ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.843 μέλη

    Απορία για ταστιέρες

    PROFBASILHS
    21.01.2007, 20:36
    Γνωρίζετε αν μπορώ AFTER-MARKET να κάνω την ταστιέρα της ηλεκτρικής πιο πλατιά (εννοώ αν γίνεται, πόσο κοστίζει και αν επιρρεάζει τον ήχο) ? αναφέρομαι για μια καινούργια IBANEZ GRG-170DX .


    ΤΝΧ GIA THN PROSOXH SAS !!!!!!
    twr
    21.01.2007, 20:42
    Αυτό που ζητάς νομίζω δεν γίνεται (ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος).

    Δε σε βολεύει η ταστιέρα της?
    Ρωτάω γιατί απ τη στιγμή που δε σε βολεύει μια κιθάρα, δεν υπάρχει λόγος και να την πάρεις.
    dimko
    21.01.2007, 22:08
    Στη συγκεκριμένη κιθάρα μπορεί να γίνει γιατί το μπράτσο είναι βιδωτό. Αλλά δεν έχει νόημα, εκτός κι αν το παλιό είναι σπασμένο, καλύτερα να πάρεις μια καινούρια. Άσε που μάλλον θα κοστίσει και πιο πολύ από την (συγκεκριμένη) κιθάρα.
    twr
    21.01.2007, 22:41
    Εννοείς δηλαδή να βάλει καινούρια ταστιέρα?
    PROFBASILHS
    21.01.2007, 23:02
    Την κιθάρα αυτή την επέλεξα για 3 λόγους.


    1, καλή τιμή +απόδοση για τα στανταρ μου
    2, Μαρέσει το σχέδιο που έχει
    3, ¨εχει 2 διπλούς και 1 μονό μαγνήτη και δίνει καλή ποικιλία στον ήχο.


    Απλά μέχρι τώρα έπαιζα ακουστική και τώρα η ταστιέρα μου φαίνεται απελπιστικά μικρή σε πλάτος... !!!!


    Μ΄ξπως ξέρετε και καμιά ενδεικτική τιμή για αλλαγή ταστιέρας ? Τι επίπεδαα παίζουν περίπου ?
    Giorgos_arazei
    22.01.2007, 14:35
    Εγω θα επαιρνα μια καινουρια παντως. Αλλαζει ο ηχος, γινεται πιο "βαθυς" και δεν σε συμφερει. Γενικα, ειμαι της γνωμης οτι παιρνεις (σε κιθαρα αναφερομαι) μην πας να την "κωλοφτιαξεις". Μετα νερωνει το πραγμα.
    Tziamourani
    22.01.2007, 14:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 22-01-2007 στις 14:35 έγραψε...

    Εγω θα επαιρνα μια καινουρια παντως. Αλλαζει ο ηχος, γινεται πιο "βαθυς" και δεν σε συμφερει. Γενικα, ειμαι της γνωμης οτι παιρνεις (σε κιθαρα αναφερομαι) μην πας να την "κωλοφτιαξεις". Μετα νερωνει το πραγμα.




    Δηλαδή?
    Giorgos_arazei
    22.01.2007, 14:47


    Δηλαδη?Ειναι οπως το αυτοκινητο! Δεν το παιρνεις για να του αλλαξεις τη μηχανη επειδη δεν σου αρεσει! Ουτε τις πορτες επειδη δεν ανοιγουν σαν διαστημοπλοιο! Αμα πηγαινω και βλεπω κιθαρες κοιταω το μπρατσο της πρωτα! Δεν την παιρνω για να το αλλαξω.
    Tziamourani
    22.01.2007, 14:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 22-01-2007 στις 14:47 έγραψε...



    Δηλαδη?Ειναι οπως το αυτοκινητο! Δεν το παιρνεις για να του αλλαξεις τη μηχανη επειδη δεν σου αρεσει! Ουτε τις πορτες επειδη δεν ανοιγουν σαν διαστημοπλοιο! Αμα πηγαινω και βλεπω κιθαρες κοιταω το μπρατσο της πρωτα! Δεν την παιρνω για να το αλλαξω.






    "κοιταω το μπρατσο της πρωτα"

    Δηλαδή ? Τι? Να είναι γυμνασμένο? Να εχει "ποντίκια" ?
    antreas_dr
    22.01.2007, 16:10
    Eγώ έχω μια τοστιέρα που κόβει τις φέτες σε τριγωνάκια.
    Αν βάλεις δηλαδή 2 φέτες του τόστ θα σου βγάλει 4 ορθογώνια τριγωνάκια! Τρέχουν και τα τυριά απο μέσα!
    Ωραίο πράμα...
    PROFBASILHS
    22.01.2007, 17:53
    SOBAREFTEITE GIATI XANOMASTE REEEEE !!!!!!!!
    Gear
    22.01.2007, 20:15
    Μπορείς αλλά δε σε συμφέρει, και δυστυχώς με τους "τεχνικούς" που υπάρχουν εν Ελλάδι μάλλον θα βρεθείς να πρέπει να αλλάξεις κιθάρα. Καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς λέγοντας ότι έπαιζες ακουστική, όμως δώσε στην κιθάρα και στα χέρια σου μια ευκαιρία, μπορεί όχι απλά να τη συνηθήσεις αλλά να την καραγουστάρεις μετά.

    Καλή τύχη
    faltsoo
    22.01.2007, 20:17
    τι να σοβαρευτουν ? ?
    για να φαρδυνεις μια ταστιερα μονο με ....
    γυψοσανιδα και στοκο γινεται.





    odis13
    22.01.2007, 20:27
    Μη λες βλακειές ρε σε πάω στοίχημα ότι θα το λατρεψεις το μανικι.Καi εγώ έχω μια cort x2 που το μανίκι είναι στενότερο και από της ibanez και μια κλασσική με μανίκι διπλάσιο της ακουστικής σου.Εχω μάθει να παίζω και με τα δύο και με βολεύουν.Μόνο εξάσκηση θέλει.Το να αλλάξεις μανίκι έιναι χαζό.Ο μόνος λόγος να αλλάξεις είναι να βάλεις άλλο αν χαλάσσει το τωρινό, αν βάλεις άλλο ,πλατύτερο θα την κανεις χάλια την κιθαρα.Η Ibanez είναι φτιαγμένη για στενά μανίκια.Να πλατύνεις αυτό που έχεις , μόνο με στόκο και γυψοσανίδα γίνεται.

    Προτείνω να δοκιμάσεις να συνιθήσεις αυτή που έχεις, η αν είσαι απελπισμένος πάρε κάτι σε στύλ Les Paul.
    PROFBASILHS
    23.01.2007, 16:22
    ok paides ! tnx gia thn vohtheia. den tha to allaxw telika !!!