ελληνική μουσική
    583 online   ·  210.833 μέλη

    Υπαρκτό πρόσωπο η Μόνα Λίζα.

    KAKOFONIKS
    20.01.2007, 13:42
    Της Κατερίνας Ιωαννίδου.

    "Ο Ιταλός ακαδημαϊκός Τζιουζέπε Παλαντίνι, υποστηρίζει ότι η Μόνα Λίζα που απεικονίζεται στο διάσημο πίνακα του Λεονάρντο ντα Βίντσι ήταν υπαρκτό πρόσωπο και βρίσκεται θαμμένη στη Φλωρεντία. Σύμφωνα με το ιταλικό πρακτορείο ειδήσεων ΑΝΣΑ, ο Παλαντίνι ισχυρίζεται ότι η Λίζα Τζεραρντίνι, όπως ήταν το πραγματικό όνομα του μοντέλου του Λεονάρντο ντα Βίντσι, είναι θαμμένη στη μονή της Αγίας Ούρσουλας στην καρδιά της μητρόπολης της Τοσκάνης. Το κτίριο της μονής είναι πλέον εγκαταλειμμένο και υπό κατάρρευση. Έρευνα του Ιταλού ακαδημαϊκού, ο οποίος απεβίωσε το 1542, αποδεικνύει ότι το μοντέλο του ντα Βίντσι ήταν σύζυγος του Φλωρεντίνου εμπόρου Φρανσίσκο ντελ Τζιοκόντο. και σύμφωνα με την έρευνα του ιταλού ακαδημαϊκού πέθανε το 1542 σε ηλικία 63 χρόνων. Ο συγκεκριμένος πίνακας με λάδι που φιλοτεχνήθηκε από τον σπουδαίο Λεονάρντο ντα Βίντσι μεταξύ του 1503 και 1505, θεωρείται ένας από τους διασημότερους πίνακες στον κόσμο και εκτίθεται στο μουσείο του Λούβρου στο Παρίσι. "

    Πηγή :news.ert






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 20-01-2007 13:44 ]


    επισυναπτόμενα: Mona_Lisa.jpg 
    Giorgos_arazei
    20.01.2007, 14:44
    Το μονο προβλημα που εντοπιζω ειναι, οτι αν την βρουν, ε...θα δυσκολευτουν λιγο να την αναγνωρισουν. Θα χει "αλλαξει" σιγουρα απ'το πρωτοτυπο...
    KAKOFONIKS
    20.01.2007, 16:17

    vouliakis
    20.01.2007, 16:21
    Να δούμε πόσες άλλες υποθέσεις θα κάνουν για το ποιά ήταν στην πραγματικότητα η Mona Lisa...








    επισυναπτόμενα: overview_s.jpg 
    dimitrapan
    20.01.2007, 21:10
    Δεν ξέρω αν όντως η συγκεκριμένη υπήρξε το μοντέλο του Ντα Βίντσι (και αλήθεια από που άραγε συμπέρανε κάτι τέτοιο ο ερευνητής???)...

    Αν ισχύει πάντως, ο Φρανσίσκο ντελ Τζιοκόντο είχε χάλια γούστο...
    punkster
    21.01.2007, 00:57
    Δεν ξερω παιδια.....ολη αυτη η "αναζητηση της αληθειας" που κρυβεται πισω απο αυτον το πινακα μου φαινεται λιγο γελοια!!! Δηλαδη, ξεφευγεις απ ολο το καλλιτεχνικο ενδιαφερον που μπορει να προκαλει και ασχολεισαι με θεματα "κουτσομπολιστικου" περιεχομενου, αν μπορω να το πω ετσι. Ποια ηταν, τι ηταν, γιατι ηταν, γιατι εγινε αυτο, γιατι εγινε το αλλο, πως, που, γιατι, ποιος, ποτε!!
    Ειναι ενας ωραιος και συμβολικος πικανας. Τελεια και παυλα. Μεχρι εκει!

    Αν επρεπε παντως να διαλεξω καποια θεωρια, θα προτιμουσα αυτη που θελει τον Ντα Βιντσι να εκανε ενα ειδος προσωπογραφιας και να παρουσιασε τον εαυτο του μεσα απο την μορφη αυτης της κοπελας(;;). Αυτη η περιπτωση ταιριαζει καλυτερα και με τον φαρσαδορικο χαρακτηρα του Ντα Βιντσι. Αλλα δεν πιστευω οτι εχει καμια σημασια ποια ηταν πραγματικα η Μονα Λιζα, αφου ο σκοπος του Ντα Βιντσι εξαλλου δεν ηταν να αναδειξει το προσωπο αυτο καθ εαυτο.



    Ο ειδικος μιλησε!!!
    Feggarenia261
    23.01.2007, 15:43
    Ακριβώς την ίδια εκδοχή γνωρίζω και εγώ, οτι δλδ ο πίνακας παρουσιάζει τον Ντα βιντσι μέσα απο γυναικεία μορφή. Αυτό λένε και στον Λούβρο οι ξεναγοί.. Τώρα.. Τι να πούμε! Το μόνο άτομο που γνωρίζει την απάντηση προφανώς δεν θα χει ούτε ένα κόκκαλο πλέον οπότε με την απορία θα μείνουμε εις τους αιώνες των αιώνων!
    dimitrapan πολύ καλοό!!
    elenigeladari
    24.02.2007, 16:14
    την θεωρία ότι όντως ήταν υπαρκτό πρόσωπο η Μόνα Λίζα, την διάβασα και εγώ στο βιβλίο του Λούβρου... ειλικρινά δεν ξέρω τί να πιστέψω, αφού όταν σύγκρινα την προσωπογραφία της γυναίκας που εμφανίζεται στον διάσημο πίνακα με την προσωπογραφία του Ντα Βίντσι, διαπίστωσα ότι έχουν κάποιες σημαντικές ομοιότητες στα χείλη στα μάτια και στην μύτη... ακόμα και το κούτελο είναι ίδιο... ναι, τώρα που ξανασυγκρίνω τις δυο προσωπογραφίες, μου φαίνεται ίδιο.. βέβαια είναι λίγο γερασμένο του μεγάλου ζωγράφου, αλλά φαίνεται ίδιο, γιατί έχουν την ίδια στρογγυλάδα και τα μαλλιά φαίνονται να αρχίζουν απο το ίδιο σημείο του κεφαλιού...τί να πω, ξέρω και εγώ.. μπορεί τις ομοιότητες αυτές να τις φαντάζομαι μόνο και μόνο επειδή έχουμε ακούσει ότι είναι αυτός στο γυναικείο του...
    elenigeladari
    24.02.2007, 16:23
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 20-01-2007 στις 21:10 έγραψε...

    Δεν ξέρω αν όντως η συγκεκριμένη υπήρξε το μοντέλο του Ντα Βίντσι (και αλήθεια από που άραγε συμπέρανε κάτι τέτοιο ο ερευνητής???)...

    Αν ισχύει πάντως, ο Φρανσίσκο ντελ Τζιοκόντο είχε χάλια γούστο...





    αν δεις κάποιες άλλες προσωπογραφίες εκείνης της εποχής, πίστεψέ με, θα αναιρέσεις αυτό που είπες... φαντάσου ότι η Μόνα Λίζα μπροστά τους είναι κούκλα....
    tsibitos
    25.02.2007, 02:56
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 21-01-2007 στις 00:57 έγραψε...


    Αν επρεπε παντως να διαλεξω καποια θεωρια, θα προτιμουσα αυτη που θελει τον Ντα Βιντσι να εκανε ενα ειδος προσωπογραφιας και να παρουσιασε τον εαυτο του μεσα απο την μορφη αυτης της κοπελας(;;).



    και εγω αυτο εχω ακουσει... (Δευτερος Ειδικος!)
    tarkoulis
    25.02.2007, 05:43
    η ευρητερα γνωστη ερμηνεια του πινακα αυτου ειναι οπως προειπατε ειναι η αυτοπροσοπογραφια του ντα βιντσι με γυναικια μορφη αλλα υπαρχει και αυτη του υπαρκτου προσωπου. Για ολους τους πινακες που μετρουν καποους αιωνες υπαρχουν συνηθως πολλες ερμηνειες αλλα ειναι ολα ικασιες μιας και οι δημιουργοι οντας νεκροι δε μπορουν πια να το διευκρινισουν.Ετσι με με λιγα λογια ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του.
    Οσο για τη Μονα ΛΙζα θεωρειται στατιστικα ο πιο διασημος πινακας της γης ετσι ολες αυτες οι εκδοχες και τα περετερω οργιαζουν.Δεν ειναι και παρα πολυ απιθανο το πορτραιτο αυτό να ετυχε να μοιαει σε κοινη τη γυναικα που λενε οτι υπαρχει αληθινα, ειναι κατι σα σωσιας η μια μορφη που εχει ομοιοτητες με αυτη τη μορδη του πινακα.
    το σημαντικο ειναι ομως οτι και αυτη νεκρη ειναι και ο πινακας μετραει 5αιωνες υπαρξης. Το τελευταιο που απασχολει τους ανθρωπους της τεχνης ειναι αν υπηρχε οντως, απλα σε ολους αρεσει να εχουν την σωστη ερμηνεια και την σωστη απαντηση.
    Να ναι καλα το η Μονα Λιζα και η Νικη της Σαμοθρακης που τα εσοδα του μουσειο του Λουβρου χτυπανε κοκκινο.