ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Δύο φοιτητές υπέρ και κατά της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων

    vero
    11.01.2007, 14:55
    εννοω με την αντιγραφη ητανε παραδειγμα γιατι ηθελα να πω οτι με την ιδιωτικοποιηση θα ειναι πιο οργανωμενα τα πραγματα

    spathasref
    11.01.2007, 15:00
    Το κατάλαβα το πνεύμα και απάντησα. Τις κυβερνήσεις τις εκλέγουμε για να οργανώνουν την Παιδεία, όχι να την πουλούν. Αν δεν είναι σωστά τα πράγματα, φταίνε οι εκλεγμένοι υπεύθυνοι, όχι η ίδια η Δημόσια Παιδεία.
    vero
    11.01.2007, 15:07
    γιατι λες οτι την πουλαμε?????????

    σιγα απλως πιστευω οτι θα ειμαστε πιο οργανωμενοι και θα εχουμε και πιο πολλους φοιτητες γιατι και εγω ως τελειοφητη πολλοι συμμαθητες μου μου λενε θα παμε Αγγλια να τελιωσουμε μεσα σε 3 χρονια
    spathasref
    11.01.2007, 15:18
    Το είπες μόνη σου: "θα παμε Αγγλια να τελιωσουμε μεσα σε 3 χρονια". Φανερώνει αυτό σοβαρή προσέγγιση; Σε εμένα η φράση αυτή αποπνέει τη λογική "να πάρω το χαρτί όσο πιο γρήγορα μπορώ, για να χωθώ κάπου".

    Υ.Γ.: Μιας και είσαι τελειόφοιτη, να ξέρεις πως με ένα χαρτί δεν πετυχαίνεις τίποτα, ό,τι πτυχίο και να είναι αυτό. Οφείλεις, πρώτα στον εαυτό σου, να ακολουθήσεις αυτό που σε εκφράζει και πρόκειται να σε κάνει ευτυχισμένη. Τίποτε άλλο. Ο ρόλος του πτυχίου είναι πολύ παρεξηγημένος σήμερα. Πρέπει να είναι πρώτα επιβράβευση του αγώνα σου για την κατάκτηση της γνώσης. Η επαγγελματική αποκατάσταση μέσω των σπουδών έπεται, δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός.

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 11-01-2007 15:20 ]


    vero
    11.01.2007, 15:20
    λες???????
    Zefuros
    11.01.2007, 15:27
    Μην μπλεκουμε την ιδρυση ιδιωτικών ή μη κρατικών ή οπως θελετε να τα πειτε πανεπιστημίων, με την ιδιωτικοποίηση των δημοσίων. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!
    Αλλο το ενα, αλλο το αλλο
    yiannisyiannis
    11.01.2007, 16:00
    Ας αφήσουμε το κράτος και τις σχέσεις του με τους θεσμούς, διότι θα μπλέξουμε. Ας εντοπίσουμε το πρόβλημα που διαπιστώνεται πιο κοντά σε μας. Το κακό με τα δημόσια πανεπιστήμια είναι πως οι καθηγητές, δεν υπόκεινται σε κανέναν έλεγχο. Από τη στιγμή που καβατζάρουν τη θεσούλα τους (συνήθως με μεθόδους οικογενειοκρατικές που χαριτωμένα αποκαλούν εθιμικό δίκαιο) δεν αξιολογούνται ποτέ και λειτουργούν αυθαίρετα. Μ’ άλλα λόγια, αφού καταφέρουν να γίνουν μέρος του συστήματος, λειτουργούν σαν κράτος εν κράτη. Δεν έχω σπουδάσει ούτε στο εξωτερικό, ούτε σε ιδιωτικό κολλέγιο για να έχω μέτρο σύγκρισης. Όμως, ότι δεν είναι αυθεντικό, ατόφιο και γνήσιο, κάποτε εκπίπτει. Αυτό συνέβη και με τα δικά μας δημόσια ιδρύματα. Πιστεύω πως η παράλληλη λειτουργία των ιδιωτικών σχολών θα ωφελήσει τα δημόσια πανεπιστήμια. Θα αναγκαστούν να σφιχτούν κάποιοι....ξέρετε τώρα, αυτός που έχει τη μύγα μυγιάζεται, αυτός που έχει τη σφίγγα σφίγγεται, αλλά κι αυτός που έχει αξία αξιώνεται.
    sintorin
    11.01.2007, 17:12
    Παράθεση:


    Tora tha ta xoso polu asxima, giati vasikos exo diavasei tosa pola edo mesa, pou den mporo alo.....tha po kai ego to diko mou...kai tha xeiristo kai sklirous xaraktirismous.....giati merikoi den aksizoun tipota to ligotero........
    Το μέλος spathasref στις 11-01-2007 στις 15:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το είπες μόνη σου: "θα παμε Αγγλια να τελιωσουμε μεσα σε 3 χρονια". Φανερώνει αυτό σοβαρή προσέγγιση; Σε εμένα η φράση αυτή αποπνέει τη λογική "να πάρω το χαρτί όσο πιο γρήγορα μπορώ, για να χωθώ κάπου".


    oxi re file.....na kathisoun stin ellada sto panepistimio....na mpounai se kanena koma sto panepistimio, na ekviasoun oso ginetai perissotero osous ligous kathigites uparxoun sto panepistimio pou theloun na dosoun sosti paidia....na eksagorasoun tous axristous kathigites oi opioi einai volemenoi sti thesoula tous kai oi opioi einai poloi...........na katastrepsoun oses fores ginetai to panepistimio (ta koroida oi ellines na pluronoun)....kai ola auta gia ena kai mono logo....giati tha einai o monos tropos gia na voleutoun kai autoi kapou....oso pio polu ta spas, toso pio megales pithanotites exeis na voleuteis se upourgio, i otidipote alo axristo dimosio organismo exei udrithei apo tin idia fara pou kanei epei xronia ta idia....

    exo gnostous kathigites se panepistimia kai mou ta lene.....eidika gia esas tous fanatismenous kommatikous "foitites" pou uparxetai mono kai mono gia to sumferon sas, mexri na voleutitai kapou .... osa xronia kai na parei.....

    Kanenas den milise gia ton pragmatiko kai pio kurio logo giati paidia peigainoun ekso na spoudasoun....kai autos einai oti exoun varethei oli auti tin kommatiki aisxria vromia pou uparxei sta panepistimia tis elladas...........

    Παράθεση:

    Υ.Γ.: Μιας και είσαι τελειόφοιτη, να ξέρεις πως με ένα χαρτί δεν πετυχαίνεις τίποτα, ό,τι πτυχίο και να είναι αυτό. Οφείλεις, πρώτα στον εαυτό σου, να ακολουθήσεις αυτό που σε εκφράζει και πρόκειται να σε κάνει ευτυχισμένη. Τίποτε άλλο. Ο ρόλος του πτυχίου είναι πολύ παρεξηγημένος σήμερα. Πρέπει να είναι πρώτα επιβράβευση του αγώνα σου για την κατάκτηση της γνώσης. Η επαγγελματική αποκατάσταση μέσω των σπουδών έπεται, δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός.


    Ean gia sena einai agonas na matheis kati, kai se pairnei xronia, na fugeis apo to panepistimio kai na pas na matheis kamia texni.....i ellada pasxei apo texnikous.....kai na afiseis ta paidia pou theloun na spoudasoun kai spoudazoun grigora na ekfrasoun ton eauto tous....me ton diko tous tropo....oxi ton diko sou kai opos esu apofasizeis pos tha ekfrastei o kathenas...

    Isos den exeis antilifthei (giati koitas mono pos tha voleuteis) oti uparxoun anthropoi pou einai pio grigoroi apo alous.....pios eisai esu, pou tha arnitheis tin thelisi enos anthropou pou thelei na mathei, kai exei tin eukairia na mathenei grigora kai na telionei grigora tis spoudes tou;.......

    Ala min anusuxeis.....den tha xaseis tipota.....den tha alaksei tipota stin ellada....kai o logos einai polu aplos.....o favlos kuklos tis ellinikis koinonias olo gurizei.....tha voleuteis kai esu kapou, se kanena upourgeio i tipota tetio, isos kai na gineis kai kanenas upourgos.....kai mia mera tha theliseis isos kati na alakseis, giati isos deis otan tha megaloseis kai orimaseis oti to pragma den paei alo. Kai tha theliseis na alakseis to sustima, ala kai esu den tha kaneis tipota, giati tha exeis akoma ta idia empodia pou uparxoun sumera, kai ta opia pernane apo genaia se genaia, kai tha kanoun ta panta gia na se stamatisoun.

    An nai, kai mia ali leptomeria.....doulies den tha uparxoun perissoteres apo sumera gia to lao.......giati panta koitas pos tha voleuteis....kai na volepseis tous dikous sou.....giati anti na koitas na mathaineis kai na anoigeis tous orizontes sou stis spoudes sou, koitas pos na min xalaseis tin volepsi sou.....me tetio skeptiko pou exeis, pisteuo oti i xora tha einai deka fores xeirotera sto melon apo oti sumera.....

    i xora sumera kuvernate apo autous pou edo kai 20 xronia, ekanan kai pisteuan ta idia pragmata pou pisteueis esu sumera..........and the wheel keeps on turning...

    kali tuxi....

    AlmaNegra
    11.01.2007, 18:13
    Όπα ρε φίλε γιατί πήρες πολύ φόρα. Και θ'αρχίσω κι εγώ μου φαίνεται τους χαρακτηρισμούς και για τις δύο πλευρές όμως!!
    Κατ'αρχας συμφωνώ σε όλα περί κομμάτων. Φέρτε μου έναν νόμο που θα βγάζει τα κομματόσκυλα από τα Πανεπιστήμια και θα τον υποστηρίξω μέχρι τέλους, όποιος και να'ναι αυτός! Όμως φίλε μου sintorin, προσβάλλεις κι εμένα και πάάάάάρα πολλούς (πίστεψε με είναι η πλειοψηφία) φοιτητές που σπουδάζουμε στην Ελλάδα. Δυστυχώς δε δίνεις στοιχεία στο προφίλ σου αλλά φαντάζομαι ότι είσαι σε κάποιο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Ε λοιπον να σε ενημερώσω ότι στα Ελληνικά Πανεπιστήμια μπορεί το ένα, μπορεί το άλλο αλλά υπάρχουν φίλε μου άνθρωποι με γνώση και μεράκι ακόμα. Υπάρχουν φοιτητές που δε γλύφουν κανέναν και που περνάν τα μαθήματα με την αξία τους. Υπάρχουν παιδιά που δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να κάνουν αυτό το οποίο μάλλον κάνεις εσύ, και να σκεφτούν μέσα στην άνεσή τους "όχι θα πάω στην Ελλάδα πανεπιστήμιο!". Κι επειδή στο κείμενό σου χρησιμοποίησες τη λέξη βόλεμα και όλα τα παράγωγά της πολλές φορές, θα σου πω ότι σκοπός μας δεν είναι αυτός. Όλα αυτά που λες συμβαίνουν, αλλά να κρίνεις έξω από το χορό είναι εύκολο. Αυτή η μιζέρια που κυβερνά στην Ελλάδα δημιουργείται από τέτοιες ισοπεδωτικές απόψεις.
    Έλα μια βόλτα στις σχολές και δες δίπλα σε αυτούς τους φοιτητές που περιγράφεις, την πραγματική νεολαία των Πανεπιστημίων. Έλα να τη ζήσεις και τότε ίσως καταλάβεις ότι το να κράζουμε μόνο (σου είπα συμφωνώ, συμβαίνουν κι αυτά που λες) δε βοηθάει. Πρέπει να δείχνουμε αυτά που λέμε με τη στάση μας στη ζωή.
    Έλα μέσα σε αυτό το σκηνικό και εκεί πάλεψε με αυτήν την κατάσταση, δες τους φοιτητές που δεν παραδίνονται στη διαπλοκή που βλέπουν δίπλα τους και κρατανε το κεφάλι ψηλά. Τότε θα σαι ωραίος. Όχι από μακριά!
    Και άσε, το ότι πηγαίνουν έξω να σπουδάσουν γιατί έχουν βαρεθεί την κατάσταση στα Πανεπιστήμια(!!) είναι αστείο. Πότε και που την βαρέθηκαν αφού δεν τη γνώρισαν ποτέ; Από γνωστούς καθηγητές;
    Αφήστε τα αυτά και οι μεν και οι δε. Το κακό είναι ότι όλοι σχηματίζουν γνώμη σύμφωνα με τα βιώματά τους για αυτό το θέμα, και δεν κοιτάνε να είναι αντικειμενικοί...
    Και η ουσία είναι να κάνουμε την Παιδεία καλύτερη,με αυτην την ευκαιρία τώρα.
    Η ουσία δεν είναι ούτε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια ούτε οι αιώνιοι φοιτητές...
    Στην τελική, ως κράτος έχουμε μπει σε μια ένωση που δε μας δίνει μόνο δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις. Ναι μεν έχουμε κερδίσει απο αυτήν αλλά θα πρέπει και να εναρμονιστούμε με κάποιους κανόνες. Ευτυχώς ή Δυστυχώς. Αν και το βλέπω λίγο δύσκολο να καταφέρουμε να γίνουμε Φιλανδία...

    Παράθεση:
    Ας αφήσουμε το κράτος και τις σχέσεις του με τους θεσμούς, διότι θα μπλέξουμε. Ας εντοπίσουμε το πρόβλημα που διαπιστώνεται πιο κοντά σε μας. Το κακό με τα δημόσια πανεπιστήμια είναι πως οι καθηγητές, δεν υπόκεινται σε κανέναν έλεγχο. Από τη στιγμή που καβατζάρουν τη θεσούλα τους (συνήθως με μεθόδους οικογενειοκρατικές που χαριτωμένα αποκαλούν εθιμικό δίκαιο) δεν αξιολογούνται ποτέ και λειτουργούν αυθαίρετα. Μ’ άλλα λόγια, αφού καταφέρουν να γίνουν μέρος του συστήματος, λειτουργούν σαν κράτος εν κράτη.


    Αυτό είναι ένα μαγάλο πρόβλημα φίλε μου, το οποίο όμως δε νομίζω να λυθεί με την ίδρυση των ιδιωτικών ή τελος πάντων μη κερδοσκοπικών Πανεπιστημίων.. Υπάρχουν τρόποι να κοπούν αυτά...

    Παράθεση:

    Μη κρατικά, η κερδοσκοπικά... Και για ποιό λόγο ρε παιδιά, θ' ασχοληθεί ένας επενδυτής με μη κερδοσκοπικό project?? δηλαδή, οι ισολογισμοί αυτών των ιδρυμάτων θα είναι στο τέλος κάθε χρήσης ίσα βάρκα ίσα νερά???


    Μεγάλη απορία το 'χω κι εγώ αυτό το πράγμα...
    sintorin
    11.01.2007, 18:56
    Koitakse na deis, apeuthinomouna se auta pou eipe o spathasref, kai ekana parathesi sta grapta tou....prospathisa na tou deikso, oti me auta pou graphei, kai me ton tropo pou skeftetai, katantaei tin koinonia sta xalia pou exei sumera i ekpaideusi....den eitan gia tous anthropous pou exoun to meraki, dustuxos autoi pou exoun to meraki einai pou tin pluronoun sto telos....apo oti mou exoun pei, kai exo dei o idios oi aloi tin voleuoun polu kala......

    panepistimio teliosa edo kai eikosi xronia, eimai apo eksoteriko.....aplos exo dei kai exo akousei pragmata stin ellada, pou einai pragmatika apisteuta gia mena, pou ta akouo gia proti fora sti zoi mou......

    kai gia auto anafera oti ksero kathigites, kai ksero episis kai mathites, kai me exoun rotisei poloi pos eitan ekei pou spoudasa ego....kai den to pisteuoun....akoma kai gia to dimotiko kai to gumnasio den me pisteuoun me tin diafora tis ekpaideuseis pou exo lavei sto eksoteriko....kai fusika tin nootropia.....

    tora pou vlepo oti uparxei mia prospathia, i opia gia mena einai polu mikri, na alaksei kati pros to kalutero, .....uparxoun oles autes oi arnitikes antidraseis...

    Kai na po kai kati alo.......spoudasa de dimosio panepistimio. Eprepe na pluroso ta didaktra se kathe mathima peripou 4% tou sunolikou kostous, eprepe na agoraso ta vivlia mou, ala eixa dorean tin pisina mou gia na kano mpanio opote eithela, to gupedo mou gia na paikso mpala opote eithela, to gumnastirio gia na pao opote eithela, upeirxe i lesxi mathiton i opia organonai seminaria, omilites, sunantiseis gia diafora themata spoudon, seminaria, psyxagogia. Kanena koma, pote apergia, pote vandalismos.

    Sto telos egrafa to teleutaio mou test tin pempti, kai tin epomeni deutera arxiza doulia, giati upeirxe sunergasia metaksi etairion kai paidias.......kai me diplasio mistho apo oti einai o mesos oros misthou stin ellada sumera......tora otan vlepo ton spathasref na leei oti den thelei tin ellada na miasei me ala krati proodeutika....ti na po....einai san merikoi tous aresei na zoun etsi, gia na griniazoun oli tous ti zoi giati tous voleuei etsi.......kai me auti ti nootropia aplos peigainoun oli ti xora piso......kai dustuxos autous tous anthropous vlepo na uparxoun sumera se ola ta ellinika komata kai na kuvernoun.....olo grinia, kanena orama, katapiesi tou politi, freno stin proodo, o kathenas gia to sumferon tou....



    AlmaNegra
    11.01.2007, 19:15
    Ακριβώς! Γιατί να μη προσπαθήσουμε κι εμείς για το καλύτερο στα δημόσια Πανεπιστήμια και να θεωρούμε την ίδρυση των μη κρατικών ως λύση; Τη Φιλανδία δεν την ανέφερα τυχαία. Με είχε πάει μια φίλη μου που ήταν Erasmus στο Πανεπιστήμιό τους, κι όχι στην πρωτεύουσα, σε κάποια άλλη πόλη και μετά όταν γύρισα ντρεπόμουν να μπω στην ΑΣΟΕΕ! Απλά βλέπουμε το δέντρο (άρθρο 16) και δε βλέπουμε το δάσος (καλύτερα Πανεπιστήμια, καλύτερη παιδεία). Γι' αυτό δε μπαίνω στη διαδικασία να γκρινιάζω για την κατάσταση ή για τους φοιτητές με κομματικές νοοτροπίες. Απλά δε με ενδιαφέρουν.
    Νομίζω ότι είμαστε στην ίδια πλευρά..
    sintorin
    12.01.2007, 10:50
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 11-01-2007 στις 19:15 έγραψε...

    Ακριβώς! Γιατί να μη προσπαθήσουμε κι εμείς για το καλύτερο στα δημόσια Πανεπιστήμια και να θεωρούμε την ίδρυση των μη κρατικών ως λύση; Τη Φιλανδία δεν την ανέφερα τυχαία. Με είχε πάει μια φίλη μου που ήταν Erasmus στο Πανεπιστήμιό τους, κι όχι στην πρωτεύουσα, σε κάποια άλλη πόλη και μετά όταν γύρισα ντρεπόμουν να μπω στην ΑΣΟΕΕ! Απλά βλέπουμε το δέντρο (άρθρο 16) και δε βλέπουμε το δάσος (καλύτερα Πανεπιστήμια, καλύτερη παιδεία). Γι' αυτό δε μπαίνω στη διαδικασία να γκρινιάζω για την κατάσταση ή για τους φοιτητές με κομματικές νοοτροπίες. Απλά δε με ενδιαφέρουν.
    Νομίζω ότι είμαστε στην ίδια πλευρά..



    Eimaste stin idia pleura, kai sumfono se oti les...egrapsa oti egrapsa gia autous pou, eno lene oti theloun allagi, molis kapios protinei kati, kanoun ta panta gia na aporifthei i protasi.....kai xoris na exoun tipota na proteinoun oi idioi.....
    alex3
    12.01.2007, 12:11
    Εγώ πάντως, δεν είπα πως δεν χρειάζονται αλλαγές στην ανώτατη εκπαίδευση. Αντίθετα, χρειάζονται βαθιές τομές, θεσμικές και διαδικαστικές. Και φυσικά, χρειάζεται στρατηγική απόφαση και σχεδιασμός και χρήματα και καλή διάθεση για συζήτηση, κι απ'όλα. Αλλά χωρίς να χαθεί ο δημόσιος χαρακτήρας της...
    kadmilos
    12.01.2007, 13:51
    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 11-01-2007 στις 13:49 έγραψε...

    Δε μπορώ ακόμα να αντιληφθώ το πνεύμα της -κλισέ πλέον- φράσης "μη κρατικά, μη κερδοσκοπικά Πανεπιστήμια".

    Εκτός από το κράτος, ή τον ιδιώτη, ποιού άλλου μπορεί να είναι ιδιοκτησία ένας οργανισμός; Του Ε.Τ.; Άρα δε μιλάμε για μη κρατικά, αλλά για ΙΔΙΩΤΙΚΑ Πανεπιστήμια. Τα υπόλοιπα τα βλέπω ως επικοινωνιακούς εξωραϊσμούς της έννοιας "ιδιωτικός".

    Ένας ιδιώτης, όμως, για ποιό λόγο να ξεκινήσει μία τέτοια επένδυση, εκτός από την επιδίωξη του κέρδους; Για ποιόν θα το κάνει; Για να μορφώσει τις νέες γενιές; Επειδή δεν έχει τί να κάνει τα λεφτά του; Ας είμαστε ρεαλιστές.

    Επειδή όλοι έχουμε μεγάλη, ή μικρή εμπειρία στην ιδιωτική "παιδεία", ας σταματήσουμε να εθελοτυφλούμε. Η ωμή εισαγωγή του οικονομικού κέρδους, ως κύριου κινήτρου στην εκπαιδευτική διαδικασία, μόνο ανισότητες και δεινά έχει φέρει σήμερα στην ελληνική κοινωνία (φροντιστήρια, ιδιαίτερα κ.λ.π.). Το Δημόσιο Πανεπιστήμιο, όσο και αν έχει διαφθαρεί τις τελευταίες δεκαετίες, έχει καταφέρει να κρατήσει μακριά από την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση την κερδοσκοπία (στην ωμή μορφή της, τουλάχιστον). Ας μην ακυρώσουμε λοιπόν αυτήν την κατάκτηση.

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 11-01-2007 13:51 ]





    Εχεις ακουσει ποτε για coorporate philanthropy??Το ηξερες επισης οτι φιλανθρωποι στον κοσμο ειναι ατομα με μεγαλη ιδιωκτησια οπως οπως ο Bill Gates?

    ριξε μια ματια εδω.

    http://www.businessweek.com/magazine/content/06_48/b4011084.htm

    αν διαβασεις θα δεις οτι δινουν πολλα λεφτα σε πανεπιστημια.Τελος να πω οτι τα Mc Donalds και η disneyland εχουν ιδρυσει πανεπιστημια τα οποια βγαζουν τους καλυτερους μανατζερ.

    Α και κατι που ξεχασα..Το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι μακρια απο την ιδιωτικοποιηση?Ξερεις στη Θεσσαλονικη που ειναι φοιτητουπολη ποσα φροντιστηρια για φοιτητες λειτουργουν?Ξερεις ποσοι μεταπτυχιακοι φοιτητες κανουν ιδιαιτερα σε προπτυχιακους?Δηλαδη ρε παιδια καποια πραγματα ας τα δουμε πρακτικα οπως ειναι.Το πανεπιστημιο μας εχει καθηγητες ανικανους να μεταδωσουν γνωση και η παραπαιδεια εχει απλωθει ακομα και στο πανεπσιστημιο



    we are just a moment in time,
    A blink of an eye,
    A dream for the blind,
    Visions from a dying brain,
    I hope you dont understand

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 12-01-2007 13:55 ]


    alex3
    12.01.2007, 16:10
    Ξέρεις, εγώ δεν τσιμπάω από corporate philanthropy... Ειναι αντίφαση εν τοις όροις... δηλαδη, η κάθε εταιρεια αθλητικών που χρησιμοποιεί παιδική εργασία για να ράψει τις μπάλλες τις στην Ινδία, δεν με ψήνει με καμμία φιλανθρωπία...τώρα αν εσείς θέλετε ν'αποφασίζει η McDonalds για το είδος και την υφή των σπουδών σας, το μόνο που έχω να πω εγώ, περαστικά σας...ευτυχώς τελείωσα πριν πολλά-πολλά χρόνια...
    sintorin
    12.01.2007, 16:28
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 12-01-2007 στις 16:10 έγραψε...

    Ξέρεις, εγώ δεν τσιμπάω από corporate philanthropy... Ειναι αντίφαση εν τοις όροις... δηλαδη, η κάθε εταιρεια αθλητικών που χρησιμοποιεί παιδική εργασία για να ράψει τις μπάλλες τις στην Ινδία, δεν με ψήνει με καμμία φιλανθρωπία...τώρα αν εσείς θέλετε ν'αποφασίζει η McDonalds για το είδος και την υφή των σπουδών σας, το μόνο που έχω να πω εγώ, περαστικά σας...ευτυχώς τελείωσα πριν πολλά-πολλά χρόνια...


    na sou po merika pragmata kale mou anthrope pou agnoeis......kalo einai na arxiseis na 'tsimpas' giati exeis minei para polu piso, opos i geniki nootropia se auti ti xora.....kai na stamatiseis na sugrineis mila me portokalia, efoson den exeis kanena alo epeixirima.......

    ala tora pou to skeftomai variemai polu....einai san na milao me ena proistoriko anthropo, pou den exei idea gia tipota kai exei zusei epei xiliades xronia mesa stous pagous pagomenos soma kai nous....

    to elega kai prin, oti den tha alaksei tipota se auti ti xora .....
    uNick
    12.01.2007, 17:12
    Τόσες μέρες διαβάζω διάφορες θέσεις και από τις 2 πλευρές... Με λύπη μου διαπιστώνω ότι οι "κατά" δείχνουν να έχουν άγνοια για την ουσία της πρότασης των "υπέρ".

    Προσωπικά έχω εικόνα και από τα 2 συστήματα, μιας και τα τελευταία μου 4 χρόνια εκπαίδευσης τα πέρασα σε "μη κερδοσκοπικό, μη κρατικό" κολλέγιο. Σε αυτό βρήκα εξαιρετικό επίπεδο, όχι μόνο στην ποιότητα της εκπαίδευσης, αλλά και στα "παρελκόμενα". Στις κτιριακές εγκαταστάσεις, στις υποδομές, στις παροχές (βιβλιοθήκη, εργαστήρια, χώρους μελέτης, γήπεδα, γυμναστήρια, κλπ)...

    Αν με ρωτούσε κάποιος, θα έλεγα ότι προτιμούσα όλα αυτά να γίνονταν στα δημόσια πανεπιστήμια, για να μπορεί ο κάθε μαθητής να έχει πρόσβαση χωρίς να πληρώνει μια περιουσία (την οποία ενδεχομένως και να δανείζεται - γίνεται και αυτό δυστυχώς) σε δίδακτρα και βιβλία. Και είναι δυνατόν να γίνει, είναι εφικτό. Χρειάζονται όμως λεφτά. Πολλά λεφτά. Και από τη στιγμή που το επίσημο Κράτος όχι απλώς δίνει ψίχουλα για την παιδεία αλλά κοιτάει και πώς θα κόψει από παντού, αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Καλό το όραμα, αλλά στην πράξη δεν μπορεί παρά να επικρατήσει το μπάχαλο που βλέπουμε σήμερα στα πανεπιστήμια όλης της χώρας...

    Η πρόταση για "μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, μη κρατικά πανεπιστήμια" σίγουρα κρύβει και κάποια συμφέροντα από κάτω, στα ψιλά γράμματα... Σίγουρα κάποιοι θα έχουν κέρδη από αυτή την ιστορία... Εν πρώτοις, ο spathasref δεν έχει άδικο στην ερώτηση που έκανε. Προφανώς όμως δεν γνωρίζει κάποιες λεπτομέρειες, όπως το ότι ένα τέτοιο εκπαιδευτικό ίδρυμα είναι επιχείρηση. Κάποιος θα βάλει λεφτά, και θα περιμένει να κερδίσει κάτι από την επένδυσή του, ναι! Δεν θα είναι όμως το "μαγαζάκι" του να πουλάει ό,τι παιδεία θέλει και όσο θέλει να χρεώνει. Θα επενδύσει ένα Α κεφάλαιο, από το οποίο θα παίρνει "μέρισμα", περίπου όπως αν είχε επενδύσει σε κάποια εταιρία. Θα είναι "μέτοχος", και σε αυτόν θα δίδεται το μέρος των εσόδων που του αναλογεί. Μετά την απόδοση των "μερισμάτων", το πανεπιστήμιο θα έχει ένα "υπόλοιπο" χρημάτων, το οποίο θα επενδύεται μέσα στο ίδιο το ίδρυμα, είτε σε εγκαταστάσεις, είτε σε εξοπλισμό για τα εργαστήρια, είτε σε βιβλία για την βιβλιοθήκη, είτε... είτε... είτε...! Αυτή είναι η έννοια του "μη κερδοσκοπικού" ιδρύματος. Το "μη κρατικό" απλώς σημαίνει ότι την επένδυση που χρειάζεται δεν θα την δώσει το Κράτος (όπως ούτως ή άλλως γίνεται), αλλά θα την δώσουν ιδιώτες ή εταιρίες, που φυσικά θα το κάνουν για να κερδίσουν κάτι, και θα είναι απολύτως θεμιτό.

    Καλό όμως θα είναι να σκεφτόμαστε ότι θα κερδίσουν και κάποιοι άλλοι από όλη αυτή την ιστορία: οι "πελάτες" αυτών των ιδρυμάτων! Σαφώς και θα κερδίσουν. Θα κερδίσουν την ποιότητα της γνώσης που θα τους προσφερθεί... Θα κερδίσουν την "διαβίωση" σε χώρους εκπαίδευσης που κάποτε βλέπαμε μόνο στο MEGA όταν έπαιζε το "Χτυποκάρδια στο Beverly Hills" και λέγαμε "μα είναι δυνατόν?"... Θα κερδίσουν όταν θα πάνε να πιάσουν δουλειά γιατί το πτυχίο τους θα θεωρείται "ισχυρότερο" λόγω του υψηλότερου επιπέδου σπουδών...

    Επίσης, όσο κι αν δεν θέλουν κάποιοι να το δουν, κέρδος θα υπάρχει και για τα κρατικά πανεπιστήμια. Ναι. Όταν ο διπλανός σου είναι ο "ανταγωνιστής" σου και σε ξεπερνά κατά πολύ, αυτό λειτουργεί σαν το καρότο στον γάιδαρο, σαν κίνητρο για να αλλάξεις ό,τι χρειάζεται για να γίνεις καλύτερος. Και αν σε μικρό χρονικό διάστημα τα κρατικά πανεπιστήμια αρχίσουν να έχουν ολοένα και λιγότερους μαθητές, επομένως και ακόμα λιγότερες κρατικές παροχές, ή ακόμα χειρότερα φτάσουν στά πρόθυρα του κλεισίματος, σίγουρα θα ψάξουν να βρουν τους τρόπους να αναβαθμίσουν το επίπεδό τους και να προσελκύσουν τους μαθητές. Ποιός μαθητής θα ήθελε να πληρώνει για σπουδές, άλλωστε, αν έβρισκε το ίδιο - ή και καλύτερο - επίπεδο σπουδών στο Κρατικό πανεπιστήμιο δωρεάν?

    spathasref
    12.01.2007, 17:14
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 11-01-2007 στις 17:12 έγραψε...

    Tora tha ta xoso polu asxima, giati vasikos exo diavasei tosa pola edo mesa, pou den mporo alo.....tha po kai ego to diko mou...kai tha xeiristo kai sklirous xaraktirismous.....giati merikoi den aksizoun tipota to ligotero........

    oxi re file.....na kathisoun stin ellada sto panepistimio....na mpounai se kanena koma sto panepistimio, na ekviasoun oso ginetai perissotero osous ligous kathigites uparxoun sto panepistimio pou theloun na dosoun sosti paidia....na eksagorasoun tous axristous kathigites oi opioi einai volemenoi sti thesoula tous kai oi opioi einai poloi...........na katastrepsoun oses fores ginetai to panepistimio (ta koroida oi ellines na pluronoun)....kai ola auta gia ena kai mono logo....giati tha einai o monos tropos gia na voleutoun kai autoi kapou....oso pio polu ta spas, toso pio megales pithanotites exeis na voleuteis se upourgio, i otidipote alo axristo dimosio organismo exei udrithei apo tin idia fara pou kanei epei xronia ta idia....

    exo gnostous kathigites se panepistimia kai mou ta lene.....eidika gia esas tous fanatismenous kommatikous "foitites" pou uparxetai mono kai mono gia to sumferon sas, mexri na voleutitai kapou .... osa xronia kai na parei.....

    Kanenas den milise gia ton pragmatiko kai pio kurio logo giati paidia peigainoun ekso na spoudasoun....kai autos einai oti exoun varethei oli auti tin kommatiki aisxria vromia pou uparxei sta panepistimia tis elladas...........



    Δε με γνωρίζεις και τολμάς να με χαρακτηρίζεις φανατισμένο κομματικό "φοιτητή". Ο σεβασμός μου στην ηλεκτρονική κοινότητα, μέσω της οποίας συνδιαλεγόμαστε, μου επιβάλλει να μη σου απαντήσω ανάλογα. Ούτε χρειάζεται να σου εξηγήσω τις πολιτικές μου θέσεις, διότι δεν έχεις τη θέληση να ανοίξεις το μυαλό και τα αυτιά σου. Μόνο να ξέρεις ότι κανείς, που με έχει γνωρίσει προσωπικά, δεν έχει τολμήσει να με χαρακτηρίσει κομματόσκυλο και τεμπέλη. Δεν έχω ενταχθεί ποτέ μου σε κόμμα και ούτε σκοπεύω να το κάνω ποτέ στη ζωή μου, καθώς για μένα τα κόμματα είναι τα βαρίδια της Δημοκρατίας. Επίσης, εργάζομαι από τα 18 μου για να μπορώ να σπουδάζω σε ένα περιφερειακό Τ.Ε.Ι., οπότε δεν είμαι "φοιτητής", αλλά ΕΝΕΡΓΟΣ σπουδαστής.
    Στην ουσία της τοποθέτησής σου τώρα, οι κομματικές ανωμαλίες, τις οποίες παρατηρούμε όλοι στα Α.Ε.Ι., οφείλονται στο διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα του ελληνικού κράτους. Δε φταίει σε τίποτα ο δημόσιος χαρακτήρας της Παιδείας!
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 11-01-2007 στις 17:12 έγραψε...

    Ean gia sena einai agonas na matheis kati, kai se pairnei xronia, na fugeis apo to panepistimio kai na pas na matheis kamia texni.....i ellada pasxei apo texnikous.....kai na afiseis ta paidia pou theloun na spoudasoun kai spoudazoun grigora na ekfrasoun ton eauto tous....me ton diko tous tropo....oxi ton diko sou kai opos esu apofasizeis pos tha ekfrastei o kathenas...

    Isos den exeis antilifthei (giati koitas mono pos tha voleuteis) oti uparxoun anthropoi pou einai pio grigoroi apo alous.....pios eisai esu, pou tha arnitheis tin thelisi enos anthropou pou thelei na mathei, kai exei tin eukairia na mathenei grigora kai na telionei grigora tis spoudes tou;.......



    Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν άνθρωποι, οι οποίοι εκφράζονται μέσω της ταχύτητας της εξέλιξής τους. Αυτό είπα και στη vero: να μην κάνει κάτι το οποίο θα την καταπιέσει. Αν θέλει κανείς να τρέχει, ας τρέχει. Να μην αποκλείουμε όμως αυτούς που θέλουν και κάτι άλλο εκτός από γρήγορη καριέρα, έτσι; Άλλωστε, η καριέρα ΔΕΝ είναι ο αυτοσκοπός της Παιδείας.

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 11-01-2007 στις 17:12 έγραψε...


    Ala min anusuxeis.....den tha xaseis tipota.....den tha alaksei tipota stin ellada....kai o logos einai polu aplos.....o favlos kuklos tis ellinikis koinonias olo gurizei.....tha voleuteis kai esu kapou, se kanena upourgeio i tipota tetio, isos kai na gineis kai kanenas upourgos.....kai mia mera tha theliseis isos kati na alakseis, giati isos deis otan tha megaloseis kai orimaseis oti to pragma den paei alo. Kai tha theliseis na alakseis to sustima, ala kai esu den tha kaneis tipota, giati tha exeis akoma ta idia empodia pou uparxoun sumera, kai ta opia pernane apo genaia se genaia, kai tha kanoun ta panta gia na se stamatisoun.

    An nai, kai mia ali leptomeria.....doulies den tha uparxoun perissoteres apo sumera gia to lao.......giati panta koitas pos tha voleuteis....kai na volepseis tous dikous sou.....giati anti na koitas na mathaineis kai na anoigeis tous orizontes sou stis spoudes sou, koitas pos na min xalaseis tin volepsi sou.....me tetio skeptiko pou exeis, pisteuo oti i xora tha einai deka fores xeirotera sto melon apo oti sumera.....

    i xora sumera kuvernate apo autous pou edo kai 20 xronia, ekanan kai pisteuan ta idia pragmata pou pisteueis esu sumera..........and the wheel keeps on turning...

    kali tuxi....



    Τί σχόλιο να κάνω τώρα για αυτά τα αυθαίρετα συμπεράσματα και τις προσβολές για το πρόσωπό μου... Ζήσε στη δυστυχία σου.

    alex3
    12.01.2007, 17:36
    Τελευταίο μου σχόλιο στο θέμα αυτό.

    αφιερώνω εξαιρετικά σε μερικούς από σας το wish you were here του κυρίου Pink και του κυρίου Floyd, με την ευχή να διαβασετε με προσοχή τους στίχους του verse, και με όλη τη θλίψη, την απογοήτευση αλλά και την αγάπη του chorous...

    LIFE IS WHAT'S HAPPENING TO US, WHILE WE'RE HAVIN' OTHER PLANS...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex3 στις 12-01-2007 17:55 ]


    uNick
    12.01.2007, 17:50
    Παράθεση:
    Το μέλος alex3 στις 12-01-2007 στις 17:36 έγραψε...

    αφιερώνω......... το wish you were here

    Ποιό από όλα τα wish you were here?