ελληνική μουσική
    700 online   ·  210.830 μέλη
    jorge
    12.02.2007, 20:58
    Μα δεν προσπαθεί να κρίνει το έργο του, αλλά τον συγκεκριμένο δίσκο.
    mousikofilh
    12.02.2007, 21:19
    Αυτές τις κριτικές δηλαδή θέλουμε να διαβάζουμε?
    Έτσι κρίνει κάποιος σοβαρά έναν δίσκο?
    Sorry αλλά εγώ εχω απαιτήσεις όταν κάποιος πιάνει ένα στυλό και κρίνει μια δουλειά,Που έχουν δουλέψει τοσοι άνθρωποι για να βγει το καλύτερο.
    Απαιτώ να διαβάζω ουσιαστικές κριτικές από ανθρώπους που έχουν την δύναμη,και επηρεάζουν μια μικρή η μεγάλη μάζα ανθρώπων.
    Τι να κανω.Με ενοχλεί όλη αυτή η φτήνια
    Και δεν μπορώ να το κρύψω!

    karelia
    12.02.2007, 23:19
    Λοιπόν,
    βρήκα 2 πράγματα σχετικά με το Γιάννη Κότσιρα.
    το ένα είναι η κριτική της Γεωργίας Λαιμού

    Γιάννης Κότσιρας: Ταξίδια φιλιά (ΜΙΝΟΣ ΕΜΙ)
    Ένας δίσκος λίγες λέξεις
    Σαν το ανέκδοτο με τις ψείρες την έπαθα, έβαλα να απολαύσω (λέμε τώρα) Κότσιρα και βρέθηκα να ..χαίρομαι Πλούταρχο!
    Γιατί έγινε ο Κότσιρας Πλούταρχος, ρώτησα τον τοίχο απέναντι, αφού Πλούταρχο έχουμε και σε πολύ επιτυχημένη συσκευασία μάλιστα.
    Και γιατί έγινε και λίγο Τερζής και λίγο Σφακιανάκης και λίγο κάποιος άλλος σταρ της πίστας που μου διαφεύγει το όνομά του αλλά δεν έχει σημασία?
    Μήπως, ξαναρώτησα τον τοίχο, έχουν πάθει τα αυτιά μου και ακούω Πλούταρχο εκεί που βλέπω Κότσιρα?
    Και δεν μου ξαναπάντησε ο τοίχος, γιατί τι ξέρει κι αυτός από πιοτικό (sic) ελληνικό τραγούδι.
    Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι ο κύριος Κότσιρας αποφάσισε ότι είναι λαϊκός τραγουδιστής γεγονός το οποίο με ζορίζει λίγο διότι λαϊκός τραγουδιστής δεν είναι κάποιος που λέει ζεϊμπέκικα ή τσιφτετέλια. Είναι πολύ μεγάλο (και δύσκολο) πράγμα και βαρύ φορτίο στην Ελλάδα.
    Διάβασα στο εσώφυλλο του δίσκου το σημείωμα του Κότσιρα, το οποίο, αν κατάλαβα καλά, λέει ότι η ζωή είναι γεμάτη ανατροπές κι ότι το γεγονός ότι έγινε Πλούταρχος οφείλεται σε ένα ντελαπάρισμα της ζωής, αλλά ότι επιτέλους σε αυτό το δισκάκι δεν ακούμε τραγούδια ΜΕ τον Γιάννη Κότσιρα αλλά "ΤΟΝ ίδιο Γιάννη Κότσιρα, διότι αυτά είναι τα τραγούδια που του ταιριάζουν και αυτά που θέλει να λέει". Τόσον καιρό δηλαδή ακούγαμε κάποιον που έλεγε τραγούδια που δεν ήθελε να τα λέει και είχαμε μέσα στο μυαλό μας έναν τραγουδιστή "Κότσιρα" ο οποίος δεν ήταν αυτός που ήταν αλλά κάποιος άλλος που τώρα (επιτέλους!) υποχώρησε κι έτσι βλέπουμε τώρα τον αυθεντικό Κότσιρα μαζί με τα τραγούδια που του αρέσουν και του ταιριάζουν, ο οποίος όμως είναι ο Πλούταρχος με ολίγη από Σφακιανάκη και ολιγότερη από Πασχάλη Τερζή!! Και μετά μου λες χαιρετίσματα.
    Τίποτα δεν καταλαβαίνω πια. Τίποτα.

    Ποια κομμάτια πρόσεξες;
    Πρόσεξα το: "Σώμα μου καταδικασμένο από φιλί αθάνατο όνειρο απαγορευμένο εσύ με πας στο θάνατο"
    Και θυμήθηκα το: "Σώμα μου φτιαγμένο από πηλό
    μου μπήκε σφαίρα στο μυαλό", που μου έχει μείνει αξέχαστο.
    Πρόσεξα επίσης όλα τα τσιφτετέλια και τις ζεϊμπεκιές και τα οριένταλ και τα με ολίγη από "ροκ" κιθάρα, και όλο το πρόγραμμα του μαγαζιού που θα εμφανίζεται ο Γιάννης Κότσιρας παύλα Πλούταρχος φέτος το είδα με το τρίτο μου μάτι το οποίο έκτοτε έχει κλείσει.


    Στιχάκια.. ποικίλα
    «Μην κοροϊδεύεις ξένα πάθη
    και τις ανάγκες κανενός
    γιατί δεν ξέρεις ποιος νομίζει
    πως είναι η λάσπη ουρανός
    Και τα τραγούδια της δεκάρας
    έχουν κι εκείνα μια ψυχή
    όπως ο ήχος μιας κιθάρας
    που τη χτυπάει η βροχή
    Κιθάρα στη βροχή που ξέρει πάθη
    που είναι πληγή και φάρμακα κι αγκάθι
    Ποτέ μην αρνηθείς βοήθεια
    σ' αυτούς που 'πέσαν χαμηλά
    γιατί μπορεί κι ένα μυρμήγκι
    να σε γλιτώσει απ' τη θηλιά"
    ["Κιθάρα στη Βροχή" Στίχοι εξαιρετικής ευαισθησίας, ως συνήθως): Μάνος Ελευθερίου]
    "Ποιος σου είπε πως τη σκέψη σου διαβάζουν
    πως δεν έχεις από εκείνους μυστικά
    κι όπως θέλουν τη ζωή σου διασκευάζουν
    Μα τι λέτε ρε, δε γίνονται αυτά
    Ποιος σου είπε πως συνέχεια σε κοιτάζουν
    κάποια μάτια ηλεκτρονικά
    και στις ύποπτες γκριμάτσες εστιάζουν
    Μα τι λέτε ρε, δε γίνονται αυτά
    Ποιος σου είπε πως τους ύποπτους του ήχους
    τους καούνε ηλεκτρονικά αυτά
    που τρυπάνε ακόμα κι ατσαλένιου τοίχους
    μα τι λέτε ρε, δε γίνονται αυτά"
    ["Ποιος σου είπε" Στίχοι (κοινωνικοπολιτικού προβληματισμού, άραγε? Ή στιχάκια που δεν υπάρχουν απλώς?: Λίλιαν Δημητρακοπούλου, Γιάννης Κότσιρας]


    CD το οποίο...
    είναι του Κότσιρα αλλά αν δεν το καταλάβεις με την πρώτη μην πάρεις τηλέφωνο το γιατρό σου. Δεν φταίν' τ' αυτιά σου, φταιν' αυτά που λέει η θεία σου (κατά την παροιμία).

    Λες να το αγοράσω;
    Αν δεν το αγοράσεις δεν θα μπορέσεις να διακρίνεις τις ανατροπές της ζωής και το πώς αλλάζει ο άνθρωπος και γίνεται αυτό που ήταν αλλά δεν ήταν λόγω ανωτέρας βίας και ξαφνικής θεομηνίας, με πήρε η κατηφόρα κι έφυγα από το θέμα αλλά σάμπως είμαι και η μόνη?

    karelia
    12.02.2007, 23:22
    Kαι το δεύετερο που βρήκα είναι τι δήλωσε πριν λίγες μέρες στη συνέντεξη που παρέθεσε σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό της συμπρωτευουσας.



    Έξω από τα δόντια, με ειλικρίνεια και καυστικά σχόλια για όσα τον ενοχλούν, μίλησε ο Γιάννης Κότσιρας με τον Mr Music, Γιώργο Χαριζάνη, την Παρασκευή 09/02. Από την 60λεπτη συζήτηση στο στούντιο του 92.8 Ελληνικού Fm δεν έλειψαν οι έντονοι τόνοι και η αντιπαράθεση μεταξύ των δύο συνομιλητών. Σύμφωνα με το Γιάννη Κότσιρα, ο Φοίβος είναι υποκλοπέας, ο Ρόκκος και ο Δάντης αντιμετωπίζονται σαν πρώην ναρκομανείς, ενώ οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν δικαίωμα να παντρεύονται. Διαβάστε παρακάτω όλα όσα μας είπε:



    Για το ξεκίνημα της καριέρας του:

    Τα πρώτα μου τραγούδια είχαν απορριφθεί από τους παραγωγούς. Οι άνθρωποι που κρίνουν τις δουλειές καλλιτεχνών είναι τόσο άσχετοι από μουσική που δεν ξέρουν και αυτοί τι εννοούν, όταν τις κρίνουν. Το -96 ήταν μια περίοδος που το ποπ λαικό ύφος ήταν στα πάνω του και οι παραγωγοί φοβούνταν να επενδύσουν σε πιο έντεχνο άκουσμα. Η Bmg αποφάσισε να κάνει μια εξαίρεση, όχι από την καλή τους την καρδιά, αλλά για να εμφανίσουν μια πιο ποιοτική δουλειά στο εξωτερικό.

    Αν και ο πρώτος μου δίσκος πούλησε μόνο 1685 τεμάχια, δεν θεωρήθηκα αποτυχημένος. Το να κάνει ένας έντεχνος καλλιτέχνης ένα δίσκο και να ξεχωρίζουν έστω και δύο τραγούδια, από τα οποία το ένα να παίζεται και στα ελληνάδικα, είναι φοβερό πράγμα. ’νθρωποι που είχαν ακούσει μόνο το «Λέει, λέει, λέει», με είχαν περάσει για σκυλά.

    Το «Μόνο ένα φιλί» ήταν ο πρώτος μου λαϊκός δίσκος. Ο Γιώργος Λεβέντης, που μόλις είχε γίνει διευθυντής της Bmg, πάτησε κάτι κλάματα, όταν άκουσε «Το τσιγάρο»... «Αυτό είναι 100000 δίσκοι», μου είπε. Αυτός στην ουσία εντόπισε το τραγούδι.


    Για το αν είναι τόσο σοβαρός, όσο λένε:

    Δεν δείχνω σοβαρός, είμαι σοβαρός. Ο σοβαρός άνθρωπος δεν είναι ο σοβαροφανής. Είναι αυτός που έχει χιούμορ, που γελάει και αυτά που λέει έχουν λόγο. Μπορεί να είμαι θυμωμένος, αλλά δεν είμαι ποτέ μουτρωμένος.


    Πώς αποφάσισε να ερμηνεύσει στις εμφανίσεις του μια σύνθεση του Φοίβου:

    Συμπαθώ πάρα πολύ την Έλλη Κοκκίνου. Είναι γλυκύτατο πλάσμα. Αποφάσισα επειδή έχω βαρεθεί όλες τις ταμπέλες περί εντέχνου και μη, να παρουσιάσω πώς θα ήταν μια σύνθεση του Φοίβου με έντεχνη ενορχήστρωση. Το τραγούδι μου άρεσε, έχει και μια κλασική φόρμα από κάτω (στην ουσία έχει γίνει μια μικρή υποκλοπή), αποφάσισα να το κάνω. Γιατί να έχω αντιδράσεις από την Έλλη και τον Φοίβο; Οι άνθρωποι αυτοί είναι σοβαροί, έχουνε χιούμορ!


    Για τις αντιδράσεις που ξεσήκωσε η συνεργασία του με Δάντη και Ρόκκο:

    Όταν ανακοίνωσα ότι ήθελα να κάνω έναν δίσκο με σύγχρονα λαϊκά τραγούδια, ο πρώτος που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα ήταν ο Στέλιος Ρόκκος. Με κάλεσε σπίτι του, μου είπε «Ξέρω τη γνώμη έχεις για μένα, όμως πρέπει να ακούσεις κάποια τραγούδια». Όταν τα άκουσα, μ₼ άρεσαν πολύ. Όταν ένα τραγούδι είναι ωραίο, τι με νοιάζει ποιος το έγραψε; Και τι είναι ο Δάντης, τι είναι ο Ρόκκος; Έχουν καμιά στάμπα με κίτρινο χαρτί ότι μόλις βγήκαν από τους ναρκομανείς; Ή είναι τα μιάσματα της ελληνικής κοινωνίας που απαγορεύεται ένας τραγουδιστής να πει τα τραγούδια τους;

    Γιατί δεν ενοχλεί το ότι τα δικά μου τραγούδια τα λένε σε όλα τα μαγαζιά, ενώ ενοχλεί το ότι συνεργάζομαι με ανθρώπους που δεν ταιριάζουμε ερμηνευτικά; Εάν τα τραγούδια αυτά δεν είχαν τις υπογραφές του Δάντη και του Ρόκκου και είχαν άλλα ονόματα, δεν θα έλεγε κανείς τίποτα.

    Όλοι πυροβολούν τους ερμηνευτές για τις επιλογές τους, ποτέ όμως δεν ενοχλεί ο δημιουργός για τις δικές του. Δεν ενόχλησε ο Νίκος Αντύπας που συνεργάστηκε με τον Πλούταρχο, ούτε ο Φοίβος Δεληβοριάς με την Καίτη Γαρμπή, ούτε ο Σταμάτης Κραουνάκης με τη Στανίση και το Ρουβά. Εγώ όμως διάβασα και άκουσα ανθρώπους να λένε ότι ξέπεσα, επειδή τα τραγούδια που διάλεξα θα μπορούσαν να τα έχουν πει ο Ρέμος και ο Πλούταρχος... Γιατί τι έχουν αυτοί δηλαδή; Δεν είναι καλλιτέχνες; Δεν τους αγαπάει ο κόσμος;


    Γιατί δεν συνεργάζεται πλέον με την Ευανθία Ρεμπούτσικα;

    Η Ευανθία Ρεμπούτσικα έγραψε τραγούδια για τη Νατάσα Θεοδωρίδου που δεν μπορώ να τα ακούσω καθόλου. Γιατί να συνεργαστώ πάλι με την Ευανθία; Κάναμε τρεις δίσκους, φτάνει! Εγώ είπα «θέλω να κάνω έναν δίσκο, όποιος θέλει ας μου φέρει τραγούδια». Όσοι πιστοί προσήλθανε... Όσοι ήθελαν να ακούσουν τραγούδια τους από μένα, ήρθαν.


    Ποια η γνώμη του για το Φοίβο:

    Δεν θα συνεργαζόμουνα ποτέ με το Φοίβο. Επειδή είμαι μουσικός, θεωρώ ότι ο Φοίβος δεν γράφει μουσική. Συγχαρητήρια που είναι ο πιο πετυχημένος συνθέτης, αλλά αν μου έφερνε ένα τραγούδι, θα μου θύμιζε άλλα δεκαπέντε. Δεν υπάρχει κλοπή στη μουσική, θεωρώ όμως ότι ο Φοίβος έχει σαφώς πολλές επιρροές. Καλώς να ορίσει να μου φέρει τραγούδια να ακούσω αν θέλει, αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα πω κιόλας.


    Για το πολυσυζητημένο εξώφυλλο του δίσκου του:

    Η μεγαλύτερη μερίδα των κριτικών ασχολήθηκε με το εξώφυλλο. Εγώ είμαι τραγουδιστής, όχι φωτομοντέλο. Αν σας αρέσω ως τραγουδιστής, έχει καλά. Τα ψυχολογικά προβλήματα του καθενός, δεν θα τα λύσω εγώ. Πρόβλημά τους, αν σε κάποιους δεν άρεσε το εξώφυλλο μου. Είναι η πιο φυσική φωτογράφηση που έκανα ποτέ και σε όποιον αρέσει. Υπόσχομαι όμως ο επόμενος δίσκος θα είναι ακέφαλος. Θα βάλω μόνο μπούστο και μάλιστα θα διαλέξω ένα ωραίο μπούστο, να μην φαίνονται οι τρίχες μου!


    Για τις ταμπέλες και τους κριτικούς:

    Εγώ ποτέ μου δεν έχω αποδεχτεί τους όρους και τις ταμπέλες. Με ρώτησε κανείς αν θέλω να είμαι λαϊκός, έντεχνος ή ποπ; Αυτά είναι τοπικά φαινόμενα της Ελλαδίτσας μας και τα κόμπλεξ που κουβαλάνε κάποιοι κύριοι των έντεχνων ακουσμάτων. Πρόκειται για τους ίδιους που όταν έκανε ο Χατζιδάκις την Τζοκόντα τον έβριζαν πατόκορφα.

    Κάποιους καλοσκεπασμένους κριτικούς τους ξεβράκωσα και τους είπα ότι αυτός είμαι, δεν ανήκω πουθενά, δεν έχω παρωπίδες απέναντι σε δημιουργούς και τραγουδιστές, πάρτε το απόφαση. Απέδειξα ότι δεν έχω κόμπλεξ με τα ονόματα. Τα τραγούδια με ενδιαφέρουν, τίποτα άλλο.

    Ουσιαστικά καλή κουβέντα για δίσκο μου έχω να ακούσω από το δεύτερο δίσκο. Ακόμα και για το live cd μου με έβριζαν. Χωρίς κόσμο δεν ζούμε, χωρίς κριτικούς ζούμε μια χαρά.

    Επειδή τα τελευταία χρόνια, οι καλές κριτικές δεν πληρώνονται, πρέπει να πουν κάτι κακό. Αν είσαι καλός δεν κάνεις για τη δουλειά του κριτικού. Πρέπει να ρίξεις λίγο φαρμάκι στο μελάνι σου. Και είναι και φτηνό το φαρμάκι.


    Για τα μελλοντικά του σχέδια:

    Ο επόμενος δίσκος μου θα είναι κάτι παντελώς διαφορετικό. Εδώ και 1 ½ χρόνο τον ετοιμάζω. Γενικά όμως ποτέ δεν προανακοινώνω το τι θα κάνω. Θα φανούν στις πράξεις μου οι προγραμματισμοί μου. Το παίζω πολιτικός σε αυτό το θέμα. Με τη διαφορά ότι δεν έχω τη μοίρα της Ελλάδας στα χέρια μου.

    Δεν πρόκειται ποτέ να προδώσω το κοινό που με στήριξε τόσα χρόνια. Ο στόχος μου είναι όταν θα φύγω από αυτή τη δουλειά, ο κόσμος να λέει «ο Κότσιρας τραγούδησε ωραία τραγούδια»


    Γιατί διάλεξε ένα τόσο μεγάλο χώρο για τις εμφανίσεις του στη Θεσσαλονίκη;

    Υπάρχει ένα θέμα με τη Θεσσαλονίκη. Οι μεσαίας κατηγορίας χώροι δεν υπάρχουν ή αν υπάρχουν, υπάρχουν και τεράστια τεχνικά προβλήματα. Δεν διάλεξα έναν τεράστιο χώρο για οικονομικούς λόγους. Αν ήταν για τα λεφτά, δεν θα έμπαινε ο κόσμος άνετα με 15 ευρώ να πιει το ποτό του και να με ακούσει.


    Για τους γάμους μεταξύ ομοφυλόφιλων:

    Δεν είμαι υπέρ του γάμου μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Είμαι θρήσκος και όταν δημιουργήθηκε η θρησκευτική έννοια του γάμου, δεν κάλυπτε μια τέτοια ένωση. Δεν μου αρέσει να βλέπω να παντρεύονται δυο άντρες ή δυο γυναίκες. Και για αυτά τα άτομα πρέπει μεν να υπάρχει νομική κάλυψη, σε άλλα όμως επίπεδα. Πρέπει να σταματήσει ο ρατσισμός απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους, όμως αυτό δεν έχει να κάνει με το γάμο.


    Για τα προσωπικά του:

    Δεν μου αρέσει να μιλάω για τα προσωπικά μου. Τα εν οiκω μη εν δήμω. Ο κόσμος δεν με γνώρισε γιατί φοράω ωραία εσώρουχα, ούτε για το ποια κοιμάται δίπλα μου τα βράδια. Όταν κάποιος επιμένει να ρωτάει για τα προσωπικά μου, εγώ απλά δεν απαντώ. Αλλά αν κάποιος γίνει κακός απέναντί μου, μπορεί να του κάνω και εγώ κακό.


    Για την παιδεία:

    Τα πανεπιστήμια είναι κλειστά εδώ και χρόνια και δεν το παίρνουμε χαμπάρι. Το πρόβλημα με την παιδεία υπάρχει πολλά χρόνια και έφτασε στο τέλμα του. Δεν είμαι κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων, απλά θεωρώ ότι το ελληνικό κράτος δεν έχει τη σωστή υποδομή για να τα στηρίξει.

    Δεν θα κατέβαινα σε πορεία με τους φοιτητές, γιατί κάτι τέτοιο θεωρείται πλέον εκμεταλλεύσιμο. Αν είναι να το κάνω για να μπω σε μια κάμερα μπροστά και να λένε «Α! Ο Κότσιρας!», καλύτερα να μην το κάνω.


    Και ένα μήνυμα για τους θαυμαστές του:

    Να υπάρχει υγεία και να βάλουμε την ποιότητα στη ζωή, στο φαγητό και τη μουσική μας.
    sentoni
    13.02.2007, 09:52
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 12-02-2007 στις 18:48 έγραψε...

    Μόλις έπεσα και σε κριτική της κ.Βλαχογιάννη.Σας την παραθέτω..

    Κριτική από την Στέλλα Βλαχογιάννη.

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ - «ΤΑΞΙΔΙΑ ΦΙΛΙΑ»


    Εταιρεία: MINOS/EMI

    Μετά τις (επαν)εκτελέσεις ιστορικών δίσκων όπως το ’ξιον Εστί, ο Σταυρός του Νότου, οι Γραμμές των Οριζόντων και ο Δρόμος με τις οποίες επεχείρησε να αποκτήσει μιαν εσάνς ερμηνευτή ο Γιάννης Κότσιρας επέστρεψε στο φυσικό του, τελικά, χώρο: στο αισθηματικό τραγούδι.

    πηγή:Hridanos.gr




    . . . ας μαζέψει κάποιος αυτούς τους δήθεν κριτικούς . . . και ας τους ενημερώσει πως δεν μπορεί ο καθένας να κάνει επανεκτέλεση σε ιστορικούς δίσκους απο μόνος του ! Οι ίδιοι οι δημιουργοί τον επέλεξαν και μπράβο τους γιατί όντως το αξίζει και το έχει αποδείξει ! Αμαν πια . . . όλα πια τυχαία είναι ;
    Ε, δεν είδα να ασχοληθεί και κανείς για τους ολυμπιακούς αγώνες που στην έναρξη εμείς οι τηλεθεατές αντί να δούμε τον Κότσιρα στο pass the flame είδαμε τον Χατζηγιάννη . . . . ΑΙΣΧΟΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ
    kotsiroula
    13.02.2007, 15:52
    μην ασχοληστε παιδια...
    και εγω φρικιαζω οταν βλεπω τετοιες κριτικες...
    αλλα μην νομιζετε τους βαζουν και τα γραφουν...
    του ενοχλησε που ο κοτσιρασ εκανε κατι διαφορετικο.....

    jacamar
    13.02.2007, 18:18
    εμένα τα αφτία μου πάλυ μάλλον έχουν πρόβλημα λένε και ξαναλένε οτι δεν καταλαβαίνουν οτι στον δίσκο τραγουδά ο Κότσιρας εγώ γιατί δεν χρειάζομαι συστάσεις????????????????????????????

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 13-02-2007 18:19 ]


    valia1984
    13.02.2007, 18:26
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 13-02-2007 στις 18:18 έγραψε...

    εμένα τα αφτία μου πάλυ μάλλον έχουν πρόβλημα λένε και ξαναλένε οτι δεν καταλαβαίνουν οτι στον δίσκο τραγουδά ο Κότσιρας εγώ γιατί δεν χρειάζομαι συστάσεις????????????????????????????

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 13-02-2007 18:19 ]





    μάλλον έχεις πρόβλημα...μήπως να σε δει κανένας γιατρός;
    διότι αυτοί είναι "σοβαροί" άνθρωποι και δεν μπορεί να κάνουν λάθος..
    jacamar
    13.02.2007, 18:34
    Το ήξερα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά!!!!
    kotsiroula
    14.02.2007, 16:01
    ti den katalabainoun kala?
    mipws den theloun na katalaboun oti o kotsiras ekane auto pou ithele??
    alla fisika tous enoxlei pou o kotsiras einai tosa xronia psila kai paei akoma pio psila....
    qanun
    14.02.2007, 17:06
    Παράθεση:
    Γιατί δεν συνεργάζεται πλέον με την Ευανθία Ρεμπούτσικα;

    Η Ευανθία Ρεμπούτσικα έγραψε τραγούδια για τη Νατάσα Θεοδωρίδου που δεν μπορώ να τα ακούσω καθόλου.


    ΩΠΑ ρε μεγαλε! Ειναι κουβεντα αυτη απο σοβαρο ανθρωπο, απο τη στιγμη μαλιστα που η Ρεμπουτσικα του εχει δωσει μεγαλες επιτυχιες??
    mousikofilh
    14.02.2007, 17:24
    Ενώ η Ρεμπουτσικα που από τότε που σταμάτησε η συνεργασία τους,
    Οπού Σταθεί και όπου βρεθεί μιλάει με τα χειρότερα για τον Γιάννη,
    Τι κυρία ε...
    Ο Γιάννης είναι η πρώτη φορά που ξέφυγε λίγο.
    Αυτή το κάνει εδώ και 5-6 χρόνια συνέχεια και προκλητικότατα!


    Νικάει αυτός ο εαυτός που πάει γυμνός βαθιά στο φως!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 14-02-2007 17:27 ]


    karelia
    14.02.2007, 17:26
    Δηλαδή?τι ακριβώς κάνει?εγώ δεν έχει τύχει να την ακούσω ποτέ δημόσια να μιλάει ασχημα για το Γιάννη Κότσιρα.
    mousikofilh
    14.02.2007, 17:38
    Μιλάει συνέχεια.Σε περιοδικά,εφημερίδες και
    Στην tv.Πρόσφατα εγώ την άκουσα σε μια συνέντευξη στην Κρήτη,να είναι ειρωνικότατη και μέσα στην εμπάθεια και την κακία.Μα δεν είναι κάτι που μαθαίνουμε τώρα.
    Από τότε που έληξε η συνεργασία τους τον ''πολεμάει''
    Δυστυχώς έκανε πράγματα μετά από την παρέα αυτή και αυτό πονάει πολύ κάποιους.
    Ο Γιάννης πάντα με τα καλύτερα μιλούσε,διευκρινίζοντας ότι
    δεν κάνουν παρέα πια,αλλα πάντα με σεβασμό και αγάπη μιλουσε.
    Και τι κέρδισε?περισσότερα ειρωνικά σχόλια και μπηχτές και τίποτα άλλο!

    sentoni
    14.02.2007, 21:06
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 14-02-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Παράθεση:
    Γιατί δεν συνεργάζεται πλέον με την Ευανθία Ρεμπούτσικα;

    Η Ευανθία Ρεμπούτσικα έγραψε τραγούδια για τη Νατάσα Θεοδωρίδου που δεν μπορώ να τα ακούσω καθόλου.


    ΩΠΑ ρε μεγαλε! Ειναι κουβεντα αυτη απο σοβαρο ανθρωπο, απο τη στιγμη μαλιστα που η Ρεμπουτσικα του εχει δωσει μεγαλες επιτυχιες??



    . . . αναφέρθηκε για τραγούδια σε συγκεκριμένη τραγουδίστρια και όχι για το ολοκληρωμένο έργο της . . . ένας σοβαρός άνθρωπος δηλαδή δεν έχει άποψη και γούστο επειδή κάποτε συνεργάστηκε μαζί της ; Οι μεγάλες επιτυχίες αγαπητέ είναι όχι ενός δημιουργού . . . αλλά του συνόλου !
    jacamar
    14.02.2007, 21:25
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 14-02-2007 στις 21:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 14-02-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Παράθεση:
    Γιατί δεν συνεργάζεται πλέον με την Ευανθία Ρεμπούτσικα;

    Η Ευανθία Ρεμπούτσικα έγραψε τραγούδια για τη Νατάσα Θεοδωρίδου που δεν μπορώ να τα ακούσω καθόλου.


    ΩΠΑ ρε μεγαλε! Ειναι κουβεντα αυτη απο σοβαρο ανθρωπο, απο τη στιγμη μαλιστα που η Ρεμπουτσικα του εχει δωσει μεγαλες επιτυχιες??



    . . . αναφέρθηκε για τραγούδια σε συγκεκριμένη τραγουδίστρια και όχι για το ολοκληρωμένο έργο της . . . ένας σοβαρός άνθρωπος δηλαδή δεν έχει άποψη και γούστο επειδή κάποτε συνεργάστηκε μαζί της ; Οι μεγάλες επιτυχίες αγαπητέ είναι όχι ενός δημιουργού . . . αλλά του συνόλου !




    και στο κάτω κάτω δεν είναι το ίδιο να γράφεις για τον Κότσιρα και το ίδιο να γράφεις για τη θεοδωρίδου ο δημιουργός φτιαχνει ανάλογα με το υλικό που έχει να κάνει!

    παρεπιπτόντως δεν ακούγονται όντως αυτά τα τραγουδάκια!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 14-02-2007 21:26 ]


    mousikofilh
    14.02.2007, 21:32
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 14-02-2007 στις 21:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 14-02-2007 στις 21:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 14-02-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Παράθεση:
    Γιατί δεν συνεργάζεται πλέον με την Ευανθία Ρεμπούτσικα;

    Η Ευανθία Ρεμπούτσικα έγραψε τραγούδια για τη Νατάσα Θεοδωρίδου που δεν μπορώ να τα ακούσω καθόλου.


    ΩΠΑ ρε μεγαλε! Ειναι κουβεντα αυτη απο σοβαρο ανθρωπο, απο τη στιγμη μαλιστα που η Ρεμπουτσικα του εχει δωσει μεγαλες επιτυχιες??



    . . . αναφέρθηκε για τραγούδια σε συγκεκριμένη τραγουδίστρια και όχι για το ολοκληρωμένο έργο της . . . ένας σοβαρός άνθρωπος δηλαδή δεν έχει άποψη και γούστο επειδή κάποτε συνεργάστηκε μαζί της ; Οι μεγάλες επιτυχίες αγαπητέ είναι όχι ενός δημιουργού . . . αλλά του συνόλου !




    και στο κάτω κάτω δεν είναι το ίδιο να γράφεις για τον Κότσιρα και το ίδιο να γράφεις για τη θεοδωρίδου ο δημιουργός φτιαχνει ανάλογα με το υλικό που έχει να κάνει!

    παρεπιπτόντως δεν ακούγονται όντως αυτά τα τραγουδάκια!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 14-02-2007 21:26 ]





    Όντως.Δυστυχώς το άκουσα,ευτυχώς δεν το αγόρασα.
    Δεν ακούγεται ούτε ένα τραγούδι.
    Εγώ λέω να κοιτάξει αν γράψει κανένα καλό τραγούδι,καμιά σωστή μουσική
    και να αφήσει επιτέλους τον Κότσιρα,ο οποίος μας έχει αποδείξει τι έχει κάνει και
    χωρίς το ζεύγος.
    Γι'αυτό και δεν έχει και κανενός είδους κόλλημα μαζί τους...

    jacamar
    14.02.2007, 21:38
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 14-02-2007 στις 21:32 έγραψε...
    Εγώ λέω να κοιτάξει αν γράψει κανένα καλό τραγούδι,καμιά σωστή μουσική
    και να αφήσει επιτέλους τον Κότσιρα,ο οποίος μας έχει αποδείξει τι έχει κάνει και
    χωρίς το ζεύγος.






    spiroos
    14.02.2007, 21:49
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 14-02-2007 στις 21:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 14-02-2007 στις 21:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 14-02-2007 στις 21:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 14-02-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Παράθεση:
    Γιατί δεν συνεργάζεται πλέον με την Ευανθία Ρεμπούτσικα;

    Η Ευανθία Ρεμπούτσικα έγραψε τραγούδια για τη Νατάσα Θεοδωρίδου που δεν μπορώ να τα ακούσω καθόλου.


    ΩΠΑ ρε μεγαλε! Ειναι κουβεντα αυτη απο σοβαρο ανθρωπο, απο τη στιγμη μαλιστα που η Ρεμπουτσικα του εχει δωσει μεγαλες επιτυχιες??



    . . . αναφέρθηκε για τραγούδια σε συγκεκριμένη τραγουδίστρια και όχι για το ολοκληρωμένο έργο της . . . ένας σοβαρός άνθρωπος δηλαδή δεν έχει άποψη και γούστο επειδή κάποτε συνεργάστηκε μαζί της ; Οι μεγάλες επιτυχίες αγαπητέ είναι όχι ενός δημιουργού . . . αλλά του συνόλου !




    και στο κάτω κάτω δεν είναι το ίδιο να γράφεις για τον Κότσιρα και το ίδιο να γράφεις για τη θεοδωρίδου ο δημιουργός φτιαχνει ανάλογα με το υλικό που έχει να κάνει!

    παρεπιπτόντως δεν ακούγονται όντως αυτά τα τραγουδάκια!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 14-02-2007 21:26 ]





    Όντως.Δυστυχώς το άκουσα,ευτυχώς δεν το αγόρασα.
    Δεν ακούγεται ούτε ένα τραγούδι.
    Εγώ λέω να κοιτάξει αν γράψει κανένα καλό τραγούδι,καμιά σωστή μουσική
    και να αφήσει επιτέλους τον Κότσιρα,ο οποίος μας έχει αποδείξει τι έχει κάνει και
    χωρίς το ζεύγος.
    Γι'αυτό και δεν έχει και κανενός είδους κόλλημα μαζί τους...





    Μιλάτε εκ μέρους του Κότσιρα λες και έχετε το δικαίωμα ή λες και είστε αυτός. Αυτό ή απαράδεκτο θεωρείται ή ύποπτο. Διαλέχτε.

    ΥΓ. Τι έχει κάνει χωρίς το ζεύγος (εκτός από τις επαν"εκτελέσεις")....;
    sentoni
    14.02.2007, 21:57
    . . . έχεις δίκιο άλλη μια φορά spirooooo και ύποπτο είναι και απαράδεκτο . . . το ομολογώ εγώ είμαι . . . όπως είμαι και ο πορτοκάλογλου και ο φάμελλος και ο χατζηγιάννης και ο νταλάρας απλά ζω μια σύγχηση . . . σοβαρέψου παιδάκι μου άρχισες πάλι τα γνωστά !


    δεν αναρωτιέμαι που να'σαι . . . γιατί όπου κι αν πάω μαζί σε κουβαλάω !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sentoni στις 14-02-2007 21:59 ]