΕΝΝΟΕΙ ΤΙΣ ΚΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΟΡΓΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ. ΕΤΣΙ ΘΕΩΡΩ

    Παράθεση:

    κάθε εκπαιδευτική μεταρρύθμιση πρέπει να έχει στο επίκεντρο την ευκολότερη πρόσβαση για όλους στην κοινωνία της γνώσης

    Συγγνώμη... Σε άλλη κοινωνία ζω εγώ? Αυτό το "σε όλους" τι ακριβώς σημαίνει? Ο κόσμος διαμαρτύρεται διότι πλέον δεν μπορεί να έχει ούτε τα βασικά για τη διαβίωσή του και θα μπορεί να στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικά πανεπιστήμια?

    ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟ. ΕΑΝ ΕΙΧΑ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ Μ.Ι.Τ. ΕΛΛΑΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?

    Παράθεση:

    ...αριστερή καραμέλα...

    Μιλάει από μόνη της αυτή η φράση, δεν την σχολιάζω περαιτέρω!

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ

    Παράθεση:

    Επιπλέον, σε μια φιλελεύθερη κοινωνία, η αδυναμία επιλογής του χώρου από τον οποίο ο καθένας επιθυμεί να λάβει ανώτατη μόρφωση έρχεται σε σύγκρουση με την ίδια την ελευθερία του ατόμου.

    Την ελευθερία του ατόμου πλήττει η άνιση κατανομή του πλούτου. Συνεπώς το επιχείρημα της "επιλογής" αναιρείται από μόνο του.

    ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΙΣΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΠΛΟΥΤΟΥ. ΜΟΝΟ ΣΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΣΣΔ, ΑΝΙΣΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ ΥΠΗΡΧΕ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΑΝΗΚΕΣ ΣΤΗΝ "ΕΛΙΤ" ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ

    Παράθεση:

    4 Γιατί δεν επιθυμούμε οι 25.000 φοιτητές που σπουδάζουν στο εξωτερικό να σπουδάζουν στη χώρα τους, αφήνοντας τα χρήματα που ξοδεύουν για τη διαβίωσή τους στο εξωτερικό στην ίδια τη χώρα τους;

    Απάντησε ήδη πολύ εύστοχα ο κ. Πεταλάς.

    ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΙΤ ΕΧΟΥΝ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

    Παράθεση:

    5 Γιατί να μη σταματήσει η αιμορραγία σε ανθρώπινο δυναμικό; Φοιτητές και ακαδημαϊκοί που διαπρέπουν στο εξωτερικό γιατί να μην αποτελούν κεφάλαιο για την ανάπτυξη της χώρας; Πόσα ακόμη ερωτήματα πρέπει να συσσωρευθούν για να γίνει το προφανές; Γιατί να συνεχίζουμε να αγνοούμε τι συμβαίνει γύρω μας;

    Μα γι' αυτό δεν φταίει η δημόσια δωρεάν παιδεία αλλά οι ευκαιρίες που (δεν) δίνονται μετέπειτα στην αγορά εργασίας! Οι Κυβερνήσεις λοιπόν, καλό θα ήταν αντί να μεριμνούν για την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντά τους, να μεριμνήσουν για το άνοιγμα της αγοράς εργασίας και να ασχοληθούν με το πώς μπορούν να "αξιοποιήσουν" καλύτερα τους πολίτες της χώρας τους αλλά και να δώσουν στους ίδιους τις ευκαιρίες να αναδείξουν την πνευματική τους διάνοια.

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΝ ΜΕΡΗ. ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ

    Κατά τα άλλα, τα μέλη AlmaNegra και Groovergr έγραψαν:
    Παράθεση:

    Νομίζω παιδιά ότι όόόόόόλα αυτά (συζητήσεις, πορείες, καταλήψεις) είναι άνευ ουσιαστικού λόγου. Οι αποφάσεις έχουν παρθεί λίγα χρόνια πριν, τα Ευρωπαϊκά συμβόλαια έχουν υπογραφεί, και το θέμα είναι ποιός θα τολμήσει να περάσει την περιβόητη αναθεώρηση με το μικρότερο πολιτικό κόστος. Καθαρά και ρεαλιστικά πρέπει να τα δούμε τα πράγματα...


    Παράθεση:

    Έχεις απόλυτο δίκιο Alma θέλουμε δε θέλουμε θα μας επιβάλουν τις νέες ρυθμίσεις...


    Αλίμονο βρε παιδιά αν σκεφτόμαστε έτσι! Τότε ας πάμε να δέσουμε και μια πέτρα στον λαιμό μας και να πάμε να πνιγούμε! Κάθε προνόμιο που έχει κερδιθεί μέχρι σήμερα, δεν αποκτήθηκε από την καλή διάθεση των "αφεντικών" αλλά με αγώνα και με αγώνα μόνο θα διατηρηθεί. Αν παραιτηθούμε από όλα, ας ετοιμαστούμε να γυρίσουμε στον μεσαίωνα!

    Το μέλος snakous έγραψε:
    Παράθεση:

    ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ??? ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΟΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΟΤΕΤΣΗ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣΑΣΤΑΝ. ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ 50 ΕΥΡΩ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ...!!!!!!! ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ?? ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ...ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ, ΣΑΝ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΟΚΚΑΛΟ...

    Όχι, δεν θέλω να μείνουμε στα παλιά! Θέλω να πάω ένα βήμα παρακάτω. Θέλω να βοηθήσω το υπάρχον καθεστώς να γίνει καλύτερο. Ναι είναι απαράδεκτο το κτίριο σου και ναι είναι απαράδεκτο να δίνεις 50 € για φωτοτυπίες (αν και αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου ότι αυτό το ποσό δεν έχει καμία σχέση με το ποσό που θα απαιτείται ως δίδακτρα από τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια)! Οφείλει λοιπόν το ελληνικό κράτος να δώσει περισσότερα κονδύλια για την Παιδεία αντί να την αφήσει έρμαιο στα χέρια κάποιων μεγαλοεπιχειρηματιών. Εκεί βρίσκεται η κερδοσκοπία καλέ μου snakous και όχι στις φωτοτυπίες των βιβλίων των καθηγητών...

    ΑΛΛΟ ΔΗΜΟΣΙΑ, ΑΛΛΟ ΙΔΙΩΤΙΚΑ (ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΗΔΗ 3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ) ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ, ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ

    Τέλος, έχω βαρεθεί να ακούω για συντεχνίες, για αριστερές, για εξωσχολικά - εξωπανεπιστημιακά κέντρα διαμόρφωσης αποφάσεων κλπ. Έλεος ρε παιδιά! Για την ΠΑΙΔΕΙΑ μας μιλάμε! Μπορούμε έστω για αυτό το τόσο σοβαρό θέμα να μην χωριζόμαστε σε στρατόπεδα επιτέλους?

    Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου...





    ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ
    KIT_KAT
    10.01.2007, 13:27
    Zefyre λες πολλά και αν και πολύ θα το ήθελα δεν έχω τη χρονική πολυτέλεια να απαντήσω...

    Απλά μια απορία που έχω καιρό... Αφού είναι τόοοοοσο χάλια τα ελληνικά πανεπιστήμια όπως ισχυρίζεστε (zefyros, snakous) γιατί εγώ προσωπικά δε γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ που ενώ μπορούσε να σπουδάσει αυτό που ήθελε στο ελληνικό πανεπιστήμιο (κοινώς "περνούσε"), πήγε στο εξωτερικό;
    Zefuros
    10.01.2007, 13:39
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 10-01-2007 στις 13:27 έγραψε...

    Zefyre λες πολλά και αν και πολύ θα το ήθελα δεν έχω τη χρονική πολυτέλεια να απαντήσω...

    Απλά μια απορία που έχω καιρό... Αφού είναι τόοοοοσο χάλια τα ελληνικά πανεπιστήμια όπως ισχυρίζεστε (zefyros, snakous) γιατί εγώ προσωπικά δε γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ που ενώ μπορούσε να σπουδάσει αυτό που ήθελε στο ελληνικό πανεπιστήμιο (κοινώς "περνούσε"), πήγε στο εξωτερικό;



    Ισως φταιει που δεν εχεις πολλούς γνωστούς..
    Περαν της πλάκας, εγω δεν ισχυριστηκα ποτε οτι ολα τα ελληνικα Πανεπιστημια ειναι τόσο χαλια. Υπαρχουν διαφορων επιπέδων. Και ενα παιδι, στην ηλικια των 18, εαν μπει στην σχολή που θέλει στην ελλάδα, δεν εχει και πολλούς λόγους να παει και να υποβληθεί σε έξοδα για να παει στο εξωτερικό. Πολλές΄φορές δεν εχει και την οικονομική δυνατότητα... απο την άλλη πλευρα ομως, γιατι όλοι τρεχουν στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά? Σου λέει κατι αυτό?
    chorrer
    10.01.2007, 14:14
    Παράθεση:



    Αλέξανδρος Πεταλάς
    φοιτητής στο Τμήμα
    Μεταλλειολόγων
    Μηχανικών του ΕΜΠ:



    Η αναθεώρηση του άρθρου 16 δεν λύνει προβλήματα. Είναι πρόβλημα. Διότι:

    1 Το πρώτο επιχείρημα που προβάλλεται από τη μεριά των υποστηρικτών της αναθεώρησης είναι ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια προσφέρουν υψηλότερης ποιότητας γνώση και έρευνα. Τίποτα δεν είναι αναληθέστερο. Αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένα πανεπιστήμια της ανατολικής ακτής των ΗΠΑ, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια στον υπόλοιπο κόσμο, και ειδικά στην Ευρώπη, προσφέρουν χαμηλότατου επιπέδου γνώση και αντίστοιχα πτυχία.


    Αυτη κι αν ειναι μια απο τις μεγαλυτερες ανακριβειες που εχουν ειπωθει. Ειπε καποιος μια αερολογια και την πιπιλιζουν ολοι σαν (αριστερη?) καραμελα.
    Ποιες ερευνες αποδεικνυουν αυτο το γεγονος?
    Ποια στοιχεια το στηριζουν??

    Παράθεση:

    2 Το δεύτερο επιχείρημα που χρησιμοποιείται κατά κόρον είναι ότι ο ανταγωνισμός μεταξύ δημόσιων και ιδιωτικών πανεπιστημίων θα οδηγήσει στη βελτίωση αμφότερων. Το πρώτο που θα έπρεπε κανείς να σχολιάσει αναφορικά με το παραπάνω είναι ότι η εκπαίδευση δεν είναι «κουνουπίδι» για να υπάγεται στους κανόνες του ανταγωνισμού. Αλλά ακόμη και αν υποβιβάσουμε, τόσο την εκπαίδευση όσο και τη συζήτηση, σε αυτό το επίπεδο, το μόνο που θα μπορούσαμε να αναφέρουμε είναι ότι η ισχύς του επιχειρήματος ελέγχεται, ενώ θα ήταν τουλάχιστον κωμικό να ισχυριστούμε ότι ο ανταγωνισμός μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού συστήματος υγείας έχει ωφελήσει με τον οιονδήποτε τρόπο το πρώτο.


    Αν κρινει ο οποιοσδηποτε απο τις μεχρι τωρα ιδιωτικοποιησεις, μπορει και μονος να ανακαλυψει οτι ο ανταγωνισμος μεταξυ δημοσιου κι ιδιωτικου φορεα, μονο θετικα (ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ) ειχε αποτελεσματα .
    Βλεπε ΟΤΕ, ιδιωτικες ασφαλειες vs κρατικες ασφαλειες, νοσοκομεια vs κλινικων, φροντιστηρια vs ενισχυτικων ωρων διδασκαλιας στα δημοσια σχολεια....κ.λ.π.
    Επιπλεον μπορει η Παιδεια να μην ειναι "κουνουπιδι" αλλα σιγουρα δεν ειναι κι "αερας κοπανιστος" για να τον μοιραζουμε απο δω κι απο κει ακριτα, σε ανθρωπους που μπαινουν στα πανεπιστημια μονο και μονο επειδη ετυχε να περασουν σε καποια σχολη και επι 5 (και βαλε) χρονια το μονο που κανουν ειναι να τρεχουν σε χορους των φοιτητικων παραταξεων, να ξυπνανε καθε μερα στις 5 το απογευμα και να πηγαινουν στην σχολη τους μονο οταν εχει εκλογες/Γ.Σ ή αντε και σε καμια εξεταστικη και στο τελος να παρακαλανε τους καθηγητες να τους περασουν σε κανα μαθημα γιατι ειναι "φοιτητες επι πτυχιο" !!

    Παράθεση:

    3 Το τρίτο επιχείρημα αφορά το λεγόμενο πρόβλημα της φοιτητικής μετανάστευσης. Η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων δήθεν θα λύσει και αυτό το πρόβλημα, αφού οι ελληνικές οικογένειες δεν θα αναγκάζονται να στέλνουν τα παιδιά τους για σπουδές στο εξωτερικό. Κατ' αρχήν, σε ό,τι αφορά τα ελάχιστα παιδιά που ανήκουν στην οικονομική και κοινωνική ελίτ, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα συνεχίσουν να σπουδάζουν στα κέντρα αριστείας του εξωτερικού. Οσον αφορά τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς, τώρα, υπάρχει ζήτημα. Από τη μια μεριά αν θεσπιστούν ακαδημαϊκά κριτήρια για την είσοδο στα ιδιωτικά πανεπιστήμια, τότε το πρόβλημα δεν λύνεται. Αν όχι, τότε όλες οι υποσχέσεις για εκπαίδευση υψηλής ποιότητας πάνε περίπατο εφ' ενός, ενώ οι δαπάνες των ελληνικών οικογενειών παραμένουν οι ίδιες, με εγχώριους απλώς αποδέκτες.


    Καταρχην, νομιζω οτι οι 25000 φοιτητες που ηδη σπουδαζουν στο εξωτερικο (ερευνα ελληνικης εφημεριδας το καλοκαιρι που μας περασε, δεν θυμαμαι πια ακριβως, καποια απο τις γνωστες παντως: ΝΕΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, ΤΟ ΒΗΜΑ, συγνωμη δεν πολυδιαβαζω εφημεριδες για αυτο και δεν θυμαμαι, αν θελετε παντως το ψαχνω).....δεν νομιζω οτι ειναι η "ελιτ" της κοινωνιας μας. Ασε που ουτως ή αλλως σε ολα τα πανεπιστημια της χωρας αυτοι που εχουν τα φραγκα, παλι οι "ελιτ" ειναι. Οταν καποια αναγκαζονται να κανουν εργασιες στο χερι γιατι δεν εχουν υπολογιστη και καποιοι αλλοι εχουνε την τελευταια λεξη της τεχνολογιας και παραδιδουν κατι εργασιες τρομερες ή οταν ενα παιδι δεν εχει λεφτα να παει φροντιστηριο σε καποιο δυσκολο μαθημα (μαθηματικα/φυσικη/ηλεκτρομαγνητισμο/κλπ) ενω καποι αλλοι τα σκανε καθημερινα σε ιδιαιτερα μαθηματα κατ οικον .....εκει δεν εχουν κοινωνικες διαφορες και μαλιστα μεσα σε ενα δημοσιο πανεπιστημιο??
    Τελος ολα τα υπολοιπα που λεει ο τυπος ειναι καθαρα εικασιες, μιας και τιποτα παο αυτα δεν εχει εφαρμοστει ακομα.

    Παράθεση:

    4 Στο τέταρτο επιχείρημα, ότι το ελληνικό πανεπιστήμιο είναι ένας κρατικός θεσμός που δεν έχει σχέση με την ελεύθερη ανάπτυξη της έρευνας και της επιστήμης: Προς πληροφόρησιν, απλώς, το ελληνικό πανεπιστήμιο δεν είναι κρατικό αλλά δημόσιο, αφού όπως ορίζει το Σύνταγμα οφείλει να είναι πλήρως αυτοδιοικούμενο. Αν αυτό δεν συμβαίνει, τότε υπεύθυνη είναι η εκάστοτε κυβέρνηση και όχι η συνταγματική διάταξη.


    Να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας και να κολαμε σε λεξεις και στο πως ερμηνευονται. Ολοι ξερουμε πως πισω απο καθε διοικητικη αρχη ενος πανεπιστημιου κρυβονται οι εκλεκτοι της εκαστοτε κυβερνησης!!

    Παράθεση:

    5 Τέλος, ως προς το ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα λύσουν το πρόβλημα της ανεργίας των νέων: Πρόκειται περί ανακρίβειας, με την έννοια ότι η ανεργία δεν οφείλεται στην έλλειψη προσφοράς αλλά στην έλλειψη ζήτησης. Αρα, η ανεργία είναι πρόβλημα που αναπαράγεται στην οικονομική και όχι στην εκπαιδευτική σφαίρα.


    Ε, αφου λοιπον δεν υπαρχει ζητηση, να ανοιξει το κρατος μερικα δικηγορικα γραφεια ακομα, να προσλαβει κι αλλους φιλολογους και γιατι οχι ρε αδερφε να ανοιξει και κανα 2 στουντιο ηχογραφησεων για τα παιδια που τελειωνουν ηχοληψια και κατασκευη μουσικων οργανων και .....νομιζω οτι καταλαβαινετε που το παω.
    Και μετα να δουμε ποιος θα τα πληρωσει ή μαλλον καλυτερα να δουμε ποσα θα πληρωσουμε απο την τσεπη μας για να παει καποιος να σπουδασει αντικειμενα τα οποια εχουν ηδη υπερκορεστει, μονο και μονο επειδη το κρατος εχει την "υποχρεωση" να παρεχει μορφωση "υψηλου επιπεδου" σε παιδια που εχουν περασει στο πανεπιστημιο ιταλικης φιλολογιας με βαθμο 2,87!!!

    Παράθεση:

    Από τα παραπάνω γίνεται σαφές ότι η αναθεώρηση του άρθρου 16 όχι απλώς δεν λύνει απολύτως κανένα πρόβλημα του εκπαιδευτικού συστήματος στη χώρα μας, αλλά αντίθετα αποπροσανατολίζει τη δημόσια συζήτηση που είναι αναγκαία για την αντιμετώπιση των χρόνιων προβλημάτων του δημόσιου πανεπιστημίου και ταυτόχρονα μετατρέπει την εκπαίδευση από δημόσιο αγαθό σε εμπορεύσιμο προϊόν.


    Και βεβαια με κανεναν απο τα παραπανω επιχειρηματα του Κ. Πεταλα ΔΕΝ γινεται σαφες οτι η αναθεωρηση του αρθρου 16 δεν θα λυσει κανεναν προβλημα!







    Lansetris
    10.01.2007, 14:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 13:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 10-01-2007 στις 00:24 έγραψε...

    1. Εκτός από μερικά πανεπιστήμια της ανατολικής ακτής των ΗΠΑ δεν υπάρχουν καλά ιδιωτικά πανεπιστήμια. Κι αυτά ιδρύθηκαν πολύ πριν υπάρξουν ΗΠΑ ως ανεξάρτητο κράτος.
    2. Γνωστό το σενάριο. Γραφικοί οπισθοδρομικοί κρατιστές, γιατί δε θέλετε εκσυγχρονισμένα ιδιωτικά πανεπιστήμια, πράγμα που θα αναβαθμίσει και τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση; (αυτό κι αν είναι καραμέλα)
    Το έργο το έχουμε ξαναδεί. Με ιδιωτικά πανεπιστήμια, αντίο έρευνα, αντίο υποτροφίες, αντίο σε όλα αυτά και πολλά άλλα γιατί οι ιδιοκτήτες θα γκρινιάζουν και θα φτάσουν στο σημείο να χρηματοιδοτούνται και οι ίδιοι από το κράτος όπως γίνεται και αλλού.
    3. Αλήθεια η κοινωνική ελίτ περιμένει την ίδρυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα για να μην ξενιτεύονται τα βλαστάρια της; Όσο για τους υπόλοιπους, θα είναι στοιχειωδώς σοβαρό ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο που θα δεχτεί φοιτητές χωρίς ακαδημαϊκά κριτήρια εισαγωγής;
    4. Πιστεύει κανείς σοβαρά ότι φταίει το ελληνικό Πανεπιστήμιο που υπάρχει ανεργία; Και η χαμηλή βιομηχανική ανάπτυξη; οι νεοφιλελεύθερες λογικές στην αγορά εργασίας;


    1. Αυτό τώρα που γράφεις, θα ειχα την απορία να μου πεις που το στηρίζεις. Εχεις κάνει ερευνα προγρμαμτος σπουδών για όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού?

    2. Τα δημόσια πανεπιστήμια δεν θα αναβαθμιστούν απο την παρουσία των ιδιωτικών, σε αυτό θα συμφωνήσω. Δεν νομίζω όμως πως θα κινδυνέψουν να βρεθούν σε χειρότερη θέση από τα χάλια που ειναι τα περισσοτερα τωρα

    3. Δεν νομίζω πως ολοι οι φοιτητες που πανε στο εξωτερικό ανήκουν στην κοινωνική ελίτ... έλεος! Αλλά ακόμα και ετσι να ηταν, καλύτερα να μέναν εδώ, παρά να διοχετευουν ποσοστό του ΑΕΠ εξω. Υπάχρει πρόβλημα σε αυτο? Οσο για το δεύετρο, προφανώς και θεωρώ αναγκαίο και απαραίτητο να υπάρχουν ακαδημαϊκα κριτήρια. Συμφωνούμε απόλυτα

    4. Για την ανεργία δεν φταίει το Πανεπιστήμιο... δεν καταλαβαίνω ομως πως φταινε οι νεοφιλελευθερες (καραμελα) λογικές. Δηλαδή πως θα λυθεί η ανεργία? Μέσω του Δημοσίου? Να ενα καλό ερώτημα προς συζητηση


    1. Ναι έχω κάνει, κάνε αν θες και συ και θα βρεθείς προ μεγάλων και οδυνηρών εκπλήξεων. Κάνε νια έρευνα για την ανύπαρκτη έρευνα πολλών ιδιωτικών πανεπιστημίων της Αγγλίας π.χ. Θα δεις επίσης ότι τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ, με πραγματικά πολύ καλό επίπεδο, στηρίζονται κυρίως στην ετήσια κρατική επιχορήγηση για έρευνα.
    2. Δε νομίζεις ότι θα βρεθούν σε χειρότερη θέση, άρα μικρό το κακό, έ;;;
    3.Η κοινωνική ελίτ ούτως ή άλλως θα στέλνει τα παιδιά της έξω. Χωρίς έλεος. Για τους υπόλοιπους σε παραπέμπω στο σημείο που συμφωνείς απόλυτα.
    4. Πάντως δε βλέπω να λύνεται μέσω του ιδιωτικού τομέα, εκτός αν εννοείς τις συνθήκες μισθωτής (με 600 ευρώ!!!) σκλαβιάς (βλέπε Marx)...
    alex3
    10.01.2007, 14:25
    Πάντως, κι εγώ που έχω περισσότερους γνωστούς θα συμφωνήσω με την κιτκατ.

    Κάτι ακόμα. Η σύγκριση μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού σε άλλους τομείς, είναι τόσο συντριπτικά υπέρ του ιδιωτικού? Δε νομίζω... Η ιδιωτική παροχή υπηρεσιών υγείας είναι καλύτερη από τη δημόσια?( προσέξτε, όχι το "ξενοδοχειακό" κομμάτι...) Η ολυμπιακη είναι τόσο χειρότερη από τις ιδιωτικές? Έχετε πετάξει πρόσφατα?

    Τέλος πάντων, επειδή είναι πολλές οι παράμετροι και επιχειρήματα βάσιμα υπάρχουν εκατέρωθεν, νομίζω ότι η ανησυχία είναι πως τελικά, βαδίζουμε προς μια μορφή κοινωνίας όπου το κέρδος μπαίνει πάνω από τον άνθρωπο. Κοινωνία με μικρότερη συνοχή και αλληλεγγύη. Που η έννοια μας θα είναι να κρατήσουμε ασφαλές το μικρό, προσωπικό μας σύμπαν-τη δουλίτσα μας, την οικογενειούλα μας, τη γκομενίτσα μας, την προαγωγούλα μας, και ο διπλανός, να παει να ...ξέρετε... Εγώ αυτό το βρίσκω εσωστρεφές και κλειστοφοβικό και αντιεπικοινωνιακό ουσιαστικά,και τελικά, απάνθρωπο. Και σας διαβεβαιώ, πως σε τέτοιες συνθήκες καμία ιδιαιτερότητα δεν συγχωρείται, παρά μόνο εν είναι επικερδής...
    επισυναπτόμενα: WORKER 2.wmf 
    Zefuros
    10.01.2007, 14:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 10-01-2007 στις 14:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 13:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 10-01-2007 στις 00:24 έγραψε...

    1. Εκτός από μερικά πανεπιστήμια της ανατολικής ακτής των ΗΠΑ δεν υπάρχουν καλά ιδιωτικά πανεπιστήμια. Κι αυτά ιδρύθηκαν πολύ πριν υπάρξουν ΗΠΑ ως ανεξάρτητο κράτος.
    2. Γνωστό το σενάριο. Γραφικοί οπισθοδρομικοί κρατιστές, γιατί δε θέλετε εκσυγχρονισμένα ιδιωτικά πανεπιστήμια, πράγμα που θα αναβαθμίσει και τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση; (αυτό κι αν είναι καραμέλα)
    Το έργο το έχουμε ξαναδεί. Με ιδιωτικά πανεπιστήμια, αντίο έρευνα, αντίο υποτροφίες, αντίο σε όλα αυτά και πολλά άλλα γιατί οι ιδιοκτήτες θα γκρινιάζουν και θα φτάσουν στο σημείο να χρηματοιδοτούνται και οι ίδιοι από το κράτος όπως γίνεται και αλλού.
    3. Αλήθεια η κοινωνική ελίτ περιμένει την ίδρυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα για να μην ξενιτεύονται τα βλαστάρια της; Όσο για τους υπόλοιπους, θα είναι στοιχειωδώς σοβαρό ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο που θα δεχτεί φοιτητές χωρίς ακαδημαϊκά κριτήρια εισαγωγής;
    4. Πιστεύει κανείς σοβαρά ότι φταίει το ελληνικό Πανεπιστήμιο που υπάρχει ανεργία; Και η χαμηλή βιομηχανική ανάπτυξη; οι νεοφιλελεύθερες λογικές στην αγορά εργασίας;


    1. Αυτό τώρα που γράφεις, θα ειχα την απορία να μου πεις που το στηρίζεις. Εχεις κάνει ερευνα προγρμαμτος σπουδών για όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού?

    2. Τα δημόσια πανεπιστήμια δεν θα αναβαθμιστούν απο την παρουσία των ιδιωτικών, σε αυτό θα συμφωνήσω. Δεν νομίζω όμως πως θα κινδυνέψουν να βρεθούν σε χειρότερη θέση από τα χάλια που ειναι τα περισσοτερα τωρα

    3. Δεν νομίζω πως ολοι οι φοιτητες που πανε στο εξωτερικό ανήκουν στην κοινωνική ελίτ... έλεος! Αλλά ακόμα και ετσι να ηταν, καλύτερα να μέναν εδώ, παρά να διοχετευουν ποσοστό του ΑΕΠ εξω. Υπάχρει πρόβλημα σε αυτο? Οσο για το δεύετρο, προφανώς και θεωρώ αναγκαίο και απαραίτητο να υπάρχουν ακαδημαϊκα κριτήρια. Συμφωνούμε απόλυτα

    4. Για την ανεργία δεν φταίει το Πανεπιστήμιο... δεν καταλαβαίνω ομως πως φταινε οι νεοφιλελευθερες (καραμελα) λογικές. Δηλαδή πως θα λυθεί η ανεργία? Μέσω του Δημοσίου? Να ενα καλό ερώτημα προς συζητηση


    1. Ναι έχω κάνει, κάνε αν θες και συ και θα βρεθείς προ μεγάλων και οδυνηρών εκπλήξεων. Κάνε νια έρευνα για την ανύπαρκτη έρευνα πολλών ιδιωτικών πανεπιστημίων της Αγγλίας π.χ. Θα δεις επίσης ότι τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ, με πραγματικά πολύ καλό επίπεδο, στηρίζονται κυρίως στην ετήσια κρατική επιχορήγηση για έρευνα.
    2. Δε νομίζεις ότι θα βρεθούν σε χειρότερη θέση, άρα μικρό το κακό, έ;;;
    3.Η κοινωνική ελίτ ούτως ή άλλως θα στέλνει τα παιδιά της έξω. Χωρίς έλεος. Για τους υπόλοιπους σε παραπέμπω στο σημείο που συμφωνείς απόλυτα.
    4. Πάντως δε βλέπω να λύνεται μέσω του ιδιωτικού τομέα, εκτός αν εννοείς τις συνθήκες μισθωτής (με 600 ευρώ!!!) σκλαβιάς (βλέπε Marx)...



    Το οτι υπάρχουν και πολλά ιδιωτικά που ειναι χαλι μαυρο, συμφωνώ. Αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορά απο αυτό, μέχρι την απόλυτη ισοπέδωση πως μοναχα μερικά πανεπιστημία της ανατολικής ακτής των ΥΠΑ ειναι καλά. Εγώ θα δεχτώ πως τα μισά ειναι για τα μπάζα. Υπάρχουν ομως και τα αλλα μισά. Εστω και ενα καλό να δημιουργηθει εδώ, κερδος θα ειναι.

    2. Δεν καταλαβαίνω το κομπλεξ με την ιδιωτική πρωτοβουλία. Εάν δεν θιγεί το δημόσιο πανεπιστήμιο, τότε οχι μονο μικρό το κακό, αλλά μικρό έως μεγάλο (ανάλογα με το πως εφαρμοστεί) το καλό.

    3. Εξω δεν παει ΜΟΝΟ η περιφημη κοινωνική ελίτ, αλλά και πολύ άλλοι. Προτιμώ πτυχιο απο ιδιωτικό πανεπιστήμιο της Ελλάδας, παρά απο της Βουλγαρίας! Ο νοων νοείτω. Οσο για τους υπόλοιπους, δεν σε καταλαβαίνω. Δεν συνφωνείς με τα ακαδημαϊκά κριτήρια? Ποιο ειναι το πρόβλημα?

    4. Ενώ βλέπεις να λύνεται μέσω του δημόσιου τομέα? Ενός ηδη υπεράριθμου δημόσιου τομέα? Μονάχα με τις επενδύσεις δημιουργούνται θεσεις εργασίας. Και επειδή η Ελλάδα δεν έχει φραγκα σαν κράτος, τα λεφτα θα τα βάλει ο ιδιώτης. Ο οποίος και κέρδος θα έχει, αλλά και θα δημιουργήσει θέσεις εργασίας.

    kadmilos
    10.01.2007, 14:53
    Συγνωμη ρε παιδια.Να κανω μια ερωτηση. Εχετε καταλαβει οτι το κυριο προβλημα για την καταντια των πανεπιστημιων τον εχουμε εμις που ειμαστε μεσα?Εχετε καταλαβει οτι ψηφιζουμε εκπροσωπους μας ηλιθια παπαγαλακια που δεν ενδιαφερονται για το καλο της παιδειας αλλα μονο για το πως θα βολευτουν αυτοι και πως θα κανουν κανενα παρτυ? Εχετε καταλαβει οτι αυτοι συντηρουν καθηγητες κομπλεξικους και αχρηστους να κανουν εκπαιδευτικο εργο επειδη ειναι δικοι τους?Φιλαρακια τους?Δε μιαλω για Δαπ και Πασπ μονο και η Πκς τα ιδια ειναι.
    Τι να λεμε τωρα αν το δημοσιο πανεπιστημιο ηταν ισχυρο,στα φρυδια μας κιολας αν ανηγε ιδιωτικο.Αλλα εκει που ειναι το δημοσιο πανεπιστημιο σημερα..Αντι να φωναξουμε για ανβαθμιση,αξιολογηση και μειωση των εισακτεων(δεν χωραμε στα αμφιθεατρα,ελεος) καθομαστε και λεμε οοχι στην ιδιωτικοποιηση που καταστρεφει την ομορφια του κοσμου και την ελευθερια.Ζουμε σε μια καπιταλιστικη κοινωνια οπου η αγορα ειναι ηδη νεοφιλελευθερη οπουδηποτε αλλου και νομιζουμε οτι με καταληψεις και χωρις προτασεις ειμαστε ωραιοι.Δωσαμε απαντηση.
    Ο κοσμος δεν αλλαζει.Εμεις πρεπει να τον αλλαξουμε μεσω των εκπροσωπων μας,δινοντας προτασεις για βελτιωση και οχι φωναζοντας σα μωρα του νηπιαγωγειου.Αλλα τι να λεμε τωρα ο φανατισμος μας κλεινει τα ματια..
    Και καποιος ρωτησε αν τα πανεπιστημια ειναι τελευταια.Οχι δεν ειναι,αλλα εγω σαν ελληνας(τουλαχιστον στα χαρτια) δεν δεχομαι η χωρα αυτη που γεννησε τον πολιτισμο να βρισκεται στις τελευταιες θεσεις.
    Zefuros
    10.01.2007, 14:54
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 10-01-2007 στις 14:25 έγραψε...

    Πάντως, κι εγώ που έχω περισσότερους γνωστούς θα συμφωνήσω με την κιτκατ.

    Κάτι ακόμα. Η σύγκριση μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού σε άλλους τομείς, είναι τόσο συντριπτικά υπέρ του ιδιωτικού? Δε νομίζω... Η ιδιωτική παροχή υπηρεσιών υγείας είναι καλύτερη από τη δημόσια?( προσέξτε, όχι το "ξενοδοχειακό" κομμάτι...) Η ολυμπιακη είναι τόσο χειρότερη από τις ιδιωτικές? Έχετε πετάξει πρόσφατα?



    1. Μα δεν διαφώνησε κανείς πως εαν περάσεις στη σχολή που θέλεις στην Ελα΄δα, πας. ¨οταν την τελείωσεις, τοτε φευγεις..

    2. Συγκριση ιδιωτικού-δημοσίου? Χμ... για να σκεφτώ...

    α) Διοδια Αττικη Οδος, Διοδια Εθνικης Αθηνων Λαμιας. Μηπως δεν εχει τεραστια διαφορα ο πρωτος (ιδιωτικος) δρόμος της Άθήνας?

    β) Η συγκριση μεταξυ Ολυμπιακής και Ιδιωτικών ειναι εντελώς αστοχη, καθώς η Ολυμπιακη είναι ζημιογονα επιχείρηση!!! Εά νη Ολυμπιακή ειχε κέρδη, τα λέγαμε. Αλλά τοτε, δεν θα χρειαζοταν να πουληθεί!

    γ) Ναι, το ωνάσειο ειναι χαλι μαυρο... τι λετε ρε παιδια

    δ) Φανταστείτε εναν και μονο δημοσιο φορέα παροχής κινητής τηλεφωνίας... ακομα θα γελούσαμε!

    Εξάλλου, μην ξεχνάμε το βασικό. Ο ιδιωτικος τομέας επενδύει τα φράγκα που δεν εχει το ελληνικο δημόσιο...

    kadmilos
    10.01.2007, 15:02
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 10-01-2007 στις 14:25 έγραψε...

    Τέλος πάντων, επειδή είναι πολλές οι παράμετροι και επιχειρήματα βάσιμα υπάρχουν εκατέρωθεν, νομίζω ότι η ανησυχία είναι πως τελικά, βαδίζουμε προς μια μορφή κοινωνίας όπου το κέρδος μπαίνει πάνω από τον άνθρωπο. Κοινωνία με μικρότερη συνοχή και αλληλεγγύη. Που η έννοια μας θα είναι να κρατήσουμε ασφαλές το μικρό, προσωπικό μας σύμπαν-τη δουλίτσα μας, την οικογενειούλα μας, τη γκομενίτσα μας, την προαγωγούλα μας, και ο διπλανός, να παει να ...ξέρετε... Εγώ αυτό το βρίσκω εσωστρεφές και κλειστοφοβικό και αντιεπικοινωνιακό ουσιαστικά,και τελικά, απάνθρωπο. Και σας διαβεβαιώ, πως σε τέτοιες συνθήκες καμία ιδιαιτερότητα δεν συγχωρείται, παρά μόνο εν είναι επικερδής...



    Δεν βαδιζουμε σε τετοια κοινωνια.Σε τετοια κοινωνια ζουμε.Η εννοια της ιδιοκτησιας ειναι αυτη που τα κανει αυτα .Αλλα ποιος ειναι ετοιμος να αφησει αυτα που εχει?Να παψει να ζει σε κοινωνια χωρις ταξεις?κανενας.Συμφοιτητρια μου της ΠΚΣ οταν της ειπα οτι ειναι αδικο οι καθαριστριες να παιρνουν 600 ευρο το μινα και να σκιζονται στι δουλεια και καποιοι καθηγητες να παιρνουν ποσα χιλιαρικα απλα να ακθονται ,μου ειπε.Ε δεν ειμαστε ολοι το ιδιο?Αυτοι σπουδασαν αν μπορουσαν ας σπουδαζαν και οι καθαριστριες.Ασχετα δηλαδη με το ποιος προσφερει στο κοινωνικο συνολο οποιος σπουδασε ειναι μαγκας ..και μιλαω πρακτικα.Εγω θελω αξιολογηση καθηγητων.(ασχετο)Χρωσταω ενα μαθημα για πτυχιο εδω και κατι χρονια εξ αιτιας κομπλεξικων ανθρωπων

    we are just a moment in time,
    A blink of an eye,
    A dream for the blind,
    Visions from a dying brain,
    I hope you dont understand

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 10-01-2007 15:09 ]


    alex3
    10.01.2007, 15:56
    Παράθεση:

    1) ok
    2)
    a) συμφωνώ εν μέρει. πάρε υπ'οψη σου την παλαιότητα.Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε την Αττ.Οδό σε 30 χρόνια...

    β) Εντάξει, ισώς είμαι λίγο υπερβολικός, αλλά με την ολυμπιακή αισθάνομαι ασφαλέστερα(μπορεί να πρέπει να το συζητήσω με την ψυχαναλύτριά μου αυτό...)

    γ) εκτός από το Ωνάσειο, υπάρχουν κι ένας σκασμός κλινικές, στις οποίες τα κριτήρια περίθαλψης είναι τα κριτήρια της αγοράς, πίστεψέ με έχω δει το έργο πρόσφατα...

    δ) όλα είνα σχετικά...προσωπικά, μ'ενοχλεί περισσότερο ο διαφημιστικός βομβαρδισμός της κινητής τηλεφωνίας...

    και τέλος, ναι έχεις δίκιο...έχει φράγκα ο ιδιωτικός τομέας... επειδή το δημόσιο αρνείται να τον φορολογήσει όπως πρέπει, του επιτρέπει να φορο-εισφοροδιαφεύγει, να ανοιγοκλείνει ΑΕ μαιμούδες που πτωχεύουν, να πληρώνει με επιταγες μεταχρονολογημένες(παγκόσμια πρωτοτυπία!!!!)δηλάδή με ξένα λεφτά τελικά, να μετετρέπει τα μαύρα σε κόττερα, να εκμεταλλεύεται την ανεργία για να κρατά χαμηλούς μισθούς, να,να,να...και τελικά να εκβιάζει πως αν δε γουστάρουμε θα πάει στη "μαοική" Κίνα, που του το δίνουν τζάμπα...

    είπαμε, όμως...εμείς το επιλέγουμε αυτό...


    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 14:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 10-01-2007 στις 14:25 έγραψε...

    Πάντως, κι εγώ που έχω περισσότερους γνωστούς θα συμφωνήσω με την κιτκατ.

    Κάτι ακόμα. Η σύγκριση μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού σε άλλους τομείς, είναι τόσο συντριπτικά υπέρ του ιδιωτικού? Δε νομίζω... Η ιδιωτική παροχή υπηρεσιών υγείας είναι καλύτερη από τη δημόσια?( προσέξτε, όχι το "ξενοδοχειακό" κομμάτι...) Η ολυμπιακη είναι τόσο χειρότερη από τις ιδιωτικές? Έχετε πετάξει πρόσφατα?



    1. Μα δεν διαφώνησε κανείς πως εαν περάσεις στη σχολή που θέλεις στην Ελα΄δα, πας. ¨οταν την τελείωσεις, τοτε φευγεις..

    2. Συγκριση ιδιωτικού-δημοσίου? Χμ... για να σκεφτώ...

    α) Διοδια Αττικη Οδος, Διοδια Εθνικης Αθηνων Λαμιας. Μηπως δεν εχει τεραστια διαφορα ο πρωτος (ιδιωτικος) δρόμος της Άθήνας?

    β) Η συγκριση μεταξυ Ολυμπιακής και Ιδιωτικών ειναι εντελώς αστοχη, καθώς η Ολυμπιακη είναι ζημιογονα επιχείρηση!!! Εά νη Ολυμπιακή ειχε κέρδη, τα λέγαμε. Αλλά τοτε, δεν θα χρειαζοταν να πουληθεί!

    γ) Ναι, το ωνάσειο ειναι χαλι μαυρο... τι λετε ρε παιδια

    δ) Φανταστείτε εναν και μονο δημοσιο φορέα παροχής κινητής τηλεφωνίας... ακομα θα γελούσαμε!

    Εξάλλου, μην ξεχνάμε το βασικό. Ο ιδιωτικος τομέας επενδύει τα φράγκα που δεν εχει το ελληνικο δημόσιο...




    DID YOU EXCHANGE
    TO WALK YOUR PATH IN A WAR,
    WITH A LEAD ROLE IN A CAGE...?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex3 στις 10-01-2007 16:03 ]


    sintorin
    10.01.2007, 16:28
    .....nope, I think he overcame his ignorance and he's being very realistic and bold......I think the problem is you my friend, cause you're waging a war without really knowing who your real enemy is......


    Zefuros
    10.01.2007, 16:58
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 10-01-2007 στις 15:56 έγραψε...


    1) ok
    2)
    a) συμφωνώ εν μέρει. πάρε υπ'οψη σου την παλαιότητα.Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε την Αττ.Οδό σε 30 χρόνια...

    β) Εντάξει, ισώς είμαι λίγο υπερβολικός, αλλά με την ολυμπιακή αισθάνομαι ασφαλέστερα(μπορεί να πρέπει να το συζητήσω με την ψυχαναλύτριά μου αυτό...)

    γ) εκτός από το Ωνάσειο, υπάρχουν κι ένας σκασμός κλινικές, στις οποίες τα κριτήρια περίθαλψης είναι τα κριτήρια της αγοράς, πίστεψέ με έχω δει το έργο πρόσφατα...

    δ) όλα είνα σχετικά...προσωπικά, μ'ενοχλεί περισσότερο ο διαφημιστικός βομβαρδισμός της κινητής τηλεφωνίας...

    και τέλος, ναι έχεις δίκιο...έχει φράγκα ο ιδιωτικός τομέας... επειδή το δημόσιο αρνείται να τον φορολογήσει όπως πρέπει, του επιτρέπει να φορο-εισφοροδιαφεύγει, να ανοιγοκλείνει ΑΕ μαιμούδες που πτωχεύουν, να πληρώνει με επιταγες μεταχρονολογημένες(παγκόσμια πρωτοτυπία!!!!)δηλάδή με ξένα λεφτά τελικά, να μετετρέπει τα μαύρα σε κόττερα, να εκμεταλλεύεται την ανεργία για να κρατά χαμηλούς μισθούς, να,να,να...και τελικά να εκβιάζει πως αν δε γουστάρουμε θα πάει στη "μαοική" Κίνα, που του το δίνουν τζάμπα...

    είπαμε, όμως...εμείς το επιλέγουμε αυτό...

    a) Την αττικη οδο την εφερα σαν παραδειγμα, καθως την φτιαξανε και μετα την συντηρουνε. Δεν περιμενουν να γινει σουρωτηρι για να αρχισουν τα μπαλωματα. Α και βεβαια δεν ειναι ολα τελεια!

    β)

    γ) Σιγουρα ισχύει αυτό, καλες και κακές κλινικές υπαρχουν. αλλα του λαχιστον υπάρχει η επιλογη εκ μερους σου

    δ) σωστο και αυτο

    Α-χα! Αρχίζουμε και πιανουμε το νοημα.... δεν φταιει ο ιδιωτιος τομέας...αλλα το κρατος που δεν φροντιζει να εφαρμοζει τους νομους! Μεταξύ μας, εαν μπορούσα, και εγω δεν θα πληρωνα φορους!