ελληνική μουσική
    756 online   ·  210.833 μέλη
    nkoumo
    11.01.2007, 11:36
    Ψαχνω για εκμαθηση πιανου απο μηδενική βαση καποιο καλο βιβλιο που να εχει ολα τα πρωτα βηματα-τεχνικές πεξίματος κτλ. Πηγα Νακκα αλλα δεν βρηκα κατι αξιολογο.Καποια ευκολα κομματια του Bach μου δωσανε.Εχω ενα βιβλιο "Το χρυσο αρμόνιο" που ειναι σχετικα καλό,εχω βγαλει το μισό αλλά νομίζω οτι απο ενα σημειο και περα δεν αρκει για πιανο.Εχετε να προτείνετε κατι καλο?
    Υ.Γ. Εχω Yamaha clavinova clp230. Δεν ειμαι ειδικός αλλα τουλαχιστον για μενα ακουω παρα πολυ καλό ηχο και αριστο κλαβιέ.

    marilloo
    11.01.2007, 22:40
    Δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις,αλλα θα σου προτεινα το Cherny 100 ή και το Oesten...
    Blackmore
    11.01.2007, 23:51
    Ρίξε μια ματιά και στο "Hanon", καλό θα σου κάνει...
    nkoumo
    12.01.2007, 15:38
    Καποιο με λιγη θεωρια και τα πρωτα βηματα για πιανο.Καποιο εκπεδευτικο θα υπαρχει.
    katd
    13.01.2007, 12:12
    Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με τη μέθοδο Alfred's για ενήλικες και έπειτα να πάρεις τα βιβλία που σου πρότειναν οι υπόλοιποι φίλοι! Έχω βέβαια την εντύπωση ότι είναι ξένη έκδοση, ωστόσο είναι πολύ καλή!Καλή επιτυχία
    MINI
    13.01.2007, 22:42
    Οι σπουδές του Czerny είναι μια καλή αρχή σε συνδιασμό με το Hannon για την τεχνική σου, όπως πρότειναν και οι προηγούμενοι.Για ποικιλία κλασσικών κομματιών διαφόρων συνθετών θα πρότεινα το "Piano pieces for Children".Το καλό με αυτήν τη συλλογή είναι οτι ξεκινά με σχετικά απλά κομμάτια και φτάνει σε επίπεδο Μέσης.

    Βιβλία θεωρίας υπάρχουν πολλά .Του Διαμαντή ίσως είναι βολικό γιατί είναι αρκετά περιεκτικό σε πρώτη φάση.
    Καλή συνέχεια!
    nkoumo
    14.01.2007, 19:38
    Μπορειτε να μου πειτε καποια βιβλιοπωλεια για την αγορα των βιβλιων?(για Αθηνα).Πηγα Νακκα στο the mall αλλα δεν ειχε και πολλα.Thanks

    katd
    14.01.2007, 20:08
    Πήγαινε στο Νάκα στην Ναυαρίνου και θα τα βρεις όλα!
    nkoumo
    16.01.2007, 21:09
    Πηρα καποια απο τα παραπανω τελικα και θα αρχισω την προπονηση...Αυτο ομως που μου άρεσε αλλα δεν το ειχε (στην Ναυαρινου) ειναι το Alfred's Basic Adult Piano Course: Adult All-In-One Level 1. Ξερει κανεις που να ψαξω να το βρω?

    MINI
    17.01.2007, 10:40
    Ίσως να το βρεις στον Νικολαίδη .Είναι στη Στοά του Βιβλίου(απέναντι από το Rex).
    Κάνει και πολύ καλύτερες τιμές από τον Νάκα.