ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.840 μέλη

    Ο σημαντικότερος Έλληνας συνθέτης

    analystis
    06.11.2007, 09:16
    Όλοι οι προηγούμενοι φίλοι ανέφεραν ονόματα που δυνάμει θα μπορούσαν, ανάλογα με το μουσικό γούστο του καθενός να είναι κορυφαίοι. Θα σας θυμίσω τι είχε πει ο Μάνος Χατζηδάκις σε ανάλογη ερώτηση που του είχαν κάνει, επιστρατεύοντας το καταπληκτικό του χιούμορ,
    "Αν ο Μίκης είναι ο πατέρας του ελληνικού τραγουδιού, εγώ είμαι η μητέρα"
    PashalinaMakia
    06.11.2007, 11:26
    χαχαχαχαχ πολύ θα ήθελε να είναι η μητερά ο Χατζιδάκις!!!!χαχαχαχαχαχαχα δεν μπορούσε να δείξει κι αλλιώς τις "τάσεις"του????χαχαχαχαχ..
    Πέρα βέβαια απο την πλάκα,αν δεν ηταν ο Χατζιδάκις θα είχαμε χάσει πολύ ωραία τραγούδια..
    lewis
    06.11.2007, 12:30
    Άκης Πάνου!!!!Ένας και μοναδικός.Έχει γράψει πολύ δύσκολα πράγματα και αν πει κάποιος οτι μπορεί να παίξει Ακη Πανου σε πατάρι χωρίς πρόβα καλά και χώρις λάθη τότε καλύτερα να πάμε σπίτι μας.
    PitsiBlue
    17.11.2007, 23:37
    Θεοδωράκης,Λοϊζος,Ιωαννίδης...
    kozanitis
    18.11.2007, 16:16
    Θα πω ότι είχε πει και ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου στο Δίφωνο...

    "Τεράστιος ο Θεοδωράκης αλλά εγω θα πώ τον Σαββόπουλο...Εχει πει τα πάντα και ας με διαφωνήσουν πολλοί μαζί μου"
    alpatman
    26.11.2007, 15:11
    Κορκολης , σε πολυ ευρυ φασμα ειδων ....
    KingCrimson89
    26.11.2007, 18:39
    Σαν το Χατζιδακι κανείς... Ήταν πολυ πιο μπροστά απο την εποχή του.
    lordnebulah
    10.12.2007, 01:50
    Μακραν ο Βαγγελης Παπαθανασιου...
    qanun
    10.12.2007, 11:02
    Παράθεση:
    χαχαχαχαχ πολύ θα ήθελε να είναι η μητερά ο Χατζιδάκις!!!!χαχαχαχαχαχαχα δεν μπορούσε να δείξει κι αλλιώς τις "τάσεις"του????χαχαχαχαχ..



    Ναι,χαχαχαχαχα.... Π Α Γ Ω Σ Α Μ Ε! Το χιουμορακι αυτου του τυπου δεν αγγιζει βεβαια τον παμμεγιστο Χατζιδακι, αλλα μαλλον εκθετει ανεπανορθωτα αυτον/ην που το εγραψε. Τετοιο χιουμορ ουτε στα διαλειμματα του σχολειου απο το οποιο μολις περσι (υποθετω) αποφοιτησες...

    Και για την ουσια του θεματος , Χατζιδακις και Θεοδωρακης, με αυτη τη σειρα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 10-12-2007 11:03 ]


    Aiolos_m
    10.12.2007, 11:32
    Για να είμαι σε θέση να τους βάλω σε σειρά θα πρέπει να τους μελετήσω διεξοδικά, σε βάθος και για χρόνια. Σίγουρα αυτοί οι δύο αλλά λόγω βιωμάτων θα μου επιτρέψετε να βάλω πρώτο τον Θεοδωράκη; Μου έχει χαρίσει καμια εικοσαριά τραγούδια που με ξαναγεννάνε σε κάθε ακρόαση.
    billy_cobham_2005
    10.12.2007, 16:00
    Ρε παιδια? Σπανουδάκη, Ξενάκη, Yanni?

    Χατζηδάκις
    Θεοδωράκης
    Ξαρχάκος
    Σπανός
    Μαρκόπουλος

    Τσιτσάνης
    Βαμβακάρης
    Ζαμπέτας

    Ξενάκης
    Σκαλκώτας

    Παπαθανασίου
    Yanni
    Σπανουδάκης
    Arve
    10.12.2007, 16:14
    Πέρα από πολλούς που αναφέρθηκαν, συμπαθώ ιδιαίτερα τον Παναγιώτη Τούντα που δυστυχώς έχει σχεδόν ξεχαστεί σήμερα . Είχε νομίζω τεράστιο εύρος που κάλυπτε λίγο πολύ κάθε παρακλάδι της ελληνικής «λαϊκής» (δηλ. του λαού – όχι μπουζούκια σώνει και καλά) μουσικής της εποχής.
    LathosPathos
    11.12.2007, 02:44
    Ρε παιδια, εκτός από αυτούς που αναφέρετε...Ο Ζαμπέτας έχει γράψει καταπληκτικά πράγματα...
    LathosPathos
    11.12.2007, 02:45
    Οκ, μόλις τώρα είδα ότι έγινε μια αναφορά από τον billy_cobham_2005



    catherine91
    03.01.2008, 17:57
    Ε, ο Χατζηδάκις και ο Θεοδωράκης, βέβαια!!!!!!
    FFSlayer
    03.01.2008, 18:13
    Σαφώς οι σημαντικότεροι συνθέτες είναι ο Θεοδωράκης και ο Χατζιδάκις.

    Από κει και πέρα στο νεώτερο λαϊκό τραγούδι πολύ σημαντική είναι η προσφορά του Καλδάρα, Κουγιουμτζή, Λοϊζου, Μαρκόπουλου.

    Αλλά και στις μέρες μας πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ σπουδαίοι συνθέτες όπως ο Σπανουδάκης, ο Πλέσσας, ο Θάνος Μικρούτσικος.

    Για μένα προσωπικά σημαντικοί συνθέτες είναι και ο Πλιάτσικας, Ο Ξυδούς, Οι Κατσιμιχαίοι, ο Μαχαιρίτσας, ο Τσακνής, ο Θηβαίος και ο Πασχαλίδης.

    Αν έπρεπε πάντως να διαλέξω έναν... αυτόν που με αγγίζει περισσότερο θα επέλεγα το Σταμάτη Κραουνάκη!
    pafa
    03.01.2008, 19:22
    Ο Χατζιδάκις και ο Θεοδωράκης βέβαια,
    όχι όχι ο Θεοδωράκης και ο Χατζιδάκις, η μάλλον όχι
    ... ε ... δεν μπορώ, διαλέξτε εσείς.
    sitzoune81
    03.01.2008, 19:22
    Μανος Χατζηδακης , τελεία και καυλα .-